patetika

Mislim da ljudi nekad postaju pateticni,kada su nemocni da nekoga ubede u nesto ili da promene situaciju.
Ja je ne volim,i retko sam pateticna.Kada pozelim da se ponasam tako osecam se slabo.
 
Zato što se reč 'patetika' danas pogrešno primenjuje na sve ono što na jeftin način pobuđuje emocije. Evolucija reči u pogrešnom pravcu. Ima veze sa kompletnom devalvacijom kako umetnosti, tako i promene kriterijuma u odnosu na ono šta umetnost treba da izazove. Patetika je u svom izvornom obliku bila vezana za pojam tragedije, glume i katarze. Danas je mnogima teško da uoče razliku između "iskrene" umetnosti, tj. one koja je nastala bez namere da se dodvori publici, i one koja je nastala upravo samo zato da bi izazvala emocije.

Ali ... U korenu reči patetika nalazi se pathos, koji ne označava samo strast i uzbuđenje, već i patnju i bolest, a patnja i bolest nisu u kontekstu reči bukvalno shvaćene, već kao preterano, skoro bolesno naglašena emocija.

Za neke ljude možemo reći da se patetično izražavaju, s namerom da se dopadnu preteranim naglašavanjem svojih emocija. Praktično, oni glume, izveštačeni su ... i to osetimo, baš kao što osetimo prenaglašenost ili izveštačenost nekog recitatora dok deklamuje stihove koji, da ih je neko drugi recitovao, uopšte ne bi delovali patetično.

Izveštačena, nedopadljiva interpretacija osećanja. Najčešće lično nedoživljenih i neshvaćenih.


Vrlo mi se svideo tvoj odgovor, jer argumentuje jedan deo objashnjenja,tachnije onaj koji objashnjava evoluciju ove rechi na bazi tragedije, ali na shta niko nije stavio akcenat jeste ostatak tumachenja koji se odnosi na strast i najvishe na dostojanstvo.
Ono shto meni jako para ushi, i mogu sasvim opushteno reci smeta u ovom modernom tumachenju jeste chinjenica da smo nekako doshli do pojave da drushtvo velikim delom osudjuje izrazavanje jakih ili tuznih emocija koje bi po normalnom vidjenju stvari trebale biti sasvim normalne. Nekad se romantichno udvaranje mushkaraca devojkama na taj nachin shto su im svirali po prozor, smatralo dostojanstvenim i normalnim chinom, a sada bi za takvog mushkarca prosechna zena rekla da je slinav i papuchar. Tachnije zgrozila bi se. Ali to pokazuje koliko su i zene na neki nachin izgubile svoje dostojanstvo, jer bi takav chin trebao da im laska...Elem, malo sam proshirila prichu.
Takodje, uzecu sasvim obichan primer mushkarca za kim mogu sasvim opushteno da kazem uzdishe pola krstarice (koyot)...Nadasve se iz tvog posta moze naslutiti da ga po toj teoriji mozesh okarakterisati za patetichnog, ali ga takodje pola krstarice prizeljkuje i u najmanju ruku vrlo poshtuje. A sa druge strane iste te zene se zgrazavaju nad rechju patetika. To je malo kontradiktorno priznacesh?
Shto se tiche iskrene umetnosti, i neiskrene, ukoliko zaista podrzavash takvo mishljenje onda to mishljenje mora da se proshiruje na mnogo polja, a ne samo na pretpostavljam "pink" kulturu. Naveshcu primer. Poshto je tumachenje rechi patetika zastarelo, da li onda moze da se kaze da su "veliki umetnici" novog doba takodje patetichni, jer je njihova umetnost "neiskrena", "povrshna"...npr... povadjeni ostaci nechije kante za djubre, nasumichno poredjani na trodimenzionalni pejsaz, i okarakterisani kao veliko delo nove moderne umetnosti, dok nechiji trud i talenat trunu u nekakvom podrumu jer vishe niko ne zeli da ih kupi?
Po mom mishljenju cela ova pricha govori o vrlo poremecenom sistemu vrednosti koji se kao virus prozima kroz celokupno drushtvo. U svemu tome najbitniju ulogu igra novac. A ono shto je najzanimljivije i zbog chega sam odgovorila na ovu temu jeste sledeca stvar. Da li je zaista iko od vas stavio prst na chelo kad je osudio nekog ili neshto, i zapitao se zaista da li je to shto govori ispravno. Istinski ispravno , ili je to poput pink televizije prosto moda koju svaki pojedinac "treba" da prihvati jer su to ostali uradili bez razmishljanja. Tachnije, da li razmishljate malo dublje kada osudjujete nekoga da je npr, patetichan...
Ono shto ja mislim jeste sledece. Vecina ne sme da prizna drugima, pojedinci ni sebi, da vrve od emocija, i da su sasvim jedna obichna emotivna bica, jer im je pogreshno usadjeno u glavu da treba da se stide toga. A poshto je moderno druhtvo takvo, nekako smo doshli do precutnog tabua da nije stid dici noge svaki put kad nas zasvrbi.
Chini mi se da zene gube dostojanstvo, za njim i pamet, a bogami kako je krenulo izgubice i onu zadnju trunku zenstvenosti.
Ili ja trebam da stavim prst na chelo i da se zapitam da li sam konzervativna? :)
 
Poslednja izmena:
Izrazavanje svojih emocija ne mora da predje u "patetiku". Patetika jeste i u umetnosti izasla na los glas zbog izrabljivanja do maksimuma i postoje mnogobrojna dela koja se sprdaju sa tom istom patetikom. Treba li da nabrajam? Za izrazavanje emocija ne postoji samo jedan nacin, ali onaj klisetizirani, sablonski, koji se ponavlja milion puta je otuzan. Takodje, "patetikom" nazivamo izliv kvazi emocija koje traze publiku (sto rece parka na pocetku-trazi se paznja i sazaljenje) ili su iskazana tamo gde im nije mesto, ni vreme (manipulacija). Ili su samoj sebi cilj, bez obzira na osobu kojoj su upucena ili opet nisu upucena.
Da bi neko stvarno bio iskren u svom izlivu, za to mora da postoji i pokrice, koje svakako nije samo u visokoparnom govoru.
Mislim da od "patetike" niko nije operisan, ali nekome je stil zivota.
Svidja mi se opaska borca, to je dobro primeceno da je u pitanju izraz za "licno nedozivljeno i neshvaceno".
 
Mozzemo mi da raspravljamo do sutra o izvornom znachenju te rechi, realnost je da je ta rech dobila opshteprihvachenu negativnu konotaciju u govoru.
Prenaglashavanje i karikiranje emocija su uzrok tome.
 
Savrshen primer patetichne umetnosti.

I ova Emo-deca se bave patetikom....

A pored zaista patetichnih likova bez dodira sa realnoshchu su posebno zanimljivi oni likovi koji se koriste patetikom kako bi natrljali na nos svoju "uzvishenost" nad ostalim, prizemnim bichima.
Povrach.
 
Poslednja izmena:
Evo, emo:
emo.jpg
 
Ovo je izvrsno:

Okeansko osećanje : )

(Frojd i Romen Rolan)


Možda da probamo s muzikom? Uočićete sličnost sa ovim, gore citiranim:


Reči:

And it's close enough with an ocean size love
So if you can't reach out to me
Send a sign across the sea and I'll pick it up with an ocean size love


Patetika o kojoj mi govorimo ("evoluirana" - mada mene sve to više podseća na neki emotivni kič) uglavnom manipuliše stereotipima, frazama, banalnostima, ali dopadljivo i - nevidljivo svakom oku - upakovanim u kontekst.

Patetika služi i da se na sebe skrene pažnja, kao na osobu koja je duboko osećajna (najčešće pati). Dakle, iza svih tih negde pokupljenih "teških" kliše-izraza, mimike i gestike, krije se egocentizam i potreba za prihvatanjem u društvu.
 

Back
Top