okinawa karate

Od snimaka koje si postavio izdvojio bih ovaj snimak:

Pozdrav.
P.S Citat iz knjige:
Kako nadolaze promjene, tako osoba pokazuje veæe poimanje za jednu od tri kate.
Sanchin je najplemenitija, najèistija, i najjednostavnija kata. Vrlo produhovljeni,
duhom bogati ljudi, koji imaju kompletnu spoznaju o sebi, nedvojbeno æe više voljeti
Sanchin od druge dvije kate. Seisan je kompleksna
kata, oblik s mnogo sliènih kontinuiranih pokreta
koji su vrlo precizni. U osnovi introvertna osoba
okrenuta sebi, koja se tek otvara, dati æe prednost
ovoj kati. Treæa kata Sanseiryu je najotvorenija
kata s pokretima koji nose osobu preko širokih
prostranstva, sadržavajuæi sve kružne i èvrste
pokrete. Voljeti æe je samouvjerene i otvorene
liènosti.
 
Poslednja izmena:
I meni se svidja kako taj matorac radi. Citao sam tu knjigu, ali hvala ti, nije na odmet ponovo citati. I Vlada Popovic je napisao slicnu knjigu jos kada je trenirao sa Mariom Topolsekom.
 
Sad kada sam malo bolje pogledao onog matorca kako izvodi sanchin nije mi se dopalo sto je svo vreme izvodjenja stegnut kao kamen. Ipak je shohei-uechi ryu kombinacija meko-cvrsto. Znaci meko pri udisaju- cvrsto pri udarcu zajedno sa kontrakcijom i brzim izdisajem po povlacenju ruke u sanchin kamae, pa opet meko pri udisaju i povlacenju ruke u hikite.
 
P.S. Za ovaj snimak sanchina iz godjo ryua mislim da je jako smesan. Sanchin nije samo kata namenjena za vezbanje disanja nego koncentracije, snage, pravilnog stava i polazna tacka za sve ostalo. :)

Goju ryu iUechi ryu su dve potpuno razlicite vestine , koje vuku korene iz razlicitih stilova kung fua iz Kine
Osnova uechi ryu stila cini stil ”Zdral Koji Jede”. Ne zna se tacno ko je osnovao ovaj stil . Prvi majstor koji se pominje je Fang Suiguan ali se ne zna kod koga je ucio vestinu koja je vec nosila ime „Zdral Koji Jede” . Njegov naslednik je Je Saotao koji dalje prenosi vestinu Zu Zihe-u koji je jos poznavao tehnike stila tigra i zmaja , kod njega je ucio Kanbun Ueci osnivac Ueci karate stila .

Kanryo Higasiona je osnivac Naha te skole iz koje je nastao Goju Ryu karate. Higashiona je ucio kod poznatog majstora Ryu Ryuko-a ( Woo Loo Chin )Majstor Ryuko je drzao skolu borilackih vestina gde su se predavali juznii stilovi borenja , kao i borenje sa razlicitim vrstama oruzija. U zavisnosti od izvora Majstor Ryuko je bio osnivac jednog od stilova belog zdrala - vicuceg zdrala, po nekim izvorima je bio majstor Juzne bogomoljke i wing chuna , a po drugima majstor juznog saolina. U svakom slucaju , analizom tehnika goju ryu-a vidi se osnova u stilu belog zdrala , kao i uticaja drugih juznih stilova borenja .

Dakle , ono sto je ispravno u jednom stilu , pogresno je u drugom , iste stvari mogu imati razlicita znacenja , drugaciji nacin primene ....
U redu je uporedjivati razlicite stilove borenja , onoliko koliko je to moguce , normalno je da neko posmatra drugi stil kroz prizmu svoga , ali reci da je nesto pogresno ili da ne valja samo zato sto se ne radi isto kao u stilu koji radi onaj koji poredjenje pravi je u najmanju ruku neozbiljno .
 
@ zuti car
NIsi me dobro razumeo. Nisam ja omalovazavao nista nego samo konstatovao. Gledao sam ja kako pravi vezbaci gojo ryua rade sanchin i mogu da uporedim onaj snimak sa onim sto sam uzivo gledao. :)
 
Ne bih nesto sada da pametujem,ali postoji mnogo nacina disanja u katama.To sto jedni rade cvrsce/jace disanje a drugi slabije ne znaci da je pogresno.Oyamin karate je izuzetno tvrd stil pa je i njihovo izvodjenje sanchin kate cvrsce od npr. uechi ryu stila.Tako da,po mom misljenju,ne mozemo govoriti o boljem i losijem izvodjenju kate,samo o boljim i losijim izvodjacima.
A sto se tice nepravilnog disanja u ovim katama (sanchin i tensho) tacno je da ostecuje krvne sudove,tako da je potrebno biti jako oprezan kod izvodjenja ovih kata i ibuki disanja uopste(govorim o kyokushinkai stilu).
Dhul Karnayn,koji stil ti treniras?
 
Pa ja treniram kod Vlade, tj. kod Milana Grbica Cupe. Bili su krajem septembra Takamijagi, Yamashiro i ostali i imali smo treninge dva puta dnevno u starom DIF-u i polaganje za Dan_e. Bilo je je jako dobro kao i ranije.:)
 
@milanns213

Hvala ti na odlicnoj knjizi.Skinuo sam je i pregledao.Na ovoj temi cu i ja ovih dana postaviti neke knjige ili korisne linkove i torrente sa kojih se relativno brzo mogu skinuti korisni video snimci ili knjige za ljubitelje razlicitih stilova karatea.

@shoken.

Izvuci se iz kyua u DAN u Shohei ryu je zaista veliko postignuce kod tako dobrih i zahtevnih ucitelja kakvi su majstori iz Shohei ryua.Respekt.
 
@milanns213

Hvala ti na odlicnoj knjizi.Skinuo sam je i pregledao.Na ovoj temi cu i ja ovih dana postaviti neke knjige ili korisne linkove i torrente sa kojih se relativno brzo mogu skinuti korisni video snimci ili knjige za ljubitelje razlicitih stilova karatea.

To je jako dobra ideja.Ne samo karatea nego borilackih vestina uopste,ako imas postavi.
pozz
 
@shoken
Da li koristis makiwaru u svom treningu?Ako da,onda bih te molio da opises svoj trening.Koje udarne povrsine,koliko ponavljanja i sl.I da li posle treninga koristis neke kreme za omeksavanje koze?
Mozda postoji neka dobra knjiga ili video na temu rada na makiwari?
 

Back
Top