Pitanja u vezi sa OPREMOM, TUTORIJALIMA, KNJIGAMA, PS PLUG-IN-ovima

.. heheheeeee... a ovi malecki... pa ne znam baš!?
misli-1.gif

.....
guru zaebant....
 
odma'
:)

@guru
sto ti mene diras? a?
:P

.. ma di bi ja, ne bi' ja to nikad'... majke mi!
.. ma samo da ti rečem: za tu kintu nema šonse da najdeš boljši digić!! jes', malo glomazan, ali ono što ćeš dobiti od njega, nećeš ni sa jednim drugim.. znači u svim svetlosnim uslovima, u automatskom kao i u predefinisanim, a da ne govorim o manuelnom... jes' malo glomazan, ali mislim da bi ti fotkanje sa njim donelo mlogo zadovoljstva......
 
imam jednu muku...kao...nisam nigde na netu mogao da nadjem jednu specifikaciju o fotoaparatima. Recimo da planiram da nabavim neki malo bolji aparatic do kraja ove godine...pa sam se dao u povremeno cackanje po googlu. Citao sam i neke knjige ali da ne duzim vise problem je u tome sto nigde nisam nasao podatak o dubinskoj ostrini. Skidao sam uputstva, iscitavao, gledao po nekim sajtovima...medjutim nista...onda sam u knjizi pronasao neke podatke koji kazu da velicina senzora delimicno odredjuje dubinsku ostrinu...pa sad ako neko zna nesto o ovome...
 
svi kompakti/prosumeri=ne-DSLR aparati imaju relativno veliko polje dubinske oshtrine,zbog specificchne izrade tj odnosa senzora/objektiva....inache dubinska oshtrina zavisi i od faktora kao shto su-blenda:shto veca(otvorenija)to je manja dubinska dubinska oshtrina,shto je veci tele-polozaj objektiva,i shto je veca distanca od subjekta fotkanja i pozdaine-to je ista manja(plici DOF-depht of field)....znachi imacehs relativno veliku duibinsku oshtrinu sa skor bilo kojim kaomaktom...e to je sfera gde su DSLR neprikosnoveni-kod portetne fotografije gde je pozeljno da DOF bude shto manji,da bi se istakao/izdvojio shto vishe objekat snimanja od pozadine...
 
hazo pazi ovo nije strucno ojasnjenje ali je najednostavnije:
nadji ojektiv ili sliku ubjektiva za neki bolji analogni aparat od pre 20 godina pa prouci skale na njemu.
priblizno ovako:
siroki objektiv npr 28mm, blenda 2,8 sve ti je u ostrom polju, blenda 8 otro je oko 3 m pa gde postavis objekt i izostris
tele 105mm 3,5 blenda ostro polje oko 5-7m, blenda 8 ostro oko 2 m
normalac neka srenja vrednost.
zakljucak: dof ti zavisi najvise od blende i izvucenosti zuma u tom trenutku
normalac sa blendom 1.8 je 2-3 puta skuplji od normalca sa 2.0
a i ovaj jedan stepen blende ti daje jedan stepen lufta ISO
ako slikas sa blendom 5.6 i 400 iso, to ti je na 1.8 100 iso
za mene je duzina raspona blende prioritet(pogledaj cene objektiva za dslr)
ako sam te zbunio izvini
PS na starim obektivima imas skale DOFa pa ih nauci napamet
 
zakljucak: dof ti zavisi najvise od blende i izvucenosti zuma u tom trenutku
i od toga koliko si blizu objektu...

ma ok je ja imam MINOLTU XG-1 i to bi trebalo da je neki analogni SLR (valjda) i zaista znam da citam skalu dubinske ostrine a ista postoji i na smeni 8 (koja ima izuzetnu dubinsku ostrinu) ali mene ipak interesuje za ove nove digitalce koji nisu slr a na njihovim objektivima nista i ne pise...kako tu da se zna...?
 
na minolti zapamti skalu pa primeni....
nije to nikako isto....na minolti koja je 50mm i na ovim digitalcima koje imam nikako nije ista dubinska ostrina cak i ako malo zumiram da bih dobio priblizno 50mm. U to sam siguran, zato sto sam probao na milion nacina i nikako nisam mogao da dobijem efekat zamucenja sa njima sem ako sam koristio makro mod pa posto on ide od 80cm moze da se koristi za portretne fotke. Medjutim ni minolta ni digitalci koje imam nisu vazni...ono sto sam ja hteo da saznam je gde podaci o dubinskoj ostrini mogu da se nadju na netu o nekim skupljim aparatima...?

Jer kao sto sam rekao nabavio bih fotoaparat ali ono sto zahtevam od njega je da ima neke mogucnosti sa kojima bih ja mogao da se igram i experimentisem....a za to mi je izuzetno vazna dubinska ostrina i max. zatvorenost blende. Nije mi vazno da ja postignem nesto sa ovim samsungom kad se sa njim jednostavno ne moze skoro nista...batali ga..:)
 

Back
Top