Pokrivate se preko glave dok spavate? Ne, ne, ne!

Samsonight

Elita
Poruka
15.657
funny-girl-lying-in-bed-pulling-blanket-over-her-head-laughing-and-girl-sleeping-in-bed-png-funny-1920_1080.png

Uglavnom se smatra da su Alchajmerova bolest i demencija krajnja posledica epizode hipoksije, tj. nedostatka kiseonika, koja može da se dogodi prilikom moždanog udara ili potresa mozga u određenom trenutku u prošlosti. Hipoksija dovodi do pojačane proizvodnje A-beta proteina, što može biti važan pokazatelj Alchajmerove bolesti.


Nova studija kanadskog naučnika Berija Stenlija pokazuje da epizode hipoksije mogu da se dogode kada osoba spava u mikrookruženju u kome nema dovoljno kiseonika. Ukoliko spava pokrivene glave, u takvom mikookruženju postpeno se smanjuje dotok kiseonika, dok se istovremeno povećava količina ugljen-dioksida, koju osoba ponovo udiše.

Rezultati studije navode na zaključak da pokrivanje glave u snu bitno utiče na pojavu i napredovanje demencije.

Čak 92,8 odsto onih koji su u snu "ponekad pokriveni do nivoa očiju", odnosno "ponekad do nivoa očiju", a "ponekad iznad nivoa očiju", pate od demencije u ranom, srednjem ili kasnom stadijumu sa 70 godina ili kasnije, dok to važi za čak 100 odsto ljudi koji su u snu "povremeno" ili "često pokriveni preko cele glave".

Pokrivanje glave u snu može da uzrokuje pojavu demencije u ranijem životnom dobu.


Prilikom poređenja onih koji "uopšte ne pokrivaju glavu u snu" sa onima koji je "pokrivaju", utvrđeno je da je procenat osoba u srednjem i kasnom stadijumu demencije dvostruko veći kod ljudi koji na bilo koji način pokrivaju glavu, dok je nešto manji kod osoba starijih od 80 godina.
Izvor: Blic.rs

Poznajem nekoliko osoba koje ovako spavaju, a pretražila sam i strane izvore od kojih je ovaj tekst verovatno i potekao-prosto jer mi je nekoliko noći unazad bilo mnogo hladno i uvijala sam se u ćebe kao kifla, a nisam to do sad radila...
Dr Google i Dr Krstarica moraju sve da znaju, pa i ovo!!! :D
Nisam prekrivala ćebetom usta i nos, ali ipak...
Možda nekom dobro dođe.
:cvet:
 
Poslednja izmena:
Nekad se nije pio brufen za sve , popiješ aspirin , čaša vrućeg čaja, dva jorgana bez ijedne rupice za zrak ( I preko glave) sat vremena i ustaješ ko nov .
Stvarno???
Prvo mi je da čujem.
Elem, nekoliko noći razmišljam da nabavim neku kapu za u krevet. :zcepanje:
Često se budim jer mi je glavi hladno, baš mi to smeta... a naleteh na ovo, između ostalog!
Čak nisu ni jako niske temperature još uvek, ali ne mogu da spavam dobro od te ''hladne glave''.
:think:
Zvuči mnogo šašavo, znam... ali imam osećaj da nešto nije u redu. :besna:
 
Stvarno???
Prvo mi je da čujem.
Elem, nekoliko noći razmišljam da nabavim neku kapu za u krevet. :zcepanje:
Često se budim jer mi je glavi hladno, baš mi to smeta... a naleteh na ovo, između ostalog!
Čak nisu ni jako niske temperature još uvek, ali ne mogu da spavam dobro od te ''hladne glave''.
:think:
Zvuči mnogo šašavo, znam... ali imam osećaj da nešto nije u redu. :besna:
To je recept kad je neko prehlađen.
.............................................................
Zdravlje su tople noge i prsti a hladno čelo .
 

Back
Top