Poreklo narodne kape FES?

Poruka
22.329
Fes (grčki: Φέσι), množina fesovi, ili tarbuš (?) (طربوش) naziv je za (obično) crveni šešir u obliku valjka. Fes je grčkoga porijekla iz bizantskoga razdoblja, ali ubrzo je prihvaćen i od Turaka, a nosili su ga i pripadnici drugih vjera i etničkih skupina u Osmanlijskom Carstvu u 19. stoljeću.

Fes je kapa od čohe, najčešće crvene boje. Fes je u obliku kupe sa odsječenim vrhom, sa crnim resama koje vise sa vrha. Za vrijeme Bosanskog pašaluka fes je postao dio nošnje bosanskog stanovništva bez obzira na vjersku pripadnost, s tim da su postojale određene razlike u boji, veličini, materijalu i sl. Kasnije je fes postao neizostavni dio tradicionalne nošnje Bošnjaka. Danas ga još uvijek nose imami u Bosni omotanog bijelim platnom, što je poznato kao ahmedija.




Svaka kulturna tekovina je na svojevrstan način svedočanstvo ne samo sopstvenog razvoja i sudbine, već i celog istorijskog i civilizacijskog toka koji ju je izneo, pa tako i odevanje. Tako i šajkača, koja u našoj narodnoj nošnji zauzima po svemu osobeno mesto, jer važi za srpsku nacionalnu kapu, ima svoju dugu i lomnu istoriju koja je istovremeno i podsetnik na istorijsku sudbinu naroda čije je znamenje postala, jer je danas nesporno da je šajkača tako izrazit deo srpske narodne nošnje da se može uzeti kao sinonim za Srbina.

Dve su zabune koje kod neupućenih izaziva šajkača. Prvo, pogrešno se misli da je šajkača, s obzirom na materijal od koga se pravi, tako nazvana jer je od šajka, to jest, kako se ovaj pojam rečnički definiše, mekane čoje domaće izrade, slične suknu, a drugo, što je takođe pogrešno, misli se da je sama šajkača, kao odevni deo, novijeg postanja, jer se reč "šajkača" ne nalazi ni u izvorima predvukovskog perioda, niti kod samog Vuka, u čijem je Srpskom rječniku nema.

Budući, pak, da je tačno da je reč šajkača za naziv prevashodno vojničke kape, uvedene u Srbiji kao deo vojne i činovničke uniforme, nastala sedamdesetih godina prošloga veka, kao i to da je šajkača, kakvu je od tada sretamo, poglavito pravljena od šajka, onda su shvatljivi uzroci ovakvim zabunama i nedoumicama. No, pri tome se zaboravlja da je ovakva kapa ranije pravljena od druge vrste materijala i da su u našem narodu prethodno postojale vrste kapa kakva je današnja šajkača, samo pod drugim nazivima, te zato treba pogledati značenje same reči šajak i kakve su kape nosili Srbi u davnini.
 
U narodu se šajak naziva mekana čoja (ili čoha) domaće izrade, a za odevni deo načinjen od njega kaže se da je šajčani ili šajkani (npr. šajkano odelo). Po Skoku, šajak je "balkanski turcizam", prihvaćen u bugarskom i cincarskom jeziku. Šajak znači u prvom redu sukno, a potom vrstu grube čoje.

Sama, pak, reč čoha je persijska (izvorno: čuha, u značenju: sukno bolje vrste, mekše i lepše), a ušla je u naš jezik posredstvom Turaka. Dakle, u oba slučaja, kao vrste valjane tkanine, šajak i čoja se identifikuju kao sukno.

Reč sukno za naziv vunene tkanine od valjane, najčešće ovčje, dlake — praslovenska je i sveslovenska reč, a vuče koren od glagola sukati. Sukati (u smislu: uvrtati, vrteti, izvijati) znači: presti žicu, izvijati pređu, uvrtati dlake ka vrhu. Stara naša reč sukno (neutrum koji označuje materiju) osnova je iz koje je izvedena reč suknja, i ona je, kako navodi Skok, "jedina sveslavenska riječ, koja je iz poljskog i južnoslavenskog prodrla (za vrijeme križarskih ratova) na zapad preko sjeverne Italije i Njemačke", odakle se vraća u naše susedstvo, gde je primaju Grci i Rumuni.

Tkalačko umeće i veština pravljenja sukna bili su veoma razvijeni u drevnih Slovena, pa su ih i Srbi preneli i usavršili po doseljenju na Balkan. Na ovu zanatsku radinost su posebno bili upućeni u vekovima robovanja pod Turcima, čemu je pogodovala i činjenica da je u vremenima nesigurnim stočarstvo, a to u prvom redu znači ovčarstvo, bilo najpretežnija delatnost.

Kako je zapazio Joakim Vujić u svom putešestviju po Srbiji tridesetih godina prošlog veka, "svaka Srpkinja svog muža od ušiju do pete odene", jer ona, između ostalog vunu operja, uredi, oprede, otka, pak od sukna šije odelo, a "gdi koja od crnog sukna napravi svome mužu i kapu". U prošlom veku, kako svedoči istoričar Živan Živanović, sećajući se živo svog šumadijskog detinjstva, "sve što su ondašnji seljak i njegova domaća čeljad na sebi nosili, bilo je proizvod domaće radinosti: sukno od domaće vune i platno od težine tkano je u svakoj kući".

Grublje i deblje domaće sukno je ponekad nazivano i aba (arapska reč, koju su Turci preuzeli), pa su po njoj i suknari nazvani abadžije, tj. zanatlije koje prave odela od abe (sukna). Kape koje su oni pravili nazivane su abenjače (po materijalu), ili, u narodu, suknjenjače, kakve su pravljene u Starom Vlahu do sredine prošlog veka (s ravnim dnom, od belog ili crvenog sukna, a okolo od vranog).

Sudeći po glavnoj odlici, da je šajkača plitka kapa, sačinjena od sukna, onda ova vrsta kape u nas ima više inačica. Plitku valjanu kapu sa ravnim dnom (odozgo ravna), Mitar S. Vlahović s pravom smatra "našom narodnom kapom, jer je postala u našoj sredini, u seljačkoj kući, od domaćeg materijala", nabrajajući u tu vrstu valjanu kapu ili bijelu kapu od pustine (kakva se nosila u Kuča), bjelaicu ili pustenjaču (Rovca, Bratonožići), valjalicu (Rovca, Morača, Drobnjak), bijelu kapu (Vasojevići), ćulav (Šumadija), ćulav od belog sukna (Stari Vlah) i ćulaj (Hercegovina).

Sa ovima imaju velike sličnosti kape koje su nošene u starim srpskim predelima, kakvi su potkraj srednjeg veka bili predeli Prizrena, Debra i Prilepa (u Marijovu se nazivaju starski kapi).

Posebnu vrstu plitkih kapa, okruglog ravnog dna i užeg oboda, čini kapa koje se u Staroj Crnoj Gori, Crnogorskim Brdima i severnoj Hercegovini naziva šišak, a u ostaloj Hercegovini (okolina Mostara, Stoca, Ljubinja, Bileće i u Popovom polju) zavratka ili zavrata. Ove su kape izrađivane od crvene čoje, a o njihovom nazivu Mitar S. Vlahović iznosi dva tumačenja: "Zavratka (kao i šišak) dok se šije oblika je dužeg valjka, a kada je gotova, zavrne se — previje napola, pa otud i naziv, po narodnom mišljenju, zavrata — zavratka. Drugo je mišljenje da se tako zove što se nosi ozadi — za vratom."

Znajući da se crnogorska i hercegovačka kapa naziva šišak, Vuk zapisuje da se takva kapa u Srbiji zove kariklija, koju ovako opisuje: "Kariklija je od crvene abe ili čohe, odozgo je zatubasta kao fes, a sa strane ima crnu postavu, na koju se odozgo može što zadjesti (gdjekoji u bojevima pozadijevaju fišeke da su im priručniji nego u kesama)." Očito, ne treba truda da bi se u šišku, zavratki ili karikliji prepoznala šajkača.

Pridodajući ovome način pravljenja zavratke ili kariklije (zavrtanjem donje polovine preko gornje), imamo jasan način dobijanja šajkače.

Zakleti protivnici islama Srbi su kao dobrovoljačka vojska rado pristajali da stupaju u hrišćansku austrijsku vojsku, naraštajima sanjajući da će tako osloboditi i vlastitu zemlju od Turaka, što je bečki dvor vrlo vešto koristio.

Opisi nošnje u austrijski frajkor zavrbovanih Srbijanaca, čije je vojničko odelo bilo narodno, ističu da je ovim vojnicima glava "červenom šepicom pokrivena". U izveštajima toga vremena, objavljenim u Novakovićevom listu Slaveno-serbskija vjedomosti (Beč, 1792—1793) ističe se nošnja srpskih frajkoraca, koja ih je u tirolskom gradu Insbruku učinila posebno zanimljivim. Njihovu neobičnu nošnju su poredili sa nošnjom Trenkovih pandura, a čuđenje je izazivalo i to što "glava im je do polak ošišata, i šepicom červenom pokrivena". Srpski frajkorci su se razlikovali od ostalih, regularnih austrijskih trupa, po odeći, u kojoj je šepica bila posebno uočljiva. Tokom XVIII veka Srbi graničari su nosili kao "uniformu" svoja narodna odela, koja su pravili ili dobavljali o vlastitom trošku.

Pripadnici srpske graničarske i dobrovolzačke vojske (frajkorci) bili su odeveni u narodno odelo i među vrstama njihovih kapa se isticala crvena šepica. Pomeni ove plitke kape su utoliko dragoceniji ne samo zato što su razaznatljivo pokrivalo za glavu srpskih ratnika tokom dužeg vremena i na širokom prostoru od Pomoravlja do Budima i od Banata do Gorskog kotara, već naročito stoga što ova kapa u svom nazivu odaje slovensku davninu.

Za ustanovljenje šajkače, kao i sam njen naziv, od presudnog je značaja kapa koju su nosili Srbi graničari u Šajkaškoj. Naziv Šajkaška (u značenju: zemlja šajkaša) sačuvao je spomen na srpske ratnike-lađare koji u Podunavlju imaju dugu i blistavu istoriju.

Strah i trepet na vodi, srpski šajkaši su bili odlučujuća sila pri odbrani, kao i pri turskom osvajanju. Pobeda je bila tamo pod čijom su zastavom oni nastupali.

Početkom XVIII veka srpski šajkaši, koji su se posle Svištovskog mira (sklopljenog 1606. godine) nalazili pod upravom svoga plemstva, stacionirani su u Komarnu (šest četa), Đeru i Estergomu (po dve), odakle ih Austrija preseljava, na osnovu odluke od 19. februara 1763. godine u jugoistočni deo Bačke, u ugao što zaklapaju Dunav i Tisa, obrazujući od njih graničarski šajkaški bataljon u okviru Vojne krajine. Šajkaški bataljon će tu gospodariti na ovim rekama, dok šajkaši budu Beču potrebni, sve do ukidanja šajkaškog bataljona 1852. godine, kada će se preinačiti u pešadijski bataljon, koji će se takođe ukinuti kada se razvojači Vojna krajina (1873. godine). Kao istorijski spomen na hrabre srpske rečne ratnike šajkaše ostao je naziv tla između Tise i Dunava Šajkaška, koja je tako nazvana po njima.

Kako su šajkaši nazivali svoju kapu nema pouzdanih potvrda, ali je kapa koju su oni nosili zvanično uvedena kao deo uniforme u vojsku Kneževine Srbije.

Šajkača, to jest kapa za vojnike koja "ima formu graničarske kape", uvedena je propisom u Srbiji 1870. godine. Određenijim nazivom, kao šajkaška kapa, dakle kao deo nošnje konkretnih graničara, nazvana je u propisu 1876. godine, kojim je naloženo da narodne starešine nose "šajkašku kapu", kakva je određena i za narodnu vojsku. Tako je kao kapa vojnika i nižih činovnika šajkača ubrzo prihvaćena — ona je bila na glavi srpskih ratnika u bojevima 1876—1878. godine, otkad je počelo njeno naglo pronošenje i prihvatanje u novooslobođenim krajevima, da bi 1912. osvojila Kosovo, Skopsku Crnu goru, Drimkol. Rečju, kako je duhovno i slobodom Srpstvo objedinjavano tako je teklo širenje i prihvatanje ovog odevnog znaka srpske narodnosti, što svedoči i činjenica da je u ratu, povedenom za opstanak i radi sprečavanja u ovom veku trećeg genocida nad srpskim narodom koji obitava u našim zapadnim stranama, izbila podno Velebita.

Da je šajkača ušla u srpsku vojsku kao odevni deo preuzet od graničara šajkaša (a ne kao kapa od šajka, tj. čoje) najrazgovetnije potvrđuju izvorni vojni propisi o njoj u samoj Srbiji. Tako u pravilima o ratnoj spremi narodne vojske, koje je 6. oktobra 1877. godine potpisao ministar vojni Sava Grujić, stoji da narodni vojnici od države dobijaju, između ostale spreme, za glavu — šajkašku kapu. Takođe, u ratnu spremu vojnika i komore, spadala je između ostalog što država daje šajkaška kapa.

Vremenom je šajkaška kapa dobila skraćeni naziv šajkača, i ona je postala vidljivo vojničko obeležje, a za trećepozivce, koji su pozivani samo u vremenu kada je državni i nacionalni opstanak bio dovođen u pitanje — jedino vojničko obeležje.

Šajkača je, dakle, nazvana po šajkašima, a oni po šajci, brodiću na kojem su ovekovečeni. Ali, šta znači šajka?

Šajkom se, osim vrste čamca sa dva ili četiri vesla, naziva rečni ratni brod, koji je bio u upotrebi od XV do XIX veka. Vrlo je važno istaći da je šajka naročiti ratni brodić koji je u ovom vremenu bio u upotrebi na rekama crnomorskog sliva, jer se u XVI veku na rekama u Ukrajini javljaju tzv. kozačke šajke (kazackaja čajka) radi borbe s turskim galijama.
 
Fes (grčki: Φέσι), množina fesovi, ili tarbuš (?) (طربوش) naziv je za (obično) crveni šešir u obliku valjka. Fes je grčkoga porijekla iz bizantskoga razdoblja, ali ubrzo je prihvaćen i od Turaka, a nosili su ga i pripadnici drugih vjera i etničkih skupina u Osmanlijskom Carstvu u 19. stoljeću

Nije mi jasno ovo da smo odr\avali naj\ivlje veze sa Vizantijom do 15 veka a da su nam bili potrebi posrednici Turci da nam je od njih donesu u 19 veku?

Ja sam imao predrasudu da je to turska kapa međutim palo mi je u oko da gotovo u svim bojevima i slikama istih Srbi nose fes a Turci isključivo turbane?
Znamo i da su krvni neprijatelji Turaka noslili fesove...
Kapa je antičkog porekla mornarska kapa koja se kasnije proizvodila u Maroku gradu Fesu valjda pa je po tome dobila ime.
U Srbiji je bila deo gradske nošnje i nosili su je domaći balkanski Muslimani ali ne Turci koliko sam ja uspeo da vidim....
o čemu se radi?



 
Fes je staroosmanska kapa koju su na Balkan donijeli Turci. Postoje tvrdnje da su Turci od Marokanaca preuzeli Fes tako da je ona u osnovi turcizirana marokanska kapa. Na Balkanu koristili su je skoro svi narodi od Bosnjaka Srba Albanaca Bugara Grka itd. dok je samo kod Bosnjaka sacuvala ulogu narodne kape.

Porijeklo fesa potice iz grada Fes koji se nalazi u Maroku.
Fes je treci grad po velicini u Maroku. Stari grad (Medina Fes el Bali) je na listi svjetske bastine UNESCO-a. Fes ima najstarije sveucilicte na svijetu koje je jos uvijek u funkciji (sveucilicte Al-Karaouine osnovano 859. godine).
Smatra se da je u doba dinastije Almohada 1170-1180. godine Fes bio najveci grad na svijetu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fes

Marokanac sa Fesom

393px-Bedouin_man_with_Fez.jpg



Fermanom sultana Mahmuda II fes je uveden kao sluzbeni dio uniforme carskih sluzbenika, bez obzira na njihovu vjersku pripadnost.

Među Bosnjacima se fes dozivljava kao posebnost bosanske tradicije i vazan je dio obiljezavanja kulturno-vjerskih manifestacija Bosnjaka. Fes je postao neizostavni dio tradicionalne nosnje Bosnjaka. Danas ga jos uvijek nose imami u Bosni omotanog bijelim platnom, što je poznato kao ahmedija.

Jedna od popularnih navijackih pjesama FK "Sarajeva" pocinje stihovima: "Boja fesa, boja dresa, boja krvi, mi smo prvi!".
 
Poslednja izmena:
ovo mu je pravo poreklo....

Fes (grčki: Φέσι), množina fesovi, ili tarbuš (?) (طربوش) naziv je za (obično) crveni šešir u obliku valjka. Fes je grčkoga porijekla iz bizantskoga razdoblja, ali ubrzo je prihvaćen i od Turaka, a nosili su ga i pripadnici drugih vjera i etničkih skupina u Osmanlijskom Carstvu u 19. stoljeću

a ovo dolazi kasnije......

Porijeklo fesa potice iz grada Fesa koji se nalazi u Maroku.
Fes je cetvrti grad po velicini u Maroku. Stari grad (Medina Fes el Bali) je na listi svjetske bastine UNESCO-a. Fes ima najstarije sveucilicte na svijetu koje je jos uvijek u funkciji (sveucilicte Al-Karaouine osnovano 859. godine).
 
Evo sta kaze engleska Wikipedia

The fez (Turkish: fes, plural fezzes or fezes[1]), or tarboosh ( Arabic: طربوش), is a felt hat either in the shape of a red truncated cone or in the shape of a short cylinder made of kilim fabric. Both usually have tassels.

Etymology
The Turkish word refers to the city of Fez in Morocco, which had a monopoly on the manufacture of fez caps, which were dyed with an extract of cornel.[4]


Izrada Fesa

220px-Atelier_Troudi_Belhassen_du_chechia_megidi.jpg
 
Zvanicna historija govori nesto drugo od onoga sto ti pricas.

Slušaj me prijatelju boli me **** da kradem nekom fes imaš google imaš knjige proveri , nisam stavio temu da bi provocirao niti da bi se sprdao sa nekim već da bi mi neko nešto konkretno odgovorio!

Da je u novije vreme prihvaćena kod većine Muslimana to svi znamo.

Ako ne znaš nije problem , naići će pre ili kasnije neko ko zna!

Pozdrav!
 
Slušaj me prijatelju boli me **** da kradem nekom fes imaš google imaš knjige proveri , nisam stavio temu da bi provocirao niti da bi se sprdao sa nekim već da bi mi neko nešto konkretno odgovorio!

Da je u novije vreme prihvaćena kod većine Muslimana to svi znamo.

Ako ne znaš nije problem , naići će pre ili kasnije neko ko zna!

Pozdrav!

A to za muslimane (nase poturice) cak su nam i ljiljan prisvojili
ps.da samo znaju sta znaci ljiljan kod(za) Srba/e nebi ga nikada prisvojili (mislim na muslimane) Svuda je predstavljan sa TRI (lista ili perjanice) :D:D:D
 
A to za muslimane (nase poturice) cak su nam i ljiljan prisvojili
ps.da samo znaju sta znaci ljiljan kod(za) Srba/e nebi ga nikada prisvojili (mislim na muslimane) Svuda je predstavljan sa TRI (lista ili perjanice) :D:D:D

Ko prvo mi ''vasi'' nismo.
Bosnjaci imaju svoju milenijumsku kulturu i historiju jos iz vremena Kulina Bana i prije. Ime Bosnjak kao zitelj Bosne spominje se jos iz 1059 godine u Ljetopisu Nikole Lasvanina... sve pise crno na bijelo, nema tog Deretica sto moze opovrgnuti ovo.
Ljiljan nikad nije bio simbol Srbije vec Bosanskog kraljestva. Jednostavno tvoje vlazne bajke me ne privlace :bye:
 
Poslednja izmena:
Ko prvo mi ''vasi'' nismo.
Bosnjaci imaju svoju milenijumsku kulturu i historiju jos iz vremena Kulina Bana i prije. Ime Bosnjak kao zitelj Bosne spominje se jos iz 1059 godine u Ljetopisu Nikole Lasvanina... sve pise crno na bijelo, nema tog Deretica sto moze opovrgnuti ovo.
Ljiljan nikad nije bio simbol Srbije vec Bosanskog kraljestva. Tako da me stvarno tvoje vlazne bajke ne privlace :bye:

Просто уживам. - Миленијумска бошњачка традиција. :rotf:

Први помен Босне је из ДАИ, као дела Србија. Сада ћеш ти да се ухватиш оне климаве тезе као је Босна реч илирског порекла.

А Србе иначе помињу Плини и Тацит (ако знаш хронолошки када они стварају и ко су уопште).

Ако је нешто српско из средњег века то је љиљан и није џабе исти симбол на српском грбу.

Имаш на политци на теми "Нови српски грб" професора хералдике и уједно човека који је радио нови српски грб, па ћеш бити добар дечкић и отићи тамо са питањем - Поштовани професоре, можете ли ми објаснити како је то љиљан српски симбол и од када је у српској традицији, као и од куд се појављује као симбол босанских муслимана односно Бошњака ?

Ја ти умем на сва та питања одговорити, али желим да видим како ће те стручно накрпити за вијек и вијекова. Ако се усудиш да питаш верујем да више никада нећеш писати овакве небулозе.


Бошњаци као нација једва да имају вишедеценијску културу, али ако узмемо да је Бошњак пре 800 година био искључиво географска одредница (као што и јесте) онда можемо и тако нешто казати. Односно - Срби Босне или ти Бошњаци имају миленијумску културу и традицију. Е, то је већ исправно.

Ако ти кажеш да си ти потомак оних од Кулина Бана ти директно велиш да си потомак Срба, у том случају и можеш да се позиваш на културу својих предака пре Турака. :mrgreen:

Бошњак је у суштини географска одредница синоним Босанцу. Исто као што су Србин, Серб и Србљак синоними (другачије творбе само). Али прво је искључиво географска одредница (исто као и Црногорац, Черногорац) док је Србин национална одредница. Вук Караџић је то све лепо описао, још пре 200 година - Србија је добила име по Србима а Босанци по Босни итд.


Немој да искориштаваш сваку прилику да шириш своје бајке, пошто морам на то да реагујем, а не ваља да кваримо тему.
 
Ko prvo mi ''vasi'' nismo.
Bosnjaci imaju svoju milenijumsku kulturu i historiju jos iz vremena Kulina Bana i prije. Ime Bosnjak kao zitelj Bosne spominje se jos iz 1059 godine u Ljetopisu Nikole Lasvanina... sve pise crno na bijelo, nema tog Deretica sto moze opovrgnuti ovo.
Ljiljan nikad nije bio simbol Srbije vec Bosanskog kraljestva. Jednostavno tvoje vlazne bajke me ne privlace :bye:

Rode moj deder da ti ja posaljem par knjiga pdf pa ih malo prouci
ps. Bosna je bila isto sto i Raska,Duklja,Dalmacija itd bosna NIKADA nije bila OSAMOSTALJENA no do sada!!! jel sada ista jasnije ??? ako nije slobodno mi se obrati za elektronske knjige ( ne brini nema elektrike u njima :D )
pozdrav
 
Ko prvo mi ''vasi'' nismo.
Bosnjaci imaju svoju milenijumsku kulturu i historiju jos iz vremena Kulina Bana i prije. Ime Bosnjak kao zitelj Bosne spominje se jos iz 1059 godine u Ljetopisu Nikole Lasvanina... sve pise crno na bijelo, nema tog Deretica sto moze opovrgnuti ovo.
Ljiljan nikad nije bio simbol Srbije vec Bosanskog kraljestva. Jednostavno tvoje vlazne bajke me ne privlace :bye:

Pa zar ne vidis da se covek zvao NIKOLA (nije valda i on musliman bio :D )
A isto tako sam naveo da je Ljiljan bio simbol SRPSTVA a ne Srbije.
ps. citaj malo bolje, a ako hoces mogu ja da ubacujem i slovo H tamo gde treba i tamo gde ne treba !!!
pozdrav
 
Nebitno je odakle poticu rijeci Tarbus i tome slicno.
Fes je nastao iz Maroka i dobio ime po gradu Fes odakle se prvi put i proizveo.
Na Balkan je dosao sa Turcima i to je osnova price... ionako su sve balkanske nosnje u osnovi turske tj. osmanske.
 
Poslednja izmena:
Nebitno je odakle poticu rijeci Tarbus i tome slicno.
Fes je nastao iz Maroka i dobio ime po gradu Fes odakle se prvi put i proizveo.
Na Balkan je dosao sa Turcima i to je osnova price... ionako su sve balkanske nosnje u osnovi turske tj. osmanske.

Ovo ti je žešći penal verujem da se ne baviš etnologijom nije ni bitno jedino što je tačno da su moderne kape balkanske izvedene iz Fesa kao kape od čoje sa različitim varijetetima.
Međutim Turci su je prihvatili kapa je verujem Persijskog porekla jer pod antičkim možemo podvesti i bliski istok malo dručačije kape su postojale kod vojnika višeg ranga i plemića srpske i vitantijske vojske a u antička vremena su je nosili svi Iliri više vrsta ,Heleni , Persijanci ,Tračani , Sloveni od kože tako da su današnje kape varrijetititet istih od kraja do kraja ili od dela sveta.


To nije bitna stavka za ovu priču mene zanima to da sam je malo viđao na Turskim glavama više na Srpskim hajdučkim , Bosanskim , Muslimanskim ali balkanskim ne turskim.

A pitanje je glasilo jer su se slične kape nosile na srpskom i vizantijskom dvoru a mi smo bili u najživljoj vezi sa Vizantijom do 15 veka.

Zašto je bilo potrebno da nam Turci donesu tu kapu o Vizantijaca u 19 veku , i da je više nose svi ostali sem samih Turaka?
 

Back
Top