Pedijatrijsko ćoše

Čaj od kima i grčevi kod beba​



Poznato je da grčevi kod beba počinju u periodu od druge nedelje pa sve do trećeg meseca života i da mogu da budu vrlo nezgodna i naporna pojava. Od davnina je poznato i prenosi se sa kolena na koleno da se kim daje bebama i time olakšavaju problemi sa probavom.

Međutim , kim može biti potencijalni alergen. Zato se ovom rešenju mora prelaziti sa oprezom. Pre upotrebe posavetujte se sa lekarom i prvo testirajte da li je vaša beba alergična.

Za testiranje je dovoljno da malu količinu čaja od kima nanesete na bebinu kožu i sačekate reakciju.

Kolike odnosno grčevi se stvaraju zbog nedovoljnog razvijenog sistema za varenje kod bebe i mogu biti vrlo bolni, zbog čega bebe plaču i nervozne su.

Čaj od kima sprečava nadutost i pomaže da se izbace gasovi, stoga mogu olakšati bebine tegobe.

Gasovi i čaj od kima za bebe​



Kod beba se često stvaraju gasovi iz različitih razloga.

Ponekada je to položaj u toku dojenja nepravilan hvat dojke u toku sisanja ili problemi sa flašicama ukoliko se beba hrani preko njih. Tada, u toku hranjenja se beba naguta vazduha, a to za posledicu ima brojne gasove kao i grčeve u njenog stomačiću.

Najbolje rešenje u tom slučaju je pomoći bebi da se reši tog viška gasova i umiri stomačić. Tu kim stupa na scenu!

Smatra se da čaj od kima u tome može da pomogne zato što ima delovanje na rad creva i želuca tako da izbacuje prekomerni vazduh.
 

Prvi znakovi anemije kod beba​

Anemija kod beba i dece je prilično čest problem koji se uglavnom lako rešava da li ishranom ili lekovima koje propiše lekar. Evo šta treba da radite ako primetite prve simptome anemije i na kraju krajeva kako da ih primetite.
Anemiju uzrokuje manjak minerala gvožđa u krvi, zaduženog za negu crvenih krvnih zrnaca koji kreiraju hemoglobin, koji pak pomaže nošenje kiseonika kroz telo. Bebe se rađaju sa određenim zalihama gvožđa koje obično traju do četvrtog ili šestog meseca života kada se može razviti blaga anemija. Ako hranite svoju bebu majčinim mlekom ili zamenskim koje je bogato gvožđem
na lak način možete nadomestiti nedostatak.
Anemija se kod beba može razviti i nakon šestog meseca kad joj počnete uvoditi krutu hranu i kada jedu manje majčinog mleka. Bebe koje su rođene pre vremena i isjključivo dojene bebe anemiju mogu razviti i nešto ranije.
Prvi znakovi anemije kod beba
Kod beba su simptomi anemije veoma suptilini, a u većini slučajeva ih ni nema. Ako se pojave neki od znakova anemije mogu biti:
Bledilo
Manjak boje na noktima
Manjak energije

Šta uraditi kad beba razvije anemiju
Pedijatar će tokom redovnih pregleda između 9-12 meseca starosti zatražiti vađenje krv i testiranje hemoglobina. Ako se potvrdi anemija lekar će vam preporučiti da bebi dajete namirnice bogate gvožem kao što su: crveno meso, prerađene žitarice i mahunarke. Veoma je važno da ove namirnice kombinujete sa vitaminom C
jer on pospešuje apsorpciju gvoža u krvotok. Bebama mlađim od 6 meseci nemojte davati sokiće, a onim nešto starijima unos ograničite na ½ šolje dnevno.
Mogu pomoći i suplementi gvožđa ali pedijatri preporučuju isključivo nakon četvrtog meseca starosti. Isto tako, suplemente nikako nemojte kupovati na svoju ruku već isključivo na recept lekara.
 

Jednokratne ili platnene pelene: Koje su zapravo bolje za bebinu kožu?​


pelene

U moru brojnih novih informacija koje dobiva svaka majka, od raznih proizvoda, krema, marama za dojenje, jedno od pitanja s kojima se sigurno ne želite baviti je "jesu li bolje platnene ili jednokratne pelene?".

No, ako vas to pitanje i dalje muči, donosimo nekoliko prednosti i nedostataka jedne i druge vrste, kao i objašnjenja koje su pelene dobre za bebinu kožu.

Jesu li bolje jednokratne ili platnene pelene?​

Prilikom odabira pelena za bebu trebate uzeti nekoliko stvari u obzir – koje su pelene isplativije, koje su bolje za okoliš i ono najvažnije, koje su bolje za bebinu kožu. Djeca u prosjeku nose pelene do treće godine života i to na vrlo osjetljivoj koži. Bebina koža različita je od one kod odraslih osoba jer nije zrela i još je u razvoju.
Koža naših mališana je tanja od kože odrasle osobe, potkožno masno tkivo je mnogo tanje, nije otporna na različite temperature, sklona je dehidraciji te je mnogo osjetljivija, a i lakše se razvijaju alergije na bebinoj koži.
Platnene i jednokratne pelene su izrađene od različitih materijala, s time da je velika razlika materijala koji se koristi danas i koji se koristio prije desetak godina. Od jednih i drugih je moguće razvijanje pelenskog dermatitisa ili pelenskog osipa zbog kojeg beba može biti nemirna.
Zbog toga ne čudi pitanje koje pelene kupiti.

Platnene pelene nisu kao prije 30 godina​

Na pomisao platnenih pelena mnogima na pamet padaju tetra pelene koje su izrađene od stopostotnog pamuka. Danas se platnene pelene izrađuju od novih, manje propusnih materijala poput bambusa te su prilagodljive po veličinama jer se pričvršćuju čičkom ili drukerima.
Glavni nedostatak platnenih pelena uvijek je bio taj što slabije upijaju tekućinu te ih treba češće mijenjati, no to se s novim tehnologijama poprilično promijenilo. Ovo su još neke prednosti platnenih pelena.

Finansijska isplativost​

Kod djeteta je nužno često mijenjati pelene jer ostavljanje mokraće i izmeta može izazvati alergijske reakcije, ali i neugodu kod bebe koja izaziva nemir i plač. Današnje platnene pelene se, za razliku od tetra pelena, ne moraju mijenjati toliko često, a mogu se prati nakon korištenja.
Sve jednokratne pelene nakon korištenja idu u smeće dok platnene možete koristiti nekoliko puta. Ove novije nije potrebno prokuhavati već se lako peru u perilici uz prethodno namakanje. Umjesto da kupujete jednokratne pelene jednom tjedno, platnene možete neprestano koristiti iznova i tako malo olakšati novčanik. Uz to, postoje prilagodljive platnene pelene koje možete koristiti gotovo kroz čitavo vrijeme dok se beba ne nauči na tutu.
Cijena platnenih pelena su različite, što predstavlja veći jednokratni trošak, ali manji dugoročni u usporedbi s jednokratnim. Uz njih možete kupiti i zaštitne gaćice koje se također mogu prati, a time još više pospješiti upijanje.

Nisu teške za bebinu kožu​

Za razliku od jednokratnih pelena koje su izrađene od plastike, pamučne manje nadražuju bebinu kožu i uzrokuju manje upala na bebinoj koži. Prirodni materijali bolji su za svaki dio odjeće koji beba nosi, a posebice za ovaj posebno osjetljivi jer koža u njima lakše diše.
Ako ih uz to ne perete običnim deterdžentom nego onim koji je bez fosfata, bit će još sigurnije za kožu. Možda vas zabrinjava miris koji bi mogao ostati, no on se lako rješava uz pomoć octa, eteričnih ulja i kuhanja na malo višoj temperaturi. Premda će na svakom pakiranju biti naznačeno kolika je potrebna temperatura za pranje platnenih pelena, uobičajeno je da se peru na oko 60°C.

Bolje su za okoliš​

Organski materijali, poput pamuka i bambusa, mnogo se lakše razgrađuju u prirodi nego plastika kojoj je ponekad potrebno i po nekoliko stotina godina da se razgradi. Platnene pelene najčešće ne sadrže nikakve spojeve.

Lakše učenje na tutu​

Za razliku od jednokratnih pelena koje ostavljaju osjećaj suhoće kod bebe nakon obavljanja nužde, platnene mogu ostavljati osjećaj vlažnosti. Iako će od toga beba možda biti malo više uznemirena, učit će da nakon obavljanja nužde osjeća da je mokra i da treba promijeniti pelenu. Ovo bi moglo pomoći u bržem rješavanju pelena i lakšem privikavanju na tutu.

Jednokratne pelene su skuplje i lošije za kožu​

Prilikom odabira jednokratnih ili platnenih pelena sigurno ćete razmišljati o tome koje su jednostavnije. Ako gledamo samo taj faktor, sigurno su jednostavnije jednokratne pelene s kojima nemate brige oko pranja.
No, nedostaci jednokratnih pelena su brojni:
  • Izrađene su od plastike i zbog toga štete okolišu, posebno ako se ne odlažu pravilno
  • Ako se fekalije ne bace u wc prije nego se pelena baci, ona se smatra opasnim otpadom
  • Stvaraju goleme količine otpada
  • Nema mogućnosti recikliranja i korištenja za druge svrhe
  • Kemijski spojevi jednokratnih pelena mogu štetiti bebinoj koži i izazivati alergijske reakcije
  • Kupovanje jednokratnih pelena je dugoročno mnogo skuplje od platnenih
  • Djeca se teže rješavaju pelena ako koriste jednokratne
  • Mogu biti nekvalitetne te se zbog toga moraju često mijenjati, a time vam samo povećavaju financijsku računicu

Dakle, koje pelene su bolje za bebu?​

Kada uzmete sve faktore u obzir dosta je teško odlučiti se za jednokratne pelene. Naravno, sve će ovisiti o vašim željama, potrebama, ali i reakcijama vaše bebe na različite materijale. Ako želite biti svjesni brige prema okolišu, smanjiti mogućnost nastanka alergija i imati bolju financijsku računicu – platnene pelene se ipak čine kao bolji odabir.
izvor N1
 

Kako smiriti uzrujano dete u svakodnevnim situacijama: Psiholog podelio najbolje savete​

Biti roditelj je umeće, zato je važno prihvatiti pomoć stručnjaka, pre svega, u vidu saveta​

Roditeljstvo nije bezazlena stvar, stoga može biti teško znati šta je ispravno a šta pogrešno izgovorati svojoj deci, posebno kada su im emocije uzdrmane.

U žaru besa često umemo da odbacimo njihova osećanja u nadi da će se situacija smiriti. Ali prema mišljenju stručnjaka, ogromna je greška reći detetu da ne sme da oseća negativnu emociju. Umesto toga, postoje mnogo korisnije fraze koje možete koristiti da ublažite lošu situaciju.
Profesor Sem Vas, dečji psiholog koji se specijalizovao za stres, u razgovoru za "The Mirror", podelio je neke od najboljih stvari koje roditelj može da kaže svom detetu.
- Mala deca ne reaguju na logiku jer im mozak nije dovoljno razvijen. Dakle, kada vidite da se dete ponaša na negativan način razmislite zašto se to dešava: možda je ljubomorno na igračku drugog deteta ili je tužno što ne može da ide u park. Tada je važno pomoći mu da "stavi etiketu" na tu emociju, prepozna je i postane samosvesniji. Efikasna stvar koju treba uraditi je validirati prepoznatu emociju, objasniti im je i pokušati koristiti njihov jezik - ističe Sem.
Vas navodi da je razumevanje sopstvenih emocija ključno za njihovo regulisanje.

Emocije se obično "proizvode" prilično nisko u mozgu, odmah na vrhu kičmene moždine. Ovaj proces opisivanja emocija i sticanja samosvesti pomaže da se emocija proširi u jezičke i analitičke centre mozga.
- Važno je da roditelji koriste fraze bez osude, govoreći "čini mi se da se tako osećaš i znaj da je to u redu" - naglašava Sem.
Rađena je studija, u vidu ankete, koja je data odraslima, a u njemu se nalazi slika merdevina. Objašnjeno je da su ljudi na vrhu ove lestvice oni koji imaju potpunu kontrolu nad svim što se dešava u njihovom životu: gde žive, kojim poslom rade, itd, a ljudi na dnu lestvice nemaju kontrolu nad bilo čim što se dešava, ne mogu da biraju gde će da žive, ne mogu da biraju šta će raditi. Zatim je od ispitanika traženo da označe gde vide sebe na lestvici. Oni koji su sebe videli na dnu lestvice bili su veoma anksiozni.
- Svima je stresno biti van kontrole. I kad god razmišljam o ovome, uvek pomislim "zaboga, jadna deca". Jer kao dete, vi ste van kontrole nad toliko toga u svom životu. Najbolji primer za to su tantrumi, tj. ispadi besa, npr. prilikom kupovine u radnji. Oni nisu tražili da idu u radnju, ne znaju zašto su tamo, ne znaju koliko dugo će se zadržati - jednostavno rečeno nemaju apsolutno nikakvu kontrolu nad tim što se dešava - govori Vas, a prenosi "Mirror.uk.com".
Koristeći primer dece koja se uznemire u kupovini, stručnjak objašnjava da bi roditelji trebalo da kažu nešto poput: "Vidim da se osećaš frustrirano/umorno/uznemireno - to mora da je teško" i da im pričaju o njihovim osećanjima dok idu kroz prodavnicu.
Onda kada ih smire, moći će da prebace razgovor na nešto drugo.
Najbolje je, kaže, stvari posmatrati iz ugla deteta.
Zato je važno objasniti im njihovu emociju i naučiti ih da je prepoznaju i uvaže u što ranijem dobu - savetuje profesor Sem Vas.

Ona.rs
 

OVO IME NOSE ODANE I SAMOUVERENE DEVOJČICE: Po jednoj teoriji označava "PRINCEZU TAME"​

Po drugoj teoriji, Lela je nastala od imena Jelena i u prenesenom značenju odnosi se na osobu koja je sjajna i blistava kako po lepoti, tako i po karakteru

U današnje vreme malo je devojčica koje nose ime Lela.
Ovo ime nekada je bilo veoma popularno na balkanskim prostorima, ali i u Francuskoj, zemljama Bliskog istoka (kao Lejla) i u Americi, i u svakom kutku sveta imalo je različitu simboliku.

Po jednoj teoriji, ime “vuče” poreklo iz arapskog jezika i označava “princezu tame”, “princezu noći”, odnosno devojčicu koja je rođena noću i ima posebne moći.
Po drugoj teoriji, Lela je nastala od imena Jelena i u prenesenom značenju odnosi se na osobu koja je sjajna i blistava kako po lepoti, tako i po karakteru.

Devojčica
foto: Profimedia
U mitologiji Južnih Slovena Lela je bila boginja šuma, a kao zaštitnici molile su joj se devojke i žene kad se nađu u nevolji. Naime, verovalo se da je Lela otresita, hrabra i samouverena boginja koja neće dozvoliti da se ijednoj ženi ništa loše desi, te je otud prepoznata kao boginja pred kojom treba sklopiti ruke i zatražiti izbavljenje.
Po karakternim osobinama, boginja Lela najsličnija je najpopularnijoj grčkoj boginji Artemidi, Apolonovoj sestri.
U Francuskoj je, primera radi, ime Lela poistovećivano sa odanošću, te se tako veruje da su ove devojčice veoma odane.

Ukoliko poznajete neku Lelu, pošaljite joj ovu priču o poreklu i značenju njenog imena.

izvor espreso rs.​

 

Počeo obavezan skrining na retku bolest: Ukoliko se ne reaguje na vreme, može biti smrtonosna VIDEO​

Za svu novorođenu decu u svim porodilištima u Srbiji, od 14.septembra o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje počinje obavezan skrining na retku bolest spinalnu mišićnu atrofiju.
IZVOR: PRVA



Foto: Shutterstock/Kateryna Kon



Foto: Shutterstock/Kateryna Kon​


Skrining ima za cilj da otkrije ovu bolest u ranoj fazi, dok ona još nema simptome, a o kakvoj bolesti je reč i kako se ona pravilno leči za televiziju Prva objasnio je doktor Dejan Dimitrijević.

"Spinalna mišićna atrofija je jedna retka, ali progresivna neuro-mišićna bolest. Nažalost, prenosi se na bebe veoma retko, u nekih 6 do 10 hiljada beba se rodi sa tom bolešću. Potrebno je da oba roditelja imaju taj recesivan gen, inače, do 40 odsto ljudi na svetu ima recesivan gen. Ukoliko se udruže dva takva roditelja, u 25 odsto slučajeva mogu takvu bolest da prenesu na bebu", rekao je Dimitrijević i dodao:
"Nažalost, po rođenju vidi se već odustvo pokreta, u narednih par meseci bitnih funkcija gutanja i disanja, tako da je i smrtonosno".
Doktor Dimitrijević je objasnio kako fukcioniše skrining i zbog čega je on važan:

"Iz jedne kapi krvi beba, naravno, uz dopuštenje roditelja, skriningom može da se otkrije ovaj recesivni gen i na taj način da se sprovede lečenje na vreme", objašnjava Dimitrijević.
 
Poslednja izmena od moderatora:

Kako se bebin vid razvija po mjesecima?​

Beba

FOTO: THINKSTOCK

Za razliku od čula sluha, koje se kod bebe potpuno formira do dobi od mjesec dana, vid se razvija postupno i sporije

Za razliku od čula sluha, koje se kod bebe potpuno formira do dobi od mjesec dana, vid se razvija postupno i sporije. Vaše dijete moći će vidjeti jednako dobro kao odrasla osoba tek u dobi od sedam mjeseci. Novorođenče se rađa formiranog osjetila vida, ali njegov mozak nije dovoljno "zreo" da analizira slike niti da šalje poruke oku o onome što vidi. Kako se mozak razvija, tako se poboljšava i bebin vid.

Prva dva tjedna​

Beba može vidjeti samo ono što joj je pred nosom, na nekoliko centimetara od nje. Dakle, može registrirati crte lice majke kada je ona drži u naručju i kada joj približi lice. Razaznaje svjetlost, oblike i pokrete, ali joj je slika još uvijek mutna i nejasna.

Mjesec dana​


U ovom uzrastu beba još uvijek ne može koordinirano koristiti oba oka, pa se često događa da svako oko "vodi svoju politiku". Većina roditelja se uplaši misleći da im je dijete razroko, međutim, to je sasvim normalna pojava. Do kraja prvog mjeseca ili sredinom narednog bebine oči će uspjeti "dogovoriti" se s mozgom i ona će moći usmjeriti pogled na neki predmet s oba oka.

Dva mjeseca​

Bebe raspoznaju boje od rođenja, ali samo kontrastne (crno-bijelo, žuto-plavo!). Vremenom se "suradnja" očiju i mozga poboljšava pa će beba biti u stanju razlikovati čak i boje sličnih tonova (kao što su narančasta i crvena). U ovom uzrastu savjetuje se vježbanje: pokazujte bebi igračke i slike jarkih boja, pričajte joj i pjevušite, to pomaže razvoj osjetila vida i čula sluha.

Tri do četiri mjeseca​

Beba počinje posezati za predmetima mada ih još uvijek ne uspijeva dohvatiti jer ne može uskladiti pokrete ruku. Samo polako, u ovom uzrastu intenzivno se usklađuju pokreti očiju s pokretima ruku, tako da će uskoro cičati od sreće kada uhvati igračku. Pomognite joj igrajući se s njom: ponudite joj zvečku jarke boje i pričekajte da je uhvatiti. Primijetit ćete da beba počinje grabi sve što joj padne pod ruku, a najčešće "stradaju" mamina kosa, naočale ili naušnice. Sve su to znaci da koordinacija između mozga, očiju i pokreta ruku napreduje.

Pet mjeseci​

Do sada je pokušavala dohvatiti samo krupne predmete, a sada počinje primjećuje i one sitnije. Osim toga, prepoznaje predmete koje je vidjela ranije (raduje se kada ugleda omiljenu igračku!). To je znak da se mozak "zahuktao" u razvoju što se odražava na poboljšanje bebinog vida. Ona sada zna da predmeti postoje i kada nestanu iz vidnog polja. Zbog toga, bebe u ovom uzrastu obožavaju igru "gdje je beba?": Mama joj stavi ručnik preko lica, beba ga skloni i obraduje se što ponovno vidi mamu.

Šest do sedam mjeseci​

Bebin vid se do te mjere razvio da ona sada jasno vidi ljude i predmete u svojoj okolini, ali ne i na velikoj udaljenosti. S obzirom na to da se njezin svijet svodi na događanja u njenoj neposrednoj blizini, ta joj vještina nije potrebna. Ona će se postupno razvijati, a u dobi oko prvog rođendana, vaše dijete bit će u stanju prepoznati tatu kada dolazi s posla, čak i sa udaljenosti od nekoliko desetaka metara.
 
Infantilne kolike
Šta su kolike
Infantilne kolike, u narodu poznatije kao grčevi, javljaju se posle 2-3 nedelje života i najčešće spontano prolaze krajem trećeg meseca, mada kod određenog broja beba mogu potrajati i do kraja četvrtog , pa i petog meseca.

Najveći intezitet i učestalost tegoba je u drugom mesecu života. Beba koja je do tada dobro napredovala i mirno spavala, u popodnevnim časovima postaje razdražljiva i nekontrolisano plače.

Svaka peta beba ima grčeve i oni se podjednako javljaju i kod dečaka i devojčica. Takođe su ravnomerno prisutni kod beba koje doje i koje se hrane na flašicu, a nešto su češći kod prevremeno rođenih beba.


Foto: Freepik

Zašto se javljaju kolike
Pravi uzrok kolika nije do kraja poznat, smatra se da nastaju zbog nezrelosti digestivnog trakta, a nakupljeni vazduh izaziva bol i neprijatnost. Drugi mogući uzrok je nezrelost bebinog nervnog sistema.
Kako znate da su baš kolike
Da bi se infantilne kolike razlikovale od organskih kolika, postoje određeni kriterijumi za njihovu dijagnostiku. Najčešće korišćeni kriterijum je Wessels-ovo pravilo trojki koje analizira plač odojčeta i koje glasi:

Odojče ima infantilne kolike (grčeve) ukoliko plače više od 3 sata dnevno, ako se plač javlja u više od 3 dana nedeljno i ako to stanje traje duže od 3 nedelje.

Glavni simptom je konstantan plač bez vidljivog razloga u dužem periodu, prodorniji od normalnog, a naročito izražen u poslepodnevnim satima.

Bebe sa kolikama podižu glavu, savijaju kolena prema trbuhu, stomačić je naduven i napet, zacrvene se u licu i lice dobije bolan izgled, prave grimase i ispuštaju gasove. Kolike se pogoršavaju nakon hranjenja.

Nekada se javljaju u toku hranjenja, pa bebe prekidaju obrok. Grčevi uzrokuju i probleme sa uspavljivanjem i dužinom spavanja. Između epizoda plača, beba je dobro, lepo jede, dobro napreduje i ne pokazuje nijedan znak bolesti.
Trajanje grčeva je različito, od 15 do 60 minuta pa i duže. U toku dana može se javiti više puta.

Kolike ne zahtevaju medicinski tretman, ali svakom zabrinutom roditelju potreban je savet, da bi bio siguran da ovo nije ozbiljan problem. Roditelji teško izlaze na kraj sa neprekidnim plačem i važno je pružiti im podršku.
Kako pomoći bebi
Ne postoji izdvojen ili dokazan lek za kolike, ali određeni postupci i tretmani ih mogu olakšati:
  • Poklanjanje veće pažnje (nežnost i smirenost) odojčetu od strane majke,
  • Pravilno sisanje bez velikog gutanja vazduha,
  • Čekanje da beba svaki put podrigne posle obroka,
  • Masiranje i topla pelena na stomačiću, savijanje nogica ka stomačiću
  • Deca koja su na prirodnoj ishrani treba da nastave sa podojima
  • Majkama se savetuje da izbegavaju hranu koja nadima ( kupus, karfiol, pasulj, luk, citrusno voće, kofein i alkohol)
  • Bebe koje se hrane mlečnom formulom treba hraniti u budnom stanju, u odgovarajućem položaju sa lako podignutom glavicom. Posle hranjenja treba da podrignu i tako izbace višak vazduha.

Olakšanje simptoma kolika kod beba koje se hrane mlečnom formulom, može se postići uvođenjem u ishranu specijalne mlečne formule koja sadrži hidrolizovane proteine surutke i snižene nivoe laktoze, što doprinosi lakšem varenju.
 

Uvođenje kravljeg mleka u ishranu dece – Kada i kako?​


Uvođenje kravljeg mleka u ishranu dece , kada i kako, je tema koja interesuje sve mame sa malom decom. Smatra se da se dete dobro hrani ako svakodnevno unosi namirnice iz svih pet grupa u preporučenim količinama za uzrast.

Uvođenje kravljeg mleka u ishranu dece

Zašto su mleko i mlečni proizvodi posebna grupa namirnica? Oni su odličan izvor proteina, minerala i vitamina, ali pre svega najvažniji izvor kalcijuma u ishrani dece.

Uvodjenje kravljeg mleka u ishranu dec
Najbolji izvor kalcijuma su mleko i mlečni proizvodi (sir, jogurt)
Kalcijum je neophodan za zdrave kosti i zube. Prve godine života,vreme intenzivnog rasta i razvoja, su posebno značajan period za pravilno formiranje kostiju i zuba! Najbolji izvor kalcijuma su mleko i mlečni proizvodi (sir, jogurt).

Kada treba uvesti kravlje mleko u ishranu deteta?

Majčino mleko je tokom prvih 6 meseci jedina hrana potrebna detetu, a ostaje glavna hrana za dete tokom cele prve godine. Dete koje ne dobija majčino mleko ili ga ne dobija u dovoljnoj količini treba hrantii komercijalnim mlečnim formulama.

Zašto se kravlje mleko ne preporučuje u prvoj godini deteta?

U prvoj godini ne preporučuju se kravlje mleko. Ono ne zadovoljava nutritivne potrebe deteta u ovom uzrastu. Po svom sastavu ne odgovara organizmu malog deteta. Kravlje mleko ima veću količninu belančevina, teže se vari i opterećuje bubrege odojčeta. Struktura belančevina kravljeg mleka razlikuje se od majčinog mleka i povećava rizik od nastanka alergije. I prevelika količina soli takođe opterećuje bubrege. Poseban rizik od preranog uvođenja kravljeg mleka je što remeti apsorpciju gvožđa i pogoduje razvoju anemije. Od anemije i nedostatka gvožđa naročito su ugrožena odojčad koja teško prihvataju nemlečnu hranu a rado piju mleko!
Kiselomlečni proizvodi (kiselo mleko, mladi sir…) predstavljaju odličan izvor proteina i kalcijuma a sadrže i probiotik.
Nemojte davati maloj deci nekuvano/nepasterizovano kravlje mleko! Krajem prve godine mala količina kravljeg mleka može se koristiti za pripremu hrane. Kao što su kašice, kremovi, domaća peciva ili biskviti.

Kiselomlečni proizvodi u ishrani male dece

Mlečni proizvodi (jogurt, kiselo mleko, mladi sir) predstavljaju odličan izvor proteina i kalcijuma. Mogu se davati od 7-8. meseca. Treba voditi računa o načinu čuvanja mlečnih proizvoda. Oni se lako kvare i obično imaju kratak rok upotrebe! Mlečni proizvodi kao što su pavlaka, puter i krem sir nisu dobar izvor kalcijuma.

Koliko mleka je potrebno deci?

Deci uzrasta u drugoj i trećoj godini potrebna je 1 ½ porcija mleka (šolja od 250ml) a deci uzrasta u četvrtoj do šeste godine 1 ½ do 2 porcije. Da podsetimo, umesto mleka dete može da dobije i druge mlečne proizvode. Jednu porciju od 250ml mleka zamenjuje ¾ šolje jogurta, ½ šolje mekog sira (120gr) ili 2 komadića sira (80gr).

Da li deci dajemo punomasno ili obrano mleko?

Deci do 2 godine starosti potrebni su punomasno mleko i mlečni proizvodi (3,2% mlečne masti). Masnoće i holesterol su neophodne za rast i razvoj malog deteta, posebno mozga.
Posle druge (a po nekim autorima 3.godine) preporučuje se delimično obrano mleko (1–2,8% mlečne masti). Pri izboru treba imati u vidu da mlečni proizvodi snižene masnoće sadrže veću količinu dodatih šećera i aroma. Oni na neki način kompenzuju uklonjenu masnoću i poboljšavaju ukus, a ne doprinose nutritivnoj vrednosti.
Preporučuje se i unos fermentisanih mlečnih proizvoda (sir, jogurt, kefir). Zato što sadrže određene probiotičke kulture koje poboljšavaju rad creva, a samim tim i apsorpciju hranljivih materija.
Uvodjenje kravljeg mleka
Kalcijum je neophodan za pravilan razvoj male dece.

Šta ako dete odbija mleko?

Dešava se da dete odbija mleko, kada prihvati nemlečnu hranu ili kada prekine sa dojenjem. Ukoliko dete odbija mleko, ono mora da unosi druge mlečne proizvode i drugu hranu bogatu kalcijumom.Mleko se može dodavati drugoj hrani. Naprimer, krompir pire i druge kašice od povrća, žitarice. Druge namirnice bogate kalcijumom su sardine (konzervisana sitna riba sa kostima). Zatim zeleno lisnato povrće, leguminoze, koštunjivo voće. Susam je posebno bogat kalcijumom (najbolje kao tahini, tj. pasta od susama).

Deca sa alergijom na mleko ili na posebnim režimima ishrane

Deci sa alergijom na kravlje mleko ili sa alternativnim režimom ishrane (veganska ili vegetarijanska dijeta) potrebne su namirnice obogaćene kalcijumom. Ponekad je ovoj deci potrebna i suplementacija kalcijuma, prema savetu lekara. Nema dokaza da suplementacija kalcijuma ima pozitivan efekat na kosti kod dece koja ishranom unose preporučenu količinu prema uzrastu.
Uvodjenje kravljeg mleka u ishranu dece
Biljni napici kao što su pirinčano, sojino ili bademovo mleko nisu odgovarajuća zamena za mleko životinjskog porekla.

Da li napici biljnog porekla mogu da zamene kravlje mleko?

Tokom druge godine detetu je potrebno mleko životinjskog porekla. Biljni napici kao što su pirinčano, sojino ili bademovo mleko nisu odgovarajuća zamena. Ukoliko dete dobija ove napitke umesto kravljeg mleka potrebno je da oni budu obogaćeni kalcijumom. I to najmanje 100 mg kalcijuma na 100 ml napitka.


Autor: Prim. dr. Olga Stanojlović Pedijatar.

Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.
 

Kako i kada deca uče boje – dečiji pogled na boje​

Kako i kada deca uče boje

Kako i kada deca uče boje, kako se razvija dečije vizuelno opažanje? U kom uzrastu dete uočava, a kada razlikuje boje? Učenje o bojama je više od razlikovanja bojae...

Kako i kada deca uče boje​

,,Velike stvari se urade pomoću brojnih manjih stvari povezanih zajedno” – Vinsent Van Gog

Velike stvari su i prva ,,mala“ dečija saznanja, jer zajedno čine veliki korak ka dečijem shvatanju sveta oko sebe i pravilnom razvoju. Kreativnost i umetničko izražavanje je krucijalno u odrastanju dece posebno u uzrastu od 18 meseci do 7. godine.
Kako i kada deca uce boje

Da li beba u prvom mesecu vidi boje?

Povremeno može da fokusira pogled. Nijanse boja i boje ne razlikuje, a pridaje značaj jedino jakim kontrastima poput crno-bele kombinacije. Narednih meseci počinje da zadržava pogled na jednom predmetu. To primećujemo kada pogledom prati kretanje jednog predmeta i raduje se predmetu koji joj je poznat.

Od 6 do 12 meseca, da li beba razlikuje boje?

Beba razlikuje boje, ali ne razume sam smisao boja. U tom periodu dečijeg razvoja još nije razvijeno asocijativno povezivanje. Detetu možete reći da je lopta plave boje, ali dete usmerava pažnju na naziv predmeta, a ne na boju i druge karakteristike predmeta… Opaža samo predmet koji vidi i o kom govorite i ne uočava da istih boja mogu biti i još neki predmeti. Pokušajte da iste predmete deci demonstrirate u različitim bojama, kako bi deca usmerila pažnju na boje.

Posle godinu dana boje i dete

Korišćenjem drvenih bojica deca dolaze do saznanja o bojama oko sebe. Dopustite detetu da samo bira bojice koje želi i govorite mu koje je boje odabralo za prve grafomotoričke poteze. Pisali smo o značaju izbora boja deteta kao indikatoru psihološkog razvoja mališana. Neka povlači linije različitim drvenim bojicama ili uz nadzor roditelja meša vodene boje po papiru. To su prvi istraživački potezi bebe i roditelja ka novim opažajima.

Deca boje ne imenuju pre treće godine

Kao deo kognitivnog razvoja deteta imenovanje boja se odvija kroz nekoliko faza. Dete oko treće godine razlikuje i razvrstava predmete po bojama, a potom ih imenuje. Najpre uočava crvenu i žutu, a zatim plavu i zelenu… Postepeno ga upoznajte sa bojama, najpre sa osnovnim. Izaberite prvo jednu boju i kada savlada imenovanje prepoznate boje, uključite drugu boju… Pogodno je da to radite i kroz crtanje i kroz svakodnevne aktivnosti tokom šetnje, igranja. Možete detetu da govorite i usmeravate njegovu pažnju da je na primer cveće u parku žute boje. Da je žuta torba ili auto u blizini. Dete tako razvija percepciju o toj boji i pored prepoznavanja imenuje boje. Tokom igre sa mališanom predložite da spajate samo elemente koji su recimo plave boje. Razgledajte slikovnicu i razgovarajte sa detetom o bojama koje uočava na ilustracijama…
Kako i kada deca uce boje

Razvrstavajte igračke po bojama i imenujte boju svake igračke

To su samo neki od načina da dete podstaknete da uočava i imenuje najpre osnovne boje, kasnije izvedene boje i nijanse boja. Prepoznavanje boja ujedno razvija kod dece i nova saznanja u različitim situacijama. Proleće je stiglo jer je lišće zeleno, višnje su zrele jer su crvene boje. Beli sneg dete može da poveže kroz razgovor o dolasku zime… Koliko je prepoznavanje boja nekada u sinergiji sa ukusom, zvukom, govori nam sinestezija i veština da neki od nas boju povezuju sa određenim slovom, danom, mestom, preplitanjem različitih čula u svojoj percepciji.
Kreativna devojčica voli različite boje laka na nogama.

Učenje o bojama kroz odabir i imenovanje boja je više od razlikovanja boja

Deca selektovanjemigračaka iste boje vežbaju i koncentraciju. Bojenjem polja u bojankama ili na papiru određenom bojom razvijaju preciznost i strpljenje. Decarazvijaju veštinu govira i povezuju reči opisivanjem predmeta po njegovoj boji. Zapravo, to je i razvijanje dečije mašte u svakodnevnim situacijama i razumevanje promena u okolini i životu. Istražujte sa svojom decom svet boja i vežbajte kreativnost uma!
 

Back
Top