Beograd -- Odvajanjem Kosova, Srbija bi ostala bez najmanje 85 milijardi evra, koliko vrede rezerve uglja lignita, piše Ekonomist magazin
Najnoviji broj magazina Ekonomist piše da su ove rezerve pete po veličini u svetu i čini ih oko 15 milijardi tona lignita, što je 75 odsto ukupnih rezervi tog uglja u Srbiji, a bez tih kosovskih rezervi, Srbija bi već polovinom 21. veka svoj energetski razvoj morala da temelji na uvozu.
Srbija ne računa na kosovske resurse pri izradi godišnjih energetskih bilansa i strateškog plana razvoja energetike do 2015. godine, iako joj po Rezoluciji 1244 SB UN pripadaju svi prirodni resursi na Kosovu, koji su sastavni deo njene teritorije.
Zbog oštećenih i dotrajalih kapaciteta, Kosovo proizvodi svega polovinu električne energije koja mu je dovoljna. Ako bi se do kraja 2020. godine u energetski sektor Kosova uložile oko dve milijarde evra, ono bi moglo da postane i izvoznik struje.
Osim lignita, na Kosovu postoji i 50 miliona tona cinka i olova, što vredi oko osam milijardi evra, a svega deset odsto ovih ruda nalazi se na severu Kosova, piše Ekonomist.
----------
sve brownfield, greenfield investicije, donacije, fondovi sve na gomilu ne vredi ni 10 milijardi eura.
A samo otete rezerve lignita i rudnici u vlasnistvu nase drzave vrede 90 milijardi . O drugoj imovini naseg naroda i drzave na Kosmetu da ne govorimo.
Sve u svemu to pokazuje pravo lice zapada. Otimacina, pljacka, kolonijalizacija, eksploatacija.