Šta o pozivu POKS-a princu Filipu Karađorđeviću misli prestolonaslednik Aleksandar, a šta narodni poslanici?
Vojin Radovanovićdanas 09:12
Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs
Poziv narodnog poslanika Vladimira Jelića, kojeg je jedan deo POKS-a izabrao za predsednika, da princ-naslednik Srbije i Jugoslavije Filip Karađorđević stane na čelo narodne pobune, izazvao je raspravu na monarhističkom spektru srpske političke scene, a naši sagovornici prevashodno su mišljenja da kruna ne treba da se na taj način opredeljuje.
„Karađorđevići su u prošlosti stajali na čelu naroda u najtežim vremenima, u oslobodilačkim borbama od turskog i austrougarskog ropstva. Verujemo da princ Filip može preuzeti tu istorijsku ulogu danas, u vremenu najnovije tiranije“ izjavio je Jelić, a ovaj poziv izazvao je osuda nekoliko parlamentarnih stranaka koje su monarhistički opredeljene.
Šta kaže prestolonaslednik Aleksandar?
Nj.K.V. Aleksandar Karađorđević, prestolonaslednik Srbije i Jugoslavije, za Danas navodi da kao što je pre par godina u intervjuu baš za naš list rekao, njegov položaj člana i starešine Kraljevske porodice ga obavezuje da bude iznad politike i da se ne meša u nju jer, bez obzira da li je zemlja monarhija ili republika, Kruna kao institucija je tu za sve građane.
„Svako komentarisanje stavova bilo koje stranke bi moglo da se protumači kao svrstavanje uz ili protiv neke politčke opcije, a to je nešto što Kraljevska porodica Karađorđević nikada nije činila i tog načela se čvrsto držim. Mi smo tu da na svaki mogući način koji je u skladu sa pravilima našeg doma i činjenicom da je Kruna iznad politike, pomognemo našoj otadžbini i našem narodu“, navodi prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević, otac princa-naslednika Filipa Karađorđevića.
Prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević; Foto: EPA/KOCA SULEJMANOVIC
„Kruna ne treba da deli“
Miloš Parandilović, predsednik i narodni poslanik Novog lica Srbije, navodi za Danas da Princ Filip ne pripada ni jednoj stranci niti pokretu nego celom narodu i jednoj uzvišenoj ideji.
„Oni koji pokušavaju da ga politički eksploatišu više brinu o svom rejtingu nego o povratku Kraljevine. Svi koji zastupaju ideju obnovne ustavne parlamentarne monarhije u cilju kreiranja istinskog demokratskog sistema u kome bi narod imao priliku da odlučuje znaju da princ Filip, kao član kraljevske porodice nema pravo da predvodi ili agituje za bilo koju političku opciju u društvu jer bi to obesmislilo njegovu ulogu u društvu“, kaže on.
Predsednik NLS-a podseća da je princ Filip od samog početka jasno stao uz studente, podržao njihove zahteve i apelovao na poštovanje zakona, tražeći pravdu i odgovornost vlasti, čime je ispunio svoju građansku dužnost kao i ogroman broj građana koji su svakodnevno na ulicama.
„Dakle, smatram da oni koji pozivaju princa Filipa da stane „na čelo“ sveopšte pobune, zapravo crtaju metu na njegovom čelu, čineći da njegovi apeli i zahtevi za poštovanjem zakona koji su opšti i neophodni čitavom srpskom društvu da bi napredovalo, budu tumačeni kao zahtevi jedne strane“, ukazuje.
Parandilović smatra i da princ Filip treba da bude sačuvan za trenutak kada tema obnove Kraljevine opet bude na dnevnom redu, a to je nakon obaranja Vučićevog kriminalizovanog režima i povratka naroda kao nosioca suverentiteta u Srbiji. „Pojedine posrnule političke opcije u nestajanju su u nedostatku ideja pokušale da princa Filipa potroše i uvuku u dnevnu politiku, ali pitanje državnog uređenja i povratak nelegalno ukinute monarhije nisu i ne smeju da budu dnevno-politička tema“, poručuje Parandilović.
Radomir Lazović, kopredsednik i narodni poslanik Zeleno-levog fronta, kaže da mu je stvarno teško shvati ozbiljno ovakve ideje, osim kao pokušaj provokacije za skretanje pažnje na sebe od strane monarhističkih stranaka.
„Za mene je monarhija deo prošlosti i istorijskog nasleđa koje treba da čuvamo i koje poštujem, ali ako se vraća kao ozbiljan predlog onda je stvarno farsa. Srbiji je potrebno više jednakosti svih njenih građana bez obzira na religijsku, nacionalnu ili seksualnu pripadnost, a ne izdvajanje jednog od njih kao despota ili stvaranje klase povlašćenih“, kaže on.
Lazović dodaje da Srbija treba da bude moderna republika u kojoj svi ljudi imaju jednaka prava, u kojoj vlada vladavina prava, rade institucije, koja pripada Evropskoj uniji, a čiji razvoj se sprovodi tako da korist od njega imaju svi građani, kao i bezbednost, socijalnu pravdu i zdravu životnu sredinu.
„Treba da nas vode ideje jednakosti i solidarnosti a ne arhaična romantizacija istorije i glorifikovanje sistema koji je apsolutno prevaziđen“, zaključuje on.
Vladan Glišić, predsednik Narodne mreže, ukazuje da monarhista ima u mnogim slojevima društva, a u ovoj društveno-političkoj podeli ima ih i na jednoj i na drugoj strani.
„U tom smislu, kao neko ko je monarhista, smatram da kruna ne treba da se opredeljuje tako radikalno to jest da princ staje na čelo pobune. Slično kao i SPC, dinastija treba da bude mesto sabiranja, a ne raskola. Međutim, stav pojedinih Karađorđevića, kao i vladika, koji upozoravaju režim da nije na dobrom putu i da treba da izađe u susret zahtevima građana i studenata u protestu – jeste blagotvoran i prava mera“, navodi Glišić.
Podsetimo, narodni poslanik Pokreta obnove Kraljevine Srbije, Vladimir Jelić, kojeg je deo stranke izabrao za predsednika, pozvao je princa-naslednika Srbije i Jugoslavije Filipa Karađorđevića da stane na čelo narodne pobune protiv režima Aleksandra Vučića. POKS je ocenio da Srbiji u ovom trenutku treba lider sa moralnim, istorijskim i ličnim autoritetom koji bi predvodio građane u borbi za slobodu i demokratiju.
Ovo saopštenje naišlo je na osudu nekoliko parlamentarnih stranaka koje su monarhsitički opredeljenje – Srpskog pokreta obnove, Srpske monarhističke stranke, ali i dela Pokreta obnove Kraljevine Srbije koji je za predsednika izabrao Vojislava Mihailovića.