Pomoć oko zadatka

Ivan_10

Početnik
Poruka
10
Pozdrav,
Nije mi jasno kako se ovde na kraju dobije da je alfa=0. Ako može neko da objasni.
Hvala unapred
Screenshot_20230322_072954_Word.jpg
 
Sin(2a)=2sin(a)cos(a)
primeniš ovu triginometrijsku funciju
Pa kad sve skratiš dobićeš:
a+sin(a)cos(a)=0 /sve to puta 2
2a+2sin(a)cos(a)=0
2a+sin(2a)=0

Dovde znam da svedem, nisam siguran da sam našao sve trigonometrijske funkcije na internetu. Ako je bilo od pomoći.
 
Pa ni ne moraš da svodiš uopšte.
Samo koren iz 1 daje 1.
Iz čega sledi da je svaka vrednost alfa <> 0 pogrešna, samo alfa=0 daje taj rezultat.
Ma da, ali kako rešiti jednačinu to je glavni problem. Kako doći do rešenja da je ugao alfa=0. Kad samo zameniš jednostavno, ali ovako rešavajući jednačinu nije uopšte lako, bar meni.
 
Ma da, ali kako rešiti jednačinu to je glavni problem. Kako doći do rešenja da je ugao alfa=0. Kad samo zameniš jednostavno, ali ovako rešavajući jednačinu nije uopšte lako, bar meni.
Znam ja šta ti pričaš, ali desna strana jednačine u korenu (sve posle 1- ...) mora biti nula da bi 1 ostalo netaknuto.
Jedino sinus 0 i sinus 180 daju 0 kao rezultat.
Evo šta mislim:
Jednacina.jpg

Ako je alfa = 180, onda (A) daje neku šugavu vrednost preko 50, a (B) daje uvek vrednost manju od 1, osim ako je alfa 0.
Osim toga, A i B moraju imati suprotan predznak, što je u toj jednačini nemoguće, jer sin(2*alfa) ima uvek isti predznak.
Ja mislim da tu nije potrebno svođenje, dovoljno je da dokažeš da je rezultat tačan jedino sa alfa=0, svaka
druga vrednost daje A<>B ili ne menja predznak.
 
Sin(2a)=2sin(a)cos(a)
primeniš ovu triginometrijsku funciju
Pa kad sve skratiš dobićeš:
a+sin(a)cos(a)=0 /sve to puta 2
2a+2sin(a)cos(a)=0
2a+sin(2a)=0

Dovde znam da svedem, nisam siguran da sam našao sve trigonometrijske funkcije na internetu. Ako je bilo od pomoći.
Odlicno si to uradio. Kraj je da uvidis da imas krivulju sin2a i pravu -2a. Jedino gde se te dve seku je za a =0.
drugacije -2a(-2a )=0 pa -a(-2-2) =0 moze biti 0 samo ako je a 0.
 

Back
Top