Original vs.Remake

georgejune

Srebrna tastatura
Poruka
209.508
7samurai2.jpg
pf2149.jpg

Pade mi nesto na pamet jedan od omiljenih western filmova..
Sta vi imate reci na tu temu..da li vam se dopao neki remake vise od originala?
 
Da li vise volite original film ili rimejk?
Primeri , sta vam se vise svidelo....

Evo za pocetak "Orkanski visovi" je doziveo nekoliko ekranizacija, a meni je najupecatljivija crno bela verzija, sa Merle Oberon, nekako je najmisticniji i odise posebnom atmosferom.
Nije losa ni verzija sa Juliette Binoche i Ralph Fiennesom.

"Sta se dogodilo sa Baby Jane", crno bela verzija sa Bette Davis ili novija sa Vanessom Redgrave? Ja opet dajem prednost prvoj, mozda zato sto sam prvo nju gledala, mada je i druga sasvim ok.
 
Da li vise volite original film ili rimejk?
Primeri , sta vam se vise svidelo....

Evo za pocetak "Orkanski visovi" je doziveo nekoliko ekranizacija, a meni je najupecatljivija crno bela verzija, sa Merle Oberon, nekako je najmisticniji i odise posebnom atmosferom.
Nije losa ni verzija sa Juliette Binoche i Ralph Fiennesom.

"Sta se dogodilo sa Baby Jane", crno bela verzija sa Bette Davis ili novija sa Vanessom Redgrave? Ja opet dajem prednost prvoj, mozda zato sto sam prvo nju gledala, mada je i druga sasvim ok.

Invasion of the Body Snatchers - kako se prave rimejkovi (osim ove posljednje gluposti) sve su bolji!
 
Kako kad.
Nekad su originalni najbolji, a nekad mi se vise svidja rimejk.

Na primer, The Bourne Identity, sa Metom Dejmonom je mnogo bolji od verzije sa Ricardom Cemberlenom.
S druge strane, originalna verzija Sabrine, sa Odri Hepbern, je bolja od rimejka.
 
Sorry, nisam je pronasla. Svakako je inspirativna, pa cu nastaviti, a moze da se premesti i pripoji prethodnoj.

1401.gif
7081332.2.jpg


Hitchcock je klasika, ali meni se jako dopala i verzija iz 1983. sa Jane Seymour.
 
Poslednja izmena:
Ubedljivo originali.
Ne secam se uopste
nekog rimejka koji je uspeo
da nadmasi original
u velikoj meri.
Ako se osvrnemo na horor
zanr videcemo da je on mozda
jedan od najvise eksplotisanih
zanrova.
Svaki horor iz sezdesetih, sedamdesetih,
osamdesetih godina ima svoju obradu,
a poneki vise njih.
Spanski i japanski horori sve cesce
bivaju ruinirani
od strane nadobudnih Amerikanaca,
a rimejci su tako strasno beskorisni
da je to za sazaljenje.

Da se osvrnem na klasike...

Nikada nisam kapirao cilj
pravljenja rimejka od filmova
koji iza sebe imaju jaku pricu
i koji se mogu svrstati u sam
vrh svetske kinematografije.

Takve filmove je tesko dostici,
a da bi im parirali potrebno je
mnogo volje i truda, za koji oni
nemaju vremena.

Primera radi...
Ne vidim zasto bi jedan Dario
Argento pravio rimejk svoje Suspirie.
Nesumnjivo je da ce se truditi da
poboljsa i moderizuje svoje delo.
Ali ipak...
Savrsen film, savrsena muzika.
U svakom slucaju jedan od njegovih
najpoznatijih filmova.
Ta ista car se ne moze dva puta ponoviti,
svaka promena ce jako boleti.
a koji je cilj kopirati ga?

To bi bilo isto kao kada bi pisac
citavog zivota pisao jednu istu knjigu,
a likovima ponekad samo imena promenio.
Jeste da volim apsurd, ali ne i kada se
on sam izgubi u svojoj apsurdnosti...

U prvom postu je pomenut film
"What Ever Happened to Baby Jane?"...
Ne mogu a da se ne osvrnem,
jer se radi o jednom od meni
omiljenih filmova.
Uglavnom...
svaka cast Vanesi i Lynn Redgrave
na hrabrosti i nesumnjivom talentu,
ali jednostavno genijalnu Bette Davis
i Joan niko nikada nece moci da prevazidje.
 
Poslednja izmena:
Da, slazem se, posle Bette Davis hrabrost je usuditi se i odigrati isti lik, jer posle nje nista nije ostalo da se doda, sve je savrseno na svom mestu.

Rimejk tesko da moze biti bolji, a jedan od razloga za to je sto se celokupna ekipa koja pravi film oslanja na prethodnu verziju, glumac ma koliko sjajan ima ispred sebe kolegu koji je vec savrseno odradio lik, uneo svoj licni pecat u njega, tako da mi (pogotovo ukoliko smo vec odgledali original) nesvesno vec imamo jasnu sliku lika i svaka izmena, nova boja, samo predstavlja odstupanje od vec postojeceg nama jasno definisanog.
 
Da li vise volite original film ili rimejk?
Primeri , sta vam se vise svidelo....

Evo za pocetak "Orkanski visovi" je doziveo nekoliko ekranizacija, a meni je najupecatljivija crno bela verzija, sa Merle Oberon, nekako je najmisticniji i odise posebnom atmosferom.
Nije losa ni verzija sa Juliette Binoche i Ralph Fiennesom.

To nisu rimejkovi nego ekranizacije knjizevnih dela (isto vazi za Jane Eyre, Hamleta, Sliku Dorijana Greja, Anu Karenjinu, Zlocin i kaznu itd.). Sto se Orkanskih visova rice, svi su me filmovi razocarali, i nisu ni do kolena romanu. (Doduse, nisam videla najnoviju TV ekranizaciju, kao ni adaptaciju Luisa Bunjuela snimljenu u Meksiku - ovo drugo me naravno posebno zanima).

Sto se tice rimejka i originala, zavisi. Ima odlicnih rimejkova, ali za to je potrebno da autor ima dobru ideju i da da svoju interpretaciju price.

Najbolji "rimejk" svih vremena je verovatno The Fly (Muva) Dejvida Kronenberga - koja je "rimejk", zapravo radikalno drugacija verzija price iz istoimenog B-horora iz 1958.

http://www.imdb.com/title/tt0051622/
http://www.imdb.com/title/tt0091064/

Sa druge strane, vecina rimejkova koji se danas snimaju su potpuno nepotrebne americke verzije evropskih filmova, koje ne donose nista novo, i cesto pritom razvodnjavaju pricu kako bi je priblizili onome sto veliki studiji smatraju da je ukus americke publike.

Jedan od primera koji me uvek nervira je to sto je vise ljudi gledalo inferiorni americki rimejk Vanilla Sky, nego sjajni spanski original, Abre Los Ojos (Otvori oci).
 
To nisu rimejkovi nego ekranizacije knjizevnih dela (isto vazi za Jane Eyre, Hamleta, Sliku Dorijana Greja, Anu Karenjinu, Zlocin i kaznu itd.). Sto se Orkanskih visova rice, svi su me filmovi razocarali, i nisu ni do kolena romanu. (Doduse, nisam videla najnoviju TV ekranizaciju, kao ni adaptaciju Luisa Bunjuela snimljenu u Meksiku - ovo drugo me naravno posebno zanima).

Sto se tice rimejka i originala, zavisi. Ima odlicnih rimejkova, ali za to je potrebno da autor ima dobru ideju i da da svoju interpretaciju price.

Najbolji "rimejk" svih vremena je verovatno The Fly (Muva) Dejvida Kronenberga - koja je "rimejk", zapravo radikalno drugacija verzija price iz istoimenog B-horora iz 1958.

http://www.imdb.com/title/tt0051622/
http://www.imdb.com/title/tt0091064/

Sa druge strane, vecina rimejkova koji se danas snimaju su potpuno nepotrebne americke verzije evropskih filmova, koje ne donose nista novo, i cesto pritom razvodnjavaju pricu kako bi je priblizili onome sto veliki studiji smatraju da je ukus americke publike.

Jedan od primera koji me uvek nervira je to sto je vise ljudi gledalo inferiorni americki rimejk Vanilla Sky, nego sjajni spanski original, Abre Los Ojos (Otvori oci).

Ima to i dobrih strana ...recimo ja sam cuo da Ameri prave rimejk filma posle svega 3 godine i uzeo Otvori oci,sto inace verovatno ne bi uradio,i pogledao...i naravno odusevio se ...kasnije kada sam pogledao Vanilla Sky,bio mi jadan film,mada ima nekih dobrih scena - kada trpa Penelope i ona se pretvori u Kameronku,Kruz napravi mnogo dobru facu i krene da se zarazno smeje,mnogo je dobro odglumeo ...to je jedina scena koja je bolja od originalne...
 

Back
Top