Нобелова награда због кога?

Ma kakva nobelova nagrada !

Pre će nebo pasti nego što bih je ja dobila haha

Nobel danas dobijaju šefovi velikih istraživačkih timova. uglavnom. Postavljači najvažnijih teorija. Doći do toga nemoguće je i 100 puta boljima od mene. Ja sam praktično ništa u tom svetu.

Nemoj da si tako neambiciozna. Ja nameravam da za tri godine, a možda i pre postanem Nobelovac :)
 
Хвала на сугестији где сам погрешио, али сам стигао да се исправим тако да џабе покушаваш да испаднеш још паметнији. Суштина теме је да без Николе Тесле свет не би био ово што је сада, а он није добио нобелову награду. Академска заједница Србије је катастрофа, сујета и егоизам само. Добро је Никола Тесла спаковао кофере и постао то што јесте, јер да је остао овде са нама оваквима мислим да ништа не би урадио, дали би му само надимак на пример Малоглавић и човек би се разочарао у људски род и дигао руке од свега.
Нема разлога да се брецаш, нисам ти ја крив што неколико пута понављаш ноторну бесмислицу па тек онда кликнеш да бар на Википедији провјериш шта о томе пише.
Дјелић Теслиног рада који је званична наука прихватила је оно што је направио још у 19. вијеку (систем измјеничне струје, даљинско управљање, логичко И-коло...), све остало што је дошло касније је скрајнуто изван званичне науке. Тесла се након Нијагаре више уопће није бавио наизмјеничним струјама, бавио се импулсним струјама, а то је нешто што савремена електротехника сматра нежељеним прелазним стањем и уопће се тиме не бави.

Да се задржим у оквиру теме (Тесла и Нобел), ево рада хрватског академика Владимира Пара који је уско везан за тему:
https://hrcak.srce.hr/file/35636
 
Нема разлога да се брецаш, нисам ти ја крив што неколико пута понављаш ноторну бесмислицу па тек онда кликнеш да бар на Википедији провјериш шта о томе пише.
Otkrića Nikole Tesle iz oblasti naizmenične struje dovele su do široke primene struje širom sveta.
Да се задржим у оквиру теме (Тесла и Нобел), ево рада хрватског академика Владимира Пара који је уско везан за тему:
https://hrcak.srce.hr/file/35636
Ne zanima me jer sam ja 100 posto ubeđen da je trebao da je dobije, kao i drugi u uvodnom postu navedeni, tako da mi ničije tumačenja toga nije potrebno.
 
Otkrića Nikole Tesle iz oblasti naizmenične struje dovele su do široke primene struje širom sveta.
Ne zanima me jer sam ja 100 posto ubeđen da je trebao da je dobije, kao i drugi u uvodnom postu navedeni, tako da mi ničije tumačenja toga nije potrebno.
Најбоље обожавам оне који знају све, и ништа друго. :mrgreen:
На крају дођосмо до тога да ТИ минимизирш Теслу, наиме, он је много, али мнооооооого већи и значајнији од Нобела и његове наградице. ;)
 
Најбоље обожавам оне који знају све, и ништа друго. :mrgreen:
На крају дођосмо до тога да ТИ минимизирш Теслу, наиме, он је много, али мнооооооого већи и значајнији од Нобела и његове наградице. ;)
Ja ovu temu nisam ni otvorio da mi neko razjasni da li je Nikola Tesla, kao i mnogi drugi, trebao da dobije ili ne nobelovu nagradu, ja mislim da je trebao, već sam je otvorio kao kritiku što je on i drugi nisu dobili.
 
Никола Тесла је открио наизменичну струју и цео свет обасјао светлошћу, Врховни суд САД-а је утврдио 1943. године да је он открио радио, Михајло Пупин је између осталог најпознатији по ,,Пупиновој теорији'' којом је решио проблем распростирања телефонских струја на већим даљинама, Мендељев је познат по свом периодном систему елемената из којих се уче основи хемије, Лав Николајевич Толстој је написао између осталог легендарна дела ,,Ана Карењина" и ,,Рат и мир''. Сви они нису добили Нобелове награде за облсти из којих су прославили и обогатили читаво човечанство.

Zbog koga je ustanovljena Nobelova nagrada ako je ovi velikani čovečanstva nisu dobili?
bice da nisu bili globalno politicki podobni.

Pa zar Obama nije dobio nobelovu nagradu za mir upravo kad je poceo da seje ratove po svetu ?
Cudi me da ta nagrada nije dodeljena Hitleru...........on se bas pokazo pred svojim londonskim gazdom.
 
Nikola Tesla je otkrio naizmeničnu struju i njenu primenu, tako da se ona može prenositi na velike udaljenosti uz minimalne gubitke. Ni Kolumbo nije izmislio Ameriku, Amerika je pre njega postojala, samo je otkrio jer u Starom svetu niko nije znao da postoji.

Sad hoćete vi pametnjakovići da minimalizujete jednog Nikolu Teslu da bi sebe uzdigli.
Covek ti lepo kaze da nije...
Tesla je otkrio asinhhroni naizmenicni motor, poprilicno dobra stvar i za to jeste zasluzio nobela.....ali niko nije video to kao veliki pronalazak...
Dobra stvar mu je i vf transformator autotransformator, ono sto zovete teslin kalem...
Dobra dosetka mu je i jednosmerni ventil, bez pokretnih delova...To je njegovo takodje, zeleci da iskoristi energiju talasa i kohezione sile...
Njegova je i teslina pumpa, poprilicno orginalna stvar i dan danas....nedovoljno prakticno usavrsena za danasnje materijale...


Ovo ostalo bas i nije otkrio , naizmenicna struja je postojala u vreme njegovog studiranja, a i pre nijagare je bilo naizmenicnih sistema u EU....zaebani su ti EU naucnici....ako se zagrebe ispadne da su radili dosta u paraleli....i magneticari , Herc, Maxwell, lajbnic, plank, ...
I za radio pitanje je da li je Tesla i Markoni jedini duel koji postoji , tu je i onaj Indijac...koji je to uoblicio za Indijsku brodsku kompaniju...

Markoni je tu najveci komercijalista, to je sigurno .....
Sustinski Tesla je najvise prakticno razumeo rezonansu , ali je Herc prvi koji ju je osetio...

Tako da Tesla jeste veliki prakticar, sa nekim manama, ali je ipak veliki i uporan prakticar...
On ti je klasika srbin koji se igra....neumeren, nekontrolisan, zeljan da zadovolji svoj ego, neprihvata sugestije a i nije castan....
A opet jeste dobro nameran, i kao necastan nije zao....ne moze se reci za Teslu da je i u jednom potezu bio zao...
 
Хвала на сугестији где сам погрешио, али сам стигао да се исправим тако да џабе покушаваш да испаднеш још паметнији. Суштина теме је да без Николе Тесле свет не би био ово што је сада, а он није добио нобелову награду. Академска заједница Србије је катастрофа, сујета и егоизам само. Добро је Никола Тесла спаковао кофере и постао то што јесте, јер да је остао овде са нама оваквима мислим да ништа не би урадио, дали би му само надимак на пример Малоглавић и човек би се разочарао у људски род и дигао руке од свега.
Pa on se poprilicno i razocarao u Srbiju , kad je bilo otvaranje hidrocentrale u Vucju i jos jedan povod je bio ali sam zaboravio..
Samo on je ipak shvatio da su ljudi mala pakosna deca.....
Ne znaci da je on bio sad zreo kao Pupin, jer Pupin je ipak dobro razumeo ljude mnogo vise od Tesle sa planine....
Na kraju Pupin nije dobio nobela ali je bio jedan od najuticajnijih Srba svih vremena....
 
Ma kakva nobelova nagrada !

Pre će nebo pasti nego što bih je ja dobila haha

Nobel danas dobijaju šefovi velikih istraživačkih timova. uglavnom. Postavljači najvažnijih teorija. Doći do toga nemoguće je i 100 puta boljima od mene. Ja sam praktično ništa u tom svetu.
Morao sam :mrgreen: Ne znam da li je urbana legenda , ali je odgovor dobar


Da li je pakao egzoterman ili endoterman?
Nije iz licnog iskustva,ali dobro ce vam doci da znate kakav je pakao...
Istinitost događaja na testu iz hemije na Univerzitetu u BG-u je nemoguce potvrditi.ali bilo kako bilo,prica je veoma zanimljiva.Odgovor jednog studenta je bio toliko ,,dubok'',da je profesor odlucio da ga podeli sa svojim kolegama preko interneta.
Pitanje:''Da li je pakao egzoterman(predaje toplotu),ili endoterman(absorbuje toplotu)?''
Vecina studenata je napisala svoje predpostavke na osnovu Bojlovog zakona(gasovi se hlade kad se sire i zagrevaju kad se skupljaju)ili neku drugu varijantu...
Jedan od studenata je napisao sledece:

''Prvo moramo znati zapreminu u koju duse ulaze u pakao i izlaze iz njega.Smatram da odmah mozemo da predpostaviti,da dusa koja jednom uđe u pakao vise ne izlazi.Znaci,broj dusa se povecava.Da bismo dobili ideju o tome koliko je u paklu dusa,osvrnucemo se na razlicite vere koje danas postoje na svetu.Vecina tih vera tvrdi,da onaj ko nije pripadnik bas te određena vere ide u pakao.Dakle,zakljucak je de ce sve duse zavrsiti u paklu.Ako tome dodamo odnos nataliteta i mortaliteta,mozemo ocekivati da broj dusa eksponencionalno raste.Dakle,obratimo paznju na odnos promene zapremine pakla,jer prema Bojlovom zakonuza zadrzavanje istog pritiska i toplote zapremina mora rasti proporcionalno sa brojem pristiglih dusa.To nam pruza dve mogucnosti Pakao-teorija:
1)Ako se zapremina pakla povecava manje od potrebnog prosecnog broja dusa koje stignu u pakao,toplota i pritisak pakla ce toliko porasti da ce pakao eksplodirati.
2)Ako se pakao siri brze od proseka kaji mu je pottreban da primi sve duse,toplota i pritisak ce toliko opasti da ce se pakao smrznuti.
Koja od mogucosti je ispravna?Ako uzmemo u obzir izjavu,koju je kategoricki iznela Milica sa cetvrte godine,a koja glasi:''Pre ce se pakao smrznuti nego sto cu ja sa tobom da spavam.''i s obzirom na to da je sa mnom spavala juce,mora biti ispravna teorija br.2,dakle pakao je sigurno egzoterman i smrznuo se.Zakljucak ovog izlaganja je,da sko je pakao smrznut,ne prima vise i preostalo je samo nebo,sto je dokaz postajanja Boga,a to objasnjava zasto je Mlilica sinoc vakala:''Ax moj Boze!''
Ovaj student tehnologije je jedini dobio 10 poena.
 
Ne zanima me jer sam ja 100 posto ubeđen
Bored Cabin Fever GIF
 
Nobelova nagrada je kao Oskar.
Najpopularnija. I nista drugo.
Uopste ne znaci da je komitet za dodelu Nobelove nagrade uvek u pravu.
Sacinjen je od ljudi, a ljudi greše.

Postoji mnogo drugih, prestižnih nagrada iz svake oblasti za koju postoji i Nobelova.

Sto se tice Tesle, 1912. godine je Nobelov komitet predlozio da nagradu za fiziku podele Tesla i Edison, ali je (najverovatnije) Tesla odbio, pa je zato te godine nagrada dodeljena Gustavu Dalenu.

Tako da je ipak komitet za Nobelovu nagradu odao priznanje Tesli.
 
Sto se tice Tesle, 1912. godine je Nobelov komitet predlozio da nagradu za fiziku podele Tesla i Edison, ali je (najverovatnije) Tesla odbio, pa je zato te godine nagrada dodeljena Gustavu Dalenu.
A zašto da podele nagradu? Nisu radili na istom projektu već na totalno različitim stvarima, čak su bili i žestoki protivnici. Ako je Tesla odbio onda su mogli samo Edisonu da daju ako su zajedno zaslužili.
 
Pa vidim kog su ranga kada neki od velikana čovečanstva nisu dobili tu prestižnu nagradu. Hitler je isto razmatran za Nobelovu nagradu za mir, zamisli. Skoro sam video u jednom videu.
Ako si video u jednom videu, onda je to sigurno tačno.

A istina je da nije razmatran, vec je predlozen kao kandidat i odmah odbijen, tako da nije ni usao za razmatranje.

Ja mogu da podmitim svedskog ministra za nauku da me predlozi za Nobela, i on ce me predloziti, a naravno da ce me komitet automatski odbiti. E, tako ti je bilo i sa Hitlerom.

Ali ako si video na nekom videu, onda jbg 😁
 
Ako si video u jednom videu, onda je to sigurno tačno.

A istina je da nije razmatran, vec je predlozen kao kandidat i odmah odbijen, tako da nije ni usao za razmatranje.

Ja mogu da podmitim svedskog ministra za nauku da me predlozi za Nobela, i on ce me predloziti, a naravno da ce me komitet automatski odbiti. E, tako ti je bilo i sa Hitlerom.

Ali ako si video na nekom videu, onda jbg 😁
Piše da je bio spisku nominovanih.

www.telegraf.rs/amp/zanimljivosti/zabavnik/3245875-mracna-istorija-nobelove-nagrade-kako-je-adolf-hitler-zavrsio-na-spisku-nominovanih
 
Никола Тесла је открио наизменичну струју и цео свет обасјао светлошћу, Врховни суд САД-а је утврдио 1943. године да је он открио радио, Михајло Пупин је између осталог најпознатији по ,,Пупиновој теорији'' којом је решио проблем распростирања телефонских струја на већим даљинама, Мендељев је познат по свом периодном систему елемената из којих се уче основи хемије, Лав Николајевич Толстој је написао између осталог легендарна дела ,,Ана Карењина" и ,,Рат и мир''. Сви они нису добили Нобелове награде за облсти из којих су прославили и обогатили читаво човечанство.

Zbog koga je ustanovljena Nobelova nagrada ako je ovi velikani čovečanstva nisu dobili?
Imaš više načina stavljanja u kontekst ovo.

Prvi je pripadnost. Nisu njihovi u potpunosti, iako je većina mnogo vremena provela u njihovom svetu.
Drugi većini je njihov svet dao dođošu rešenje na postojeću osnovu.
Treće nisu ispunili sve kriterijume te komisije, nekad su i bili preveliki za malu nagradu poput Nobelove.
I četvrto ne bi im mnogo značilo, neki su i odbijali, poput Ajnštajna.

Tesla ukoliko nije bio taksiran bio je zatvorenik starosti i ograničene sadašnjosti za njega u Njujorku.
Nisu dozvolili, imali su i opravdane razloge, za ono što je on želeo svet nije bio spreman...
Npr...
 
ovo bas i nije tacno.
nikola tesla je nedelju dana bio brzi.
profesor elektrotehnike nam je pricao na fakultetu da je postojao drugi naucnik cije ime naravno ne znamo jer je bio drugi koji je kasnio za teslom nedelju dana tako da bi bilo i struje i svetla i bez tesle.

ali ajde da ti pojasnim oko tesle.
prvo..njegovi najgenizozniji radovi nikad nisu bili objavljeni i stavljeni na papir, samo je eksperimentisao i radio uzivo, nije pravio klasicnu studiju i stavljao sve to na "papir".
drugo, bio je osobenjak. ne znam da li znas da je cak 9 njegovih pronalazaka dobilo nobelovu nagradu, ali on ni u jednom nije bio potpisan kao koautor u radu..prosto je bio covek koga je zanimala nauka a ne titula i nagrada.
prakticno, nisu imali zasta da se uhvate da bi mu je dali.
ali tesla je dobio vece priznanje od vecine dobitnika nobelove nagrade jer je dobio naziv izvedene jedinice za jacinu magnetnog polja T (tesla)
Da, i alternator je izumljen 24 godine pre Teslinog rođenja.

On je bio vrstan inženjer koji je izučio vrsno znanje da bi ostavio u zaostavštinu jedinicu za merenje prirodne pojave. I mnogo rešenja koja su se razvijala prelazom vremena...
 
Никола Тесла је открио наизменичну струју и цео свет обасјао светлошћу, Врховни суд САД-а је утврдио 1943. године да је он открио радио, Михајло Пупин је између осталог најпознатији по ,,Пупиновој теорији'' којом је решио проблем распростирања телефонских струја на већим даљинама, Мендељев је познат по свом периодном систему елемената из којих се уче основи хемије, Лав Николајевич Толстој је написао између осталог легендарна дела ,,Ана Карењина" и ,,Рат и мир''. Сви они нису добили Нобелове награде за облсти из којих су прославили и обогатили читаво човечанство.

Zbog koga je ustanovljena Nobelova nagrada ako je ovi velikani čovečanstva nisu dobili?
To je oduvek bila politička stvar.
Kao što je Nole najbolji teniser svih vremena (po svim činjenicama), ali je Srbin (plus se nije vakcinisao), tako da nikada neće biti rado prihvaćen kao takav, od strane bagre sa zapada.
 
Morao sam :mrgreen: Ne znam da li je urbana legenda , ali je odgovor dobar


Da li je pakao egzoterman ili endoterman?
Nije iz licnog iskustva,ali dobro ce vam doci da znate kakav je pakao...
Istinitost događaja na testu iz hemije na Univerzitetu u BG-u je nemoguce potvrditi.ali bilo kako bilo,prica je veoma zanimljiva.Odgovor jednog studenta je bio toliko ,,dubok'',da je profesor odlucio da ga podeli sa svojim kolegama preko interneta.
Pitanje:''Da li je pakao egzoterman(predaje toplotu),ili endoterman(absorbuje toplotu)?''
Vecina studenata je napisala svoje predpostavke na osnovu Bojlovog zakona(gasovi se hlade kad se sire i zagrevaju kad se skupljaju)ili neku drugu varijantu...
Jedan od studenata je napisao sledece:
A zašto Pakao mora da se povećava?
Valjda je već od početka zamišljen da primi maksimalan broj duša.
Drugo, zašto ne bi mogao da predaje toplotu (postoji nešto što je izvor toplote unutar njega)?
Treće, čim je predaje, u stanju je i da je prima (razmena energije, nije adijabatski sistem, sistem sa adijabatskim prigušivenjam).
Pitanje je promašaj.
 

Back
Top