Quantcast

onkomafija-vreme izmedju skenera 2

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
52.748
Koji sam ja baksuz... Nije bilo dosta sve što imam nego me prekjuče i infarkt drmnu.. :(..
Sad sam kao da mi ništa nije bilo, ali....bilo je povuci -potegni ..Strahoviti bol, pa hitna, pa angio sala na VMA.. i sad imam stent na poklon....
Sofija, imaš li savet za mene? Kako se sačuvati da se ovo ne ponovi.....
U ponedeljak moram zvati onkologiju da vidim šta sa HT..... Na VMA su mi rekli da cu moci da nastavim terapiju, trebala sam primiti 2. ciklus za deset dana. Koliko najduže HT sme sad da se odloži ? Brine me to.
E bre, uzasno mi je zao. Da li ti imas visok pritisak? Razgovaraj sa onkologom, on ce najbolje znati da te posavetuje.

Olja.S

Aktivan član
Poruka
1.345
Nemam visok pritisak.. Nisam imala ni sa srcem nikakav problem, al eto.. Bila nesto bzvz nervozna prekjuce, ko ce ga znati sta mi bi. Tek tako, ceo dan bila dobro, predveče bum, pravo u grudi. Zvala sam ja onkologiju, ali sa svojom doktoricom mogu stupiti u kontakt tek u ponedeljak.
Dobro sam ja sad. . kod kuće sam. :) Ugradili mi 1 stent, prenoćila dve noći na VMA i pustili me.
Samo sam sad zabrinuta šta će biti sa HT. To mi je veoma važno... Tek sam 1 ciklus završila, a treba 3..

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
52.748
Nemam visok pritisak.. Nisam imala ni sa srcem nikakav problem, al eto.. Bila nesto bzvz nervozna prekjuce, ko ce ga znati sta mi bi. Tek tako, ceo dan bila dobro, predveče bum, pravo u grudi. Zvala sam ja onkologiju, ali sa svojom doktoricom mogu stupiti u kontakt tek u ponedeljak.
Dobro sam ja sad. . kod kuće sam. :) Ugradili mi 1 stent, prenoćila dve noći na VMA i pustili me.
Samo sam sad zabrinuta šta će biti sa HT. To mi je veoma važno... Tek sam 1 ciklus završila, a treba 3..
Citala sam da je riziko od infarkta, shloga u jos nekih srcanih oboljenja kod ljudi koji su primali hemoterapiju
4x uvecan, a nasla sam i ovaj clanak na srpskom:

Sistemska terapija može izazvati umor, ispadanje kose, ulceracije u usnoj duplji, proliv, smanjenje i gubitak plodnosti, smanjeno stvaranje krvnih ćelija što može dovesti do anemije, čestih infekcija, krvarenja…
Osim ovih, dobro poznatih neželjenih efekata, sistemska terapija tumora može imati i negativno dejstvo na srce i krvne sudove, bilo direktno, bilo indirektno promenom arterijskog pritiska, poremećajem ravnoteže masti, razvojem metaboličkog sindroma ili stvaranjem krvnih ugrušaka.
Antitumorski lekovi na srcu izazivaju:
– Oštećenje srčanog mišića (miokarda)
i smanjenje sposobnosti kontrakcije, odnosno istiskivanja krvi iz srca što rezultira proširenjem srca i različitim stupnjevima srčanog zatajenja.
– Promene srčanog ritma i aritmije.
– Promene na krvnim sudovima srca koji hrane srčani mišić što može izazvati infarkt miokarda.
Najpoznatiji lekovi koji mogu oštetiti srčani mišić pripadaju grupi antaciklina (doksorubicin, epirubicin) koji posredstvom stvaranja slobodnih radikala dovode do smrti ćelija srca. Ovi lekovi se primenjuju u različitim hemoterapijskim protokolima u lečenju raka dojke. Kardiotoksičnost ovih lekova zavisi od njihove ukupne doze, načina primene i postojanja predhodnih srčanih bolesti.
Kako prepoznati srčane nuspojave?
Hemoterapija
je praćena nizom nuspojava od kojih neke mogu biti potencijalno smrtonosne. stoga je jako važno prepoznati ih na vreme i preduzeti odgovarajuće terapijske postupke.
U slučaju srčanih poremećaja potrebno je obratiti pažnju na sledeće simptome: nizak pritisak, stezanje u grudima, kratak dah, loša tolerancija fizičkog napora, brzo umaranje, nepravilan rad srca, preskakanje srca, suvi kašalj, spavanje na uzdignutom uzglavlju, otok nogu…
U svim navedenim situacijama je neophodno obavestiti lekara i u skladu sa trenutnim stanjem primeniti odgovarajuću terapiju. Važno je što ranije uvideti promene jer su tada rezultati lečenja mnogo bolji uz manju mogućnost neželjenih ishoda. Lekar vam može smanjiti dozu leka, proisati drugi antitumorski lek ili lek koji će zaštititi vaše srce.
Kako da sami zaštitite svoje srce tokom hemoterapije?
Da biste održali svoje srce zdravim preporučuje se uzimanje optimalne ishrane sa manje zasićenih masnoća i rafinisanih ugljenihhidrata, ograničite i unos soli na 2-3 gr dnevno, redovno kontrolišite krvni pritisak, masnoće i šećer u krvi. Ako već imate neku kardiološku bolest potrebno je da redovno uzimate svoju terapiju, konsultovati svoga kardiologa i onkologa vezano za efekte leka i potencijalne neželjene efekte.

Olja.S

Aktivan član
Poruka
1.345
Hvala, Rayela. Vidi, ja nisam imala ni visok pritisak, ni bilo kakav problem sa srcem, pre hemioterapije ispitana mi je kompletna krvna slika, urađen internistički pregled, urađen EKG, pa kad su videli da je sve u redu , tek tada sam dobila odgovarajuću HT...otpuštena sam kući gotovo bez ikakvih neželjenih posledica, osim blage mučnine i nekog metalnog ukusa u ustima. Ni to više nemam, nije mi muka, bila sam skroz ok
...a eto desilo se da doživim akutni infarkt. I sad me više brine to što će mi možda odložiti HT, a meni je važno da je primim. Videću u ponedeljak šta će mi reći moja doktorka sa onkologije. Do tada, mirujem. Srećna što preživeh. Nije ni taj stent toliko strašan. Heh..:)

Affro*

Stara legenda
Poruka
98.150
Hvala, Rayela. Vidi, ja nisam imala ni visok pritisak, ni bilo kakav problem sa srcem, pre hemioterapije ispitana mi je kompletna krvna slika, urađen internistički pregled, urađen EKG, pa kad su videli da je sve u redu , tek tada sam dobila odgovarajuću HT...otpuštena sam kući gotovo bez ikakvih neželjenih posledica, osim blage mučnine i nekog metalnog ukusa u ustima. Ni to više nemam, nije mi muka, bila sam skroz ok
...a eto desilo se da doživim akutni infarkt. I sad me više brine to što će mi možda odložiti HT, a meni je važno da je primim. Videću u ponedeljak šta će mi reći moja doktorka sa onkologije. Do tada, mirujem. Srećna što preživeh. Nije ni taj stent toliko strašan. Heh..:)
Gde su ti radili internisticki pregled? Na Onkoloskom? Meni sem EKG-a nisu nikad nista. Za sve preglede su ke slali da odradim i donesem nalaze i misljenja. Radika sam UZ srca zbog ubrzanog pulsa koji je isao do 160. Davali mi neki lek vise se ni ne secam koji, nesto na V, ali je slabo delovao. Vec vise od godinu dana pijem Presolol od 100, 2x po pola. U zadnje vreme primecujem da mi je puls opet preko 100, sto znaci da cu opet morati na kontrolu i verovatno mi opet promene lek ili jacinu ovoga, ne znam.
Primala sam Doksorubicin 9 ciklusa, a pre toga 6 Adriablastim-a, pa i tri meseca Endoxan. Sve to nam pravi haos u organizmu, jedno leci, pet kvari.
Hvala Bogu da ste na veeme odreagovali i da je sve dobro proslo, bices ti super, videces.
Moj je pritosak uvek nizi, kad dodje do 140/90 osecam se kao pred slogom. Onoge mi oticu sve cesce i vise, onda pijem neku zamenu za Lasix jer drugog nacina nema da se otok povuce. Zamaram se prilicno, a desilo mi se o tp stezanje u grudima iz cista mira, ali je brzo i proslo, disala duboko i hodala polako po kuci. Sve sam se se setila sta je tata radio koji je pre 26 nepunih godina otisao posle treceg infarkta. Obe tetke sa oceve strane muce iste muke i svi inace sa te strane imaju probleme sa srcem, venama i pritiskom. Sve se nadam bar da ce mojq deca povuci vise neke druge bolje genetske predispozicije od ovih vezanih za probleme srca i krvnih sudova.
Pre nepuna dva meseca dobila sam da oujem Roxeru 10mg zbog jako povisenog holesterola i kardiorizika.

Sve ovo ti draga Olja napisah cisto da znas da svaka od nas koja je krocila na Onkologiju ima neke ili sve nus pojave i probkeme vezame za Ht, pa kako se koja provuce i sta koju zapadne❤
Veruj da ces biti dobro i bices :zag: samo se trudi da se ne sikiras i ne nerviras bar oko onoga na sta ne mozes da utices. Srecno.

Olja.S

Aktivan član
Poruka
1.345
Na onkologiji prvog dana, EKG, kompletna KS, pa onda pregled lekara, pregledala me doktorka koja me vodi, izmerila pritisak, poslušala srce i pluća, razgovarala sa mnom o tome šta pijem od lekova, jesam li na nešto alergična.itd. Tek sutradan sam počela da primam hemio A ja sam i sama pre odlaska na HT išla kod interniste, rekoh možda zatreba...
Nisu mi na VMA rekli da je uzrok infarkta HT, ni oni to ne znaju tačno..moj tata je imao slabije srce, ja ne, do sada. Pitala hirurga koji mi je ugradio stent hoću li moći da nastavim HT, kaže da ću moći, pa me to teši.
Hvala ti, Afro.:kiss:.. rekoh posle ovog što me lupilo, sad da mi neko posred kuhinje prospe kantu s' đubretom, necu da se nerviram. Neka je .. Meni bilo dobro i ja, blesava, uzela da čistim i sređujem, kao - nije mi ništa, mogu sve. Pa se nervirala što ne mogu..i eto... :)

Affro*

Stara legenda
Poruka
98.150
Na onkologiji prvog dana, EKG, kompletna KS, pa onda pregled lekara, pregledala me doktorka koja me vodi, izmerila pritisak, poslušala srce i pluća, razgovarala sa mnom o tome šta pijem od lekova, jesam li na nešto alergična.itd. Tek sutradan sam počela da primam hemio A ja sam i sama pre odlaska na HT išla kod interniste, rekoh možda zatreba...
Nisu mi na VMA rekli da je uzrok infarkta HT, ni oni to ne znaju tačno..moj tata je imao slabije srce, ja ne, do sada. Pitala hirurga koji mi je ugradio stent hoću li moći da nastavim HT, kaže da ću moći, pa me to teši.
Hvala ti, Afro.:kiss:.. rekoh posle ovog što me lupilo, sad da mi neko posred kuhinje prospe kantu s' đubretom, necu da se nerviram. Neka je .. Meni bilo dobro i ja, blesava, uzela da čistim i sređujem, kao - nije mi ništa, mogu sve. Pa se nervirala što ne mogu..i eto... :)
Ocigledno nisi svoje stanje shvatila ozbiljno. Da se manes rintanja po kuci ti to bar za sad ne mozes, a hoces li moci otom potom. Ja ne mogu, jedva i onih 30 kv pocistim u tri dana po malo, a nekad sam mogla ocas posla. Bilo nekad.
Ko ti je doktirka, ako te ne mrzi napusi mi u pp.

jolemisa

Veoma poznat
Poruka
10.376
Nemoj protiv sebe.Kuvanje u sebi i ramisljanje o svemu i svacemu,samo stvara probleme.Znam reci ces,lako je to reci,ali treba to sprovesti.Pokusaj da mislis o boljem sutra.Zelim ti sto brzi i bolji oporavak.

Olja.S

Aktivan član
Poruka
1.345
Ocigledno nisi svoje stanje shvatila ozbiljno. Da se manes rintanja po kuci ti to bar za sad ne mozes, a hoces li moci otom potom. Ja ne mogu, jedva i onih 30 kv pocistim u tri dana po malo, a nekad sam mogla ocas posla. Bilo nekad.
Ko ti je doktirka, ako te ne mrzi napusi mi u pp.
Shvatila sam ja svoju bolest ozbiljno,...suočila se još pre tri godine sa dijagnozom. Shvatila, prihvatila, krenula dalje...
Ali, jesam precenila sam sebe i svoje snage....to ste u pravu. :) Mislim - mogu to ja. Ne umem da sedim . Takav mi temperament. Luda glava...Rekla mi ćerka da će da me veže za fotelju :D
Sad učim kako se sebi govori - ja to ne mogu, heh... Koštala me škola.

Affro*

Stara legenda
Poruka
98.150
Shvatila sam ja svoju bolest ozbiljno,...suočila se još pre tri godine sa dijagnozom. Shvatila, prihvatila, krenula dalje...
Ali, jesam precenila sam sebe i svoje snage....to ste u pravu. :) Mislim - mogu to ja. Ne umem da sedim . Takav mi temperament. Luda glava...Rekla mi ćerka da će da me veže za fotelju :D
Sad učim kako se sebi govori - ja to ne mogu, heh... Koštala me škola.
I moj je bio slican samo sto ja htela ne htela nisam mogla, jako me je iscrpljivala hemo. Inace i ja sam uvek dan pre hemo dolaxila u bolnucu davaka krv i radila ekg pa sutra i prekosutra terapija i kuci.
U avgustu sam prestala da ih primam i veruj da iako se ja trudim da kao mogu, puno toga nema sanse da odradim u cugu kao nekad. Sad se trudim da deci pimognem koliko mogu, a savlada mw umor da ne mogu nista. Sreca pa one ni ne ocekuju nemoguce.

crossing over

Primećen član
Poruka
741
Samo da pozdravim ekipu. :lol:
Vidim ima novih na temi.

Olja, mnogi citostatici jesu kardiotoksični, ali svakako i drugi faktori igraju značajnu ulogu: stres, zatim pređašnje stanje kardiovaskuarnog sistema, uz ostale faktore rizika kao što su npr. gojaznost, cigarete, povišene masnoće, šećer...
Moraš sebe poštedeti, ali opet ne prezati ni od čega što te ne zamara. Sedeći ćeš se samo osećati nesposobnijom nego što jesi, zato je važno da "osluškuješ" svoje telo i da neke limite ne prelaziš.

doktorka

Zainteresovan član
Moderator
Poruka
122
Koji sam ja baksuz... Nije bilo dosta sve što imam nego me prekjuče i infarkt drmnu.. :(..
Sad sam kao da mi ništa nije bilo, ali....bilo je povuci -potegni ..Strahoviti bol, pa hitna, pa angio sala na VMA.. i sad imam stent na poklon....
Sofija, imaš li savet za mene? Kako se sačuvati da se ovo ne ponovi.....
U ponedeljak moram zvati onkologiju da vidim šta sa HT..... Na VMA su mi rekli da cu moci da nastavim terapiju, trebala sam primiti 2. ciklus za deset dana. Koliko najduže HT sme sad da se odloži ? Brine me to.
Trombo-embolijske komplikacije su česta manifestacija paraneoplastičnog sindroma.
Veoma često se dešava da pacijenti koji boluju od nekog maligniteta dožive infarkt, plućnu emboliju i sl.
Da ti je to trebalo- i nije. Ali srećom, očigledno nije bilo strašno. :)
Problem saniran, sad malo da ojačaš i nastavljaš sa terapijom.
Nema predaje. ;)

Poruka
19.185
Vidim ima novih na temi.

Olja, mnogi citostatici jesu kardiotoksični, ali svakako i drugi faktori igraju značajnu ulogu: stres, zatim pređašnje stanje kardiovaskuarnog sistema, uz ostale faktore rizika kao što su npr. gojaznost, cigarete, povišene masnoće, šećer...
Moraš sebe poštedeti, ali opet ne prezati ni od čega što te ne zamara. Sedeći ćeš se samo osećati nesposobnijom nego što jesi, zato je važno da "osluškuješ" svoje telo i da neke limite ne prelaziš.
Pozdrav dušice draga. :heart:
Da li sam ja to dobro videla da si ti apsolvent?

Olja.S

Aktivan član
Poruka
1.345
Trombo-embolijske komplikacije su česta manifestacija paraneoplastičnog sindroma.
Veoma često se dešava da pacijenti koji boluju od nekog maligniteta dožive infarkt, plućnu emboliju i sl.
Da ti je to trebalo- i nije. Ali srećom, očigledno nije bilo strašno. :)
Problem saniran, sad malo da ojačaš i nastavljaš sa terapijom.
Nema predaje. ;)
Veliko hvala. :) Mnogo znači što ovde mogu sve da pitam i da dobijem odgovor. Teško mi bilo čekati ponedeljak :) ..
Da, he, izvukoh se za dlaku, ali opet u nesreci imala sam srece da sam brzo shvatila da nešto opasno nije u redu , i da sam uz hitnu pomoć, na vreme stigla do VMA.
Bilo je sve savršeno organizovano, hirurg me čekao u sali dok smo još bili u putu..
Mene sad doživljeni infarkt manje uplašio od mogućnosti da ostanem predugo bez hemioterapije između dva ciklusa.
Baš umeš da umiriš svojim odgovorom ..
Nema predaje.. :)

Poslednja izmena:

Olja.S

Aktivan član
Poruka
1.345
Vidim ima novih na temi.

Veeeeliki pozdrav za tebe dr Haus :)
Ja kao da te poznajem , takav osećaj imam, što čitajući teme o onkologiji ovde, što malo i iz tog tvog avatara, baš ti pristaje.
Hvala za podršku i razumevanje.:)

Rayela

Legenda
Moderator
Poruka
52.748
Vidim ima novih na temi.

[/QUOTE]

Olja ima neke zivotinjke:heart: Setnja sa psom ne zamara, dapache cini cudo.
Ranije su lekari preporucivali mirovanje, danas su preporuke dijametralno suprotne.

Olja.S

Aktivan član
Poruka
1.345
"
Olja ima neke zivotinjke:heart: Setnja sa psom ne zamara, dapache cini cudo.
Ranije su lekari preporucivali mirovanje, danas su preporuke dijametralno suprotne."

Imam prepametnog psa i jednog debelog mačka... :) Trenutno pomalo izbegavam maženje s njima, za svaki slučaj, zbog HT, oslabljen imunitet, rizik od infekcije, itd... Ali, čim prodje HT i malo ojačam, eto mene sa mojim Rašom negde u prirodi :)
Raša je ime mog psa, hehe.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.