Pomoć ???

k.r.

Početnik
Poruka
25
Evo ovako:
Kupio sam komp sa instaliranom sedmicom. Nisam uz nju dobio nikakav cd windows 7 niti išta slično. Meni je lepo radio, na kraju krajeva radi i sada, i sa njim nema problema. Međutim.... Hteo sam malo da se oprobam u dual-boot-u te sam instalirao openSUSE 12.1. I on radi fantastično, stvarno lepo, ali je to najveća greška koju sam napravio u životu. Smatram da je svaki linux golo :rtfm: zato što sve programe za linux možeš nabaviti i za Windows, a .exe fajlovi se moraju instalirati preko Wine-a, što će reći da ja ne mogu da pokrenem nijednu igricu, nijedan program, ništa preko linuxa što mogu na windowsu. E sad, možda sve ovo što sam naveo nije sasvim tačno, ili se neko ne slaže, ali to nije bitno. Ovde nastaje problem. Kako ja da obrišem taj linux? Prvo, nemam Windows 7 cd. Drugo, onaj openSUSE cd što sam skinuo mi ne znači ništa. Nebi on meni ni smetao da ga ja koristim, ali ja ga više ne koristim, a pošto sam za njega odvojio 100 GB prostora, to je već mnogo za nešto što se ne koristi. Posle deinstalacije linuxa želeo bih da odradim dual-boot sa windows xp-om, naravno ako brisanje linuxa ne podrazumeva i brisanje 7. Inače moj lični stav je: Linux i Windows su sranje, za razliku od mac-a. Windows je samo za igrice dobar, za sve ostalo tu je Mac bolji. No bilo kako bilo, da sročim pitanja:

1. Da li mogu da obrišem openSUSE bez brisanja Windows 7?
2. (ako je prvo potvrdan odgovor) Mogu li da obrišem openSUSE bez CD-a Windows7?

Hajte molim vas, ako neko zna pomozite ne mogu više da gledam onaj linux.
 
Ja te linux operativne sisteme nisam nikada koristio, ali mislim da bi preko Windows Mini XP cd-a mogao formatirati tu particiju na kojoj je openSUSE...Ako griješim, valjda će se već neko ko ima više iskustva javiti da ti pomogne...
 
Moze ali je komplikovano i treba dosta toga da se odradi. evo ti link pa imas tu odgovore i uputstva kako, gde sta.. http://superuser.com/questions/420586/safely-removing-my-linux-dual-boot

Inace windows 7 imas kolko oces da skines tako da mislim da to nije problem.

Mada ne bi se ja mucio toliko, (ako vec zelis dual boot sa xp, ubaci disk ili usb pa formatiraj sve kao covek, milim da je to bolje) pa sada treba ti nekakav bootabilni disk bilo to xp/vista/win7. Ili jos bolje bootabilni usb. Pa formatiraj sve.


Inace sto se tice tvog misljenja Linux/Win vs Mac. Khm. kupi SSD (solid state drive) pa onda uporedi mac i windows. To da sam uvek hteo da imam neku mac masinu to je istina, ali zasto dati tolike pare?! Kupis SSD i ti ces imati cak i brzi komp od mac-a. Em sto programe otvara ko munja, em sto dize sistem za manje od 25 sec. A tek sto kopira stvari pa da ne pricam samo pogledaj po yt-u!
Slazem se ja da windows ima dosta tih sranja, zakucava ponekad (mada u mom nekom iskustvu i ne toliko) ima tu dosta toga kao sto rekoh ali sve zavisi sta trpas u njega.
 
за такве излете се користи Virtual Box и не боли те глава после...
То што је теби Линукс лош само због тога што се не покрећу исте игрице на које си навикао на Виндовсу више говори о теби него о томе да је Линукс лош оперативни систем... Што се пак других програма тиче, то је као кад би у ферафи хтео да ствиш делове од фиће и да ради... ;)

Е сад твој проблем јесте мало већи но што мислиш...
Најједноставније решење јесте да са Виндовс ЕКСПе форматираш и партицију под линуксом и под Винодвс7 те на прву партицију инсталираш ЕКСПе а потом Виндовс 7. То је стога што ако прво инсталираш Виндовс 7 па тек онда старију верзију, мораћеш да се помучиш док натераш старију верзију Виндовса да види и млађу (обзиром да нема подршку за исту)...
После овог искуства другачије ћеш да цениш искуство са Грубом (програмче које ти је омогућавало да бираш између Линукса и Виндовса)...
 
Nije linux za svakoga, kao ni windows kao ni komp...
Prva greska je instaliranje linuxa i zelja da se koriste programi za windows, cemu to?
Drugo pre nego sto bilo sta pokusas valjda se prvo informises o tome, procitas nesto, i znas sta da ocekujes.
Trece wine i cedega mogu da poteraju igrice (mada ne znam da li je cedega jos ziva).
Nijedan os nije kako si rekao go*no, upotrebljivost OS-a zavisi od samog korisnika, ako on nije sposoban da ga iskoristi dzaba sve.
Voleo bih da sve sto se koristi mora da se plati, e onda bi pricali drugacije oko programa i os-a koji se koriste.
A ako ti se toliko svidja MAC koji si djavo qpovao PC o.O
 
Poslednja izmena:
Brateeee šta ste se svi uhvatili za igrice, to igram jedan mesec u godini kad me programiranje smori. aj prekinite da smarate sa igricama i vašim mišljenjima tipa nije sve za svakog i kad ste svi tako pametni da znate kako se koristi linux recite kako da ga izbrišem. Jednostavno me je smorio, koristio sam ga dosta i više ga ne koristim, hoću da ga izbrišem. ******, ko da sam od keve tražio savet kako da popravim lošu ocenu, a ona meni krene da popuje što si je dobio.
 
Brateeee šta ste se svi uhvatili za igrice, to igram jedan mesec u godini kad me programiranje smori. aj prekinite da smarate sa igricama i vašim mišljenjima tipa nije sve za svakog i kad ste svi tako pametni da znate kako se koristi linux recite kako da ga izbrišem. Jednostavno me je smorio, koristio sam ga dosta i više ga ne koristim, hoću da ga izbrišem. ******, ko da sam od keve tražio savet kako da popravim lošu ocenu, a ona meni krene da popuje što si je dobio.

Evo ti odgovor. Formatiraj particiju na kojoj je linux i popravi boot loader.
Et pa se snadji, za pametnog dosta.
 

Back
Top