Pomoć, imam problem

yioim

Buduća legenda
Poruka
36.728
Danas je opsta nepismenost 3000 pojmova je vrh
Poruka je automatski spojena:

Vi izmisljate da zivite y srbiji ako to ne vidite

srecmo imamo Tebe da nas prosvetlis
i brojis koliko pojmova koristimo u svakodnevnom
kuckanju poruka.

Hvala divni covece :kiss:
Poruka je automatski spojena:

mozda znas ili ne znas ali nije zgoreg da te podsetim
vrhunac dnevne komunikacije je 250-300 razlicitih
reci/fraza/izraza i to je naucno dokazano.
Dokaz...sam trazi, meni moras da verujes na dzentlmensku rec :)

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.401
Dobar dan svima. Novi sam član ovde na forumu i imam 1 problem za koji mi treba nečije anonimno mišljenje.
Naime, rođen sam i odrastao u Bg i u toku osnovne škole sam bio žrtva vršnjačkog nasilja. Kada je došao red na srednju školu,upao sam u jednu koja nije na lepom glasu. Iako mi je u toj školi bilo lepo što se tiče profesora i razreda , kada ljudima kažete da idete tamo,gledaju vas kao da ste šugavi i ja sam navukao komplekse zbog toga i počeo da lažem da idem u gimnaziju itd. Upisao sam jedan eminentan državni fax,3g bio tamo,nije išlo i zbog određenih razloga se prebacio u jednu drugu obrazovnu ustanovu,zbog koje vas kada kažete da je studirate ljudi gledaju čudno a ja sam nastavio da lažem 95% okoline da sam na tom državnom faxu i upao sam u depresiju,jer je i Bg mali grad, osećam se jako anksiozno a u situacijama gde sam prinuđen da kažem šta studiram,srce počne ubrzano da mi lupa i mislim da ću da doživim fras.
Zanima me vaše mišljenje kako da se rešim ovog začaranog kruga i košmara u kojem već godinama živim.
Hvala unapred na odgovorima
Jep, imas problem. Razvijas ono sto se zove Pseudologia Fantastica, patoloska lazljivost. To posle krene u naviku pa se laze za sve i svasta, cak i kada te neko pita koliko je sati, slazes ga za makar 4 minuta. A vidis, opterecujuce je. Jer se s vremenom uvecavaju lazi kao i ceo taj sistem koji onda moras da odrzavas i da pamtis sta si kome kada o cemu rekao. I to je prosto neizdrzivo za psihicki zivot, a i jako napeto.

I ne razumem zasto ne zelis da kazes koja je to srednja skola i koji je to fakultet? Fakultet je fakultet, to je NAUKA izucavanje neke NAUKE i sta god da je i koja god da je, to nikako nije za podsmeh vec za pohvalu. Odrasti konacno. Prestani da se nuzno trudis da se svidis SVIMA. Nikada se neces svideti svima. Nikada se neces svideti malogradjanima "ispod kojih si", a ako si uspesan nikada se neces svideti mnogima koji bi da su kao ti, ali nisu ti. Ne zivis za ljude, zivis za sebe. "Progutaj tu zabu" i pocni da gledas sebe, svoj interes, i da govoris istinu, da budes ono sto i jesi i ko si - i neki ce te prihvatiti a mnogi i nece. I to je sasvim u redu, i to tako za apsolutno svakog vazi.

Dobra stvar u tome je da "svaka ptica svome jatu leti". Evo, ja ti se ne bih nikada smejao sta god da studiras/ucis. Cak i da si osoba s 4 razreda osnovne skole pa vodis npr vepra kroz selo prutom na parenje, opet nije ni to za podsmeh. Radis nesto, ucis nesto, ne krades, ne lazes, ne manipulises, niko zbog tebe ne pati. I vidis, tako ces iskristalisati ljude i okupiti fine, normalne zrele ljude oko sebe, a videces s kakvima ne treba da provodis vreme. Zvuci mozda "strasno i "jao ma gde to da uspem" ali je zapravo jako prosto i realno. To je realnost.

Budi to sto jesi i nemoj vise lagati. Tvoja vrednost je univerzalna i nikako ne zavisi od TUDJIH POTVRDA I ODOBRAVANJA jer svi ostali na svetu imaju samo LICNI DOZIVLJAJ TEBE, sto je nesto skroz drugo a ne ti, i ti nisi kriv za to vec oni jer te tako zamisljaju. Neko ce te i idealizovati nego satanizovati. Neko ce misliti da si glup, neka budala, psihopata, ubica, a neko ce misliti da si "materijal za kuma za uzeti". Svetu se nikada ne moze ugoditi jer je ceo svet i nezreo i s raznim psiholoskim problemima, koji su drugaciji mozda od tvog, ali i oni imaju svoje mane, rane, i nezrelosti, psiholoske manjkavosti.

Dakle ponavljam, ne postoji Visa skola ili fakultet, bilo drzavni ili privatni, a da je to nesto "smesno" ili "cringe", pa da moras da se "skrivas".Dobro, doduse mozda onaj smer za DJ-a kod Mice na Megatrendu :D

Steinadler

Iskusan
Moderator
Poruka
6.707
Ti, i svi koji tražite na ovaj način pomoć ovde, zasigurno nećete dobiti instant rješenja kojima se nadate, npr. za tebe bi bilo po svoj logici da ti neko napiše kao odgovor, "nemoj da lažeš", i riješen problem.

Ne ide tako. Iz razloga jer su problemi u našim životima organizovani hijerarhijski, kao recimo drvo, sa korijenom, stablom, većim granama, srednjim, manjim, grančicama itd. Zbog tolike komplikovanosti i potrebe za rješenjem, i naravno zbog prilike da se ujedno pomogne i naplati, postoji struka i škola iz te oblasti, postoje psihijatri i psihoanaliza. Tako da, instant "my friend", "njet". Princip je sledeći, kada odsječeš granu, izraste nova, kada izvadiš korijen, kraj.

Dakle, tvoj pravi problem (korijen) ovde niko ne zna.
Sudeći prema ovome što si napisao, mogu da detektujem veću granu koja prethodi ovoj, a to je nedostatak hrabrosti. A odakle dolazi nedostatak hrabrosti i zašto? E to ti niko ne može sada ogdovoriti. Ili ćeš potražiti stručnu pomoć, kod stručne osobe, ili ćeš da pokušaš sam da uradiš psihoanalizu samog sebe i svog života, što nije nimalo lagana stvar da se razumijemo.

Tehnikom gledanja u retrovizor, sa pitanjima "zašto", postoji mogućnost dolska do korijena problema, prilikom toga moraš biti 100% iskren prema sebi, jer ljudi često zbog egoizma lažu sami sebe i ne žele da vide negativno u vezi sebe. Ako dodješ do korijena problema, dobro je, ali to je samo detekcija, tada kreće najteži deo, a to je eliminisanje. Eliminisanje uključuje sve i svašta, mnogo discipline, taktike, strategije i akcije, sve u sprezi i sinergiji mora da funkcioniše. E sad se zapitaj, ako nisi sposoban da odrežeš ovu granu, kako ćeš iščupati korijen? Zato ti kažem prethodno, postoji struka za ovo, vjerujem da je najbolje obratiti se iskusnom psihijatru, koji će ti preciznije napraviti taktiku i plan kako da riješiš problem, ali zapamti, u svakom slučaju ga ti moraš riješiti i suočiti se s tim.

Ova tehnika koju sam napomenuo je relativno prosta, a pričitao sam je knjizi "Kaizen", literatura vezana za menadzment, može se primjeniti i na psihologiju, konkretan primjer ovde.

Araon

Veoma poznat
Poruka
10.711
Hvala na odgovorima. Neko je ovde napisao da Bg nije mali grad,u mom slučaju jeste,jer se uvek ispostavi da neko nekog zna... Par puta sam na nagovor najbližih rekao ljudima šta studiram,i tada su me gledali čudno a jedan je dečko počeo da me vređa zbog toga tako da sam def odustao i nastavio da lažem.
Ako neko ima još neku ideju ili predlog,neka napiše.

Taj dečko što te vređa ima problem sa sobom, ne sa tobom, zato što niko nema pravo nikoga da vređa iz bilo kog razloga.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.