Norveski radijatori (opet)

vd:
meni se javlja da se za 15000 din može kupiti bar tri slična:)
inače 800 W bilo kog izvora grejanja je dovoljno za cca 16 m2 prosečno izolovanog prostora
Nije dovoljo za nase podneblje i nasu gradnju (knap je i za niskoenergetske kuce):neutral:

:think: i ja nešto načuo da taj mermer radioaktivan. Možda je ovaj norveški još više pa ne mora da radi na struju...a i brzo ti grejanje više ne treba :mrgreen:
:) Nesto si pobrko, mermer je krecni kamen i nema zracenja (ako, daleko ispod normalnog), granit je vulkanskog porekla i vecina od njih imaju dosta jako zracenje ;)
 
I živo me zanima šta oni rade...troše 800W a greju kao 2kW? Ajd ubedi nas da su bolji od bilo koje grejalice.
Imam utisak da se često brkaju babe i žabe.
Snagu i količinu potrebne energije određuje prostorija! Ako za jednu prostoriju treba snaga od 5 kW da bi je zagrejala, nema izvora od 4, 3, 2, 1 kW ili 800 W koji bi je jednako zagrejao! Samim tim 800 W nikako ne može zameniti 2 kW, odnosno 2000 W.

Isto tako, ne mogu se neposredno upoređivati grejna tela koja zagrevaju celu prostoriju sa onima koja zrače. Ako grejno telo zrači toplotu ona se ponekad oseća samo onim delom tela koji okrenut izvoru toplote. Prostorija je neravnomerno zagrejana i utrošak energije nije neposredno uporediv sa utroškom kada je cela prostorija zagrejana ravnomerno.

Kako to izgleda finansijski već je napisano:
vd:
Švedski radijatori, Japanske peći, Ruski magovi...
tom logikom najbolje nas greje ljubav ili rakija
tehnički ako se grejete na struju naj ekonomičnije su
1. TA peći (jer koriste noćnu tarifu koja je 4 puta jeftinija)
2. toplotne pumpe tj inverteri (jer je stepen iskoristivosti 3 do 4 puta)
 
Moze mene da ubedjuje ko hoce da je TA pec najekonomicnija, ceo zivot se grejem na njih i dojadile su i bogu i ljudima. Prvo sto su potpuno nezdrave jer kada duvaju podizu prasinu sa poda, iz tepiha i td..drugo, u njima je prokleta staklena vuna (stopostotno kancerogena) i stvarno mi se nece da mi dete udise te shitove. Jeste, ona se puni nocu uglavnom ali je i to glupost. Ne moze se ona napuniti preko noci i potom te grejati ceo dan plus sa izduvavanjem. Ona ce se do tih 12 sati nocu ohladiti milion puta tako da kada cimne struju, bato da se sva dopuni..pa ni ne stigne posteno da se napuni do 7 ujutru. Tako da sam vise oguglao na TA peci i zelim te otrove da izbacim iz kuce. Uradio sam letos spoljnu izolaciju, stavio PVC prozore..e sada bih moga i te radijatore jer imaju 50% ustede u odnosu na TA peci, a to uopste nije malo. A u kuci je konstantno toplo. Pa da probamo. Ja sam samo hteo da vidim ima li ih ko u kuci i da li ste zadovoljni ili ne.

Potpuno Vas razumem, jer Vi pisete iz ugla nekog ko ne poznaje dovoljno TA peci.
Prvo postoje tri vrste Ta peci na nasem trzistu, cetvrta se pojavljuje zadnjih godina, ali njih ne poznajem i o njima necu govoriti.
Inace se bavim reparacijom TA peci , rasklopio sam ih i sklopio izmedju 300 i 400, trudicu se da ne budem subjektivan.
1. Magnohrom Kraljevo modeli 2,5kw , 3,5kw , 4,5kw i 6kw
Peci zaista imaju staklenu vunu, ali ta vuna nema nikakvog kontakta sa vazduhom, vazduh prolazi iskljucivo izmedju cigala. Prasina koju pec izbacije je kucna prasina koja se sakuplja u ventilatoru ta peci, inace je ventilator uvlaci iz sobe.(Ako nemate prasinu u sobi nemate je ni u peci) To se resava jednostavnim skidanjem jednog poklopca i usisavanjem jednom pre sezone grejanja.
Sto se tice dopunjavanja peci danju, opet je ne poznavanje sistema rada TA peci. Pec od 2,5kw moze grejati sobu od 20m2 ali u stanu koji ima izolaciju , nije na prizemlju i ima jedan spoljni zid. Garantujem da ce grejati takvu sobu od 7h ujutru do 23h uvece, bez dopunjavanja. (Ispravna pec) Ako zelite da Vam pec 2,5kw ili 3,5kw greju sobu vecu od 25m2 bez izolacije u kuci itd morace te da je dopunjujete danju.
Moj primer: Dnevna soba 25m2 prizemlje, stan bez izolacije, 2 spoljna zida. Pec 4,5kw MK konstantna temperatura 22 C od 7h-23h bez dopunjavanja, decija soba 12m2 , pec 3,5kw MK konstantna temperatura 22 C od 7h-23h bez dopunjavanja. Spavacu ne grejemo uvece nakon provetravanja celog stana otvorimo sva vrata za spavanje.
Dakle, peci Magnohrom Kraljevo su peci vrhunskog kvaliteta, sa najtezim opekama i najbolje drze toplotu. Najpre su proizvodili peci u Kraljevu po licenci AEG i po njihovom sistemu, a onda su malo izmenili sistem grejaca i opeka i poceli da proizvode sopstveni model. Sistem protoka vazduha je ostao isti. Jos uvek se prodaju nove i jako su skupe.

Sada cu se sloziti u jednom delu sa Vama.
Peci CER Cacak , dosta dobro drze toplotu.(malo slabije od MK) Imaju nedostatak u protoku vazduha.
Sa tri strane kanal za protok vazduha je okruzen opekama a sa cetvrte( gde je instalacija) je lim (oko12cmx30cm) iz njega vuna pa kutija pa instalacija. Ove peci su poznate po tome sto se ne rastura pec da bi se zamenio grejac. samo se izvuce sa strane i ugura novi. To sve super funkcionise prvih 4,5,6 godina. Vratimo se na onaj lim (oko12cmx30cm) pored gog prolazi vazduh. pitanje: Sta se desi sa limom koji se par hiljada puta zagreje na 700C i ohladi?Odgovor: Ispuca , smrvi se i padne na dno peci. (to sam video mnogo puta) Tada vazduh koji pec izduvava ima kontak sa staklenom vunom, ali samo kod Ta peci CER Cacak. Ove peci se dugo ne proizvode.

Peci ELIND Valjevo ukratko i s razlogom. Vazduh koji izduvavaju nema kontakta sa staklenom vunom. Imaju mali broj opeka koje su lagane, velika supljina u unutrasnjosti peci, slabo drze toplotu, brzo se ohlade. Jos uvek se proizvode i jeftinije su u proseku za 10000din.

Zakljucak: Ako ne znas sta je dobro pitaj sta je skupo. Ovo ne vazi bas uvek, ali u ovom slucaju TA peci , apsolutno odgovara. Sve sto Vas zanima pitajte preko maila. Sve ovo mogu potvrditi fotografijama.
Nisam imao nameru da bilo koga uvredim, niti reklamiram, vec samo da ljudima pomognem i razjasnim.
Hvala i pozdrav!
 
Ja imam odlicna iskustva sa onim Nislijama, "Eldi". Imam jedan od 3.0kW i jedan od 2.4kW sa kojima grejem sobu sa trpezarijom od 20-ak kvadrata i spavacu sobu od 16m² i u uslovima najzesce zime vec posle 20 min. sobe bivaju prijatno tople. Ne cuju se, nema onog izduvavanja prasine, a racuni za struju su sasvim prihvatljivi s obzirom da se radi o grejanju na struju. Za sada izgleda da vazi ono njihovo "4 sata grejanja, 1 sat potrosnje". Naravno, ono na sta mi je skrenuta paznja kada sam ih kupovao, obavezna je neka minimalna termoizolacija i stolarija koja dihtuje. Topla preporuka svima!
 

Back
Top