Obavezan vojni rok

tab503

Tabana po forumu
Administrator
Poruka
113.392
U Srbiji se već godinama priča o vraćanju obaveznog služenja vojnog roka, ali se poslednjih meseci otišlo korak dalje pošto je Generalštab VS u januaru zvanično pokrenuo tu inicijativu.

Do 1. maja ova institucija zajedno sa Ministarstvom odbrane trebalo bi da dostavi predsedniku Aleksandru Vučiću sve predloge modela obaveznog služenja vojnog roka nakon čega će zajedno doneti konačnu odluku. Zbog toga se ne očekuje da vojna uniforma bude obavezna pre početka ili sredine 2025. godine.

Kako stvari sada stoje, obavezni vojni rok trebalo da se sastoji iz dva dela i da traje tri meseca. Ideja je da obuka bude iz dva dela - teorijska i praktična:

  • Teorija bi obuhvatala osnove vojne taktike i tehnike, vojno pravo, prvu pomoć i samozaštitu, ABH odbranu
  • Tokom praktične obuke regruti bi naučili kako se rastavlja i sastavlja oružje, gađa iz različitog pešadijskog naoružanja, prošli bi i borbu bez oružja i samoodbranu, kretanje i maskiranje na bojištu
E2Ek9kpTURBXy84ZmY3ZDY4NjgxNmQ2ZTk0NzhhZWJkZmQxODgzZTc2OC5qcGeRkwLNBLAA3gABoTAF


Po sadašnjem zakonu, obavezni vojni rok bi služili svi muškarci mlađi od 27 godina, mada je ranije bilo moguće "odlaganje vojske" do 30. godine. Prigovor savesti na služenje vojnog roka i dalje će biti moguć s tim što bi "civilna vojska" drugačije izgledala.

- Ne mislim da oni koji se pozovu na prigovor savesti, treba da idu u obdaništa. Ako imate pravo da istaknete prigovor savesti, to je za nošenje oružja, to nije za život u kasarnskim uslovima - rekao je ministar Vučević.

Kako se moglo čuti, oni koji bi izrazili "prigovor savesti" takođe bi kao i svi drugi bili raspoređeni po kasarnama, samo ne bi imali dodir sa oružjem. Takođe, imali bi duplo duži vojni rok, a to znači najmanje šest meseci.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/4...rodno-osetljivi-jezik-i-zabrana-uvoza/ccpe6n7
 
Poslednja izmena:
Misljenja sam da je ovo bezveze.
Mi nemamo para za ovu igracku jer tu vojsku treba hraniti, odevati, placati struju i vodu za kasarne i jos svasta nesto a istorija nam je pokazala da cim zagrmi pola njih pobegne u inostranstvo tako da dzaba im obuka.

Bolje je vise uloziti u profesionalnu vojsku, animirati velikim platama ljude da joj pristupe i na taj nacin imati ozbiljnu vojsku koja ce moci da reaguje po potrebi.

Ovo da za prigovor savesti rok bude duplo duzi mislim da se kosi sa ljudskim pravima i da nece moci da prodje.
 
Taman da klinci nauce lepo da pucaju, pa da se lepse poubijaju medjusobno.
Ovakav "vojni rok" se svodi, bukvalno, na obuku u streljani - bez dovoljno vremena da se razvije ikakav osecaj da si vojnik, da si deo neke celine, da se stekne neki osecaj odgovornosti, stekne 'drug do groba'.....
 
U Srbiji se već godinama priča o vraćanju obaveznog služenja vojnog roka, ali se poslednjih meseci otišlo korak dalje pošto je Generalštab VS u januaru zvanično pokrenuo tu inicijativu.

Do 1. maja ova institucija zajedno sa Ministarstvom odbrane trebalo bi da dostavi predsedniku Aleksandru Vučiću sve predloge modela obaveznog služenja vojnog roka nakon čega će zajedno doneti konačnu odluku. Zbog toga se ne očekuje da vojna uniforma bude obavezna pre početka ili sredine 2025. godine.

Kako stvari sada stoje, obavezni vojni rok trebalo da se sastoji iz dva dela i da traje tri meseca. Ideja je da obuka bude iz dva dela - teorijska i praktična:

  • Teorija bi obuhvatala osnove vojne taktike i tehnike, vojno pravo, prvu pomoć i samozaštitu, ABH odbranu
  • Tokom praktične obuke regruti bi naučili kako se rastavlja i sastavlja oružje, gađa iz različitog pešadijskog naoružanja, prošli bi i borbu bez oružja i samoodbranu, kretanje i maskiranje na bojištu
E2Ek9kpTURBXy84ZmY3ZDY4NjgxNmQ2ZTk0NzhhZWJkZmQxODgzZTc2OC5qcGeRkwLNBLAA3gABoTAF


Po sadašnjem zakonu, obavezni vojni rok bi služili svi muškarci mlađi od 27 godina, mada je ranije bilo moguće "odlaganje vojske" do 30. godine. Prigovor savesti na služenje vojnog roka i dalje će biti moguć s tim što bi "civilna vojska" drugačije izgledala.

- Ne mislim da oni koji se pozovu na prigovor savesti, treba da idu u obdaništa. Ako imate pravo da istaknete prigovor savesti, to je za nošenje oružja, to nije za život u kasarnskim uslovima - rekao je ministar Vučević.

Kako se moglo čuti, oni koji bi izrazili "prigovor savesti" takođe bi kao i svi drugi bili raspoređeni po kasarnama, samo ne bi imali dodir sa oružjem. Takođe, imali bi duplo duži vojni rok, a to znači najmanje šest meseci.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/4...rodno-osetljivi-jezik-i-zabrana-uvoza/ccpe6n7
E, bre, ljudi, što se sve ovo dešava? Opet nam odoše tri meseca u vojsku kao da nam nije dosta što već trošimo vreme na poslovima koje ne volimo. Teorija, praksa, pa teorija opet... K'o da smo mi sad neki generali! A šta će nama vojno pravo, majku mu? Da li će to nekom koristiti kad bude tražio posao u fabrici?

A nekako mi sve ovo liči na pritisak sa svih strana, kao da nam stalno treba neko oružje nad glavom. A prigovor savesti - to je već neki cirkus! Kao da će neko ko je protiv nošenja oružja ležati na ružičastim jastucima dok mi, ostali, jurimo po kasarnama. Ma dajte, bre, nešto novo, ne ovu staru priču!

Ako mene pitate, nek' svi ovi pametnjakovići što smišljaju ove gluposti sami odu u vojsku i provedu tri meseca po šumama i barama. Možda bi tad shvatili kako je biti običan radnik koji svakog jutra ustaje u cik zore i ide na posao koji mrzi.
 
jedna od prvih stvari koja je uradjena kad je sloba skinut sa vlasti je ukidanje obaveznog vojnog roka.

da li je ako se izglasa, ovo pocetak vucicevog kraja?
mladi sigurno nece u vojsku i nece glasati za onog ko to gura.
 
jedna od prvih stvari koja je uradjena kad je sloba skinut sa vlasti je ukidanje obaveznog vojnog roka.

da li je ako se izglasa, ovo pocetak vucicevog kraja?
mladi sigurno nece u vojsku i nece glasati za onog ko to gura.

Kako nece, kad ce da udese to da dobijaju dnevnice, plus ce dobiti besplatnu obuku u streljastvu.
Posle ovoga svake druge godine cemo imati po jednog Kostu.
 

Back
Top