Ponos

Bambi

Elita
Poruka
18.806
Sta je to ponos?
Da li za sebe mislite da ste ponosni?

Nekoliko puta sam se nasla u situaciji kada sam se oslanjala i pozivala na svoj ponos, nemocna da u tom trenutku shvatim da zapravo idem direktno protiv sebe i onoga sto zelim.
Trebalo mi je puno vremena da shvatim da se iza pojma "ponos" kriju raznorazne metarmofoze i da time zapravo samo krijem svoje strahove, nesigurnost, povredjenost, inat...Sve je vise licilo na odbrambeni sistem, nego na neki cin dostojanstva.

Sta znaci biti ponosan?
 
Smatram da sam ponosan jer ne dozvoljavam sebi da padam na neke grane i da se svetim ljudima, iako su mi ucinili zlo i ako su mi se svetili.
U tome ima istine, da je to odbrambeni sistem, da sam razocaran, povredjen, ali nekako uspevam da se suzdrzim i da ne skresem toj osobi u lice "sve po spisku".
 
Pa ne znam u srpskom. U Psihologiju su ego i superego. Ponos u pozitvnom smislu, neko smamoipunjenje, samopotvrdjivanje, superego, recimo afirmacija. U negativnom, u praco nedostatk istok, , al pre ega nego superega.. Ko stvarno ima ponos, ne moze drugi da mu ga povredi. Dostojanstvo znaci doslednost, opet neki superego, da ostanemo u okvirima koje smo sebi postavili. Opet meni ove reci na srpskom mnogo su dvoznacne, cak imaju individualno znacenje, zato se koristim utvrdjenim terminima. Za nekoga nije dotajenstveno da recimo bude obucen u prljavo, za drugoga da iskoriscava druge ljude, za nekoga da moli, .. Zato su mi ti pojmovi na srpskom neadekvatni. POnosan u srpkom moze da znaci i neko ko je svestan svojih vrednosti, ali i bas onoga koji nije, koji ima preteranu sliku i lako je uvredljiv, vec sam rekla da smatram da to i nije ponos.
 
Umereni ponos je u redu, a ukoliko je prenaglasen onda prelazi u egoizam.
Da, dobro definisano.....dobro je imati visok prag tolerancije, ali i svakako umeti staviti do znanja kada je dosta, prosto neki ljudi izgube kompas ne primećujući, da je neko strpljiv, već glup.....treba mnogo vagati i dozirati tu po meni ne negativnu osobinu.
 
Pa ne znam u srpskom. U Psihologiju su ego i superego. Ponos u pozitvnom smislu, neko smamoipunjenje, samopotvrdjivanje, superego, recimo afirmacija. U negativnom, u praco nedostatk istok, , al pre ega nego superega.. Ko stvarno ima ponos, ne moze drugi da mu ga povredi. Dostojanstvo znaci doslednost, opet neki superego, da ostanemo u okvirima koje smo sebi postavili. Opet meni ove reci na srpskom mnogo su dvoznacne, cak imaju individualno znacenje, zato se koristim utvrdjenim terminima. Za nekoga nije dotajenstveno da recimo bude obucen u prljavo, za drugoga da iskoriscava druge ljude, za nekoga da moli, .. Zato su mi ti pojmovi na srpskom neadekvatni. POnosan u srpkom moze da znaci i neko ko je svestan svojih vrednosti, ali i bas onoga koji nije, koji ima preteranu sliku i lako je uvredljiv, vec sam rekla da smatram da to i nije ponos.


Malo si pobrkao pojmove. Superego su usadjene drustvene norme i konvencije u licnosti - nesto kao moral i savest. Pre ce biti da je ponos vezan za ego.
 
Ma ponos je sjajna stvar...pomaze u mnogim situcijama,da se chovek malo prikochi...mnoge stvari definisane sa da ili ne zavise da li ponudjeni ima ponos :manikir:
 
pa to i vrapci znaju

Ma da, sada to kažeš....ne moraju svi to da znaju, kada se koristiš tuđim dobrim mislima, mada je ova misao specifična, uvijena Čerčilova ogorčenost na ljude...pošteno je da naglasiš čija je, znali to vrapci ili ne...inače kažu da su svinje najintelegentnije životinje u životinjskom svetu...
 
Ma da, sada to kažeš....ne moraju svi to da znaju, kada se koristiš tuđim dobrim mislima, mada je ova misao specifična, uvijena Čerčilova ogorčenost na ljude...pošteno je da naglasiš čija je, znali to vrapci ili ne...inače kažu da su svinje najintelegentnije životinje u životinjskom svetu...

žao mi je, ja nisam pošten
ja sam lažov i podlac ..i ne kači se sa mnom da ti ne bi došo u selo i pojo svu dimljenu slannu sa tavana..
 

Back
Top