Pad obuhvata vakcinacije protiv pojedinih bolesti u Srbiji, već pokazuje svoje prve posledice, s obzirom na to da imamo šestoro obolele dece starosti do dve godine i po jednu osobu od 47 i 49 godina, kojih su dijagnostikovane male boginje odnosno morbili. Osim njih, Srbiji prema rečima stručnjaka, prete i zauške, rubela, ali i dečja paraliza, difterija, veliki kašalj...
Jednom rečju, sve one bolesti protiv kojih je vakcinacija obavezna, a obuhvat, bez obzira na to uporno pada.
Sa morbilima nam se desilo upravo ono na šta naši lekari skretali pažnju dve i više godina unazad. Ipak, desilo nam se da je obuhvat pao u 2021. na 74, 8 odsto, i to za 4 odsto u odnosu na 2020. kada je bio 78, 1 odsto. Da bi se epidemije izbegle, neophodno je da on bude 95 odsto.
Zato sada strahujemo od 2017. i 2018. godine kada
je od malih boginja obolelo 5.318 osoba, dok je 15 umrlo, među kojima je bilo četvoro dece mlađe od 5 godina.
Trenutno, zaključno sa 12. januarom, sa njima se bori 6 osoba iz Smedereva. Radi se o pet nevakcinisanih osoba, koje imaju ispod dve godine života, koje su hospitalizovane, i jednoj osobi nepoznatog vakcinalnog statusa od 47 godina.
- Komplikacija u vidu upale pluća prisutna je kod dvoje obolele dece. Jedno od dece hospitalizovano je u Univerzitetskoj dečijoj klinici u Tiršovoj - navodi se u izveštaju Instituta "Batut".
Od 11. januara na snazi su pooštrene mere epidemiološkog nadzora nad malim boginjama na teritoriji Srbije, a Batut" podseća da je tokom epidemije 2017. i 2018. od oko 5.800 obolelih, 93 odsto bilo nevakcinisano, nepotpuno vakcinisano ili sa nepoznatim vakcinalnim statusom i da je jedna trećina obolelih bila je hospitalizovana zbog težine kliničke slike praćene komplikacijama.
I, kao da se to nije desilo, po Izveštaju "Batuta" u centralnom delu Srbije u 2021. godini vakcinisano je 75,8 odsto a u Vojvodini 72,1 odsto planirane dece.
"Analiza postignutog obuhvata MMR vakcinacijom po okruzima pokazuje da obuhvat od 95 odsto nije postignut ni u jednom okrugu, dok je obuhvat veći od 90 odsto dostignut u svega tri od ukupno 25 okruga -Borskom u centralnoj Srbiji, i Severnobanatskom i
Severnobačkom okrugu u Vojvodini. Obuhvat niži od 80 odsto registrovan je na teritoriji devet okruga, a najniži je bio u Južnobačkom - 46,8 odsto, Rasinskom- 65,7 odsto, i Raškom okrugu - 66,4 odsto", navodi se u izveštaju "Batuta".
Najniži obuhvat u centralnoj Srbiji je bio u Vladičinom Hanu - 33,8 odsto, i u Surdulici 42,7 odsto, a u Vojvodini u Novom Sadu - samo 24,4 odsto.
"I dalje se beleži veliki broj opština sa obuhvatom ispod 80 odsto", napominje se u izveštaju "Batuta".
Pad i u revakcinaciji
I revakcinacija protiv morbila, rubele i zaušaka pre polaska u prvi razred osnovne škole, tokom 2021. godine sprovedena je sa obuhvatom od 85,8 odsto na nivou Republike, odnosno sa 85,2 odsto u centralnoj Srbiji i 87,6 odsto u Vojvodini.
https://www.telegraf.rs/vesti/srbija/3614929-epidemije-bolesti-koje-nam-prete-zbog-nevakcinisanja