Pitanje: dos

mogu ja da pomognem.... nego moram da vam ukazem na greshq.... tzv. dos prozor koji je devojka pomenula nije dos, vetj linux konzola i komande su totalno drugachije ili sam je pogreshno razumeo... a i josh jedna stvar... linux nema iste ekstenzije fajlova.... i totalno drugachije je organizovan.....

sad me zanima shta je konkretno muchi?

ako treba neki mali qrs linuxa mogu i to da uradim.....

da li si uspela da pokrenesh linux sa cd-a?
 
Obersturmfuehrer:
znaci - boot sa cd-a.
odes u bios (pritisnes DEL kada se 'broji' memorija), i u 2 ili 3. stavci menija odozgo (ne znam napamet) nadjes "First Boot Drive". To promenis na CDROM, i to je to....
trebalo bi da ti se startuje sistem sa CD-a....
Sve je to uradjeno, ali se opet pojavljuje Dos kada ubacim Cd, a od Linuxa ni traga...nesto nije u redu...digla sam ruke :-?
 
bem ti.... sbb..

imas na tom cd-u fajl koji se zove mkfloppy.bat i lepo kucash to i onda tje ti trebati 1 floppy i posle sa njega pokrenesh knoppix.... samo shto tjesh morati da podesish u biosu da ti podize sisitem sa floppya
 
Ni Knoppix ni bilo koji live CD ne mogu da se startuju iz Windows-a. Tacnije ne direktno. Da bi se startovao iz Win-a treba ti Virtual Machine koji nije besplatan. Gore je vec neko napisao da je u BIOS-u potrebno podesiti da prvi butabilni uredjaj bude CD-ROM kod nekih novijih ploca moze se izbor uredjaja za butovanje pozvati i sa F4 tasterom prilikom inicijalizacije racunara (kad ispise "press Del to enter setup") kod nekih je to F8 taster. Nemoj do odmh odustejes, ako ti ne uspe iz prve. Moras malo da se pomucis.

Live CD distribucije su idealne za surfovanje po nekim nesigurnim sajtovima kada nesto ceprkas po netu, nema sanse da zakacis virus.

Ako te jos nesto interesuje pitaj.

Ja licno preferiram Ubuntu.

CU
 
offtopic
D-Devil:
Ni Knoppix ni bilo koji live CD ne mogu da se startuju iz Windows-a. Tacnije ne direktno. Da bi se startovao iz Win-a treba ti Virtual Machine koji nije besplatan. Gore je vec neko napisao da je u BIOS-u potrebno podesiti da prvi butabilni uredjaj bude CD-ROM kod nekih novijih ploca moze se izbor uredjaja za butovanje pozvati i sa F4 tasterom prilikom inicijalizacije racunara (kad ispise "press Del to enter setup") kod nekih je to F8 taster. Nemoj do odmh odustejes, ako ti ne uspe iz prve. Moras malo da se pomucis.

Live CD distribucije su idealne za surfovanje po nekim nesigurnim sajtovima kada nesto ceprkas po netu, nema sanse da zakacis virus.

Ako te jos nesto interesuje pitaj.

Ja licno preferiram Ubuntu.

CU
Ko te je slagao da virtual mashine nije besplatan http://www.microsoft.com/windows/virtualpc/default.mspx
 
Offtopic:
drago41:
Microsoft Virtual PC 2004 je za xp-sp1 tako pise na sajtu odnosno kada ga skidas!??
Opet grešiš ja sam na njemu terao 98 i ME i 2000 pa čak i Knoppix 4.0 live verziju , pročitaj malo bolje :)

Aj rekoh da se vratim i da objasnim , da bi uopšte instalirao "Microsoft Virtual PC 2004 " ti treba da imaš minimalno OS Win 2000 Pro sa SP6 ili Win XP + SP1 ili bilo koji noviji windows od njega. Kada ga instaliraš da bi bilo šta mogao od operativnih sistema da staviš na njega , moraš da napraviš virtuelne diskove (lepo pratiš samo uputstva) zatim da kao kada instaliraš na računar bilo koji operacioni sistem prvo particionišeš virtuelni disk , pa ga formatiraš na šta želiš i zatim instaliraš operativni sistem koji želiš od Win 98 pa do bilo kojega linuxa,pa na njih programe koje ćeš koristiti na njima , ja sam recimo na svom kompu imao 4 različita OS u isto vreme i skoro svaki je radio (samo ti treba dovoljno ram memorije) u isto vreme. Čak sam bez problema išao sa njima na net (koristeći osnovni windows koji se kačio na internet uobičajeno a virtualni OS sistemi NAT koji poseduje Microsoft Virtual PC 2004 preko osnovnog sistema , pa čak i šerovao fajlove između tih istih OS. Jedina stvar što mi je smetala da instalacija OS traje izuzetno dugo po par sati.
 
Snejks, to je ubochajno sto moraju sporo da se instaliraju, ali ako si primetio na kraju instalacije mozesh instalirati dodatni patch (da nazovem tako, imash u opcijama gore, nemogu sada da se setim), koji ce ti pomoci da ubrzash podizanje i rad u toj mashini koju (trenutno koristish).

Spomenuli ste SP1, kao sto sam naziv kaze u pitanju je service pack koji se naknadno instalira po zavrsetku instalacije Microsoft Virtual PC 2004.

Microsoft, Virtual PC 2004-2005, je veoma (mocna) alatka koja sluzi za instaliranje testiranje veci broj operativnih systema. Uobichajno ga koriste programeri, nebili proverili program kako funckionishe (codemaker ovo ce ti koristiti), drugi tip ljudi ga koristi za testiranje odredjenih virusa, i treci za isprobavanje novih programa, naravno moze posluziti nekome i za uchenje a da nebrine da li ce nesto pogresno da uradi i unishti svoj system. (recimo ovako nesto). Microsoft je pre jedno 4-5 meseci izbacio besplatnu verziju koju mozete koristiti sasvim legalno. Do sada sto sam isprobao na njemu su, 98, 2000, XP, XP Profesional, 2003, 2003-ISA, 2003-Exchange, Linux (Mandrake, Red Hat, SUSE) radi testiranja.

Dobro je napomenuti za ovaj program to da prilikom gashenja (virtuelne) mashine imate opcije da li zelite da sachuvate ona setovanja koja ste trenutno radili ili ne zelite. Ono sto je dobro kod ovog programa jeste to sto mozete da isprobate sve sto (zamislite), od teranja (virtuelnih) mashina na internet i predstavljajuci se (lazno) na njemu, do testiranje unutrasnje mreze odnosno intraneta. Sasvim je jednostavan za rukovanje, simpatichan interfejs vam omogucava da lako podesite opcije za odredjeni sistem koji (trenutno) koristite. Snejks je napomenuo NAT, NAT se pokazao jako dobro u testiranju kod ovih mashina. Dozvoljeno je share-ovanje izmedju (virtuelnih) i vasheg rachunara, i to sasvim zadovoljavajuce zavrsava posao. Takodje ukoliko imate kreiranu manju kucnu mrezu sa vishe rachunara, (virtuelne) mashine su dovoljno pametne da ih prepoznaju i da im se pridruze u odredjenom Lan-u.

Mana kod njega se primecuje u tome kada instalirate dodatne programe nad mashinom, samim time se povecava potraznja veceg prostora na vashem hard. Ovo je jedna od boljih alatki koje je Microsoft izbacio na trziste. Dakle ko nije imao prilike da ga koristi, toplo mu preporuchujem da pochne.
 

Back
Top