Oil pulling

Elle

Elita
Poruka
15.315
Oil pulling ili mućkanje ulja je ajurvedska tehnika za koju se veruje da vrlo pozitivno utiče na zdravlje usne duplje, zuba kao i na opšte stanje organizma.

Tehnika se sastoji u tome da se, najbolje na prazan stomak, kašika ulja promućka u ustima 15-20 minuta. U te svrhe koriste se isključivo nerafinisana ulja, najčešće suncokretovo ili kokosovo, ali se mogu koristi i neka druga nerafinisana ulja (susamovo, maslinovo itd.) Ovim putem uklanjaju se toksini i mikroorganizmi koji se nagomilavaju u usnoj duplji. Zbog toga je izuzetno važno nakon tih 15-ak minuta mućkanja ulje ispljunuti, a potom detaljno oprati zube četkicom i pastom. Pošto ulje nakon mućkanja sadrži mnogo toksina i štetnih materija, treba oprati lavabo nakon toga, ili se ulje može ispljunuti u wc šolju ili papirne maramice koje se potom bacaju u đubre.


Smatra se da ova tehnika pozitivno utiče na organizam tako što:

  • smanjuje rizik od karijesa
  • izbeljuje zube
  • uklanja naslage i kamenac sa zuba
  • utiče pozitivno na zdravlje desni
  • smanjuje upalne procese u ustima i organizmu
  • vrši detoksikaciju čitavog organizma
  • podstiče imunitet

Da li ste čuli za ovu metodu, praktikujete li i kakva su vam iskustva?
 
Oil pulling ili mućkanje ulja je ajurvedska tehnika za koju se veruje da vrlo pozitivno utiče na zdravlje usne duplje, zuba kao i na opšte stanje organizma.

Tehnika se sastoji u tome da se, najbolje na prazan stomak, kašika ulja promućka u ustima 15-20 minuta. U te svrhe koriste se isključivo nerafinisana ulja, najčešće suncokretovo ili kokosovo, ali se mogu koristi i neka druga nerafinisana ulja (susamovo, maslinovo itd.) Ovim putem uklanjaju se toksini i mikroorganizmi koji se nagomilavaju u usnoj duplji. Zbog toga je izuzetno važno nakon tih 15-ak minuta mućkanja ulje ispljunuti, a potom detaljno oprati zube četkicom i pastom. Pošto ulje nakon mućkanja sadrži mnogo toksina i štetnih materija, treba oprati lavabo nakon toga, ili se ulje može ispljunuti u wc šolju ili papirne maramice koje se potom bacaju u đubre.


Smatra se da ova tehnika pozitivno utiče na organizam tako što:

  • smanjuje rizik od karijesa
  • izbeljuje zube
  • uklanja naslage i kamenac sa zuba
  • utiče pozitivno na zdravlje desni
  • smanjuje upalne procese u ustima i organizmu
  • vrši detoksikaciju čitavog organizma
  • podstiče imunitet

Da li ste čuli za ovu metodu, praktikujete li i kakva su vam iskustva?
Koristio sam tu tehniku ,jeste smor ali daje rezultate .
Koristio sam hladno cedjeno suncokretovo ili maslinovo ulje.
 
Oil pulling ili mućkanje ulja je ajurvedska tehnika za koju se veruje da vrlo pozitivno utiče na zdravlje usne duplje, zuba kao i na opšte stanje organizma.

Tehnika se sastoji u tome da se, najbolje na prazan stomak, kašika ulja promućka u ustima 15-20 minuta. U te svrhe koriste se isključivo nerafinisana ulja, najčešće suncokretovo ili kokosovo, ali se mogu koristi i neka druga nerafinisana ulja (susamovo, maslinovo itd.) Ovim putem uklanjaju se toksini i mikroorganizmi koji se nagomilavaju u usnoj duplji. Zbog toga je izuzetno važno nakon tih 15-ak minuta mućkanja ulje ispljunuti, a potom detaljno oprati zube četkicom i pastom. Pošto ulje nakon mućkanja sadrži mnogo toksina i štetnih materija, treba oprati lavabo nakon toga, ili se ulje može ispljunuti u wc šolju ili papirne maramice koje se potom bacaju u đubre.


Smatra se da ova tehnika pozitivno utiče na organizam tako što:

  • smanjuje rizik od karijesa
  • izbeljuje zube
  • uklanja naslage i kamenac sa zuba
  • utiče pozitivno na zdravlje desni
  • smanjuje upalne procese u ustima i organizmu
  • vrši detoksikaciju čitavog organizma
  • podstiče imunitet

Da li ste čuli za ovu metodu, praktikujete li i kakva su vam iskustva?
Moj muž to koristi sa devičanskim susamovim uljem
Mnogo mu se poboljšala paradentoza ( uh kako ovo glupo zvuči :D)
 
Povremeno sam praktikovala ovu metodu, ali ne preporučenih 15 minuta već nekoliko minuta.
Koristila sam maslinovo ekstra devičansko ili suncokretovo nereafinisano ulje..
Treba biti uporan i strpljiv, što ja nisam.
Meni je posle toga 'otužan' ukus u ustma.
Sada, posle podsećanja, možda ću početi ponovo i ponekad.
 
najbolje je kokosovo ulje.

Upozorenje: Ako imate most ili navlaku, ulje razjedas lepak kojim su zelepljeni!
Kako i zašto je najbolje?
Kokosovo ulje je u čvrstom stanju.
Da ga otapaš pre upotrebe ili da staviš kockicu masti da se otapa u ustima?

Ja sam juče ujutru, našte, podsetivši se ovom temom radila sa maslinovim hladno ceđenim.
Kada sam uzela veliku kašiku ulja, stomak mi se 'podigao' i stužilo mi se, ali sam dugo mućkala ulje po ustima trudeći se da prodre između svakog zuba.
I posle pranja zuba imala sam osećaj glatkoće na sluznici u ustima.

Možda mi ne bi bilo otužno da se to radi u toku dana, ali ujutru našte meni nije prijatan osećaj.
Voditi računa da se koja kap ne proguta.

Eto, Mitke, pišemo svoja iskustva( kao obično).
 
s vremena na vreme praktikujem ovo mućkanje i radio sam i sa kokosovim, maslinovim, suncokretovim... verujem da je bolje od onih vodica za ispiranje usta, barem je prirodno.
obično radim nešto dok mućkam, podesim tajmer na 15 min i brzo prodje vreme. u tom procesu mućkanja ulje se saponifikuje i pretvori se u neki prorodni deterdžent koji kad dovoljno mućkamo čisti zube i izmedju prostora zuba. nego to je samo pomoćno sredstvo za održavanje higijene, na prvom mestu je četkica, oralni tuš, itd
 
najbolje je kokosovo ulje.

Upozorenje: Ako imate most ili navlaku, ulje razjeda lepak kojim su zelepljeni!
Otkud ti ovo?

Teško da ulje može uopšte da dopre dotle, jer bi to onda značilo da sva hrana i tečnosti koje se konzumiraju takođe dopiru dotle, a to bi vrlo brzo dovelo do nekih posledica.

Ako se i nešto desi, problem je u tome kako su navlake fiksirane a ne u samom mućkanju ulja.
 
Otkud ti ovo?

Teško da ulje može uopšte da dopre dotle, jer bi to onda značilo da sva hrana i tečnosti koje se konzumiraju takođe dopiru dotle, a to bi vrlo brzo dovelo do nekih posledica.

Ako se i nešto desi, problem je u tome kako su navlake fiksirane a ne u samom mućkanju ulja.
čitao sam o tome, pogledaj malo, pitaj gugla
 

Back
Top