Nozevi uopste

za pocetak, noz je nastao kao alatka, ali i oruzje koje je koristio primitivni lovac i pravio ga je od kamena, roga zivotinja itd. kasnije pocinje izrada od bakra, bronze, gvozdja itd.
A sad sto je kasnije nekima noz postao fetis to je vec za neki drugi pdf.
Ako ti je dostupan internet pogledaj na diskaveriju imas dve serije o prezivljavanju i u obe mozes videti da je noz osnovna alatka za prezivljavanje u prirodi.
U ratovima se ponekad koristi i kao oruzje, ali od najranijih vremena je covek u ratovima prvenstveno koristio neka efikasnija oruzja, noz je bio za kraj, za zadnju nuzdu.
Ako se bavis lovom isto tako znas da noz koristis i da naseces granja za vatru, i da oteses raznjice, ako imas sta da na njih nanizes, i da oderes divljac ako si imao srece i znanja da sta ulovis, i da naseces hleba, paradajza, slaninice i da ne nabrajam. A te "opake face" kojima je noz fetis oni su za neki drugi pdf. Vrlo dobro bi im pristao pdf zdravlje ili tako nesto sto se bavi psihickim zdravljem stanovnistva.
I uz put, da poslusam tvoj savet pa da pitam nekog ko stvarno koristi noz za sta ga to koristi?

Jevdokane, ako mogu, preporucio bih ti da jos jednom procitas CoffeInn-ov post na koji si odgovorio gore citiranim recima.

Da se ne mucis, kopiracu ti ovde pomenuti teks sa naglaskom na reci koje ocigledno nisi hteo da vidis:

za pocetak:
noz nije alatka kojom se radi svasta
:dash::dash::dash:

o nozevim pitaj onog ko ga stvarno koristi
ovde imas opake face koje prave i koriste nozeve.
www.outdoors-forum.com

Ovaj put valjda vidis da nije napisano da se noz ne koristi uopste vec da se noz ne koristi za svasta. Mislim da dalje tumacenje nije potrebno jer mi se cini da si i sam svestan da je noz alatka koja nije namenjena da se koristi umesto srafcigera, pajsera, sekaca i sl..

Ajd' dobro, zabune i previdi se cesto dogadjaju ali mi nije jasno zasto clanove nekog drugog foruma pljujes a da ih uopste ne poznajes. Moguce da mi sa pomenutog foruma imamo psihickih problema ali ti svakako nisi pozvan da o tome sudis.

Ekipa koja je na www.outdoors-forum.com se moze sresti i na nekih 20-tak strana ove teme gde je pokusala da podeli svoja iskustva sa svima vama. Dok smo ovde bili aktivni, niste nas smatrali mentalno poremecenima. Nase komentare i skupih i jeftinih nozeva ste pozdravljali jer vam je bilo normalno da iskreno kazemo da li nesto (po nasem misljenju) vredi pare koje se za to traze ili ne.

Kad je CoffeInn napisao nesto sto tebi nije odgovaralo, kao da si jedva docekao priliku da popljujes nekog ko je spreman da da 150-200 pa i vise Evra za noz. Sta ti mislis da li mi dajemo tolike pare za nozeve da bi ih gledali ili da bi ih koristili i dalje usavrsavali nozeve koje sami pravimo?
Vidis, ja se nisam naucen rodio i potrebno mi je da vidim kako nesto izgleda i da isprobam kako nesto radi pre nego sto oformim svoje misljenje o tome. Ne znam kako ti, ali meni citanje tekstova iz nozarske materije nije dovoljno... da ne pricam o komentarima novinara koji su placeni da napisu "ovo ili ono". To "teoretisanje" mi moze dati samo povod da stvar proverim u praksi a ne da bespogovorno poverujem u njihove reci.

Sto se tice pitanja, mogao bih ti nabrojati za sta sve koristim noz ali zasto? Da bi ti posle rekao da sam lud sto nozem od 140 Evra deljem drzalje za sekiru ili sto istim, odmah nakon toga, gulim jabuke i cistim ribu.


Ziv i zdrav ti meni bio.
 
za pocetak, noz je nastao kao alatka, ali i oruzje koje je koristio primitivni lovac i pravio ga je od kamena, roga zivotinja itd. kasnije pocinje izrada od bakra, bronze, gvozdja itd.
A sad sto je kasnije nekima noz postao fetis to je vec za neki drugi pdf.
Ako ti je dostupan internet pogledaj na diskaveriju imas dve serije o prezivljavanju i u obe mozes videti da je noz osnovna alatka za prezivljavanje u prirodi.
U ratovima se ponekad koristi i kao oruzje, ali od najranijih vremena je covek u ratovima prvenstveno koristio neka efikasnija oruzja, noz je bio za kraj, za zadnju nuzdu.
Ako se bavis lovom isto tako znas da noz koristis i da naseces granja za vatru, i da oteses raznjice, ako imas sta da na njih nanizes, i da oderes divljac ako si imao srece i znanja da sta ulovis, i da naseces hleba, paradajza, slaninice i da ne nabrajam. A te "opake face" kojima je noz fetis oni su za neki drugi pdf. Vrlo dobro bi im pristao pdf zdravlje ili tako nesto sto se bavi psihickim zdravljem stanovnistva.
I uz put, da poslusam tvoj savet pa da pitam nekog ko stvarno koristi noz za sta ga to koristi?

www.outdoors-forum.com je ozbiljan forum namenjen ljubiteljima prirode i outdoors aktivnosti. Forum čine ozbiljni ljudi sa velikim iskustvom. Pod "opasne face" se misli na talentovane majstore i stručne i OBRAZOVANE ljude različitih profila. Gospodine, vidim da ste veliki psihijatar isto kao i inženjer pa sumnjam da biste vi to razumeli. Ovo pišem samo zato da drugi ne pomisle da se radi o gomili napaljenih ljudi koji vitlaju noževima.
 
Ne mogu da shvatim da za jedan mali komad metala samo sto je malo estetski bolje uradjeno dam platim 200eura mnogo je to za mene bas bas mnogo...
Briga mene za kvalitet vazno mi je da noz lepo izgleda estetski onako nesto malo po mom ukusu a sad da li je kvalitetan i ne bas me briga!
Naravno bitno mi je do odredjene granice i to da nprimer moze da se koristi dobro nekih 5 godina bicu zadovoljan a da dam onolke pare za komad metala nikako!!!
Pa moja gitara kosta manje od jednog noza a sta sve ona zahteva!!!
Ja bih najvise za noz dao 1000 din i kraj...
Bitno mi je da obavlja dobro poso nekih 5 godina i da je estetski solidno uradjen nesto po mom ukusu...
Ima li nekih preporuka...?

...ako je noz samo komad metala, ondak i gitara je komad drvo sa nekoliko zica.... I ja nemogu da shvatim kako neko za malo drveta i 5-6 zica daje vise od 1000 dinara....da ne pricamo o onim obicnim platnima koji ljudi ih nazivaju umetnicka dela i za njih daju citava bogatsva...
 
Poslednja izmena:
Dva nova noža..

P1030136-1.jpg


P1030140-1.jpg


P1030149-1.jpg


P1040014-1.jpg


P1030983-1.jpg


P1040003-1.jpg


pozdrav kolegama sa outdoors foruma :super:
 
Moji nozevi.jpg


Cold Steel kukri
S&W Homeland Security folder
Ovi mali su Muele
Herbertz tanto
Muela Kendo
Impa tanto
No name tanto 440c
Muela tanto
Linder maceta

Ja sam ljubitelj prirode i cesto izlazim. Ovi nozevi nisu vrhunskog kvaliteta. Uglavnom 440. Puno ih koristim i jos uvek mi se nije desilo da noz svojim kvalitetom ne moze da prati moje zahteve kad sam napolju, tako da za sad nemam nameru da prelazim na karbon ili san mai.
 
Lepa kolekcija nema šta.
Gde si našao mačetu i kukri i po kojim cenama?

I jedno idrugo sam kupio na sajmu lova i ribolova u Nisu. Karakteristike im mozes naci na puno mesta na netu. A cene su 2200 din. za macetu i oko 2500 din. za kukri. Kazu da je taj kukri Cold Steel napravio kao izuzetno jeftin i isplatljiv. Jako se dobro pokazao na terenu i drugima i meni. Maceta se radi u Solingenu. Takodje dokazana na terenu.
 
Vrabac svaka čast,prvi nož je perfektan za svaku divljač a može i grublje poslove da obavi,geometrija mi se sviđa,jednostavno a efikasno!!
Drugi isto tako za klopu i sitniju divljač zaista imaš stila,volim jednostavnost koja liči na BRKT
 
ja nozeve pravim, .... asembliram,... kujem,... kalim.... ostrim,.... tupim :)
.... i tako evo vec mnoooooooooooooogo godina :)

imas u Sarajevskoj preko puta nekakvog hotela, radnju za motorne testere, accesories, etc....
e, tamo mozes da nadjes Bahco za 800 dinara, sto je = Mora
Nekoliko je puta jeftiniji od bilo kog Muela noza, ali je zato nekoliko puta bolji od skoro svakog Muela noza
Ko jednom proba Moru (Bahco) taj ih skupi makar jos nekoliko :)

Da li si mislio Sarajevska 50 "Bandjur" oni u toj ulici jedino imaju nozeve stvarcice za ribolov i pirotehniku ?!
 
cao svima! hteo bi da pravim noz, i ne znam sad od cega mnogo materijala mi je padalo na pamet a vidim niko ne spominje onaj sto mi prvi pada a to je "stirija" mislim da je to jako jak celik!? a zanima me i gde mogu da nadjem nitne za drske? imam jedan lovacki noz a ne mogu da mu zanitujem drske?
 
Moj ti je savet da za pocetak eliminises stiriju kao materijal ako ce ti ovo biti prvi noz.Imaces mnogo vise sansi da ga zaj.bes nego da sve ispadne kako treba.Mnogo ce ti biti lakse da ga napravis od turpije,testere od cirkulara ili neceg drugog ili lisnate opruge od motornih vozila.Za nitne moze dobro da posluzi zica za autogeno zavarivanje.
 
Oblik nije bas po mom ukusu ali je zato izrada fenomenalna,cista desetka.da li se profesionalno bavis izradom nozeva ili ti je to samo hobi?
Pridruzujem se cestitkama. Ukus je nesto sto je individualna stvar. Ali kao sto si rekoa izrada je fenomenalna. I ono sto je po meni jos vaznije noz izgleda da je funkcionalan. Neznam koliko je debljina rucke, odnosno kako lezi u ruci, ali kao sto smo se slozili izrada fenomenalna i ocigledno da je multifunkcionalan, moze da se upotrebi u mnoge svrhe.
Mali dodatak: i izbor materijala je jako dobar. Materijal je izvorno preevidjem za izradu mernih instrumenata, ali se odlicno kali i ima sitno zrno. Samo je zbog hemiskog sastava tezak za kaljenje. Ako je noz dobro okaljen onda je to noz kakav se retko vidja i po stranim nozarskim revijama.
 
Poslednja izmena:
Mene interesuje gde si nabavio materijal?Drugo,interesuje me kojim alatom obradjujesh celik,tj. kojom masinom posto vidim da je izuzetno precizno odradjen.Trece sto me zanima je potpis na nozu,cime je radjen?Cetvrto bi bilo da te pohvalim ali mislim da nemam sta reci sto nije vec receno.Eto,jedino bih ti zamerio na tome sto,gledajuci drske tvojih nozeva sticem utisak da ti je estetika celog noza u prvom planu.Naravno,estetski su besprekorni ali mislim da je drska izuzetno losha za neki duzi rad sa nozem.Cini mi se da su sve drske odradjene loshe u tom smislu.I kad pomenuh drsku,reci cime je tretirash(a da nije laneno ulje)???
 
Hvala, hvala
maverich, idemo redom: materijal mi je nabavio jedan drugar sa jednog drugog foruma. ako te baš silno zanima, mogu da ga pitam da li može da nabavi još. Alat nije neki specijalni, mala ugaona brusilica, turpije i šmirgle. Potpis je urađen sa baterijom od 9V i slanom vodom. Drške... nismo deca, zna se koje i kakve su drške ubedljivo naj udobnije za duži rad sa recimo drvetom, što opet ne znači da će u nekom drugom hvatu ta drška biti udobnija od neke druge koja je za kuhinjsku upotrebu... ne znam koji su tvoji kriterijumi za "dobru" dršku?
Drvo tretiram sa mešavinom borove smole i lanenog ulja, i sa uljem za kundake
 

Back
Top