постанак писма

Aha, pa koje su to riječi prve nastale av, av, ili vau, vau.
To su gluposti. Jezik je nastao kompletan sa ljudskom vrstom bez ikakve potrebe za učenjem. Kako su svi pripadnici ljudske vrste bili đeca nijesu imali od koga učiti već su se počeli međusobom sporazumjevati urođenim ljudskim jezikom koji je bio potpuno razvijen. Kasnije od generecije do generacije postoji samo degradacija prvog jezika koji je bio savršen a sadašnji jezici su nesavršeno zastiđe ljudima kao vrsti.
I koja su slova evolutivno prvo nastala oznake za dolar ili euro ili dinar?
Ama ne slova su bila poznata od samog počtka jer je umijeće pisanja i čitanja takođ bilo urođeno, kao i jezik.

I sto onda deca koja ne uce nista ne pricaju tim svetskim jezikom nego ostaju mutavi.

Imas li bilo koji dokaz za tvoju teoriju.
 
Današnja đeca su nešto drugo. Milenijumi besprekidne indoktrinacije su učinjeli svoje a i vrsta je kao stablna obezbijedila svoj napredak, tako da se danas jezik mora učiti uostalom jer više niko i ne govori prvobitnm jezikom.
Što zapravo mene zanima. Ako zamislimo nastanak ljudse vrste on s sigurno nije mogao dogoditi kroz duži vremenski period deponovanjem različitih manjih genetskih promjena jer je svaka genetska promjena koaj je vodila nastanku ljudi iapravo degeneracija neke os inače savršeno prilagođenih predačkih vrsta. tako bi svaka pa i najmanaj promjena u smjeru ljudske vrste bila hendikep za jedinku koja sigurno nebi mogla preživjeti a kamo li obezbijediti nastanak nove vrste tragalući kroz bezbrojne milenijume na ogromnom prostoru druge jedinke suprotnog pola sa istim nedostatcima. To je toliko besmisleno da mi nije jasno kako ikom nešto tako može pati na um. Jedino rješenje ovog problema, uz bezuspješnu potragu az "karikom koja nedostaje", jeste da je ljudka vrast mogal nastati u jednom trnutku. Ajde dobro baš nije u jednom trenutku htio sem reći u toku jedne generacije. Predačka vrsta za koju uopšte nije važno koja je jer može biti bilo koja, u odgovarajućem trenutku počinje rađati mladunce nove vrste. Tako inače i nastaju sve vrste na svijetu pa što nebi i čovjek. Kako dolazi do toga mi nemmo pojma. nama su i inače potupno nepoznati ti mehanizmi naslijeđivanja promjene genetskog koda, a tek u slučaju nove vrste smo totalne neznalice čak i za najprimitivnije organizme. Budalaste ideje o nekavoj evoluciji su smišljene sa namjerom da se ovaj vrlo važan problem zamagli i izmakne iz žiže ljudke pažnje jer bi se tad otkrile mnogo važne stavri, da smo svi braća, da smo svi jednaki, da svi imamo ista prava, da niko nema pravo bilo kome bilo što oduzeti ili nedao Bogo nanijeti zlo ili bilo koga na bilo koji način u bilo čemu ogrančavati. Ljudi su slobodna bića ali ološ raznih vrsta to ne dozvoljava zbog ličnih intersa najčeće srebroljublja i vlastoljublja.
Ako je ljudska vrsta nastala u toku jedne generacije, kako mi izgleda vrlo logično, a i svi arheološki nalazi govore uprao to (ljudi nijesu nastali u jednom periodu na jednom jestu već su nastajali nekliko puta na raznim mjestima od raznih predačkih vrsta), sa svim fizičkim predispozicijama da budu ljudi ne vidim razlog da ne budu rođeni sa sa svim umnim alatima u koje spadaju jezik i pismo.
Doakz je zdrav razum koji je inače i stvoro sa zapanjujuća djela ljudske civilizacije. Zaista su ljudi grandiozna stvorenja.
 
Današnja đeca su nešto drugo. Milenijumi besprekidne indoktrinacije su učinjeli svoje a i vrsta je kao stablna obezbijedila svoj napredak, tako da se danas jezik mora učiti uostalom jer više niko i ne govori prvobitnm jezikom.
Što zapravo mene zanima. Ako zamislimo nastanak ljudse vrste on s sigurno nije mogao dogoditi kroz duži vremenski period deponovanjem različitih manjih genetskih promjena jer je svaka genetska promjena koaj je vodila nastanku ljudi iapravo degeneracija neke os inače savršeno prilagođenih predačkih vrsta. tako bi svaka pa i najmanaj promjena u smjeru ljudske vrste bila hendikep za jedinku koja sigurno nebi mogla preživjeti a kamo li obezbijediti nastanak nove vrste tragalući kroz bezbrojne milenijume na ogromnom prostoru druge jedinke suprotnog pola sa istim nedostatcima. To je toliko besmisleno da mi nije jasno kako ikom nešto tako može pati na um. Jedino rješenje ovog problema, uz bezuspješnu potragu az "karikom koja nedostaje", jeste da je ljudka vrast mogal nastati u jednom trnutku. Ajde dobro baš nije u jednom trenutku htio sem reći u toku jedne generacije. Predačka vrsta za koju uopšte nije važno koja je jer može biti bilo koja, u odgovarajućem trenutku počinje rađati mladunce nove vrste. Tako inače i nastaju sve vrste na svijetu pa što nebi i čovjek. Kako dolazi do toga mi nemmo pojma. nama su i inače potupno nepoznati ti mehanizmi naslijeđivanja promjene genetskog koda, a tek u slučaju nove vrste smo totalne neznalice čak i za najprimitivnije organizme. Budalaste ideje o nekavoj evoluciji su smišljene sa namjerom da se ovaj vrlo važan problem zamagli i izmakne iz žiže ljudke pažnje jer bi se tad otkrile mnogo važne stavri, da smo svi braća, da smo svi jednaki, da svi imamo ista prava, da niko nema pravo bilo kome bilo što oduzeti ili nedao Bogo nanijeti zlo ili bilo koga na bilo koji način u bilo čemu ogrančavati. Ljudi su slobodna bića ali ološ raznih vrsta to ne dozvoljava zbog ličnih intersa najčeće srebroljublja i vlastoljublja.
Ako je ljudska vrsta nastala u toku jedne generacije, kako mi izgleda vrlo logično, a i svi arheološki nalazi govore uprao to (ljudi nijesu nastali u jednom periodu na jednom jestu već su nastajali nekliko puta na raznim mjestima od raznih predačkih vrsta), sa svim fizičkim predispozicijama da budu ljudi ne vidim razlog da ne budu rođeni sa sa svim umnim alatima u koje spadaju jezik i pismo.
Doakz je zdrav razum koji je inače i stvoro sa zapanjujuća djela ljudske civilizacije. Zaista su ljudi grandiozna stvorenja.

Sve lepo sto pises samo kakve veze ima za tvojom teorijom to sve.

I po cemu je to logicno da je postojao prajezik, kad svi mi ucimo jezike od oca i majke (bili Kinezi, Sloveni ili bilo sta drugo.

I jos nesto sta cini jedan jezik zavrsenom i kakav je taj savrseni jezik koje su mu karakteristike.
 
Sve lepo sto pises samo kakve veze ima za tvojom teorijom to sve.

I po cemu je to logicno da je postojao prajezik, kad svi mi ucimo jezike od oca i majke (bili Kinezi, Sloveni ili bilo sta drugo.

I jos nesto sta cini jedan jezik zavrsenom i kakav je taj savrseni jezik koje su mu karakteristike.

Tako mi izgleda istina ili stvarni scenarijo kako je došlo do svega.

Da ti pravo kažem neznam ali to što ja neznam i što ne umijem objasniti ne znači da je zaista bilo tako. Nama je sve to nepoznato i nevjerovatno a zapravo je moglo biti upravo tako jer neznam na koji način bi moglo biti drugačije. Inače je sva priroda čudesna i nemoguća pa ne vidim razloga da se čuda ne događaju.

Savršeni jezik je potpun u kojem postoje sve riječi sa svim potrebnim značenjima i asocijacijama spojenim međusobom na savršen način pomoću savršenih zakonitosti. Možda taj jezik ima 7ili 9 vremena, možda se imenice mijenjaju po 20 ili 30 padeških promjena, možda ima 20 prefinjeno izbalansiranih naglasaka, nevjerujem da ima previše glasova ali tu neđe oko 30-etak. On je savršen po najmanjem broju potrebnih elemenata kojim se može postići malsimum izražajnosti sa svom raznovrsnošću fizičkog i duhovnog bića. Sve danas poznato bi se nalazilo u tom prajeziku i još toliko jer su današnji jezici, naročito odkad je počela moda njihovog ubijanja proglašavajući ih standardnim, samo blijeda unakažena sijenka prvog jezika.
 
Pa valjda je jasno da je ovo Podforum istorija.


I kako o necemu da pricamo sta si sam izmislio.
Istorija je jedna od nauka, valja imati multidisciplinarni pristup svemu radi potpunije slike. Ne radi se o tome jesam li što ili nijesam ništo "izmislio". Pokušavam uspostaviti logični i vjerovatni scenario događaja iz davne prošlosti o kojima nemožemo imati nikakav direktni izvještaj ili nalaz koji bi nas uputio u smjeru razmišljalja. Zato se oslanjam na dosad stečeno znanje i prirodni slijed događaja koji je najvjerovatniji. Svakako da svako ima pravo koristiti svoje misaone matrice i misaone alate kojima rapolaže kako bi došao do nekakvog svog rješenja. Sigurno da četvoro čiju vidi više od dvoje pa valja otvoreno prihvatiti svačije zaključke bez obzira na to koliko se oni slažu međusobno, čak je bolje da se uopšte ne slažu niučemu.
 
Istorija je jedna od nauka, valja imati multidisciplinarni pristup svemu radi potpunije slike. Ne radi se o tome jesam li što ili nijesam ništo "izmislio". Pokušavam uspostaviti logični i vjerovatni scenario događaja iz davne prošlosti o kojima nemožemo imati nikakav direktni izvještaj ili nalaz koji bi nas uputio u smjeru razmišljalja. Zato se oslanjam na dosad stečeno znanje i prirodni slijed događaja koji je najvjerovatniji. Svakako da svako ima pravo koristiti svoje misaone matrice i misaone alate kojima rapolaže kako bi došao do nekakvog svog rješenja. Sigurno da četvoro čiju vidi više od dvoje pa valja otvoreno prihvatiti svačije zaključke bez obzira na to koliko se oni slažu međusobno, čak je bolje da se uopšte ne slažu niučemu.

Samo sto ceo scenario nema veze za logikom.

Nije uopste jasno odakle prvim ljudima (pored toga ko su prvi ljudi nije bas jasno utvrditi) imali savrseni jezik.

Odakle, zbog cega i sta je savrseni jezik.
 
Konstantine pobratime valjda me nijesi razumio što sam ranje zborio
Najprije neka vrsta može napredovati (što podrazumjeva i opstati) jedino ako ima granični broj jedinki koje mogu obezbijediti taj zadatak. Taj granični broj jedinki vrste neznamo ali možemo izračunati ako se zainatimo ali se ja ne inatim.
Da bi vrsta mogla opstati i napredovati sa graničniim brojem jedinki mora rapolagati odgovarajućim oružjima i oruđima neophodnim za opstanak te vrste u svom okruženju. Svaka vrsta je bezprijekorno prilagođena okruženju u kojem će živjeti. Male promjene u okruženju (zapravao ekološkoj niši koju zauzima) se kompezuju malim promjenama u genetskom kodu koja obezbijeđuju odgovarajuća prilagođavanja. Ako se dogode veće promjene vrste, budući nemaju u genima pripremljene mogućnosti za prilagođavanja, nestaju ili izumiru, a propagiraju se vrste koje mogu opstati u novim ekološkim uslovima.
Vrste se inače ne mogu mđusobom dati plodne potomke.
Na isti način kao što je svaka životinjska ili biljna vrsta svojim nastankom bila istovremeno savršeno prilagođena uslovima u kojima će živjeti, nejasno mi je zašto to opšte pravilo ne primjeniti i na ljude i ne prihvatiti toliko logičnu stvar da su prvi ljudi, jednako ako i bilo koja druga vrsta, dolaskom na svijet raspolagali sa svim misaonim alatima koji ga inače određuju kao vrstu. Meni je potpuna besmislica,čak zlomisao, i trunka pomisli da se čovjek pojavio sa svim fizičkim osobinama a da nije umio govoriti. Opštepoznata je stvar da je prirodni plan vrlo štedljiv da niđe ne obiluje niučemi već naprotiv oskudica je kao pravilo koje bi trebalo potstaći reakciju jedinke koja bi trebala svojom aktivnošću obezbijediti zadovoljenje svih potreba čime se obezbijeđuje napredak jedinke i vrste kao skupa jedinki.

Zaista nemam pojma odakle taj jezik. Jezik je neophodan misaoni alat kojim raspolaže čovjek kao vrsta. Saršeni (prvobitni) jezik je potpuni jezik (sad nepostojeći) koji je sadržao sve potrebne riječi kojima se opisuju svi pojmovi, sve akcije, svi kvaliteti bilo kog elementa koji sadrži ljudski svijet. To znači da su u tom jeziku postojale riječi za predmete koji će tek biti pronađeni za misaone procese koji će tek biti otkriveni. Taj jezik je pored svog potrebnog bogatstva riječi imao i potpuno razrađen sistem odnosa među riječima njihove promjene po svim osnovama, način izgovaranja i njihovo zvučanje i na kraju njihovo zapisivanje koje je obezbjeđivalo bilježenje svega što sam rekao. Meni to izgleda savršeno jasno i tačno, bez obzira što su mi mehanizmi nastanka i nestanka tog jezika potpuno nepoznati.
 
Bibliju za stranu nisi jos uvek objasni odakle ti ideja da su ljudi od pocetka imali jedan razvijen jezik koji se kasnije izkvario u danasnje jezike.

Osim to da ti je logicno. Po cemu dal su ljudi imali od pocetka zavrsenu medicinu pa se onda ona izkvarila???

Po cemu prepostavljas da je prvo pismo bilo fonetsko kad su najstarji pisani tragovi koji se mogu naci to nisu.
 
Istorija je jedna od nauka, valja imati multidisciplinarni pristup svemu radi potpunije slike. Ne radi se o tome jesam li što ili nijesam ništo "izmislio". Pokušavam uspostaviti logični i vjerovatni scenario događaja iz davne prošlosti o kojima nemožemo imati nikakav direktni izvještaj ili nalaz koji bi nas uputio u smjeru razmišljalja. Zato se oslanjam na dosad stečeno znanje i prirodni slijed događaja koji je najvjerovatniji. Svakako da svako ima pravo koristiti svoje misaone matrice i misaone alate kojima rapolaže kako bi došao do nekakvog svog rješenja. Sigurno da četvoro čiju vidi više od dvoje pa valja otvoreno prihvatiti svačije zaključke bez obzira na to koliko se oni slažu međusobno, čak je bolje da se uopšte ne slažu niučemu.

To si dobro rekao.
Znači jedan nešto napiše a onda 100 njih to prepisuju i na kraju nešto postane "istina" sa 101 dokazom.
Nema zato ništa što je trajno zapečaćeno.
 
A zašto? Ja sam postavio jedini mogući scenario koji je realan. Sve drugo su nemoguća maštanja.
Jednako kao što nije moguće da je čovjek kao vrsta nastao od druge vrste nekakvom evolucijom koja podrazumjeva tobožnje akomuliranje postepenih promjena u genetskom kodu, nemogući su i evolutivni scenariji astanka jezika i pisma.
Zamisli koliko je besmisleno da je nastao čovjek kao vrsta pa da je čekao nekoliko 100.000 godina da progovori, a u međuvremenu su svi fizički i misaoni alati već tu, u čovjeku, u njegovom tijelu i mozgu. Možeš li zamisliti evolutivni put jezika od onomatopeja do smislenog jezika sa razvijenom gramatiko, sintaksom i svim ostalim što čini jezik. To je zaista naučna fantastika. Najprije su naszale zamjenice pa imenice pa glagoli pa objekti pa subjekti pa ... i sve sa razmakom od nekoliko 1.000 godina a sve uz to da je jezik nerazumljiv ako nije kompletan, nije jezik. I još sve to sasvim slučajno.

Svaka vrsta živih stvorenja je savršeno prilagođena za život u ekološkoj niši koju zauzima, izvan nje ne može opstanuti. Tako da nepostoje nikakve slučajne promjene akomulirane kroz duži niz gocina koje mogu dovesti do nastanka nove vrste. To je glupa zamisao jer svako odstupanje od genetskog koda dovodi do promjena koje prave neprilagođene jedinke koje neizostavno izumiri vrlo brzo a najčešće nijesu ni plodna jer u genima postoji zaštitni mehanizam koji spriječava širenje odstupaja od propisanog stanja.
Ovo upućuje da je jedina mogućnost nastanka nove vrste da su sve jedinke natakle tokom jedne generacije u zadovoljavajućem broju već spremne i pripremljene svim potrebnim instrumentima i znanjem njihovog korišćenja za opstanak u datoj sredini.
Ako je to jedini realni scnarijo nastanka vrsta a ja za drugi neznam osim onih gluposti sa evolucijom koje su zaista besmislena fanstazija, nevidim razlog da su i ljudi kao vrsta nastali na isti način.
U toku jedne generacije su ženke predačke vrste rađala ljudka stvorenja u broju koji je obezbjeđivao siguran napredak vrste pri čemu su ljudska bića od starta rapolagala svim instrumentima (fizičkog tijela i misaonih matrica) koje su im obezbijeđivali opstanak i napredak vrste. Nije mi jasno zašto bi taj realni scenario bio manje prihvatljiv od nerealnih tlapnji evolucione ideje. Naravno mehanizmi nastanka vrste pa i sticanja urođenih znanja nama nijesu poznati što opet ne znači da oni ne postoje već da naš um nije sposoban za njihovo shvatanje. Naavno ni shvatanje ograničenosi naših umnih moći ne spada u naučnu fantastiku već u realno prihvatanje stanja stavri a u fantastiku spada pomisao da sve znamo, sve možemo i sve umijemo.
 

Back
Top