PISA тест и ми

Пилипенда

Veoma poznat
Poruka
10.499
Годинама слушамо како су нам ученици прилично лоши на PISA тестирањима...
Ако неког занима ево у спојлеру званичних резултата из 2018. године.

https://prosveta.gov.rs/vesti/objavljeni-rezultati-pisa-testiranja

На конференцији за новинаре у Влади Србије данас су представљени резултати међународног ПИСА тестирања постигнућа ученика за 2018. годину.

Према тим резултатима у Србији просечно постигнуће на скали математичке писмености износи 448 бодова, на скали читалачке писмености 439, на скали научне писмености 440 бодова, док је просечно постигнуће у ОЕЦД земљама око 500 бодова.

PISA-results_ENGLISH.png

За лоше резултате, кривимо за и овог и оног... па ми паде нешто на памет. Ајде да видимо како бисмо се ми одрасли показали. Нити је узорак оних који ће учествовати на овој теми репрезентативан, нити ћемо се бавити цијелим тестом, али ево само један задатак па да видимо како то нама иде... Можда буде занимљиво... ;)

Ево уводног текста:
Jedro.jpg



а ево и задатка:
1716936809468.png
 
Poslednja izmena od moderatora:
Браво, мајсторе! Једини који си ипак покушао. Још и не омаши много. Ма свака ти дала! ;):lol:
212 је ближе али је зато и краће него што треба па бих ја у овом случају заокружио на следећи цео број (као што и јесам)
 
212 је ближе али је зато и краће него што треба па бих ја у овом случају заокружио на следећи цео број (као што и јесам)
Биће нешто од тебе! Само још да видимо право рјешење ако нам сврате форумски стручњаци за математику... ;)

Него... сад видим да сам кропујући одсјекао и напомену која иде уз скицу. :mrgreen:
Није намјерно, PISE ми! :lol:
Ево поново скице, са све напоменом:
Jedro++.jpg



(Можда би било добро да овом сликом замијениш ону у уводном посту, стварно сам случајно одсјекао напомену.)
 
Пошто је троугао провоугли, а један од углова са хипотенузом је 45 степени, значи да је и други угао 45 степени, па је то онда једнакокраки правоугли троугао, што значи да је су обе катете исте дужине, то јест 150 метара. Онда даље питагорина теорема и то је то
 
Пошто је троугао провоугли, а један од углова са хипотенузом је 45 степени, значи да је и други угао 45 степени, па је то онда једнакокраки правоугли троугао, што значи да је су обе катете исте дужине, то јест 150 метара. Онда даље питагорина теорема и то је то
Јесте, то је то, али сад погледај скицу па види шта је то што је то то, а шта су ти тражили да израчунаш. :mrgreen:
 
Јесте, то је то, али сад погледај скицу па види шта је то што је то то, а шта су ти тражили да израчунаш. :mrgreen:
Па траже дужину ужета, то је хипотенуза, Питагорина теорема, то је Сенсеи већ израчунао, ако баш хоћеш тачно 212,13 метара :)
 
Па траже дужину ужета, то је хипотенуза, Питагорина теорема, то је Сенсеи већ израчунао, ако баш хоћеш тачно 212,13 метара :)
Траже они дужину ужета, то се слажем, а да ли је то хипотенуза?
Сенс је нањушио да ту нешто смрди и да ће му фалити који метар па је зато и заокружио на више, на 213, ко вели биће то довољно. Стари је то лисац. :mrgreen:
 
Траже они дужину ужета, то се слажем, а да ли је то хипотенуза?
Сенс је нањушио да ту нешто смрди и да ће му фалити који метар па је зато и заокружио на више, на 213, ко вели биће то довољно. Стари је то лисац. :mrgreen:
Е па сад, ако је уже везано на врх прамца, а висина од 150 метара се односи на висину од морске линије, као што је то приказано на скици, онда треба и мање од 212 метара, а зависи од висине бродског трупа :mrgreen:
 
Е па сад, ако је уже везано на врх прамца, а висина од 150 метара се односи на висину од морске линије, као што је то приказано на скици, онда треба и мање од 212 метара, а зависи од висине бродског трупа :mrgreen:
Гдје је везано уже немам појма, ја га везивао нисам. :lol:
Кад већ помену надморску висину... види гдје је њима хоризонтална линија, негдје на пола брода, није ни на врху кобилице него нако, офрље. :mrgreen:
 
Ако је уже ово што си обележио на скици, одговор је и даље 212,13 метара
Обиљежио сам хипотенузу тј. оно што заиста јесте 212,13, али ваљда видиш да ужета има још горе (да не помињем да нико живи не зна има ли га и доље, унутар палубе). :lol:
 
Обиљежио сам хипотенузу тј. оно што заиста јесте 212,13, али ваљда видиш да ужета има још горе (да не помињем да нико живи не зна има ли га и доље, унутар палубе). :lol:
Задатак је да падобран буде на висини од 150 метара, а за то је потребно 212,13 метара ужета. То је оно што је тема задатка, све остало је паламуђење :) Имаш ли тачан одговор на задатак из теста?
 
Задатак је да падобран буде на висини од 150 метара, а за то је потребно 212,13 метара ужета. То је оно што је тема задатка, све остало је паламуђење :) Имаш ли тачан одговор на задатак из теста?
Имам тачан одговор из теста, наравно. Него, сам рече да падобран (једро) треба да буде на висини од 150 метара. Де баци поглед на скицу па види гдје су уписали тих 150 метара. :lol:
 
Е! Паде ми нешто на памет. Ајде нек неко од ових што често ћаскају с умјетним интелигенцијама дају овај задатак на рјешавање! Баш ме занима шта ће искочити као одговор. :lol:
 

Back
Top