Oil pulling

Elle

Poznat
Moderator
Poruka
8.859
Oil pulling ili mućkanje ulja je ajurvedska tehnika za koju se veruje da vrlo pozitivno utiče na zdravlje usne duplje, zuba kao i na opšte stanje organizma.

Tehnika se sastoji u tome da se, najbolje na prazan stomak, kašika ulja promućka u ustima 15-20 minuta. U te svrhe koriste se isključivo nerafinisana ulja, najčešće suncokretovo ili kokosovo, ali se mogu koristi i neka druga nerafinisana ulja (susamovo, maslinovo itd.) Ovim putem uklanjaju se toksini i mikroorganizmi koji se nagomilavaju u usnoj duplji. Zbog toga je izuzetno važno nakon tih 15-ak minuta mućkanja ulje ispljunuti, a potom detaljno oprati zube četkicom i pastom. Pošto ulje nakon mućkanja sadrži mnogo toksina i štetnih materija, treba oprati lavabo nakon toga, ili se ulje može ispljunuti u wc šolju ili papirne maramice koje se potom bacaju u đubre.

Smatra se da ova tehnika pozitivno utiče na organizam tako što:

• smanjuje rizik od karijesa
  • izbeljuje zube
  • uklanja naslage i kamenac sa zuba
  • utiče pozitivno na zdravlje desni
  • smanjuje upalne procese u ustima i organizmu
  • vrši detoksikaciju čitavog organizma
  • podstiče imunitet

Da li ste čuli za ovu metodu, praktikujete li i kakva su vam iskustva?

DarkMoon

Veoma poznat
Poruka
14.239
Oil pulling ili mućkanje ulja je ajurvedska tehnika za koju se veruje da vrlo pozitivno utiče na zdravlje usne duplje, zuba kao i na opšte stanje organizma.

Tehnika se sastoji u tome da se, najbolje na prazan stomak, kašika ulja promućka u ustima 15-20 minuta. U te svrhe koriste se isključivo nerafinisana ulja, najčešće suncokretovo ili kokosovo, ali se mogu koristi i neka druga nerafinisana ulja (susamovo, maslinovo itd.) Ovim putem uklanjaju se toksini i mikroorganizmi koji se nagomilavaju u usnoj duplji. Zbog toga je izuzetno važno nakon tih 15-ak minuta mućkanja ulje ispljunuti, a potom detaljno oprati zube četkicom i pastom. Pošto ulje nakon mućkanja sadrži mnogo toksina i štetnih materija, treba oprati lavabo nakon toga, ili se ulje može ispljunuti u wc šolju ili papirne maramice koje se potom bacaju u đubre.

• izbeljuje zube
  • podstiče imunitet

Koristio sam tu tehniku ,jeste smor ali daje rezultate .
Koristio sam hladno cedjeno suncokretovo ili maslinovo ulje.

Agatha

Stara legenda
Poruka
77.362

• izbeljuje zube
  • podstiče imunitet

Moj muž to koristi sa devičanskim susamovim uljem
Mnogo mu se poboljšala paradentoza ( uh kako ovo glupo zvuči :D)

Duki Lu

Elita
Poruka
24.257
Povremeno sam praktikovala ovu metodu, ali ne preporučenih 15 minuta već nekoliko minuta.
Koristila sam maslinovo ekstra devičansko ili suncokretovo nereafinisano ulje..
Treba biti uporan i strpljiv, što ja nisam.
Meni je posle toga 'otužan' ukus u ustma.
Sada, posle podsećanja, možda ću početi ponovo i ponekad.

Duki Lu

Elita
Poruka
24.257
najbolje je kokosovo ulje.

Upozorenje: Ako imate most ili navlaku, ulje razjedas lepak kojim su zelepljeni!
Kako i zašto je najbolje?
Kokosovo ulje je u čvrstom stanju.
Da ga otapaš pre upotrebe ili da staviš kockicu masti da se otapa u ustima?

Ja sam juče ujutru, našte, podsetivši se ovom temom radila sa maslinovim hladno ceđenim.
Kada sam uzela veliku kašiku ulja, stomak mi se 'podigao' i stužilo mi se, ali sam dugo mućkala ulje po ustima trudeći se da prodre između svakog zuba.
I posle pranja zuba imala sam osećaj glatkoće na sluznici u ustima.

Možda mi ne bi bilo otužno da se to radi u toku dana, ali ujutru našte meni nije prijatan osećaj.
Voditi računa da se koja kap ne proguta.

Eto, Mitke, pišemo svoja iskustva( kao obično).

FDDD

Domaćin
Poruka
4.991
s vremena na vreme praktikujem ovo mućkanje i radio sam i sa kokosovim, maslinovim, suncokretovim... verujem da je bolje od onih vodica za ispiranje usta, barem je prirodno.
obično radim nešto dok mućkam, podesim tajmer na 15 min i brzo prodje vreme. u tom procesu mućkanja ulje se saponifikuje i pretvori se u neki prorodni deterdžent koji kad dovoljno mućkamo čisti zube i izmedju prostora zuba. nego to je samo pomoćno sredstvo za održavanje higijene, na prvom mestu je četkica, oralni tuš, itd

Elle

Poznat
Moderator
Poruka
8.859
najbolje je kokosovo ulje.

Upozorenje: Ako imate most ili navlaku, ulje razjeda lepak kojim su zelepljeni!
Otkud ti ovo?

Teško da ulje može uopšte da dopre dotle, jer bi to onda značilo da sva hrana i tečnosti koje se konzumiraju takođe dopiru dotle, a to bi vrlo brzo dovelo do nekih posledica.

Ako se i nešto desi, problem je u tome kako su navlake fiksirane a ne u samom mućkanju ulja.

Da biste mogli da otvarate nove teme i trajno koristite svoje ime - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.