Postati WEB DIZAJNER u SRBIJI !!!

S'obzirom kolike su prosecne plate u Srbiji, web dizajn i programiranje su dobro placeni.
Velika je potraznja za web dizajnom kao i za programiranjem.
HTML, Javu, php to su neke osnove da se znaju.

Sto se tice kurseva tu ne znam da ti odgovorim.

HTML cak i preko interneta mozes nauciti, ukoliko imas predznanje C# jezika, java nece biti veliki problem.
 
Poslednja izmena:
Imam dosta iskustva iz audio i video montaze, 3d max, photoshop, bilbordi, plakati, priprema za stampu, itd... Znam nesto malo o programiranju, ali imam volju i brzo ucim.
Cuo sam za "Krojacevu skolu". Jel' neko cuo za nju?

Od toga ce ti znaciti photoshop, html bukvalno mozes nauciti na internetu.
Kod nas je recimo predavanje o HTML-u trajalo nedelju dana, tu nema puno filozofije.
Java je vec jezik i to slozeniji jezik, tu bi dosta valjao neki kurs, potrazi po fakultetima, njihovi kursevi. Na visoj poslovnoj imas odlican C# kurs, ali taj jezik nije za internet programiranje, mada je jako slican javi, i kad njega naucis java ce ti biti rutina. Mada ti je ipak blje neki pravi web dizajnerski kurs.
Takodje jako dobri sajtovi http://w3schools.com/html/default.asp i http://www.programiranje.co/ samo se registruj, odlicni sajtovi bukvalno korak po korak, kreni sad sa html-om.

Na sajtu http://w3schools.com/html/default.asp imas opciju "Try it yourself" da dizajniras stranu.
 
Poslednja izmena:
Ja idem na kurs iz C# i dosta sam toga tamo naucio a isto ima veze sa dizajnom...tacnije, grafikom, ali ne toliko za web design, ja sam ipak web developer...:rtfm:



nemoj zezas, znaci posle c sharp idem ucim javu, e bas mi se pogodi, da pravim igrice za telefone :lol:

Ogromna je prednost nauciti bilo koji C jezik, jer je velika vecina ostalih zasnovana na njima. Inace kad se nauci jedan jezik i razradi logika u glavi, kasnije je dosta manji problem nauciti sledeci. Java i C# imaju skoro iste naredbe, samo im je namena drugacija.
 
definitivno je ogromna predost znati C jezik , ali su ti sve vise i vise potrebni php ms sql baze , bez toga nemoj da radis (barem osnovno razumevanje) .

U srbiji web dizajneri nisu cenjeni jer ih strano mesaju sa web adminima i moderatorima ,
Takodje je veliki problem sto niko neshvata potencijal interneta u Srbijei ( tj mali je procenat onih koji to shvataju i primenjuju ) .

Ja radim zadnjih 2 godine , od toga zadnjih 8 meseci samostalno i mogu reci da se nisam previse opario od domacih firmi , da nema stranih firmi sa kojima saradjujem od domacih nebi ni racune poplacoa ...
 
definitivno je ogromna predost znati C jezik , ali su ti sve vise i vise potrebni php ms sql baze , bez toga nemoj da radis (barem osnovno razumevanje) .

U srbiji web dizajneri nisu cenjeni jer ih strano mesaju sa web adminima i moderatorima ,
Takodje je veliki problem sto niko neshvata potencijal interneta u Srbijei ( tj mali je procenat onih koji to shvataju i primenjuju ) .

Ja radim zadnjih 2 godine , od toga zadnjih 8 meseci samostalno i mogu reci da se nisam previse opario od domacih firmi , da nema stranih firmi sa kojima saradjujem od domacih nebi ni racune poplacoa ...

Ja sad celu drugu godinu radim C# Windows App sa bazama podataka.
U trecoj je ASP.NET Internet Programiranje u C# :)
 
Da li neko moze da mi kaze koliko je isplativo baviti se web dizajnom u Srbiji. Koliko moze da se zaradi

Svi poslovi su isplativi ukoliko uspeš u tom poslu. Možeš da prodaješ avione i imaš manju zaradu od nekog ko prodaje šrafove.
Za web dizajn je dobro što ti je ceo svet tržište, pa ne moraš da valjaš robu po osiromašenoj Srbiji.

Jedan deo uspešnih firmi ima veliki broj zaposlenih, sa prosečnom cenom posla od 5000e do 10000e
Jedan deo neuspešnih 'firmi' sanja o tome da uradi sajt za 500e.
Ima naravno i puno onih koji pokušavaju da zarade nudeći sajtove za manje od 100e.

E sad kako biti uspešan, siguran sam da ti jedan web dizajner to ne može reći, savet traći od nekih marketinških menadžera isl.

, i koje skole\kursevi su najbolji
Krojač, Adobe.

sta svaki web dizajner mora da zna.

Kod nas se pod web dizajnerom podrazumeva osoba koja zna SVE. Što je naravno nemoguće. Znači trebalo bi da zna sledeće poslove:
1. Grafički dizajn (PS, FW, Gimp ...)
2. HTML i CSS
3. JavaScript i slično.
4. PHP, ASP is.
5. MySql baze i sl.
6. Flash, Flex isl.
7. SEO, marketing ...
8. ...

Za početak je dovoljno usavršiti HTML, CSS, SEO, PS, i razumeti JavaScript, PHP i Flash.
 
Po meni, osnovna podela je na samostalne proizvođače sajtova i najamnike u firmama ("web studio"). Za ovo drugo imaš fiksnu malu platu, ali nisi opterećen nabavljanjem klijenata. Traže preveliko znanje da te zaposle, ali pošto nude siću onda uvek ima praznih mesta za znalca. (Znalci neće da rade za siću).


Druga bitna podela je pravljenje unikatnih sajtova i rad sa šablonima, u šta bi se CMS mogli svrstati kao podskup.
Pošto si pomenuo Srbiju, znaj da ovde nema šeikova koji mogu sebi da priušte unikatne sajtove. Ovi iz vlasti što se razbacuju parama razbacuju se i tu, ali ako nisi njihov nemaš šanse za projekat.

Glavno znanje je dosta skriveno u masi svega što se na Internetu, pa čak i na kursevima, nudi. Najefikasnije metode teško ćeš sam otkriti.

Minimum je da znaš da preradiš neki postojeći sajt, postaviš to na server i povežeš sa domenom (ili kupiš paket).

Potražnja za poslom postoji. Platežna moć je mala, kao i u svemu. Konkurencija je užasno brojna, a za prvi sajt naručilac retko zna kvalitetno da odabere izvođača.

Jedan štos za kraj, koji skoro da se podrazumeva: da bi stekao "portfolio" treba nekoliko projekata da uradiš po ma kojoj ceni, računajući i 0,00.
 
Po meni, osnovna podela je na samostalne proizvođače sajtova i najamnike u firmama ("web studio"). Za ovo drugo imaš fiksnu malu platu, ali nisi opterećen nabavljanjem klijenata. Traže preveliko znanje da te zaposle, ali pošto nude siću onda uvek ima praznih mesta za znalca. (Znalci neće da rade za siću).


Druga bitna podela je pravljenje unikatnih sajtova i rad sa šablonima, u šta bi se CMS mogli svrstati kao podskup.
Pošto si pomenuo Srbiju, znaj da ovde nema šeikova koji mogu sebi da priušte unikatne sajtove. Ovi iz vlasti što se razbacuju parama razbacuju se i tu, ali ako nisi njihov nemaš šanse za projekat.

Glavno znanje je dosta skriveno u masi svega što se na Internetu, pa čak i na kursevima, nudi. Najefikasnije metode teško ćeš sam otkriti.

Minimum je da znaš da preradiš neki postojeći sajt, postaviš to na server i povežeš sa domenom (ili kupiš paket).

Potražnja za poslom postoji. Platežna moć je mala, kao i u svemu. Konkurencija je užasno brojna, a za prvi sajt naručilac retko zna kvalitetno da odabere izvođača.

Jedan štos za kraj, koji skoro da se podrazumeva: da bi stekao "portfolio" treba nekoliko projekata da uradiš po ma kojoj ceni, računajući i 0,00.

Posto vidim da imas iskustva, ajde ti meni reci sta da radim?
Stvarno bi hteo da se bavim IT poslom i idem trenutno na visu skolu, smer za IT. Koja je to grana IT-a koja se najvise trazi i 'fino' placa u Srbiji. Pod 'fino' mislim na plate na pocetku oko 500 evra,pa i 400, a kasnije sa iskustvom oko 800, 1000 evra. Konkretno sam dosta krenuo sa ucenjem C#-a kog sam imao celu ovu godinu, sledece mi je (ASP.NET) i web dizajn kao i praksa. Posto znam da je buducnost u Internetu krenuo sam sa JavaScriptom(HTML manje vise znam), kasnije cu sa PHP-om, a ASP.NET cu uz skolu nauciti. Takodje uz te programske jezike solidno poznajem baze podataka Access, SQL Server i MySQL, kao i mreze koje sam manje vise uz skolu naucio(ali to nije dovoljno). Imam ogromnu volju da se usavsavam u ono sto ce kasnije biti posla i od cega cu da zivim, planiram zavrsiti jos neke kurseve za web dizajn. Kako si ti krenuo? Znam da je vrlo tesko u Srbiji naci posao, ali sam 'cuo' da za IT mesta ima dosta zato sam i upisao IT smer.
 
1. Možeš da radiš u Srbiji, ali moraš se spremati da radiš za strance.
2. U drugoj rečenici na ovoj strani http://en.wikipedia.org/wiki/VWorker su linkovi na berze poslova. (Malecki procenat će naći i domaćeg poslodavca, jedna od online domaćih berzi je http://www.elitesecurity.org/f28-IT-berza-poslova )
3. Kada vidiš šta se traži, imaćeš savršen orijentir šta da učiš, za šta da se spremaš.
4. Videćeš i sam, u (ozbiljnim) oglasima za izvršioca za pojedinačne projekte ne traži se diploma, nego "portfolio" i sposobnost samostalnog kompletiranja posla u dogovorenom roku.
5. Nabavi osobu u inostranstvu da ti prikuplja zaradu i šalje u Srbiju. Paypal.

To su odgovori koje ja smatram bitnim. Izvini što sam neka pitanja preskočio. Btw, ja sam do sada pokušavao da preživim od domaćih projekata pa bih prepustio iskusnijima da dopune o međunarodnim berzama.
 
1. Možeš da radiš u Srbiji, ali moraš se spremati da radiš za strance.
2. U drugoj rečenici na ovoj strani http://en.wikipedia.org/wiki/VWorker su linkovi na berze poslova. (Malecki procenat će naći i domaćeg poslodavca, jedna od online domaćih berzi je http://www.elitesecurity.org/f28-IT-berza-poslova )
3. Kada vidiš šta se traži, imaćeš savršen orijentir šta da učiš, za šta da se spremaš.
4. Videćeš i sam, u (ozbiljnim) oglasima za izvršioca za pojedinačne projekte ne traži se diploma, nego "portfolio" i sposobnost samostalnog kompletiranja posla u dogovorenom roku.
5. Nabavi osobu u inostranstvu da ti prikuplja zaradu i šalje u Srbiju. Paypal.

To su odgovori koje ja smatram bitnim. Izvini što sam neka pitanja preskočio. Btw, ja sam do sada pokušavao da preživim od domaćih projekata pa bih prepustio iskusnijima da dopune o međunarodnim berzama.

Aha, izvini ako sam dosadan, ali me mnogo zanima sta posle. Recimo da nabavim osobu koja ce zaradu slati preko PayPal-a meni u Srbiju, kolika je zarada tu, znaci cisto procena neka u zavisnosti od sajta? E da, zar nije PayPal zabranjen u Srbiji ili je stupio onaj zakon da dozvoljavaju?
 
Da ti kazem malo o PayPalu posto imam iskustva.
Ja imam osobu preko grane, koja prima moj novac i prosledjuje mi ga preko drugih servisa koji rade u Srbiji i ne uzima mi procenat jer mi je rodjak.
Imas exchangere, koji uzimaju oko 10% po transakciji, i salju ti novac preko drugih servisa u Srbiju.

Mozes i da imas svoj PayPal u Srbiji koji radi, mada to su malo mutne radnje, i znam ljude koji su uspesno radili sa time, ali ne preporucujem, tako da ako imas nekog od familije u inostranstvu, zamoli ih da otvore PayPal, pod uslovom da se malo bar malo razumeju u kompove i da ti prebacuju novac preko drugih racuna u Srbiju. PayPal ima svoje neke takse, to ne znam koliko je, a zarada zavisi od toga koliko ti pogodis posao sa klijentom. PayPal nije dostopan u Srbiji, nije zabranjen, valjda, zbog zakona o ekonomiji ili nesto sa carinama nisam siguran.
 
Da ti kazem malo o PayPalu posto imam iskustva.
Ja imam osobu preko grane, koja prima moj novac i prosledjuje mi ga preko drugih servisa koji rade u Srbiji i ne uzima mi procenat jer mi je rodjak.
Imas exchangere, koji uzimaju oko 10% po transakciji, i salju ti novac preko drugih servisa u Srbiju.

Mozes i da imas svoj PayPal u Srbiji koji radi, mada to su malo mutne radnje, i znam ljude koji su uspesno radili sa time, ali ne preporucujem, tako da ako imas nekog od familije u inostranstvu, zamoli ih da otvore PayPal, pod uslovom da se malo bar malo razumeju u kompove i da ti prebacuju novac preko drugih racuna u Srbiju. PayPal ima svoje neke takse, to ne znam koliko je, a zarada zavisi od toga koliko ti pogodis posao sa klijentom. PayPal nije dostopan u Srbiji, nije zabranjen, valjda, zbog zakona o ekonomiji ili nesto sa carinama nisam siguran.

Aha, pa imam neke rodjake po SAD, Nemackoj, Svedskoj pa bih mogao to da sredim. A jeste li sigurno da zarada moze biti veca tako nego da se recimo zaposlim u nekoj Srpskoj kompaniji koja radi web sajtove?
 
To je diskutabilno, jer da ti neko pruzi stalni posao, da budes prijavljen i sve to i da ti novac ide preko PayPal-a, malo teze, uglavnom jer su zapadnjaci nepoverljivi prema jeftinoj radnoj snazi, a i mislim da ima neka zakonska prepreka. U najboljem slucaju, mozes raditi kao freelance saradnik za neku firmu i da im pomazes pri radu sa njihovim projektima na duzi vremenski period, a koliko ce te placati zavisi od dogovora kao i od iskustva koje imas. Ne znam ni koliko placaju firme u Srbiji, ali moja pretpostavka je da bi plata bila veca, s obzirom na veci standard, ali ne drzi me za rec.

Koliko znam, u UK placaju Junior web dizajnere, znaci HTML, Photoshop, CSS (opet od poslodavca zavisi sta trazi) oko 1200 funti na mesecnom nivou, to je ako radis tamo, a ako freelancujes, pa verovatno je manje, a koliko ne bih ti zaista mogao reci.

Probao sam da saradjujem sa par firmi iz USA, i bili su zainteresovani dok nisam rekao da sam iz Srbije, posle toga, ni reci vise, jednostavno ne zele ljudi da zaposljavaju ilegalno non-US gradjane.
 

Back
Top