Pomagajte ljudi!

Stralle97

Početnik
Poruka
1
Nastavnica mi je dodelila da ispredajem jednu kratku lekciju, ali problem je sto ja neznam kako da napravim govor/sastav!
pa sam se pitao da li moze neko ovde da mi pomogne :D

Lekcija je "Pravo na zdravu zivotnu sredinu"

Sa ekoloskog stanovnistva zdrava zivotna sredina podrazumeva zdrave uslove zivota:cist vazduh, kvalitetnu vodu za pice, udobno i higijensko okruzenje, prijatnu mikroklimu i prostor bogat zivim svetom. Drugim recima. zdrava zivotna sredina obezbedjuje coveku kvalitetan zivot. Kvalitet ljudskog zivota zavisi od ekonomskog stanja i faktora koji obuhvataju fizicko i mentalno zdravlje, drustvenu sigurnost i zivotnu sredinu.
Pravo coveka na zdravlje i zivot, pa tako i na zdravu zivotnu sredinu, osnovna su ljudska prava.

Zastita i unapredjivanje covekove sredine je znacajan globalni problem savremenog drustva. zdrave zivotne sredine sve je manje, jer raste broj faktora koji uticu na njeno ugrozavanje. Ugrozavanje moze da se izbegne samo ako se poznaju ekoloske zakonitosti i ako se ljudi ponasaju u skladu sa njima. Temelj obrasca zivota, koji je uskladjen sa ekoloskim zaknitostima, predstavlja ekolosku svest.
Da bi se zastitila i ocuvala zivotna sredina, sprovodi se veliki broj mera zastita. preduzimaju se mere zastite, ne samo na lokalnom nivou nekog grada, vec i regionalno, mredjunarodno, tj. na globalnom nivou, jer je odrzavanje i poboljsanje posto jeceg stanja neophodno.
Mere zastite koje se preduzimaju su: administrativne mere zastite, tehnicke mere zastite, obrazovanje i informisanje i organizacione mere.
Vecina mera je medjusobno isprepletana. da bi se ugradili uredjaji za preciscavanje vode i vazduha (tehnicke mere), neophodno je pre toga sprovesti administrativne mere (zakonska regulativa, propisi o granicnim vrednostima emisije) i organizacione mere. nijedna od ovih mera ne moze da se sprovede bez obrazovanja i informisanosti

Svaka drzava, ukljucujuci i nasu, saradjuje sa medjunarodnim, ali i regionalnim organizacijama, po pitanju uzajamnog resavanja problema. Tako rio deklaracija iz 1992. utvrdjuje pravo na zdrav zivot. vec je bilo reci i o Arhuskoj konvenciji koja istice vaznost ucestvovanja svakog pojedinca u ostvarenju zdrave zivotne sredine. I ustav srbije garantuje svojim gradjanima pravo na zdravu zivotnu sredinu: "svako ima pravo na zdravu zivotnu sredinu i na blagovremeno i potpuno obavestavanje o njenom stanju".

Molim vas neko da mi pomogne sa ovim.
 

Slične teme


Back
Top