''Pigmalion''

Pigmalion je sam rekao u jednom trenutku: "Ima li ista lepse od transformacije ljudskog bica u drugo ljudsko bice, samo mu promenivsi nacin govora..." Danas se Pigmalion koristi kao sinonim za one koji se zaljubljuju u svoja "dela". A toga ima.
Ali...
Nije se on zaljubio u nju samo kao u svoje delo. Ona je jedina zena koja mu se ikada priblizila i u cijem je drustvu proveo mnogo vise sati nego sa svim zenama do tada. Njemu je kada je otisla, kako je rekao, nedostajalo sve njeno i govor, i hod, lice, kako se smeje kada nesto dobro uradi, kako je nesrecna kada pogresi... To se posebno vidi kada mu ona kaze da uvek moze da ukljuci masinu i da tako cuje njen glas kada mu bude nedostajala, ali on joj odgovara da ne moze da ukljuci njenu dusu. Od coveka koji je veciti nezenja, koji nikada nije umeo niti mogao da pokaze tu vrstu osecanja to je najveca moguca izjava ljubavi koju je pisac mogao da "izrezira". I toliko mu prilici, jer bi sve ostalo bilo sladunjavo i njegov lik bi izgubio na "cvrstini".
 
Princeza:
Pigmalion je sam rekao u jednom trenutku: "Ima li ista lepse od transformacije ljudskog bica u drugo ljudsko bice, samo mu promenivsi nacin govora..." Danas se Pigmalion koristi kao sinonim za one koji se zaljubljuju u svoja "dela". A toga ima.
Ali...
Nije se on zaljubio u nju samo kao u svoje delo. Ona je jedina zena koja mu se ikada priblizila i u cijem je drustvu proveo mnogo vise sati nego sa svim zenama do tada. Njemu je kada je otisla, kako je rekao, nedostajalo sve njeno i govor, i hod, lice, kako se smeje kada nesto dobro uradi, kako je nesrecna kada pogresi... To se posebno vidi kada mu ona kaze da uvek moze da ukljuci masinu i da tako cuje njen glas kada mu bude nedostajala, ali on joj odgovara da ne moze da ukljuci njenu dusu. Od coveka koji je veciti nezenja, koji nikada nije umeo niti mogao da pokaze tu vrstu osecanja to je najveca moguca izjava ljubavi koju je pisac mogao da "izrezira". I toliko mu prilici, jer bi sve ostalo bilo sladunjavo i njegov lik bi izgubio na "cvrstini".
OK, ali da li bi se on zaljubio u nju da je nije naucio svemu cemu je naucio, da ona nije postala dama? Mislim da ne. Mislim da ovo delo treba ipak posmatrati sa te strane. Na kraju, zato se i zove "Pigmalion". Nije tu samo rec o vecitom nezenji kod koga nijedna zena nije mogla da izazove neka osecanja. Rec je o zelji muskarca da oblikuje zenu, da joj da formu koja njemu odgovara, i tek tada ona izaziva divljenje kod njega. Da li je to samo vrsta egoizma ili ima veze sa iskonskim odnosom izmedju zene i muskarca(da li je to na neki nacin prirodno)?
 
pre svega mislim da bernard shaw nije ni hteo da se higgins zaljubi u elizu,cak mislim da je kasnije i pisao o tome kako je eliza verovatno zavrsila sa freddy-jem tako da od vase price nema nista.
namerno je sve azocarao i ustvari hteo da razoblici celu ideju o Pigmalionu
 
Ja mislim da bi se on zaljubio u nju svejedno. :D
On je i bio nezenja, jer je zene gledao sa omalovazavanjem, koje jezik (u oba smisla) koriste samo za kokodakanje. On je sve ljude gledao sa omalovazavanjem. A zenama plus nije davao sansu da mu se priblize, jer su ona bica koja bi mu smetala u radu i istrazivanju.
Ima i jedan momenat... On je sve vreme svestan kakvog je ona porekla, da je dosla skoro pa sa ulice, a to sto je samo promenio govor kod nje i doneo joj "status" dame, samo je prividna stvar. Jer su sva njena garderoba, lep govor i maniri samo maska za ulogu koju je trebalo da odigra na balu. Pitanje je da li je sam pravilnog govora i lepog ponasanja u njenu glavu uspeo da ubaci i druga nacela aristokratije, drugaciji pogled na svet, da li joj je dao slobodu koju ne bi imala kao prodavacica cveca... Ako nije onda je ona stvarno samo "napravljena" za ulogu.
E sada da li je Eliza zavrsila na kraju sa Fredijem... sto tako nije zavrsio delo ako je vec kasnije davao takva objasnjenja. Ne verujem iskreno da bi neko kao Eliza zavrsio sa Fredijem. Ona voli profesora, i to nije ljubav eksplozivna, pre svega puna postovanja, mirna ljubav, a suvise je svoja (ono sto je "ulica" doprinela njenom karakteru)da bi se zadovoljila time da zivi sa nekim koga ne voli.
Ali Sho je mozda i napisao ovo delo da bi se mi pitali da li je moguce da covek ugledan kao profesor moze da se zaljubi u nekoga bez "pedigrea" kao sto je Eliza. Da li prosta devojka moze da srusi podignute zidove? Ili je kao sto je prvobitna ideja da je on samo bio zaljubljen u ono sta je stvorio.
da je Sho kojim slucajem ziv imali bi ga svasta pitati... Ovako... Ostaje analiza...
 

Back
Top