NUSKMP
Zainteresovan član
- Poruka
- 474
PASIJANSI
Pasijans je igra za jednog igrača.Karte se obično slažu po određenim pravilima,a često igrač koji „otvara“ Pasijans,pri tome još i pomišlja želju.Postoji verovanje,da će mu se želja ispuniti,u koliko uspošno završi igru.Tu se Pasijans postavlja u funkciju Proricanja sudbine,ali se time bavi,jedno od sledećih poglavlja.
Sve igre,predviđene za jednog igrača,nazivaju se „Pasijansi“,pa bilo da se izvode sa kartama,ili sa nekim drugim rekvizitima.U poslednje vreme,one postaju omiljena zabava i lek protiv dosade i usamljenosti.Ipak,kad se kaže „Pasijans“,prvenstveno se misli na kartaške Paijanse.Već vekovima,postoji mnoštvo pasioniranih zaljubljenika u Pasijanse,koji se isključivo ograničavaju na ovaj vid kartanja.Njihov istorijski razvoj,zbog toga često nije vezan za razvoj Igara sa Kartama.Literatura iz ove oblasti je jako iscrpna i obimna,a mnogi znameniti ljudi svog vremena su se bavili sa Pasijansima i pisali o njima.Ovde su samo u najkraćim crtama opisani njihovi osnovni oblici,a za nešto više,ipak treba potražiti specijalizovanu literaturu.
Pasijansi se dele na:
-Pasijansi sa jednim špilom karata (52),
-Pasijansi sa dvostrukim špilom karata (104),
-Pasijansi sa skraćenim,ili produženim špilovima karata (32,24,156 i sl.).
U daljem tekstu su dati opisi reprezentativnih primeraka ovih igara.
Osnovni Pojmovi kod Pasijansa
Prostirka – Kod većine Pasijansa,igrač najpre na sto raspoređuje određeni broj karata,a često i ceo špil.Taj raspored se naziva „Prostirka“.
Otvorena Karta – Svaka karta,koja se postavlja licem na gore.
Zatvorena Karta – Svaka karta,koja se postavlja na sto,licem na dole.
Red – Red je pojava,kada se karte ređaju,jedna pored druge.On može biti horizontalan i vertikalan.
Kolona – Kolona je takođe naziv za poredak karata,ali takav,da svaka delimično prekriva prethodno postavljenu.Ona takođe može biti horizontalna i vertikalna.Karakteristično za Kolone je,da su za igru dostupe samo poslednje,odnosno,potpuno otkrivene karte.
Kup – Određeni broj karata,složenih jedna na drugu.On takođe može biti „Otvoren“,ako su karte okrenute licem na gore, i „Zatvoren“,ako su okrenute licem ka stolu. U svakom slučaju,za igru je dostupna samo gornja karta.
Rezerva – U nekim Pasijansima,jedan broj karata se stavlja sa strane i predstavlja „Rezervu“.Kada se neki Red,Kolona,ili Kup istroši,iz Rezerve se uzima jedna,ili više karata.
Snop – Nekoliko karata se mogu postaviti „lepezasto“,a takva postavka se naziva „Snop“.On takođe može biti „Zatvoren“,ako su karte okrenute licem ka stolu,ili „Otvoren“,aku su okrenute licem na gore.Kod Snopa se vide sve karte,ali je za igru dostupma samo gornja, nepokrivena.
U našem primeru,dostupan za igru je samo „Žandar-pik“.
Baza – U nekim Pasijansima se,na samom početku partije,izdvajaju Kečevi,Kraljevi,ili neke druge karte.One predstavljaju „Bazu“,a na njih se dalje,po određenim pravilima,ređaju ostale karte.Najčešće sa Pasijans i završava tako,što se sve karte prebace na Bazu.Obično se ređanje izvodi tako,što svaka nova,potpuno prekriva predhodnu i samo se ona vidi.
Ako se na početku partije „Baza“ ne postavlja unapred,ostavlja se mesto za nju,pa kako koja karta bude dostupna za igru,tako se i postavlja.
Ostatak – Ako se u Prostirku ne rasporede sve karte iz špila,Ostatak se obično skuplja u Kup i spušta ispred samog igrača.Sa njega se karte,po redu otvaraju i ređaju,kako to već diktiraju pravila dotičnog Pasijansa.
Tablo – Kada se otvori karta sa Ostatka,a ne može se postaviti na Bazu,ili Prostirku,ona se prosto spušta pored Ostatka.U dosadašnjem toku ovog izdanja,ovakav Kup se nazivao „Hrpa za Odbacivanje“,a u Pasijansima,on se naziva „Tablo“.Gornja karta je uvek dostupna za igru.Čest je slučaj,da se karte,koje se namaju gde odigrati,odlažu na više mesta i sva ona se nazivaju „Tablo“-i.U tom slučaju,Tablo,koje se nalazi neposredno ispred igrača,naziva se, kao i u ostalim igrama sa kartama,„Hrpa za Odbacivanje“.
Prelistavanje - Kod Pasijansa,gde postoji Ostatak i Tablo,igra se odvija tako,što se jedna po jedna karta okreće sa vrha Ostatka,a ako se nema gde odigrati,odbacuje se na Tablo. Taj čin se naziva „Prelistavanje karata“.Postoji i pojam „Prelistavanje po 3 karte“,gde se sa Ostatka uzimaju po 3 gornje karte zajedno,pa okreću licem na gore i postavljaju na Tablo.Sada je gornja karta,koja je dostupna za igru,u stvari treća.Ako se ona odigra,može se igrati sledeća ispod nje itd.Ovakvo prelistavanje se vrši više puta,najčešće sve dotle,dok se ima šta igrati.