Pirotehnika-Pirotehnicke supstance(obavezno procitati prvi post)

Da li moze da se dobije h2so4 elektrolizom cuso4(plavi kamen) bakarnim elektrodama i kolika bi koncentracija bila,znam da ne bi bila koncentrovana?

Trebaju mi neke elektrode koje ne reaguju sa kiseonikom pa neznam kakve su to elektrode da li bi moglo sa nekim ne rdjajucim celikom ili tako nesto.

Nasao sam postupak dobijanja kclo3 i jos nekih supstanci npr. iz NH4NO3 dobiti NaNo3 koj moze posluziti za dimne bombe u zameni za KNO3 samo sto je mana kod NaNO3 sto malo vise oksidira.



Da li neko zna kako najlakse napraviti H2O2 po mogucnosi bar 12%?Da li bi moglo kad bi se pomesaoCaO2+H2SO4 ili elektrolizom H2SO4.
 
Da li moze da se dobije h2so4 elektrolizom cuso4(plavi kamen) bakarnim elektrodama i kolika bi koncentracija bila,znam da ne bi bila koncentrovana?

Trebaju mi neke elektrode koje ne reaguju sa kiseonikom pa neznam kakve su to elektrode da li bi moglo sa nekim ne rdjajucim celikom ili tako nesto.

Nasao sam postupak dobijanja kclo3 i jos nekih supstanci npr. iz NH4NO3 dobiti NaNo3 koj moze posluziti za dimne bombe u zameni za KNO3 samo sto je mana kod NaNO3 sto malo vise oksidira.



Da li neko zna kako najlakse napraviti H2O2 po mogucnosi bar 12%?Da li bi moglo kad bi se pomesaoCaO2+H2SO4 ili elektrolizom H2SO4.
Sve što si napisao je teško izvodljivo u kućnom uslovima ukoliko nemaš potrebno znanje, materijal i strpljenje.Dobijanje H2SO4 iz plavog kamena u kućnoj varijanti je najveća glupost koju sam skoro pročita.Inače se koriste ugljene elektrode :) Neefikasno,neekonomično a konc. su veoma niske.Sve što si naveo može da se kupi.Inače ne kaže se da NaNO3 oksidira već NaNO3 oksiduje supstance a netačno je da je jače oksidaciono sredstvo od KNO3.Mana mu je što je higroskopan....Naravno, neću ti reći gde pogotovo što mislim da si još jedno dete koje se "naložilo" na klipove sa youtub-a i misli da preko noći može postati pirotehničar a da pri tome ne zapali celu kuću.
Pozdrav.
 
Ja se bavim pirotehnikom od 6 osnovne i znam hemiju bas dosta ,uvek sam imao 5 iz hemije po neki put i jedini u odelenju u prvoj godini srednje ali nazalost nemam vise hemiju.Ja se nisam "nalozio"na klipove sa youtube-a pogledao sam samo to sa cuso4 jos odavno pa ajd da pitam,inace imam jednu hemicarku koju poznajem iz komsiluka i uvek trazim neki savet od nje tako da ako vi ne pomognete ima ko ce.Ja sam dimne bombe pravio jos u 7 osnovne jeste napravio sam gresku u pisanju ali nisam tako mislio da NaNO3 oksidira vise od KNO3 vec sam mislio samo da vise upija vlagu(hidroskopan).

Winkler ako neces da pomognes nemoj nista ni da pises jer ovde su svi u nadi da ce im neko pomoci a ne kad neko postavi pitanje odgovorite mu da necete da mu pomognete zato sto je opasno,ako necete jednostavno napisite neznam a ne nekoga da drzite u neizvesnost.
 
Ja se bavim pirotehnikom od 6 osnovne i znam hemiju bas dosta ,uvek sam imao 5 iz hemije po neki put i jedini u odelenju u prvoj godini srednje ali nazalost nemam vise hemiju.Ja se nisam "nalozio"na klipove sa youtube-a pogledao sam samo to sa cuso4 jos odavno pa ajd da pitam,inace imam jednu hemicarku koju poznajem iz komsiluka i uvek trazim neki savet od nje tako da ako vi ne pomognete ima ko ce.Ja sam dimne bombe pravio jos u 7 osnovne jeste napravio sam gresku u pisanju ali nisam tako mislio da NaNO3 oksidira vise od KNO3 vec sam mislio samo da vise upija vlagu(hidroskopan).

Winkler ako neces da pomognes nemoj nista ni da pises jer ovde su svi u nadi da ce im neko pomoci a ne kad neko postavi pitanje odgovorite mu da necete da mu pomognete zato sto je opasno,ako necete jednostavno napisite neznam a ne nekoga da drzite u neizvesnost.
Imao si 5 iz hemije.WOOOOOOWWWWWWTi si prvi koga sam upoznao a da je imao 5.Kakva referenca:)Znaš, baš je dovoljno imati 5 iz hemije u OSNOVNOJ ŠKOLI da bi se bavio pirotehnikom jer je znanje iz OSNOVNE ŠKOLE sasvim dovoljno :D Pirotehnika je stvar znanja i dobre prakse.Koleginica "iz komšiluka" kada bi imala imalo savesti ne bi ti pomogla oko pirotehnike nego bi te učila još hemije i uvela u osnove laboratorijskog rada.A da stvarno poznaješ nekog hemičara ti se svakako ne bi baktao sa postavljanjem pitanja na forumu već bi zamolio kolegu da ti te hemikalije i donese što sam siguran da većina ne bi uradila.Možda bi "komšinica" :P
Kad pitanje bude postavio neko ko se iole razume u hemiju kvalitetno onda će dobiti odgovor vezano za hemijski sastav pirotehničkih smeša kao i okvalitetu i osobinama pojedinačnih elemenata i jedinjenja koja ulaze u sastav.Kao što si video, napisao sam ti da se maneš ćorava posla jer su to ljudi već isprobali dok nisu shvatili da je to gubljenje vremena.Na kraju su saznali kako sve to mogu da kupe :D
Do tad, uživaj u učenju hemije.
Pozdrav.
 
Pa nece ni ona bas sve da pomogne,a ne bi je ni pitao da mi donosi hemikalije jer se snalazim sam kako znam i umem.Kada je pitam nesto oko pirotehnike nesto mi odgovori nesto ne pa sam sad po prvi put pitao nesto na forumu a vi odma nesto drsko odgovarate pa neznam ni zasto ovakva tema onda.Hemiju ne znam samo iz osnovne vec sam pomalo i prelistavao sestrine knjige za hemiju jer je u farmaceutskoj skoli i znam hemiju relativno ali ipak sve proveravam da li je tacno a pirotehniku volim onako iz hobija...Pozdrav.
 
Pa nece ni ona bas sve da pomogne,a ne bi je ni pitao da mi donosi hemikalije jer se snalazim sam kako znam i umem.Kada je pitam nesto oko pirotehnike nesto mi odgovori nesto ne pa sam sad po prvi put pitao nesto na forumu a vi odma nesto drsko odgovarate pa neznam ni zasto ovakva tema onda.Hemiju ne znam samo iz osnovne vec sam pomalo i prelistavao sestrine knjige za hemiju jer je u farmaceutskoj skoli i znam hemiju relativno ali ipak sve proveravam da li je tacno a pirotehniku volim onako iz hobija...Pozdrav.
Iskreno govoreći ni ja ne znam zbog čeka ova tema i dalje postoji. Naravno, postoji zato što ju je neko nekada otvorio.Lepo je to što voliš hemiju (i treba da nastaviš sa čitanjem sestrinih knjiga) ali je hemija mnogo, mnogo više od pirotehnike.
Ako baš želi da znaš, pre otprilike četiri nedelje bez dela kose,trepavica,obrva sa opekotinama trećeg stepena je ostalo jedno dete iz mog komšiluka zato što je stapao šećer i kalijum-nitrat u kući na plinskom šporetu!!!!!!!!!!!Znam, svi vi ćete da kažete kako vama to nikada ne bi palo na pamet.I on je znao da to treba da radi na otvorenom ali je ipak početničku dimnu bombu hteo da pravi u kući.
 
Veliki pozdrav svima ! :)

Moze li mi neko od vas reci koja nitroceluloza se koristi za proizvodnju svecica za tortu i gde se moze kupiti?

Unapred se zahvaljujem :)
Ne može se tek tako kupiti jer spada u eksplozivne supstance. Morate imati registrovanu firmu sa posebnom dozvolom za kupovinu i upotrebu eksplozivnih supstanci. Naravno, morate imati zaposlenog stručnjaka iz oblasti bezbednosti i zaštite na radu.
Inače, nitrocelulozu je proizvodila fabrika "Milan Blagojević" - Lučani.
 
Ne može se tek tako kupiti jer spada u eksplozivne supstance. Morate imati registrovanu firmu sa posebnom dozvolom za kupovinu i upotrebu eksplozivnih supstanci. Naravno, morate imati zaposlenog stručnjaka iz oblasti bezbednosti i zaštite na radu.
Inače, nitrocelulozu je proizvodila fabrika "Milan Blagojević" - Lučani.

Radim u firmi registrovanoj za proizvodnju pirotehnickih sredstava,ne brinite......ne treba mi za kucnu radinost ;)
"Milana Blagojevica" sam i ja pronasla ,ali sam mislila da postoji jos neki proizvodjac.

Hvala Vam puno na odgovoru Winkler :)
Pozdrav!
 

Back
Top