Oglasna tabla za antikvitete

Mozda je cela ova zbrka ispala zbog mene, ali ja iskreno nisam imao nameru da Bokcu upropastim posao, samo me je malo zacudila cena koju je ponudio za pistolj koji nije ni video na slici, a kamoli na stolu.Cena naravno da varira, pa to je valjda i sa svim ostalim stvarima u zivotu, ali treba nekim clanovima i objasniti od cega cena zavisi, a ne nuditi od_do e !
E sad, ja sam do skoro bio jedan od onih koji nije imao pojma o lugeru p08, a posedujem isti vec par godina i nasledio sam ga od oca, a otac od dede, a deda od armije, i to je bilo sve sto sam znao o poreklu ovog pistolja.
Elem, lutajuci po netu naisao sam na par vrsnih poznavalaca ovog oruzja koji su mi dosta toga objasnili, na neke sajtove i uputili, a neke stvari i naucili.Prvo, (ovo je za skroz neupucene) novcana vrednost zavisi od toga da li pistolj ima poreklo, odnosno da li posedujes neki papir o njemu ili je nadjen na nekom tavanu, iskopan u nekoj basti, pojavio se u kuci ko zna odakle...(ja na primer imam resenje o dodeli pistolja mom dedi od armije za postignute zasluge, pa onda pise ko je dodelio, koje god. pod kojim brojem zavedeno itd. a imam i dozvolu za posedovanje oruzja koju sam nasledio od oca)
Drugo i ne malo bitno, u kom je stanju pistolj i da li je mozda sastavljan od vise istih, sto se kod nas cesto desavalo (to ces proveriti tako sto se neki kodovi-brojevi moraju pojavljivati na vise delova pistolja, a preko tih kodova ces dalje utvrditi celu istoriju i pricu tvog pistolja. Da, da, istoriju i pricu, jer ces istoriju relativno lako saznati, a za pricu se moras dosta potruditi. E tu pricu ce ti upravo ispricati kodovi, brojevi, slicice, slova koja se nalaze na njemu). Samo nemoj unapred gubiti nadu jer je to vrlo tezak, zahtevan ali ispred svega zanimljiv posao.
Trece, manje bitno da li imas originalni magacin za municiju u rezervi, da li posedujes koznu futrolu za njega da li imas pribor za ciscenje...
Posto smo nesto za pocetak razjasnili, postavlja se pitanje KOLIKO VREDI >? Ko ti to sad moze napamet reci a da ne vidi sliku iz vise uglova da ne zna da li je u upotrebljivom stanju, koliki je stepen ostecenja cevi, da li magacin dobro naleze, posto su neki modeli najcesci problem imali oko toga itd.
Samo da ispravim sebe, NEKO ti moze reci, a da li je to prava cena to ces morati za pocetak sam da razmislis.
Da, umalo da zaboravim, postoje specijalni sifrarnici koji ti se nalaze na netu gde dosta stvari mozes i sam zakljuciti, ja sam ih poskidao pa sam dosta stvari o tim slicicama i kodovima sam naucio, pa gde je proizveden (moj je u Erfrutu) pa koje god. pa da li je broniran, pa u kojoj seriji je radjen, da li je duze cevi ili krace pa koje su ga jedinice nosile, sve ti to utice na cenu.
To je bilo od mene za skroz neupucene, a za one koji materiju poznaju bilo bi mi drago da ovu nasu pricu malo prosirimo.
Pozdrav !!
 
Pozdrav!
Interesuje me dali neko zeli da kupi Nalivpero, Parker Duofold...??
Parker Jr. Duofold nalivpero koji je napravljen u Kanadi u 1920. to je lepo polu-flex perce. Ovo nije u potpunosti servisirati nalivpero.

Izrađivač: Parker
Model: Duofold Jr.
Boja: crna i Pearl Moderne
Godina: 1920
Zemlja porijekla: USA
Cap Materijal: plastika
Barel Materijal: plastika
Cap Stil: vijak
Trim Materijal: zlato ispunjena
Duljina sa kapom na: 4 9 / 16 "
Obilježavanje perce: Parker Duofold Kanadi
NIB Materijal: 14K zlato
NIB Fleksibilnost: polu-flex
NIB Širina (tip): srednje
Feed: zubac testere
Cena: Po dogovoru..
Isticem..Nalivpero nije u upotrebi!!!
 
Pre nekoliko godina u časopisu "Kalibar" izlazio je feljton o ovoj vrsti noža. Nož se zove koričnjak, i označen je kao autohtoni srpski nož. Ukoliko želiš mogu skenirati te feljtone i poslati ih na mejl
znam za taj clanak u Kalibru tamo sam ga i komentarisao, pa da ponovim.
Tesko da se taj tip noza moze nazvati autohtoni srpski, zato sto taj tip noza skoro identicnog oblika se srece i u Lici, vidjao cam ga i u Gorskom Kotaru i u medjumurju, ima ga i u Bosni i podjednako je vidjan kod sva tri naroda, narocito kod cobancadi, zovu ga "cakija"
Pre bi se moglo reci da je u pitanju autohtoni balkanski noz.
 
znam za taj clanak u Kalibru tamo sam ga i komentarisao, pa da ponovim.
Tesko da se taj tip noza moze nazvati autohtoni srpski, zato sto taj tip noza skoro identicnog oblika se srece i u Lici, vidjao cam ga i u Gorskom Kotaru i u medjumurju, ima ga i u Bosni i podjednako je vidjan kod sva tri naroda, narocito kod cobancadi, zovu ga "cakija"
Pre bi se moglo reci da je u pitanju autohtoni balkanski noz.

pa ne znam da li si znao ali na tim prostorima su zhiveli Srbi...bez obzira shto su posle menjali veru,pa su postali "hrvati" i/ili "boshnjaci"...
 
pa ne znam da li si znao ali na tim prostorima su zhiveli Srbi...bez obzira shto su posle menjali veru,pa su postali "hrvati" i/ili "boshnjaci"...

Znam ja dobro na kojima su prostorima ziveli Srbi, ali taj tip noza, ta konstrukcija sklapanja i osiguravanja da se noz kod upotrebe ne okrene prema gore je jako stara, potice jos iz rimskih vremena. Noz tog tipa nekad vrlo slicnog oblika reza, nekad neznatno razlicitog su koristili i rimski legionari.
I onda verovatno od njih preuzimali ostali narodi koji su ziveli pored njih ili sa njima ili koji su sa propasti rimskog carstva naseljavali te prostore.
Uz put, na limundu neki limundovci prodaju seciva nozeva tog tipa pronadjena na rimskim lokalitetima.
 
Nego koliko vredi taj moj nož? Hvala Recke na objasnjenju porekla noža, za ovaj vam mogu reći da ga je moj pradeda oduzeo ustaši tokom WWII u Slavoniji. Tako da , il je taj ustaša bio pokatoličeni srbin - ili ga je i on oteo nekom - ili su ga i oni pravili
 
mozda je ovaj bolji i originalniji.
 

Prilozi

  • 001.jpg
    001.jpg
    64,7 KB · Pregleda: 112
Dobijen 1976 godine u Parizu, prilikom kupovine kamiona.
Ugraviran kamion sa nazivom te firme.
Sat je ispravan - potrebno je ocistiti ga.
Sajdzija koji ga je otvarao kaze da je sat i mehanizam dobar i ispravan, verovatno zbog toga sto je reklamirao firmu nije ugraviran proizvodjac.
Ukoliko je neko zainteresovan, pustite PP.
 

Back
Top