PARALIJA

ljudi shta ste napali odmah paraliju? mene kad neko pita za paraliju ja odmah pitam koliko ima godina i sa kim ide... ako si srednjoshkolac u ranoj fazi i ides sa drushtvom - nisi mogla bolje mesto u grchkoj odabrati za te pare.... mesto je ko stvoreno za to... izlasci, ljudi koje upoznajesh na svakom tjoshku, svi su zaista opushteni... sad sa druge strane, ako od paralije ochekujesh prizore koji oduzimaju dah - to nema tamo... plaza je jako mala, more je lepo samo u ranim jutarnjim satima, dok ne udju ljudi u vodu i ne podignu mulj, popodne je boze sachuvaj... da se i plashish da udjesh gde je dublje od kolena /a ima dosta takvog plitjaka/... mislim da bi te ajkula pre pojela nego shto je primetish...

cene - ne razlikuju se posebno od beograda... setjam se da je giros valjda 1.5e, pitja, sladoledi - kao kod nas, a ako vishe volish klasichnu hranu imash i mek donalds...
 
Totalno si upravu Bigsister! Uprincipu sve se svodi na tvoje godine, za klince ludilo, za ljude sa malom decom fino mesto za odmor, ali za ljude avanturiste -poput mene- totalno smor mesto!
 
I ja planiram u Paraliju i uplasila sam se na pocetku kada sam videla samo negativne komentare, ali sad mi je bolje.... Ja volim guzvu pa ce mi to verovatno odgovarati!
 
I mene su pre 2 godine plasili kako je Paralija najgore mesto u Grckoj, a ja sam se fenomenalno provela. Plaza i more stvarno nisu reprezentativni, ali je zato provod odlican i svako moze da nadje nesto po svom ukusu - ima i setaliste za porodice s decom, i puno kafica i diskoteka za mlade. Mesto je jako zivo i nema sanse da se lose provedete, naravno ako niste od onih kojima je cilj da za vreme letovanja obilaze istorijske spomenike i ostale znamenitosti (na +35C ?!), jer toga u Paraliji nema.
 
ma me je super...i prijatni ljudi...i sve...nije tacno da su svi srbi...nego svi grci znaju srpski..i ne vidim sta je tu ruzno...valjda treba da budemo ponosni da neki narod kao sto je grcka zna nas jezik..a kada bi grci dosli kod nas, ne verujem da bi culi od srbina da prica na grckom jeziku...tako da ja mislim da je grcka prelepa zemlja, a i paralija takodje...barem ja tako mislim...svako ima pravo na svoje misljenje...i zavisi ko je kakva iskustva imao sa tim narodom tamo...toliko od mene...i velki pozdrav...i lep provod vam zelim ma gde god otisli
 
Ja zivim u Solunu i mi cemo najverovatno od prvog avgusta u Paraliju,sta znam meni je je ok kao mesto ali plaza je ocajna zato cemo na kupanje na neku drugu a odsescemo u paraliji,meni se svidja ludilo u tom mestu koje ja nisam videla u drugim mestima!
 
Ja sam prošle godine bio u Paraliji, prvih 10 dana jula. To mi je bio drugi put tamo, s tim da se prvog puta jedva sećam, jer je to bilo još 78. kad sam imao 7 godina i to je bilo na proputovanju (obišli smo za mesec dana dobar deo istočne obale, od Turske granice do Volosa). Iz tog vremena se sećam Paralije kao jako malog mesta, sa nekoliko relatavno većih kuća uz plažu i mnogo velikih talasa (u to vreme, čini mi se, još uvek nije bilo ovih lukobrana od kamenja).
E, sad, meni je Paralija godinama bio sinonim za paradajz turizam (rajčica turizam, bolje rečeno), gde, kad prođeš plažom, javi ti se barem 10 ljudi koje znaš iz svog grada (s obzirom da sam iz Niša, a Nišlije čine sigurno 30% turista iz Srbije tamo, ako ne i više). Makar sam to znao iz priča drugih ljudi. Ali, prošle godine, dobra ponuda za male pare (ispostavilo se kasnije da je agencija stvarno poštena i da je smeštaj bio odličan) + zgodno mesto za klince kao što je moj sin sa tadašnje 3,5 godine.
Prvo što sam primetio u mestu je nenormalno velika količina prodavnica krzna i kože. Mora da ih ima 100. Šta li svi oni rade preko zime, nemam pojma. Natpisi na takvim radnjama su vrlo često na ruskom, mada Rusa tamo nema ni u tragovima (sem pojedinih Ruskinja koje rade po buticima). Izgleda, relikt iz devedesetih. No, u skoro svim radnjama ćete se lako sporazumeti na srpskom, a u pojedinima (posebno u zlatarama) ima naših ljudi kao prodavaca, pa čak i kao vlasnika. Srpski najslabije znaju u dragstorima, prodavnicama suvenira ili na mestima gde se rentiraju motocikli na 2, 3 ili 4 točka (a ima ih podosta). U restoranima ima dosta Makedonaca i Bugara konobara, Srba znatno manje, ali, sve u svemu, ni tu sporazumevanje nije problem. Moram istaći Kostu, Grka koji je vlasnik partnerske agencije našoj i koji odlično govori srpski sa niškim naglaskom, kao i vlasnika jedne od kompjuterskih igraonica (postoji nekih 5-6 u gradu), takođe Grka, koji je živeo desetak godina u Nišu, pa mi je na konto toga usnimio CD sa slikama za 1EUR (inače je ta usluga 4EUR) i s kim se sit ispričah.
Što se samog shopinga tiče, ne morate uopšte ići u Katerini, sem ako ne želite da kupite nešto firmirano (čega malo ima u Praliji i uglavnom je tu skuplje). Opet, ako ste kolima, ipak svratite u Saloniki, cene su znatno niže, a i izbor je mnog veći). Ono što definitivno vredi kupiti u Paraliji su kožne stvari. Krzno ne toliko, jer tu ima više fušeraja, a kvalitetne stvari koštaju oho-ho. Moja preporuka je butik Giorgio koji se nalazi ispod parka kod hotela Orea Eleni. Vlasnik ima fabriku i izvozi u Englesku, a viškove tu prodaje. Ja sam npr. kupio pilotski kožnjak od goveđeg boxa za 80Eur, što je u Nišu minimum duplo skuplje. Obratite samo pažnju na to koja je koža u pitanju, jer se ženske jakne od tanke jagnjeće kože mogu naći već od 30Eur, ali to je koža koja slabo podnosi vlagu. U Katarini sam našao fenomenalne planinarske cipele za 30Eur, ali od ovčije kože, dakle, slabo upotrebljivo za naše zime. Još jedan specijalitet: u jednoj od ulica blizu plaže možete naći etno šop, zanimljiv za sve ljubitelje izvesne ilegalne supstance (pazite se, to je u Grčkoj još ilegalnije nego kod nas) sa pristojnim izborom nargila, lula, bongova i uvijajućih papira.
Cene u restoranima su jako šarene. Uglavnom, klonite se nalickanih aklimatizovanih mesta, tu jedu turisti koji ne poznaju Mediteran, dakle, šišanje neminovno. Karirani stoljnjaci su i dalje najbolji za solidno krkanje, jedino usluga nije uvek najbrža. Moja preporuka je kafanče 2 ulice od škole ka Olimpik Biču, apsolutno najbolji giros ikad, a toče i domaće vino.
Od dragstora je najjeftiniji jedan na kraju urabanizovanog dela ka Olimpik Biču jer sarađuje sa trgovinskim lancem Champion Marinopulos. Champion hypermarket je na pola puta do Katerinija (oko 3km) gde su cene, naravno, još niže.
Ribu možete kupiti jedino rano ujutru na molu ili u magacinu (u neposrednoj blizini mola) gde se snabdevaju restorani.
Busevi za Katerinu idu vrlo često, karta je, čini mi se 1.5Eur, a taxi (isključivo nove mečke) 4,5Eur na tamo, a 6 u povratku. Čudno, ali logično.
Što se tiče turista, Srba i dalje ima najviše, mada ne kao nekad (opet, sudeći po tuđim pričama), možda nekih 40%. Značajan je broj Mađara i Rumuna, zatim Poljaka, Makedonaca, Čeha, Slovaka i vrlo malo Bugara i Albanaca. Zapadnjaci u tragovima. Grka, takođe ima vrlo malo, čak i vikendom.
E sad, plaža. Negde sam pročitao podatak da je obala koja se proteže kroz skoro čitavu oblast Pieria najduža neprekidna peskovita plaža u Grčkoj (55km). Samoj Paraliji pripada nešto ispod 3km. U urbanizovanom delu je dosta uska (6,7,8m) i prenatrpana najvećim delom dana zbog kuća koje su bukvalno građene uz obalu. Ali, postoji deo plaže koji je znatno širi (oko 20m) na kontra strani od Olimpik Biča i gde ima puno barova i 2 diskoteke. Na tom delu plaže postoje i mesta za iznajmljivanje svakojakih plovila (windsurf, kajak, pedaline, banane s gliserom i sl.), skijanje na vodi i one fore za paraglajder kojeg vuče gliser. Jedino što su tu talasi nešto veći jer nema lukobrana, ali je zato more čistije. Na samom kraju je je čak i neki nezvanični (polu)nudistički deo. U ovom delu gde su kuće uz plažu sunce jako rano zalazi, već oko 18.15-18.30. Zalazak je i inače prilično rano, jer se sunce prilično brzo sakrije iza Olimpa. Jeste da voda u popodnevnim časovima može da bude dosta zamućena, ali to je više uz obalu, u plićaku. Ipak, plićak je fenomenalan za decu (kao i pesak u kome se lako prave kule i zamkovi). Zanimljiva je raspodela poslova na plaži. Albanci prodaju lokumades, Kinezi tehničku robu i ostale stvari koje možete i ovde naći u njihovim prodavnicama, a Crnci (mahom Nigerija i Kamerun, vole kad im kažete "oh, i know your country, good football"), kompakt diskove (nisam imao srca da im kažem da su kod nas pirati jeftiniji) i raznolike etno džidžubidže. S vremena na vreme se prošeta i neki od naših šofera autobusa s Novostima, Kurirom ili Blicom, nešto jeftinijim nego kod grčkih prodavaca i, u svakom slučaju, svežijim izdanjem.
Pesak se čisti svake noći posebnim vozilima, koja praktično preoru plažu i tako izbace i pokupe čak i pikavce. Jedino što nedostaje su kante za smeće na plaži (inače ih ima svuda), ali su zato tu sezonske radnice koje stalno nabadaju nekim štapom otpatke (makar u ovom delu gde su kuće iz obalu). Na kamenju lukobrana prepodne ima puno rakova-kraba. Možete provesti sate posmatrajući njihov "ples".
Ako ste u samom cebtru ili uz neku od diskoteka (gora varijanta), sva je prilika da će buke biti do duboko u noć. Ali, veći deo mesta je prilično tih.
Postoji nekoliko parkova (tačnije parkića) s različitim mamiparama za decu, a u svakom od njih su i po neki tobogan i klackalica.
I još jedna stvar. Voda iz gradskog vodovoda je ispravna za piće, ali je ipak ne preporučujem jer je malko bljutava. Takođe, ne bacajte papir u WC šolju zbog, valjda, lošeg pritiska ili tako nešto, pa se mogu desiti zapušenja, A vodoinstalateri tamo nisu jeftini.
 
Paralija - KATASTROFA, UZAS...nema dusu, vestacko mesto, sve same zgradice (sve iste)sa "apartmanima", a okolo buvljak....moze eventualno da prodje samo za prenociste ako putujete dalje u Grcku.... Ko voli paradajz turizam, Paralija je prava stvar!
 
Ljudi mene zanima posto je jedan sat u internet kafeima u Paraliji, da li ih ima i u Katerini, i da si tu tamo jefitniji?

Ovo mi je vrlo vazno. Puno hvala unapred na odgovorima.
 
Mogu da ti kazem za Lefkadu jer sam tamo odlazio na net. Cena po satu je 2.5-3 eura zavisno kada koristis net. Otvara SACUVAJ BOZE. Verovatno je u Paraliji malo jeftinije. pozz
 
Ja sam bila u Paraliji prosle godine preko Delfina iz Sapca.Iskreno, koliko platis toliko i dobijes. Ni manje ni vise. Slobodno mogu reci da sam bila zadovoljna. Zamerka mi je jedina bila to sto u nasem kupatilu nije bilo bas u svalom trenutku tople vode. U ostalim sobama nije bilo problema,pa smo drugarica ija uvek mogle kod komsija da se istusiramo.Bile smo smestene u vili Macedonia.
Meni se Paralija svidja zato sto ima mnogo klubova i diskoteka.Gotovo svako vece mozes da ides na drugo mesto. E sad,gde ici? Pa mi smo u pocetku uvek bile u Omilosu,iz prostog razloga sto je taj klub bio najblizi. Nalazi se otprilike na samom kraju Paralije,na putu za Olimpik beach.Olimpik beach je otprilike 2km od Paralije( taksijem 7 eura). U tom pravcu je jos jedan klub Hula Hoop. U suprotnom smeru tj,na sasvim drugom kraju grada je Kokus. Takodje klub,ali za koji bi vam savetovala da ga izbegavate cisto zbog mase koja tamo izlazi. Mi tamo nismo isle,jer su nam ljudi koje smo tamo upoznali rekli da su likovi strasno navalentni i da su u stanju da te uhvate za ruku i odvuku ko zna gde. Dalje, na glavnom putu za Katerini ima takodje nekoliko klubova. Ja sam se prosle godine odusevila Casa-om. Klub je sredjen VRH!!!Pustaju grcku muziku,a atmosfera je za svaku pohvalu.Inace u Paraliju dolaze ljudi iz Soluna,samo da bi tamo izasli. To znam zato smo smo tamo upoznale neke od njih. Preko puta Case je takodje jedan veliki klub,ali sam nazalost zaboravila kako se zove.
Sto se sopinga tice,u Paraliji cete dobro proci ako kupujete srebro,jer je skoro dva puta jeftinije nego kod nas. Sto se garderobe tice,tu je uglavnom sve kineska roba,pa vam,ako bas zelite da kupujete krpice,ne bi bilo lose da se provozate do Katerinija(6km udaljenosti). Autobusi idu relativno cesto,a karta je prosle godine bila 1.50 euro. Tu mozete naci kvalitetnije stvarcice. Roba u sportskim radnjama je iste cene kao i kod nas,s tim sto oni imaju nedelje snizenja,pa ih jedino tad mozete kupiti po nest nizim cenama.
U svakom slucaju,ja vam Paraliju preporucujem,naravno,ukoliko niste penzioneri i ako zelite da se na letovanju ekstra provedete. Zbog toga ja idem i ove godine,ali u septembru i preko Argusa. Pa srecno i lepo se provedite!!!
 
Ovog leta smo prvo otisli u Paraliju na jedan dan (da bismo se videli sa familijom koja je tamo letovala i da bi kupili kozne jakne), a zatim smo produzili na Tasos. Tokom devedesetih smo vise puta letovali u Paraliji, kada smo bili prvo srednjoskolci, a zatim studenti, Elem, tih devedesetih, kada su mi izlasci bili na prvom mestu i kada mi guzva nije smetala, Paraliju sam dozivljavala kao najbolje letovaliste na svetu. Sada, u ranim tridesetim, Paralija mi se smucila i na taj jedan jedini dan. More je bilo mutno, braon, kao na Adi. Mog brata je opekla meduza po licu dok je plivao kraul, a bratica ujela neka riba ili sta vec za nogu. Naravno, u tako mutnoj vodi, niko od njih nije mogao da vidi nadolazecu opasnost i da je izbegne. Po povrsini vode je plutala odvratna pena, a u plicaku nasukane gomile crne morske trave. Uzas jedan !!!

Uvece, kada smo izasli da se prosetamo, provlacili smo se kroz horde ljudi. U sporednim ulicicama se od parkiranih kola ne moze proci trotoarom, a ulicom samo sibaju klinci na bucnim motorima ili Grci u besnim kolima sa namerno otvorenim prozorima i preglasnom muzikom. Kao da sam taj haos nije dovoljan, vec se kroz te tako zakrcene ulicice provlace i gradski autobusi i turisticki vozic. Tokom noci se buka nije smirivala, tako da oka nismo sklopili. Ranom zorom su takodje krenuli da pice kojekakvi motori i automobili, a i lokalni Grci su poceli da otvaraju svoje radnje i da se dovikuju.

Napominjem da cene u Paraliji nisu nize u odnosu na ostala letovalista u Grckoj. Pristojan dvokrevetni apartman smo platili 50Eura (naravno, bilo je i apartmana (citaj "rupa") za 30 i 40 Eura dnevno, ali potpuno nezadovoljavajuceg kvaliteta po svim kriterijumima). Cene u prodavnicama su iste kao u Solunu, Asprovalti, Kavali, Tasosu...U restoranima takodje. Ulaz u diskoteku je kostao 10 Eura, tako da ne verujem da svi mladi koji tu dodju radi provoda mogu sebi da priuste svakovecernje izlaske.

Treba napomenuti jos i to da bezbednost prilikom tih vecernjih ludovanja po diskotekama nije na nivou iz devedesetih godina. Ima jako puno Albanaca, koji nisu ni malo prijateljski raspolozeni prema turistima iz Srbije, tako da su se, kako cujem, desavali brojni incidenti.

PARALIJA - NE PONOVILO SE !!!

Ko jednom vidi bilo koje drugo letovaliste u Grckoj i uveri se da postoje i plaze sa prozirnom vodom do samog dna, kao i mesta sa obiljem zelenila i mirom i tisinom, nikada vise nece pozeleti da cuje ni P. od Paralije.

Naravno, za klince zeljne guzve i diskoteka, Paralija i dalje pretstavlja ok izbor, pod uslovom da ponesu dovoljno para i da krecu u vecim grupama (radi bezbednosti), kao i za one koji zele tu da navrate na dan dva da se opskrbe jeftinim koznim jaknama.
 
ZA ONE KOJI LETUJU U PARALIJI: postoji skoro svaki dan jednodnevni izlet na ostrvo Skiathos.potraziti brod "TARZAN" ili "ELISABET CRUISES" a ovde pogledajte:
 
mnogo kazu da je to omiljeno letovaliste srba. paralija je tipican grcki grad. ceo je pesackim zonama i prodavnice su na svakom uglu, ima i jedna extra diskoteka na putu paralija katarina.:heart:
 

Back
Top