- Poruka
- 69.184
Plumeria (Frangipani) Porodica: Apocynaceae.
Biljka je ime dobila po francuskom botaničaru iz 17. veka Charlesu Plumieru. Za narodno ime "Frangipani" zaslužni su Italijani koji su još u 16. veku biljci dali ime po parfemu "Marquis Frangipani" na koji ih je miris biljke podsećao.
Plumeria je vrlo zanimljiva tropska biljka, poznata u svetu po raznobojnim cvetovima nezaboravnog mirisa. Plumeria alba je čak nacionalni cvet Nikaragve i Laosa gdje je poznata pod nazivima "Sacuanjoche", odnosno "Champa", ali najveću popularnost je ipak stekla na Havajima gdje se njeni cvetovi pletu u vence koji se poklanjaju posetiocima.
Po njihovim običajima cvet u kosi iza desnog uha znači da je devojka slobodna, a iza levog znači da je zauzeta. Plumeria se može gajiti kao malo drvce ili grm, što zavisi od vrste, ali i načina gajenja, odnosno orezivanja.
To je listopadna biljka koja ostaje bez listova u sušnim i hladnim periodima od novembra do marta-aprila.
Listovi su veliki sjajni, kožasti, zavisno od vrste i do 50 cm dugi i 7,5 široki (na odrasloj biljci u prirodnom staništu, dok kao lončanica ima manje listove).
Stabljike su mekane i lako lomljive, pri oštećenju iz rana curi mlečni sok (otrovan u većim količinama) tipičan za porodicu Apocyannaceae.
Cveta tokom celog leta na vrhovima grana, a cvetovi su prečnika 5 – 10 cm sa pet latica. Grupisani su u grozdove prekrasnih boja bele, žute, ružičaste, crvene, opojnog mirisa koji se širi u predvečerje.
Plumerie traže bogatiju, dobro propusnu zemlju. Ako je gajimo u saksijama preporučuje se da se u bastensku zemlju umeša pesak ili perlit i treset, ili se koristi kupovna zemlja za kaktuse, pomešana sa malo obične, baštenske zemlje.
Za cvetanje joj je potrebna visoka vlažnost vazduha, s obzirom da u prirodi cveta kišnim periodima, pa se tokom leta preporučuje redovno "tuširanje" biljke, ili gajenje pored neke stajaće vode (jezerca, fontane ili bazena).
Idealna je biljka za terase, ali joj je potrebno obezbediti potpuno osunčano mesto ili blagu polusenku i bar pola dana direktnog sunca. Preporučuje se prihrana đubrivom sa visokim procentom fosfora (srednji broj NPK mora biti između 20 i 50) potrebnim za obilnije cvetanje, ali samo za vreme vegetacije (od maja do avgusta), svake dve nedelje.
Ako se gaji kao lončanica presađivanje se preporučuje svake druge godine u aprilu, odnosno pre početka olistavanja. Pre presađivanja je moguće i orezivanje biljke zakidanjem vrhova kako bi se bolje razgranala, ali kao posledica orezivanja mladih biljaka (do 5 godina starosti) postoji mogućnost da ne cvetaju iste, pa čak ni sledeće godine.
Kod odraslih primeraka orezivanje ne utiče na cvetanje. Plumerije su vrlo osetljive na višak vode, podložne su truljenju ako je u podlozi previše vlage i o tome treba voditi računa. Zimi se biljka uopšte ne zaliva, a tek kada u proleće počne da lista početi sa umerenim zalivanjem.
U toku leta, ukoliko je potrebno (topla i suva leta), zalivati svakodnevno ako je površinski sloj zemlje do dubine 3 cm potpuno suv. S dolaskom jeseni opet se smanjuje zalivanje dok ne otpadnu svi listovi koje počinje da gubi kada temperatura padne ispod 10 stepeni. Poželjno je pre prenošenja biljke u zimsku prostoriju ukloniti lišće koje je eventualno ostalo na granama radi sprečavanja pojave bakterijskog truljenja.