Pcelarstvo

Da li se neko bavi pcelarstvom?Koliko je to isplativ posao?

Posao bi bio veoma isplativ ako bi imao svojih desetak hektara zemlje na jednom mestu pa da uzgajaš medonosne trave tokom celogodišnje vegetacije. Bez toga, bavljenje pčelarstvom svodi se na gledanje u nebo da li će biti kasnih proljetnih mrazeva da ne "sprže" bagrem u pupoljku, da ne okiši kada počne da cveta bagrem, da nije kišna ili sušna godina kada pčele treba da sakupe zimnicu za sebe i td i td. Prošlo je vreme kada je priroda bila izdašna i kada je bilo i za pčelara i za pčele. Danas je pčelarstvo postalo veoma skup hobi pošto su učestale bespašne godine i sa sve većim zimskim uginućima. U jednom svom radu pre nekoliko godina napisao sam da svake zime u državi Srbiji ugine najmanje 100.000 pčelinjih zajednica i to je problem samo njihovih vlasnika. Da kojim slučajem ugine 100.000 ovaca država bi i te kako reagovala makar u sanitarnom pogledu. Ovo poređenje sam napravio pošto je nekada pčelinja zajednica imala vrednost ovce a danas pčelinja zajednica vredi mnogo više od ovce.
Ipak, svest o pčeli se ubrzano menja kako se menjaju klimatske promene pa će pčela uskoro biti zaštićen insekt u EU a doći će vreme kada će države plaćati izdržavanje pčela radi oprašivanja biljaka pošto se pčelarstvo neće većini pčelara isplatiti, razlog, pa cena šećera je sada oko 1 euro a cena meda na veliko 2-2,6 eura po kilogramu zavisno od vrste.
 
Sve vise je ljudi i alergicno na ubod pcele pa ako nekoga te tvoje pcele ubodu eto ti problema i tuzbe, a onda te ne okrpi ni sav med ovoga sveta.Ako drzis podalje do naseljenog mesta imaces problema sa lopovima ili sa vandalima koji ruse kosnice ,da ne napominjem pesticide i insekticide sa kojima seljaci prskaju njive u blizini kosnica.Sve je vise medara koji falsifikuju med a pcele uopste i ned rze, dakle mozda je medarstvo bolje od pcelarstva..:) ma nije to bas tako jednostavan posao.
 
Sve vise je ljudi i alergicno na ubod pcele pa ako nekoga te tvoje pcele ubodu eto ti problema i tuzbe, a onda te ne okrpi ni sav med ovoga sveta.Ako drzis podalje do naseljenog mesta imaces problema sa lopovima ili sa vandalima koji ruse kosnice ,da ne napominjem pesticide i insekticide sa kojima seljaci prskaju njive u blizini kosnica.Sve je vise medara koji falsifikuju med a pcele uopste i ned rze, dakle mozda je medarstvo bolje od pcelarstva..:) ma nije to bas tako jednostavan posao.

Nece biti blizu naseljenog dela a ni blizu nijiva i vidis nismo razmisljali o tim stvarima o kojima ti pricas :) Ovde u grckoj cena meda na veliko je 5e a secera ne veliko zaista ne znam a med u marketima kosta od prilike 400 gr 5e!Mene interesuje ako neko ima da nam da savet vezan za pocetak bavljenja pcelarstvom recimo koliko kosnica u pocetku imata i na sta posebno obratiti paznju i da znamo da prve godine nema cedjenja nego je vise kao neka vezba,koliko vremena dnevno treba izdovjiti za kosnice?
 
Nece biti blizu naseljenog dela a ni blizu nijiva i vidis nismo razmisljali o tim stvarima o kojima ti pricas :) Ovde u grckoj cena meda na veliko je 5e a secera ne veliko zaista ne znam a med u marketima kosta od prilike 400 gr 5e!Mene interesuje ako neko ima da nam da savet vezan za pocetak bavljenja pcelarstvom recimo koliko kosnica u pocetku imata i na sta posebno obratiti paznju i da znamo da prve godine nema cedjenja nego je vise kao neka vezba,koliko vremena dnevno treba izdovjiti za kosnice?

Počinje se sa 4 košnice. I to da dve kupiš, jednu da ti neko pokloni i jednu da ukradeš. To je stari recept da bi ti se pčele zapatile. Prve godine nemoj da im uzimaš med, izvadi samo medljiku...ako znaš šta je, ako ne znaš onda kupi knjigu Pčelarstvo za Više škole i Fakultete i u njenih 800 strana ćeš saznati ostalo. :aha:
 
Počinje se sa 4 košnice. I to da dve kupiš, jednu da ti neko pokloni i jednu da ukradeš. To je stari recept da bi ti se pčele zapatile. Prve godine nemoj da im uzimaš med, izvadi samo medljiku...ako znaš šta je, ako ne znaš onda kupi knjigu Pčelarstvo za Više škole i Fakultete i u njenih 800 strana ćeš saznati ostalo. :aha:

Savet da se krade može dati samo neko ko veze nema sa pčelarstvom. To mu dođe kao da bi neko bio dobar bankar mora da pre toga opljačka neku banku da bi mu išlo. Nisu pčele državna imovina pa da se krade, to je nečija sirotinja a sirotinja se ne krade.
 
Savet da se krade može dati samo neko ko veze nema sa pčelarstvom. To mu dođe kao da bi neko bio dobar bankar mora da pre toga opljačka neku banku da bi mu išlo. Nisu pčele državna imovina pa da se krade, to je nečija sirotinja a sirotinja se ne krade.

Mora da se ukrade ili neće da se zapate. A što se ti nerviraš....bojiš se da neće neko da ti ukrade košnicu...takvim škrtcima zato i propadaju pčele. :aha:
 
Da li se neko bavi pcelarstvom?Koliko je to isplativ posao?

Ajde da ti ja odgovorim ozbiljno: svaki posao je dobar ako znas da ga radis i imas ljubavi za njega.

Za pcelarstvo trebas da imas mnogo ljubavi, da naucis sve o zivotu pcela, za cega treba da investiras ceo zivot...Pcelarstvo nije zanat kojim ces se baviti 2-3 godine nego do smrti.

Ako si na to spreman, budi siguran da ce biti i isplatno i lepo.

Pcelarstvo ima mnoge prednosti: uvek si u prirodi na cistom vazduhu, jedes nesto najprirodnije i najbolje sto je priroda ikada stvorila, med je jedini organski proizvod koji nema rok trajanja i koga mozes da cuvas vecito, ocekujuci najbolju cenu....Cak i ujed pcela je lekovit...

Samo znaj da sa pcelama ucek moras putovati, tamo gde je pasa najbolja....Med rodi na tocovima....Koliko budes vredan - toliko ce ti pcele vratiti...

Pocni sa 10 kosnica...Pricitaj svu teoriju koju nadjes u knjigama i na netu...Vec za godinu dana ces svhatiti da li si pronasao ljubav svog zivota, ili je sve bila samo varka...
 
Za svaki uspešan posao potreban je i kvalitetan alat i oprema. Jedan od uređaja za kojima raste potreba u savremenom pčelarstvu je i pčelarska SMS Vaga. Ona meri prinos meda i javlja stanje na pčelinjaku putem SMS-a. Osim merenja prinosa meda, ona ima i alarmnu funkciju zaštite pčelinjaka od krađe. Jedan takav uređaj imate opisan ovde www.smsvaga.com

smsvaga-1.jpg


Pozdrav svim kolegama pčelarima.
 
bolje prvo pitaj koliko je to težak posao:)

proguglaj malo imaš razne forume, udruženja, pčelare....
Jeste težak posao,mada,to nisam radila,ali sam vrlo zainteresovana.
Sada sam odgledala sve ovo i na ovoj ženi sam u jednom momentu na ramenima i na ledjima videla najmanje 6-7 pčela koje se motaju oko vrata.A inače sve radi bez neke zaštitne garderobe.
 
Isplativ jeste . Možeš početi sa koliko god želiš košnica ako imaš novca i nekog pored sebe za stručne savete . Ako prve godine kupiš rojeve , ne očekuj ekstra prihod te godine .Tj ne očekuj uopšte . Računaj da ćeš u novembru možda i pogaču da im kupiš . Osim ako ih na faceliju ne smestiš pa da ti baš ojačaju . Mogu da ti napišem bibliju , ali ne znam šta te zanima osim da li je isplativ .
 
Nece biti blizu naseljenog dela a ni blizu nijiva i vidis nismo razmisljali o tim stvarima o kojima ti pricas :) Ovde u grckoj cena meda na veliko je 5e a secera ne veliko zaista ne znam a med u marketima kosta od prilike 400 gr 5e!Mene interesuje ako neko ima da nam da savet vezan za pocetak bavljenja pcelarstvom recimo koliko kosnica u pocetku imata i na sta posebno obratiti paznju i da znamo da prve godine nema cedjenja nego je vise kao neka vezba,koliko vremena dnevno treba izdovjiti za kosnice?


Meni je pčelarstvo drugi posao za sada .
Vremena treba najviše posvetiti kada se roje , treba otvarati često košnice ,odnosno proveriti broj matičnjaka , da se društvo ne bi previše puta rojilo i da ti oslabi previše društvo ,i naravno da budeš tu kada rojevi treba da se smeste u košnice , da ne bi ostao bez njih . To se permutovalo sada skroz ,ali orijentir ti je da se to u proleće dešava ,meni se dešavalo da prvi put roje mesec dana pre nego što su ujaku počele da se roje . Nema pravila baš.
Posle toga si miran dok ne počnu masovno da skupljaju , recimo kod mene je to period kada cveta suncokret. Svremena na vreme otvoriš da vidiš da li ima legla i meda , proveriš da li imaju dovoljno praznih satnih osnova . I tako , zanimljivo je . Preporučujem ti da započneš , i da ne gubiš vreme na razmišljanje :D .
 
Savet , ne troši previše novca na nepotrebne stvari . Od alata dimilica, šešir sa mrežom i neka polovna vrcaljka . Ne mora čak ni da bude sa elektromotorom .
Pažnju obrati isključivo na kvalitetne košnice , nemoj kao ja juriti jeftine i posle psovati .
 
Jeste težak posao,mada,to nisam radila,ali sam vrlo zainteresovana.
Sada sam odgledala sve ovo i na ovoj ženi sam u jednom momentu na ramenima i na ledjima videla najmanje 6-7 pčela koje se motaju oko vrata.A inače sve radi bez neke zaštitne garderobe.

Mene je najvise u jednom danu ubolo oko 50 pcela u toku pregleda kosnica.
Radim bez zastitne opreme osim kape naravno i kada vidim pcelara obucenog
u odelo i gumene rukavice udavio bih ga.Zamisli da radis tako na 40 stepeni sa
njima,haha...Naravno sve zavisi od njihovog raspolozenja i vremena i one kao i
ljudi imaju dobre i lose dane.U vecini slucajeva me ni jedna ne ubode mesecima...
Bavim se pcelarstvom od 2011 godine i imam 30 kosnica sada i ove godine planiram
povecanje na 50 i tu cu stati.Mnogi moji prijatelji pcealri imaju po sto kosnica a neki cak
i 200 ili 300,ali su samo tome onda posveceni...
Nije tezak posao,znam jer radio sam tezak posao,ali treba imati pre svega ljubav
prema pcelama...
2015 je bila super i imao sam 400kg meda sa 12 kosnica.
2014 neponovilo se tada sam imao 31 i bagrema nije bilo uopste zbog onih kisa a
u suncokretu od trovanja mi je stradalo 9 kosnica,onda sam razocaran prodao 10 i
ostao na 12 samo,ali sam opet napravio na 30...
Kada nije dobra godina moramo ih podrzati i onda smo u debelom minusu...
2016 ne obecava ,vidis kakvo je vreme,biljke krenule da cvetaju i izmrznuce a pcele
ne mogu ni da izlete iz kosnice.Dzenerika isto samo sto nije cvetala a ona treba da
im bude razvojni momenat.Sve je poranilo nekih mesec dana,ma katastrofa...
Kada krenes da se bavis time to te okupira skroz i to imaj na umu,moras sve raditi u
odredjenim periodima i tu nema ostavicu za kasnije,jer time rizikujes debelo...
Ovih novih 20 kosnica sam platio 1000e i plus satne osnove,zica,boja za njih jos toliko.
Nije jeftino ali ja kupujem kvalitetne kosnice i vosak,koje ce trajati...
Vremenske prilike su se promenile i vreme samo,pasticidi cine svoje i uginuca pcela
je sve vise,da ludim zbog toga,ali zavoleo sam to i ne predajem se vise... :)

- - - - - - - - - -

Evo jedne moje pcelice na maslacku,kako skuplja polen.
 
Poslednja izmena:
Isplativ jeste . Možeš početi sa koliko god želiš košnica ako imaš novca i nekog pored sebe za stručne savete . Ako prve godine kupiš rojeve , ne očekuj ekstra prihod te godine .Tj ne očekuj uopšte . Računaj da ćeš u novembru možda i pogaču da im kupiš . Osim ako ih na faceliju ne smestiš pa da ti baš ojačaju . Mogu da ti napišem bibliju , ali ne znam šta te zanima osim da li je isplativ .
Pa mogu na primer da kupim 3 nove košnice sa pčelinjim društvom.
Teoriju do nekle znam,imam i knjige,ali praksu nikakvu.
U suštini,prvo bih imala strah da pridjem košnici i da je otvorim,ajde i to ( jer bih se nekako opremila) ...ali problem mi je-ja ne znam ni šta bih trebala da gledam ni šta bih trebala da radim :D sve teorije bih zaboravila :D
Ne zezam se,ozbiljno mislim i pišem.
Mislim,logično je,totalno nepoznato sve.

Što ne postoji neki pčelarski kurs,treba da premrem od straha.
 
Prvo proveri da nisi alergična . A sa tri košnice slobodno počni , imaćeš posla jedan dan u dve nedelje . Ništa češće nema potrebe da otvoriš košnicu . A saveta možeš dobiti mali milion , samo na proleće rizikuj sa malo novca za tri košnice i započni .Od tri roja koje kupiš ove godine , sledeće godine napraviš još 3 . Odakle si ti ?
 
Poslednja izmena:
Prvo proveri da nisi alergična . A sa tri košnice slobodno počni , imaćeš posla jedan dan u dve nedelje . Ništa češće nema potrebe da otvoriš košnicu . A saveta možeš dobiti mali milion , samo na proleće rizikuj sa malo novca za tri košnice i započni .Od tri roja koje kupiš ove godine , sledeće godine napraviš još 3 . Odakle si ti ?
Hvala na odgovoru :) Nisam alergična sigurno.Jednom su me ujele 3 pčele od jedno,preživela i stršljena :)

Meni je šuma udaljena od kuće oko 350-400 m i ima iza kuće dosta livada,plac pored nas prazan,prilično zapušten,ali u proleće ima dosta voća koje je cvetalo.Kod nas u dvorištu ogromno drvo badema koje je načičkano cvetom...

Kada se prska iz aviona protiv komaraca,kako vi pčelari saznate ? da li se pčele prethodni dan "zaključaju" u kuću da zuje da ne bi i one stradale ?
I da li prskanje suncokreta može da ubije pčele?
Prošle godine,vazdušnom linijom od moje kuće udaljenosti od 500 metara bi je posejan suncokret...pa da ne bude opet u blizini a buduće moje pčele odu na ispašu....
 
Hvala na odgovoru :) Nisam alergična sigurno.Jednom su me ujele 3 pčele od jedno,preživela i stršljena :)

Meni je šuma udaljena od kuće oko 350-400 m i ima iza kuće dosta livada,plac pored nas prazan,prilično zapušten,ali u proleće ima dosta voća koje je cvetalo.Kod nas u dvorištu ogromno drvo badema koje je načičkano cvetom...

Kada se prska iz aviona protiv komaraca,kako vi pčelari saznate ? da li se pčele prethodni dan "zaključaju" u kuću da zuje da ne bi i one stradale ?
I da li prskanje suncokreta može da ubije pčele?
Prošle godine,vazdušnom linijom od moje kuće udaljenosti od 500 metara bi je posejan suncokret...pa da ne bude opet u blizini a buduće moje pčele odu na ispašu....

Ja sam samo prve godine zatvarao , i to samo zato što su najavili da će prskati . Znači nekih 4-5 godina ja nisam zatvarao uopšte košnice . Sad, ne mogu i tebi to preporučiti jer po pravilu treba zatvarati košnice kada se prska u blizini . I pre zatvaranja ,postoji jedna stvar koje se neki pčelari pridržavaju , kvase sunđer i stavljaju ispod hranilice , verovatno je to kao neki filter . Moj ujak radi sa puno puno više košnica od mene , i mislim da ni on ne zatvara nikad , i nismo imali gubitke kada je neko prskao . Čak ni kada su prskali u komšijskom placu sa pesticidima krompir nisam imao problem . Moraš dan ranije da znaš kada se prska da bi uveče ili rano rano ujutru zatvarala košnice .

- - - - - - - - - -

Suncokret se ne prska kada je u cvetu . Prska se kada je zelen , a onda pčele nemaju šta da traže tamo , ne privlači ih ništa . Izvini za terminologiju što je nestručna , nisam srbin , većinu ovakvih razgovora ne obavljam na srpskom . Ako baš imaš mesta slobodno kupi za 700 din 1 kg facelije pa da poseješ , pomoćiće rojevima da ojačaju .
 
Pčele skupljaju u krugu od 6 , 7 km-a koliko se ja sećam , tako da ti i ta šuma dobro dođe .

- - - - - - - - - -

Mislim da najavljuju u pčelarskom društvu kada se prska protiv komaraca . Ja nisam registrovan još uvek .
 

Back
Top