Београд -- Тужилаштво подигло оптужницу против Светлане Ражнатовић због сумње да је противправно присвојила новац од трансфера фудбалера "Обилића", потврђено за Б92.
Ради се о износу од око четири милиона немачких марака и више од три милиона долара, потврдила је за Б92 републичка јавна тужитељка Загорка Доловац.
После осам година истраге осим Ражнатовићеве оптужницом су обухваћени и њена сестра Лидија Величковић због продаје 10 фудбалера и некадашњи руководиоци Драгиша Бинић и Јован Димитријевић због продаје једног играча.
Објављивањем оптужнице против Светлане Ражнатовић окончаће се осмогодишња истрага, једна од најдужих у српском правосуђу. Светлана Ражнатовић се сумњичи да је од продаје десет фудбалера Обилића иностраним клубовима украла око 4 милиона немачких марака и 3,5 милиона долара. Ражнатовићева се терети и за поседовање 11 пиштоља и револвера без дозволе. Оружје је пронађено 2003. када је Ражнатовићева и приведена у току акције Сабља.
Сестра Ражнатовићеве Лидија Оцокољић се терети да је по налогу сестре отворила приватне рачуне у једној београдској банци, као и у “АД банци” у Скопљу, “Популар банци” на Кипру и “Рајфајзен банци” у Сегедину, са којих је подизала новац од продаје фудбалера.
Истрага против звезде турбо фолка деведесетих и Арканове удовице је неколико пута проширивана, што је у јавности схваћено као одуговлачење. Говорило се о притицима са две стране, једне која је инсистрала да се Ражнатовићева оптужи и друге која је сматрала да се популарна певачица прогони.
Поред певачице и њене сестре Лидије Оцокољић, на оптуженичкој клупи наћи ће се и бивши функционери тог клуба Драгиша Бинић и Јован Димитријевић.
Бинић и Димитријевић се терете да су умешани у незакониту продају фудбалера Милана Обрадовића московској "Локомотиви" за три милиона долара, а да ништа од тих средстава није уплаћено на рачун клуба.
Сумња се да су тако поступали по налозима власнице ФК "Обилић" Ражнатовићеве, те да су као одговорна лица у клубу закључили уговор 2. јула 2001. у Москви са представницима московског клуба о продаји Обрадовића.
Милион долара је, према сумњама Тужилаштва, уплаћено на рачун приватног предузећа у Бијељини, а затим је новац предат власници клуба на руке.
Остатак је ишао преко више приватних рачуна у Белгији - у Бриселу, Летонији - у Риги, Шпанији - у Марбељи и Палма де Мајорки, Швајцарској - у Женеви и Лугану и у САД - у Њујорку.
Београдска штампа је крајем прошле године пренела да је против њих написана оптужница која није поднета суду (подигнута), а тужилаштво је са захтевом за проширење истраге против Бинића и Димитријевића изашло 2. децембра.
Истрага против Ражнатовићеве покренута је још у априлу 2003. године због недозвољеног држања оружја, пошто је била ухапшена у акцији "Сабља", а у вили у којој је живела пронађено је више комада ватреног оружја.
Тужилаштво је потом, због сумњи у нелегално обављене трансфере фудбалера, захтевало више проширења и допуна истраге, која је окончана у јуну прошле године.
А пре недељу дана су рекли...
Дужину и начин вођења истраге две стране, адвокат Ражнатовићеве Горан Петронијевић и портпарол републичког јавног тужилаштва, пре непуних недељу дана објашњавали су различито.
"Очигледно је да се ради о једној ситуацији недостатка доказа, а са друге стране огромног притиска који се врши на органе правосуђа, тако да они нити смеју да одустану, нити имају доказа да адекватно заврше тај посао", рекао је Горан Петронијевић.
"Поступак траје, јер је путем међународне правне помоћи добављена документација из више десетина земаља Русије, Грчке, Француске, Турске, рађена су сложена економска финансијска вештачења. Истрага је проширивана, поднет захтев за спровођењем истраге против Бинића и Димитријевића", рекао је Томо Зорић, портпарол Републичког тужилаштва 23. марта 2011.