Pivo je hrana

Manga Hilux

Stara legenda
Poruka
84.468
Pivo je alkoholno piće dobijeno nepotpunim vrenjem vodenog ekstrakta ječmenog (rjeđe pšeničnog) slada uz dodatak hmelja.






Pod pivom se podrazumijeva slabo alkoholno piće, koje se proizvodi u procesu alkoholnog vrenja iz slada, hmelja, vode i pivskog kvasca. Voda je glavni dio napitka. Slad se dobiva od žitarica, najčešće od ječma i daje pivu sastojke ekstrata o kojem ovisi punoća okusa i koncentracija osnovnog ekstrata piva.

Hmelj konzervira pivo i daje mu ugodan miris i gorak ukus, dok pivski kvasac izaziva alkoholno vrenje u kome šećer prelazi u alkohol i ugljični dioksid. Pivo je potpuno prirodan i biološki uravnotežen proizvod, pa se s pravom smatra "tekućom hranom". Energetska vrijednost jedne litre standardnog piva odgovara energetskoj vrijednosti jedne litre punomasnog mlijeka.

 
IMG_20210710_105434257~2.jpg

,,,danas kod mene ove limenke piva ,,,,vaša iskustva i utisci o pivu ,,,
,,, ako ima nešto sporno oko same fotke neka se briše , ali ovde bi svako kazivao koje i kakvo pivo pije,,,:pivce:
 

MILORAD 50 GODINA PIJE PIVO UMESTO VODE?!​


PRIJEDOR - Oni koji dočekaju pozne godine, najčešće imaju veoma interesantne životne priče. Takva jedna dolazi od deda Milorada Zdjelara iz mesta Tomašice kod Prijedora.

Iako već u 89. godini života, ovaj deka je vedrog duha, još voli da izađe, prošeta ispred kuće i ogreje se na julskom suncu.

lg.php

Rođen je 12. jula, daleke 1932. godine. U životu je prošao kroz nekoliko ratova, teška i dobra vremena, Nemačku, ali se na kraju ipak vratio na svoje ognjište.


Sve je počelo još od ranog detinjstva, kada mu je otac ponudio da popije pivo. Probao je, ali kako kaže, bilo mu je gorko. Došla je i ta 1969, od koje je sve i počelo.

Odlazi da radi na građevini u Nemačku. U, kako je zovu "zemlji sreće", prvo na šta su radne kolege Miloradu skrenule pažnju jeste, da voda nije za piće, te su mu tada predložili da umesto nje, pije pivo.

I poslušao ih je. Od tog trenutka, pa sve do danas, Miloradu je pivo postala svakodnevnica. Vodu gotovo da ne pije.
1626526685746.png


Iz Nemačke se vraća 1991. godine, kada odlazi u zasluženu penziju.

Za njega ne postoji reč "lek", a od svih mogućih "terapija", uzima dve do tri rakije uz jutarnju kafu, dok posle ručka nastavlja sa pivom.

Danas Miloradovo bogatstvo broji pet unuka, osam praunučadi, i u novembru treba da postane praded deveti put i čukunded prvi put
 
Pivo penušavo osvežavajuce pice sa karakteristicnom aromom i gorkim ukusom. Sadrži malu kolicinu etil-alkohola i zasiceno je ugljen dioksidom. Dobar je emulgator hrane, pospešuje apetit, a njegov ekstrat se lako apsorbuje.

Sadrži vitamine B grupe, veoma važne minerale (Mg, Ca, K, Fe, Zn), a pored ugljenih hidrata kojima je bogato, sadrži i proteine, flavonoide i antioksidanse. Odakle pivu svi ovi sastojci i svojstva, i zašto se cesto pivo smatra pravom tecnom hranom?

Naravno, zahvaljujuci sirovinama koje se koriste za njegovu proizvodnju.

Osnovne sirovine koje se koriste za proizvodnju piva su voda, jecam, pivski kvasac i hmelj. Svaka sirovina je veoma važna za vrstu piva, aromu, hemijski sastav i nutritivnu vrednost. Najcešca žitarica koja se koristi u proizvodnji piva je jecam koji odreduje ukus piva, boju, gustinu, i, pored kvasca i hmelja, pivu daje i niz korisnih sastojaka.
 
Moja sastričina ima kriglicu koja je manja od rakijske čaše ali ima dršku, baš ono prava minijaturna krigla.
Jednom je ustanovila kako sam se oduševila kad je srknula pivce i ispustila onaj izdah ''khaaa'' ničim izazvana, i sad to isto radi sa bilo čime što joj se sipa u tu čašicu. :zcepanje:
 
Hmelj je jedan izuzetno važan sastojak piva. Ova neobicna i aromaticna biljka pivu daje specifican miris i ukus, a služi kao prirodan konzervans. Taninske materije pivu daju karakteristicnu "biljnu" aromu, dok su kiseline (humulon) zaslužne za gorcinu. Hmelj sadrži i ksantohumol, flavonoid koji ima niz pozitivnih dejstava na organizam.
Iako sve pomenute sirovine pivu daju korisne i hranljive sastojke, ono se ipak ne može i ne sme koristiti kao izvor hranljivih materija. U pivu možemo uživati umereno, i uz zdrave i izbalansirane obroke, povremeno servirati i ovo osvežavajuce piće.
 

Pivo za dojilje, da ili ne?​

Još početkom 20. stoljeća narodnom medicinom poticalo se dojilje na unos piva za 'poticanje stvaranja mlijeka i jačanje dojenčeta'. U narodnoj predaji i danas pivo slovi kao piće za poticanje laktacije, a i moderna znanost potvrdila je da pivo potiče stvaranje prolaktina – hormona važnog za stvaranje majčinog mlijeka. Međutim, danas se smatra da preporuka pijenja pive za dojilje nije opravdana jer se alkohol izlučuje u mlijeku i ujedno mijenja okus mlijeka pa dojenče u konačnici popije manje mlijeka. Zanimljivo je da su istraživanja pokazala kako dojenčad popije više mlijeka kada majka pije bezalkoholno pivo u usporedbi s alkoholnim. Umjerene količine niskoalkoholnog ili bezalkoholnog piva mogu biti korisne.
Uzmemo li u obzir sve ove dobre strane, čini se da umjerena konzumacija piva može imati povoljno djelovanje na zdravlje. Valja naglasiti da je ključna riječ 'umjereno', a pritom se tu misli na 3-6 dl piva dnevno za muškarce i do 3 dl dnevno piva za žene!
 
Kvasci koji se koriste u proizvodnji piva, odreduju vrstu piva koja se dobija (piva gornjeg ili donjeg vrenja). Kvasci gornjeg vrenja nam daju jaca i teža piva sa nešto višim sadržajem šecera (ejl pivo), dok kvasci donjeg vrenja daju lagane vrste piva (lager). Takode, kvasci su bogati vitaminima B grupe (tiamin, riboflavin, niacin, piridoksin, pantotenska kiselina, folna kiselina) i mineralima (gvožde, natrijum, kalcijum, magnezijum, mangan, bakar, kalijum), te i od njih zavisi nutritivna vrednost piva, odnosno, ovom napitku daju sve ove korisne sastojke.
 

Back
Top