NTFS vs FAT 32

peleplay:
je li, da vas pitam : Pri formatiranju diska posto uvek zadajem komandu /s a za prilaz DOSu koristim win98 boot da li bi DOS radio?

Ma niko tebi nista ne kaze zato sto ne znas, niko se nije naucen rodio, ali gledaj da razumljivo postavis pitanje. Pogledaj opet ovo gore i ako ti je jasno sta je pisac hteo da kaze, svaka ti cast.

Pozdrav!
 
Кулиража:
DOS mozes koristiti, ali ne mozes formatirati particije pod NTFSom.

a da li postoji neki proces ekvivalentan komandi format koji treba uraditi kako bi sav sadrzaj diska bio obrisan?

Pjer, izvini definitivno se nismo razumeli. delovalo mi je kao nesto drugo. Sorry jos jednom
 
Pjer_Nis:
Ma nema tu sta da ucis nesto posebno oko NTFS-a, imas mogucnost da setujes dozvole za svaki folder, ili cak fajl, koji korisnik sta i gde moze da radi. Ali i ne moras, niko te ne tera.
A dual boot sa 98 nije losa stvar, recimo ovako: C particija, win98 (mora fat32), D particija, XP, na NTFS-u. I na net ides samo sa 98, koji ne vidi D particiju, i nema sanse da se prenese neki virus na nju. Tako da to sto win 98 ne vidi ntfs, ponekad moze da se preokrene i u prednost. Ja licno nemam nigde dual boot, i svuda postavljam XP na masine preko 500Mhz, a na slabije win2000 pro i svuda je NTFS i nemam nikakvih problema.

dzaba tebi sve te dozvole kad ti ukradem ceo hard ukacim na drugi komp i procitam ...
 
Pjer_Nis:
Ma nema tu sta da ucis nesto posebno oko NTFS-a, imas mogucnost da setujes dozvole za svaki folder, ili cak fajl, koji korisnik sta i gde moze da radi. Ali i ne moras, niko te ne tera.
A dual boot sa 98 nije losa stvar, recimo ovako: C particija, win98 (mora fat32), D particija, XP, na NTFS-u. I na net ides samo sa 98, koji ne vidi D particiju, i nema sanse da se prenese neki virus na nju. Tako da to sto win 98 ne vidi ntfs, ponekad moze da se preokrene i u prednost. Ja licno nemam nigde dual boot, i svuda postavljam XP na masine preko 500Mhz, a na slabije win2000 pro i svuda je NTFS i nemam nikakvih problema.

Citam ove tvoje postavke o dual bootu 98-ice i XP-a, kazes 98 na FAT32 a XP na NTFS, vidis ja sam zainteresovan za tu kombinaciju ali mi nesto nije jasno oko promene OS-a odnosno kako se tu regulise koji os se podize ako se ne vide (kazes da nemas dual boot ja uvek imam neku kombinaciju ali nisam probao da napravim dva fajl sistema) mislis li da je to izvodljivo samo po sebi ili mislis na VMware, daj molim te malo o tome :!: :!: :!: :(
 
Vidi ovako, prvo normalno instaliras win98 na c particiju. Pa onda kada podignes sistem sa CD-om od XP-a, izaberes da instaliras XP na D particiju, i da je pre toga formatiras u NTFS. Dalje ti sve sam setup od XP-a odradi. Posle toga prilikom ukljucivanja masine, dobijes izbor koji sistem hoces da podignes. A podaci o instaliranim sistemima su u fajlu c:/boot.ini
 
Kazem imao sam i sada imam dualboot ali i C i D particije su FAT32 da bi se sistemi videli kao i da bi videli E particiju na kojoj su podaci i jos 20Gb materijala, dali ovo pises iz licnog iskustva ili teoretski, ako su podaci o sistemima u C:\ boot.ini kako onda vidi D u NTFS-u i sta sa E particijom koja saradjuje i sa C i sa D, odgovori ako si imao instalirano tako nesto, u svakom slucaju hvala :!: :?:
 
Iz iskustva govorim, sve te kombinacije sam isprobao. C: je sistemska particija, i u fajlu boot.ini se nalaze informacije o inslaliranim operativnim sistemima. Pogledaj ga i sve ce da ti bude jasno. Po defaultu je skriven. Kada imas w98 na C: i recimo XP na D: onda ako hoces da svi sve vide, stavi svuda FAT32. Ako neces da iz 98-mice bude vidljiva neka particija, stavi NTFS. Neki ljudi recimo to postave i onda daju svom klincu da se igra u win 98, i ne brinu da ce nesto da im obrise od bitnih podataka na D:
 
ZoNi:
zasto NE? Ja uvek i svuda stavljam iskljucivo NTFS, kao noviji i bolji sistem... FAT32 ide jedino za Win98...
Izvini shto me nije bilo pre. Jednostavan odgovor:
NTFS se stalno menja i tako samo odgovarajuca verzija Win-a sa NT kernelom moze da chita i pishe po NTFS particijama. FAT je standard koji je dao IBM, mislim, i koji se godinama ne menja i koji mogu da koriste svi zhivi sistemi koje sam ja vidjao. Dakle, ako na kompu imash nesho shto nije Win NT, zaobidji NTFS za svoje podatke :wink:
 

Back
Top