Pocetnicko pitanje

  • Začetnik teme AbsoluteBeginner
  • Datum pokretanja
A

AbsoluteBeginner

Gost
Koji aparat je pogodan za nekoga ko bi hteo da udje u svet fotografije? Znaci pocetnicka varijanta, ne previse skupa (da ne kazem minimalna cena :roll: ).

Literatura za isti tip osobe, tj. totalnog pocetnika koji je do sada slikao samo idiotom na letovanju.

Kakvi kursevi fotografije postoje u Beogradu, takodje za pocetnike?
 
Bilo koji mehanicki aparat sa izmenjivim objektivima,manuelnom blendom i ekspozicijom ce ti posluziti za pocetak.Jedna fotografska poslovica kaze;amateri se loze na aparate,profesionalci na objektive a manijaci na stative.U skladu sa tim ti je bitnije da imas vise razlicitih objektiva nego 'firmiran'aparat.
Sto se kurseva tice ima ih mnogo,licno mogu da ti preporucim samo skolu 'Udruzenja profesionalnih fotografa Srbije'.Vodi je Petar Vujanic sa gostujucim predavacima koji su svi do jednog renomirani fotografi,takoreci nasa fotografska elita.
Mislim da bolji odgovor na svoje pitanje neces dobiti.
Pozdrav. 8)
 
Pa zahvaljujem na odgovoru :) i naravno sad imam dodatna pitanja :wink:
Gledajuci cene (malo kod nas malo na Net-u) i obrativsi paznju na svoj novcanik rekao bih da se izbor aparata sveo na neki od modela ruskog Zenita, samo me onda interesuje (ako je to zadovoljavajuca varijanta, a valjda jeste mada me po raznim prodavnicama ubedjuju da bi trebalo da kupim najskuplji koji trenutno imaju :wink: ) koji model da odaberem ili jos preciznije koju montazu za objektiv M42 ili K-bajonet (dostupnost objektiva na ovim prostorima bi tu bila presudna).

Sto se kursa tice bilo bi jos bolje kad bi dao i neku kontakt informaciju :) I mozda (ehmm nekako se sve vrti oko jedne iste tacke interesa :wink: ) cenu.

A kud su preporuke za literaturu :?:
Mislim video sam ja negde oglas za knjigu D Kazica "Elementarna tehnika fotografije" a cak sam video i udzbenik "Fotografija" od istog autora, mada mi on bas i ne deluje kao nesto sto mi je preko potrebno, naime nisam ja bas totalno bez literature iskopao sam neku bajatu knjigu Milan Fizzi "Fotografija" a deluje mi ka da u njoj ima sve sto i u pomenutom udzbeniku. Znaci ako mozes da pomognes oko toga super :lol:

Pozdrav i hvala 8)
 
...evo, mogu ja da preduhitrim neshu...telefon UPFS-a je 3616-408, 063/688588 ili mail aspp@eunet.yu, a sto se Zenita tice, slobodno, ja godinama radim sa njim i sasvim mi odgovara, naravno imam u planu bolji aparat, ali Zenit za sada zavrsava posaso, kao sto je Nesha vec rekao, koncentrisi se na objektive.
 
Pa hvala i tebi :)
Nego i dalje svi obilaze pitanje literature ko zmiju :wink:
I naravno koja montaza za objektiv (to valjda treba da odlucim pre nego sto se masim za novcanik).
Pozdrav
 
Hvala Lens,sto se ne javis nekad covece vec si zaboravio stare drugare.Kako ide sljaka?
A sto se tice"Fotografije"Dragoljuba Kazica to je sasvim OK udzbenik za pocetnike pa i one malo naprednije.Poseti"Mamut"pa pogledaj malo i tamo.Ima bas dobrih knjiga ako naletis u pravom trenutku.
Sto se tice vezivanja objektiva,postoje dve vrste kao sto si vec rekao:tzv."navoj" i tzv."bajonet".
Licno ja bih ti preporucio "bajonet",zbog lakoce i brzine menjanja objektiva a i kod njega ne moze doci do ostecenja navoja kao kod ovog drugog vezivanja.
Za dostupnost objektiva na "bajonet"ne moras da brines posto se vecina objektiva vezuje na taj nacin.
Za kupovinu foto opreme bih ti preporucio da se raspitas kada je sledeca foto berza{odrzava se u SKC~u)pa pogledaj tamo. 8)
 
Zahvaljujem svima na odgovorima :)
Danas je bila berza u hotelu "Slavija" pa sam tamo pazario polovan aparat: Pentax K1000 sa objektivom 50mm 1:1.4, bice valjda dosta za pocetak.

Sto se literature tice pa kod Fizija ima sve sto i kod Kazica plus jos ponesto, tako da ostajem na onome sto trenutno imam. U IPS-u (Mammut) i ostalim koji drze stranu literaturu nisam nasao nista sto bi mi se previse svidelo (ako ne po sadrzaju onda po ceni) tako da sam naruci par knjiga sa amazon-a.
Kao sto rekoh hvala veliko za savete.
Pozdrav 8)
 
Ma hvala u svakom slucaju :)
Aparat radi (radi cak i ugradjeni svetlomer :wink: )dobio sam cak i UV filter (cokina) sto nisam odmah primetio..
Znaci samo da mi stigne literatura i da upisem neki lep kurs i eto novog slavnog fotografa :wink: :wink:
 
Hvala i tebi na cestitkama
a sto se tice dobrih trenutaka, pa hvatao sam ih ja i sa mojim dosadasnjim idiotom samo sto doticni ima "objektiv" OD 28 mm pa uhvatim jos mnogo toga.
 
AbsoluteBeginner:
Ma hvala u svakom slucaju :)
Aparat radi (radi cak i ugradjeni svetlomer :wink: )dobio sam cak i UV filter (cokina) sto nisam odmah primetio..
Znaci samo da mi stigne literatura i da upisem neki lep kurs i eto novog slavnog fotografa :wink: :wink:

Ma ne treba ti literatura. Samo puna torbica filmova, i puuuuuno setnje :)
Eto nama slavnog fotografa :)
 
Ufff nemam torbicu (znaci nista od velikog fotografa :wink: ) jel moze kesa. Mislim dobio sam gomilu Fujiiiiii filmova kad sam razvijao svoje sa letovanja, jos sam nasao neke stare koji su se zagubili tako da ima da se nasetaaaam. :lol:
Literatura mozda ne treba al ja sam pomalo nastran i volim da procitam gomilu knjiga o svacemu cega se dohvatim :wink:
 
Ja imam nesto drugacije misljenje. Mislim da pocetnici treba da se skoncetrisu na kreativne aspekte fotografije: razvoj fotografskog vidjenja i kompoziciju, ali ne kroz dogmatska pravila (pridji blize, pravilo trecine i sl.). Zbog ovoga mislim da su bolji fotoaparati koji imaju automatiku, pa makar bili idioti. Takodje mislim da ces biti razocaran 50mm objektivom, sa 28mm je dosta lakse dobiti zanimljive fotografije.

Ne slazem se ni sa misljenjem da pocetnici koji zele da se bave amaterskom fotografijom treba da se u bilo cemu ugledaju na profesionalne fotografe, mada i medju profesionalcima ima odlicnih fotografa.

Sto se fototehnike tice najbolja knjiga koju sam video je "Ansel Adams Guide, The: Basic Techniques of Photograph,book One" od John P. Schaefer-a. Mislim da ova knjiga trenutno ima da se kupi u Platou u Knezu, ali je dosta skupa.
 
Hmm ja jesam totalni pocetnik ali ne bih nikako mogao da se slozim sa tobom iz sledecih par razloga:

1. Na odmoru sam slikao naseg vodica sa skorpijom na ruci problem je sto sam sa 28mm objektivom morao toliko da pridjem da ja skorpija ostala van fokusa (u protivnom bila bi toliko sitna da se opet ne bi videla)

2. Kasnije istog dana snimio sam jednu devojku kako sjahuje sa kamile vristeci :wink: e sad snimo sam ja nju ali mi je pored nje u kadar upalo jos mnogo toga sto sa 50mm (npr) ne bih imao OK moze to da se isece ali o kvalitetu sa idiotom pri uvecavanje ne bih da komentarisem.

3. Fotografija koju sam snimio ispred Hotela nije uspela zato sto je senzor odmerio svetlost sa neonskog natpisa i blic nije uspeo da osvetli ni priblizno dovoljno da bi se videli na fotografiji.

Da sad ne pominjem ostale stvari koje mi nisu uspele zbog aparata. Mnogo ih je vise koje mi nisu uspele zbog mene (mada sada znam da kad ides u turisticke, vremenski ogranicene, obilaske i ne mozes da napravis neku veliku fotku jer mozes da snimas samo pri svetlu kakvo je u trenutku kad si se tamo zatekao, najcesce u podne)

Prema tome ja sam ipak posao putem gde je sve rucno a ako nesto bude od mene lako cu da nadjem pare za nesto bolje (npr Nikon FM3A :wink: ).
 
Negde sam procitao savet za izbor fiksnog objektiva koji mi se cini OK. On glasi: "Ako uzimas jedan objektiv uzmi 50mm, ako uzimas dva izmi 28 (ili 24) i 85mm". U svakom slucaju sve zavisi sta snimas. Ja sam sa fiksnih objektiva presao na zoom (amaterski) jer nisam u mogucnosti da sam radim slike, a razlika u kvalitetu fotografija kod masinske izrade, bar na mestima koje sam probao, nije neka. Inace moje iskustvo je da zoom, u vecini slucajeva, koristim na krajevima (24 i 85 mm).

Kada sam rekao automatski fotoaparat mislio sam na neki autofokusni. Ja sam veoma dugo bio skeptican prema autofokusu, ali kada sam probao, promenio sam misljenje.

Zasto mislis da je Nikon FM3A bolji od Pentaxa kojeg imas? Za cenu FM3A mozes da kupis cak dva Nikona F80, prema kome je FM3A praistorija. Da se razumemo, FM3A se i meni mnogo svidja, ali sto je skupo, skupo je.

U svakom slucaju mislim da je osnovno da resis kakva te fotografija zanima, pa da na osnovu toga razmisljas o opremi. Ako nameravas da sam radis fotografije, pogotovo vece formate, razmisli i o srednjem formatu.
 
:? Zar ne mislis da ce mu biti mnogo da radi sa srednjim formatom ako uzmes u obzir njegov nick.
Mislim da je sada ipak na dobrom putu,neka prvo savlada leica format lako ce posle da se usavrsi.
Uostalom srednje formatne kamere su neuporedivo skuplje od kamera o kojima ste do sada pricali a o objektivima da nepricamo.Zna se u kojoj prici se koristi srednji format kamere :wink: .
Moj savet za Absoluta je:drzi se toga sto si poceo,citaj,uci,primenjuj to sto naucis a vremenom ce ti se iskristalisati sta je to sto ti hoces od fotografije. 8)
 
Opa ovde se vec pominje teska artiljerija (tj srednji kalibar :wink: )
Pa ne mislim bas nesto preterano da je FM3A bolji od mog K1000 odnosno tesko da ono sto je bolje moze da opravda toliku razliku u ceni zato sam i stavio :wink: tek da se vidi da je o sali rec. Ustvari najveca prednost Nikona kod nas je sto ima jakog zastupnika.
Sto se tice onoga sto hocu da snimam pa recimo da vec imam neku viziju, odnosno nameravam da snimam ono sto sam i do sada snimao samo mi je retko uspevalo :(

1. pejsazi - e ovo mi je prilicno cesto uspevalo, cak imam jednu fotku iz Tunisa koja je skoro identicna jednoj razglednici (slikano sa otprilike istog mesta samo je tu razglednicu snimio arapin pa kod njega put ide s desna na levo a kod mene s leva na dasno odozdo ka gore i jos sa postovao pravilo trecina iako nisam imao pojam sta je to)

2. nocni snimci(prva sledeca nabavka stativ) - ima moj idiot mod za ovo samo tesko ide bez stativa (i u grupi, posto su neki bili toliko odusevljeni kako ja fotografisem sa malog dzepnog stativa da su resili da slikaju mene, trebalo je i meni vremena da progledam posle mocnog blica)

3. ljudi - doduse ne klasicni portreti vec sa malo "akcije" od "sjahivanja s kamile" do nekih karakteristicnih poza za te osobe - e ovo mi stvarno ide od ruke obicno sa takvih fotki moze da se "procita" pravi karakter onih koji su slikani (nisu bas svi uvek zadovoljni rezultatom ali...)

itd itd.
 
Mozda gresim, ali mislim da se na Berzi mogu naci dobro ocuvani srednji formatni aparati, po pristupacnoj ceni. Srednji format ti preporucujem samo ako zelis da sam radis fotografije, u protivnom zaboravi. To sto sebe smatras pocetnikom, ne mora nista da znaci. Preporucujem ti da pogedas clank "The Seven Levels of Photographers" Kena Rockwela:

http://kenrockwell.com/tech/7.htm

Clanak je satirican, ali mislim da u njemu ima dosta istine. Na istom sajtu mozes da pogledas i druge clanke ovog fotografa (ima i o low light fotografiji), ali ih nemoj uzimati previse za ozbiljno, Ken je jedan od najvise citiranih ljudi na forumima posvecenih Nikonu, ali i autor sa najkontraverznijim stavovima.

Inace na Internetu imas jako dobrih kurseva iz fotografije, mislim da su najbolji besplatni kursevi velikih firmi (Agfa, Kodak, Nikon, National Geographic, ...). Meni se licno najvise svidja Agfin "Classical Photo Course". Posebno u njemu mozes doci do informacija o low light fotografiji. Postoje i drugi Agfini kursevi: pocetnicki, crnobela fotolaboratorija i digitalna fotografija. Svima mozes pristupiti sa sledece strane:

http://www.agfanet.com/en/cafe/photocourse/cont_index.php3


Na Internetu mozes naci i druge veoma dobre resurse, ali ima i jako mnogo smeca. Predlazem ti da pogledas i sledeca dva magazina koja izlaze samo na Internetu:

http://www.vividlight.com/
http://www.luminous-landscape.com/

Drugi ja za moj ukus preterano tehnici orijentisan (Canon, skup srednji format, digitalna fotografija), ali ima i jako korisnih informacija.
 
Ha konacno nesto malo konkretnije bar kad su saveti u pitanju.
Da na netu stvarno ima svega samo treba pronaci a naravno uvek se postavlja pitanje kvaliteta informacija.
No ja sam krenu odredjenim putem pa videcemo sta ce od svega da ispadne :wink:
Steta samo sto na nasem parcetu Interneta uspevaju samo diskusije vezane za seks (ocigledno posledica nedostatka istoga) politiku (dijametralno suprotna situacija) i razna prepucavanja i pljuvanja. Valjda ce se i to jednog dana promeniti.
 
Nisam ukapirao da nisi i sam pronasao dobre sajtove na Internetu, pa sam ti naveo samo par manje izvikanih, koji se meni licno svidjaju. National Geographic kursevi su, na primer, popularniji od Agfinih, ali po mo misljenju nisu im ni prici.

Inace, apsolutno najpopularnije mesto za fotografe na Internetu je

http://www.photo.net

Ovaj sajt, izmedju ostalih ima i najposecenije forume, dnevno na forume stigne na hiljade poruka. Takodje na ovaj sajt mozes uploadovati svoje fotografije i traziti ocenu i kritiku od drugih clanova.

Meni se licno vise svidjaju forumi Nikonovih korisnika na

http://www.nikonians.org

Ovo je mesto zbog koga vredi koristiti Nikon-ove aparate. Atmosfera je mnogo opustenija nego na photo.net, ovde te niko nece prekoravati ako postavis neko stvarno pocetnicko pitanje (na photo.net-u ce bar par korisnika se javiti da ti kazu da je u datom forumu pitanje postavljeno x puta i da pre nego sto postavis pitanje treba da pretrazis forum, da bi video da pitanje nije ranije postavljano). Nemoj se obazirati preterano na to sto je nikonians pre svega namenjen Nikonovim korisnicima, vecina foruma je od opsteg interesa.
Postoje recimo forumi posveceni fotografisanju pejzaza i portreta, osvetljenju, izboru filmova, upotrebi filtera, stativima, a i forum za ne-Nikon sisteme.

Svi foto casopisi imaju svoje sajtove, na mnogima se mogu naci i besplatni clanci, ali u najvecem broju slucajeva, ovde je glavni cilj da se proda nova oprema. Izuzetaka naravno ima, magazin Photo Techniques (http://www.phototechmag.com/) ima neveliku sekciju sa primerima clanaka koji mogu biti korisni.
 
Ma nasao sam ja gomilu dobrih sajtova, naravno da sam natrcao na photo.net ali su mi oni delovali pomalo elitisticki (ima h mnogo koji spadaju u prvu grupu po Kenu Rockwell-u :wink: ), naravno malo sam vise obratio paznju na one kojima u opisu pise pentax. Stvarno ima interesantnih stvari, primera radi komsija Bugarin je napravio verovatno najsveobuhvatniji sajt o pentax K-bajonetu ili pentax discussions mail list-a, more informacija da dan traje mesec dana mozda bih i stigao da sve procitam :wink:
Naravno sada kada sam naucio sta se ima o svom aparatu (a i sto sta o fotografiji) ostaje mi samo da skljoc-skljocam i mozda polako izlozim svoje fotke na svetlo mreze.
 
E ljudi moram stvarno da vam se zahvalim na svim vasim odgovorima makar jos jednom :!:
A sad da objasnim i zasto.
U zadnjih par dana obilazio sam neke prodavnice foto opreme koje inace drze i polovnu opremu, i prosto je neverovatna kolicina neljubaznosti da ne kazem bezobrazluka i nevaspitanja na koje sam naisao. Necu pominjati konkretna imena ali su prilicno poznati. Neverovatno je da udjes u prodavnicu i u momentu kad pomenes pentax K-bajonet prosto imas utisak da bi te najradije izbacili na ulicu. OK mojih 100 i kusur kila (i to mahom u ledjima i ramenima :wink: ) obicno deluju kao snazan argument protiv nasilja ali da mi neko nesto sam odreze i onda okrene ledja i samo gleda na drugu stranu stvarno nije normalno. Ajde da su nesto radili nego su gledali u plafon i kad sam usao i dok sam bio unutra (doduse kad sam izlazio gledali su u suprotni zid).

Dakle hvala va jos jedno dobro je da i u ovoj zemlji ima normalnih ljudi.
Pozdrav
 

Back
Top