performans

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
A

albiart

Gost
kakvo je vase razmisljanje o ovom vidu umjetnickog izraza.moj kolega nedavno rece o tome "sve vise slikara prelazi u glumce".ja imam nekoliko projekata i vjerovatno cu ih izvesti,ma da vecina kolega misli da je performans obicna "podvala"umjetnika koji nema sta drugo da ponudi.
 
postujem takav nacin izrazavanja, medjutim to je za mene neka niza vrsta umetnosti, neki nizi nivo ..... koji ima i realizuje ideju na jedan originalan nacin, ali nema ono sto ima klasicna umetnost - naucni elemenat (neko je rekao da je umetnost bez nauke cisto siromastvo), nema harmoniju i lepotu, ili cak ruznocu ........ samo puka iskazana poruka.
performanse i one koje ih izvode cenim kao ljude koji razmisljaju i realizuju, ali ne mogu to da smatram umetnoscu. zna se ko su pravi umetnici ....
 
Ne znam tacno zbog cega, ali nekako mi se cini da je posmatrac dela klasicne umetnosti aktivniji nego posmatrac performansa (iako, ocigledno, nije), da je primoran mnogo dublje da zalazi u delo i tumaci.
 
guitarrr_babe:
Ne znam tacno zbog cega, ali nekako mi se cini da je posmatrac dela klasicne umetnosti aktivniji nego posmatrac performansa (iako, ocigledno, nije), da je primoran mnogo dublje da zalazi u delo i tumaci.

pa i jeste tako.
ali performans je "umetnost" novog doba, doba u kojem je sve instant i na brzaka, tako da ljudi nemaju vremena ni volje da se nesto zagledaju u klasicne slike pa su smislili performans, umetnost za jednokratnu upotrebu
 
Pa, uzdrzavajuci se reci cu sledece: Nekada u umetnosti nastane vakuum. To je vreme potrebno za odmor od zasicenja. U takvim periodima nastaju eksperimenti, trazenja, ali se sve to brzo zaboravi kada naidje - ono pravo. Sireci malo temu hocu i ovo da kazem:
Danas (uz izvinjenje svima koje iz tehnickih razloga ne mogu da imenujem poimence) likovnu akademiju zavrsavaju i oni koji ni Chicha Glishu ne umeju da nacrtaju. Znamo i kako su dosli na akademije. To neminovno vodi u one vode i namece ono slikarstvo koje je kao torta bez jaja. Ta dechica imaju veliku muku. Nose teret "akademskog slikara", a u sebi problem da ne znaju ni ovcu da nacrtaju. Bezeci od ove stvarnosti izmisljaju gluposti i foliraju sve oko sebe. Uvek cu biti za ono: prvo nacrtaj crtez koji ima sve!!! Stojeci akt mora da stoji, a lezeci da lezi. Na analitickom crtezu i studiji se vidi da li slikar slika ili * i sebe i raju. Kad naucis da crtas i kad se pred tvojim crtezom svako ko se iole razume u crtanje usere od zavisti, tada mozes da mazes i enformel i bilo kakvo drugo prolazno * od likovnih pravaca (citaj: zabluda) koliko ti dusa hoce. Sve ostalo obican kopir-aparat bolje radi od tebe.
 
Slikar:
Pa, uzdrzavajuci se reci cu sledece: Nekada u umetnosti nastane vakuum. To je vreme potrebno za odmor od zasicenja. U takvim periodima nastaju eksperimenti, trazenja, ali se sve to brzo zaboravi kada naidje - ono pravo. Sireci malo temu hocu i ovo da kazem:
Danas (uz izvinjenje svima koje iz tehnickih razloga ne mogu da imenujem poimence) likovnu akademiju zavrsavaju i oni koji ni Chicha Glishu ne umeju da nacrtaju. Znamo i kako su dosli na akademije. To neminovno vodi u one vode i namece ono slikarstvo koje je kao torta bez jaja. Ta dechica imaju veliku muku. Nose teret "akademskog slikara", a u sebi problem da ne znaju ni ovcu da nacrtaju. Bezeci od ove stvarnosti izmisljaju gluposti i foliraju sve oko sebe. Uvek cu biti za ono: prvo nacrtaj crtez koji ima sve!!! Stojeci akt mora da stoji, a lezeci da lezi. Na analitickom crtezu i studiji se vidi da li slikar slika ili * i sebe i raju. Kad naucis da crtas i kad se pred tvojim crtezom svako ko se iole razume u crtanje usere od zavisti, tada mozes da mazes i enformel i bilo kakvo drugo prolazno * od likovnih pravaca (citaj: zabluda) koliko ti dusa hoce. Sve ostalo obican kopir-aparat bolje radi od tebe.

apsolutno se slazem !!!
mrzim da gledam te folirante koji zvrakaju bojom i olovkom, foliraju se da su umetnici, ne znaju ni portret da urade nego ga nazvaraju za pet sekundi pa onda kazu "to je moje trenutno osecanje, ja se tako osecam pa tako i crtam ... ja sam umetnik" ...
sramota.
umetnost bilo koje vrste mora da prodje fazu rutine, vezbe, prakticno nauke, da bi se oslobodila i postala zaista umetnost.
neko je vec rekao da je umetnost bez nauke - siromastvo.
 
performans je oblik umetnickog izrazavanja proizasao iz teatra legitiman kao i svi ostali mediji. Kome se ne dopada ne mora da gleda, ali ako hoce da pljuje onda neka se prvo edukuje. Naravno da postoje uspesniji i manje uspesni umetnici u svim medijima, ali to nije tema ovog foruma pa ne bih isao u sirinu.

Konzervativnim snagama preporucujem Etno selo, tamo cete se mnogo prijatnije osecati!
 
djart:
performans je oblik umetnickog izrazavanja proizasao iz teatra legitiman kao i svi ostali mediji. Kome se ne dopada ne mora da gleda, ali ako hoce da pljuje onda neka se prvo edukuje. Naravno da postoje uspesniji i manje uspesni umetnici u svim medijima, ali to nije tema ovog foruma pa ne bih isao u sirinu.

Konzervativnim snagama preporucujem Etno selo, tamo cete se mnogo prijatnije osecati!

izvini, al' ne prica se ovde o medijima vec o umetnosti ..... mozda je performans cool kao medij al' kao umetnost ..... :roll:
 
slikarstvo je umetnicki medij, kao i vajarstvo, grafika, itd.
Postoje i tzv. prosireni mediji u koje se moze svrstati performans, instalacija i ambijentalna umetnost.
postoje i visemedijski oblici umetnosti> pozoriste, film, balet i opera, ali i neki savremeniji kao mikstmedij, polimedij, sinestezijska umetnost idr.

Kao sto vidis rec medij je sasvim legitimno upotrebljena!
 
slikarstvo je umetnicki medij, kao i vajarstvo, grafika, itd.
Postoje i tzv. prosireni mediji u koje se moze svrstati performans, instalacija i ambijentalna umetnost.
postoje i visemedijski oblici umetnosti> pozoriste, film, balet i opera, ali i neki savremeniji kao mikstmedij, polimedij, sinestezijska umetnost idr.

Kao sto vidis rec medij je sasvim legitimno upotrebljena!
 
E, burazeru, ajd' procitaj Leonardov Traktat o slikarstvu, pa Sejkin Traktat o slikarstvu, pa se vrati da mi kazes ponovo sta je medij. U ostalom, ne moras ni da se vracas. Ogromna vecina vas koji umesto da slikate - medijatate, samo poganite slikarstvo. Izmislite sebi nesto drugo, pa se tamo medijatajte do mile volje. Mozete i u tom etno selu (mada mislim da ti je ova kovanica obican pleonazam).
 
dragi zaprepasceni/a

Oba traktata sam procitao jos dok nisam upisao akademiju.
Danas citam savremene teorije, a mogao/la bi i ti koju. Za pocetak ti preporucujem frankfurtski filozofski krug> Benjamin, Adorno, Horgheimer i tu ces cuti da je umetnost davno mrtva! Nemoj se jediti(ne daj boze zaprepastiti), promenila je svoje standardne/klasicne oblike i postala deo neceg mnogo sireg, a ako te zanima cega procitaj knjige.
P.S. Ako si zaista citao/la sejku, procitaj ga ponovo. neke stvari ti i tamo izgleda nisu jasne

NEMA NA CEMU, I DRUGI PUT
 
Pon, 17. novembar 2003 23:50 Odgovorite sa citatom

--------------------------------------------------------------------------------

dragi zaprepasceni/a

Oba traktata sam procitao jos dok nisam upisao akademiju.
Danas citam savremene teorije, a mogao/la bi i ti koju. Za pocetak ti preporucujem frankfurtski filozofski krug> Benjamin, Adorno, Horgheimer i tu ces cuti da je umetnost davno mrtva! Nemoj se jediti(ne daj boze zaprepastiti), promenila je svoje standardne/klasicne oblike i postala deo neceg mnogo sireg, a ako te zanima cega procitaj knjige.
P.S. Ako si zaista citao/la sejku, procitaj ga ponovo. neke stvari ti i tamo izgleda nisu jasne

NEMA NA CEMU, I DRUGI PUT
 
Bez svadljivih reci, molim! Ovo je mesto za razmenu misljenja. Svako ima pravo, pogotovu u avangardnim oblastima, a umetnost prednjaci. Ko ce biti u pravu - vreme pokazuje. Traziti se mora.
 

Ja mislim da je performans ok; zanimljiv spoj nekoliko umetnosti... Postujem, i svrstavam u umetnost. Ne mogu da govorim o tome da li mi se tako nesto dopada ili ne, jer nisam dovoljno upoznata. Jedino znam da je, na neki nacin, to previse moderno za moj ukus, i da ima svoje dobre i lose strane, kao i sve ostalo sto covek izmisli.

I da, Voda, ja nisam prisustvovala...
 
Performans, to dodje kao cirkus.
A pisac je samo hteo da kaže da je nemoćan da stvori umentničko delo vredno pažnje, a jako želi da je u centru pažnje.
još malo pa će koze da iscrtavaju i da ih šetaju kao izuzetno umetničko delo sa porukom koja je samo njima jasna. Punto.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top