Nisam ja nevaspitan

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
74.523

Видео од 90 секунди који показује како свет изгледа у очима детета са аутизмом. „Ја НИСАМ неваспитан. Ја сам аутистичан.“​

decak-autizam-video.png

Национално друштво за аутизам из Велике Британије направило је врло кратак, али веома ефектан видео који у 90 секунди објашњава како изгледа свет у очима аутистичног детета.
За особе са аутизмом, обичне, свакодневне ствари могу бити извор великог стреса. Они нису размажени, нису безобразни, они само доживљавају свет на други начин. Чула су им непрестано напета и неке ситуације које су нама крајње једноставне, за њих су тешко подношљиве. Да ствари буду још компликованије, свако дете са аутизмом је другачије, свако је прича за себе и родитељ је тај који мора сам да открива и упознаје своје дете, како би му помогао. Универзални рецепт не постоји.

Овај конкретан видео приказује како једна свакодневна ситуација, као што је улазак у тржни центар, може изгледати из перспективе дечака с аутизмом. Након што га преплаве емоције и надражаји из окружења, дечак покуша да се умири сам, на различите начине. Када му то не успева, надражаји постају прејаки, готово неподношљиви, па зато покушава да се отргне, покрије уши и заправо прави оно што би многи пролазници назвали – хистеријом, нападом беса.

Видео приказује и неразумевање околине с којим се родитељи ове деце сусрећу готово на сваком кораку и које је нарочито болно.
Циљ је освешћивање целокупног друштва на тему аутизма. То нису неваспитана, већ деца са хиљаду пута осетљивијим чулима.

https://zelenaucionica.com/video-od...tizmom-ja-nisam-nevaspitan-ja-sam-autistican/

@Manga Hilux tema je odlična. Imam jedno, možda, neobično pitanje.

Da li deca koja imaju autizam mogu da imaju i neki blaži oblik cerebralne paralize ili sporije i teže od druge dece progovore, prohodaju..

Pitam jer imam poznanicu čiji je sin autističan. I ima smetnje u razvoju, problem sa lokomotornim sistemom-hodanje- hoda kao neko ko ima umerenu cerebralnu p.

ima vala dosta sličnosti kod tog autizma i kad si pod dejstvom esida svaki zvuk ti reže mozak,blage halucinacije,hodaš sav iskrivljen itd.grozno
ali ljubitelji takvih droga kažu to je samo bad trip koji je uslovljen raznim momentima i da bi u principu ti tu trebao da budeš nasmejan i vedar ali meni je samo jednom na esidu bilo tako ostalih 2-3 puta je bilo užasno i nisam više hteo da diram to sranje

ima vala dosta sličnosti kod tog autizma i kad si pod dejstvom esida svaki zvuk ti reže mozak,blage halucinacije,hodaš sav iskrivljen itd.grozno
ali ljubitelji takvih droga kažu to je samo bad trip koji je uslovljen raznim momentima i da bi u principu ti tu trebao da budeš nasmejan i vedar ali meni je samo jednom na esidu bilo tako ostalih 2-3 puta je bilo užasno i nisam više hteo da diram to sranje
simptomatologija je prilično slična , ali manifestacije su nešto različite
ali ok , do negde si u pravo
ali ono je prirodno izazvano , sa time se deca rađaju, a pod dejstvom supstanci je voljna radnja kako bi se ušlo tačno u to stanje koje je uzrokovano zavisnošću, i pored svega što se proživljava

@Manga Hilux tema je odlična. Imam jedno, možda, neobično pitanje.

Da li deca koja imaju autizam mogu da imaju i neki blaži oblik cerebralne paralize ili sporije i teže od druge dece progovore, prohodaju..

Pitam jer imam poznanicu čiji je sin autističan. I ima smetnje u razvoju, problem sa lokomotornim sistemom-hodanje- hoda kao neko ko ima umerenu cerebralnu p.
tu je dupli problem i uzrok treba tražiti na drugo i drugačije mesto jer , Autizam je poremećaj čiji se uzrok ne moze utvrditi. Smatra se da je spoj genetike i utjecaja iz vana. Javlja se jos u djetinjstvu. To je nemogucnost druzenja i komunikacije sa ljudima. Ta osoba nije razvila socijalne karakteristike .
Cerebralna paraliza nastaje zbog ostecenja motorickih sposobnosti na mozgu kod osobe. Moze biti tokom poroda najcesce vakuumom a odlikuje se teskom pokretljivoscu osobe.
Mora da postoji i neki dodatni faktor za tu dualnost.

da je i princeza imala telefon kao što je imala i tetka ,,,bilo bi,,
_princezo , a što se smeješ
_ smej sa mnom princezo
,,,____ prevod
posmatrati i biti roditelj ovakve ili onakve deca nije sve jedno
imam veoma bliskog prijatelja sa autističnim sinom
prevod
kad ja legnem noću ,,, spavam
kad oni legnu , on i njegova supruga nikad ne spavaju
naravoučenije
da nisi na mesto takvih roditelja, ili tetki, jer tetke obožavaju i su obožavane

da je i princeza imala telefon kao što je imala i tetka ,,,bilo bi,,
_princezo , a što se smeješ
_ smej sa mnom princezo
,,,____ prevod
posmatrati i biti roditelj ovakve ili onakve deca nije sve jedno
imam veoma bliskog prijatelja sa autističnim sinom
prevod
kad ja legnem noću ,,, spavam
kad oni legnu , on i njegova supruga nikad ne spavaju
naravoučenije
da nisi na mesto takvih roditelja, ili tetki, jer tetke obožavaju i su obožavane
Odmah sam ostavila telefon. Sve može da čeka, a moja princeza ima da uzima i otima SVE!

Спектар аутизма је огроман, различити симптоми, разне реакције, негде благи, негде драматични.
Ја сам свом детету још у петој години морала да објасним да се не плаши такве деце, да немају злу намеру, само су другачији.
У првом разреду је имала дечака који је био фокусиран на пертле. Уђе у фиск.салу и свима који су на клупи одвезује и завезује пертле.
Сем моје ћерке, сви су бежали од њега. Она га је пуштала да се игра колико хоће. Морају родитељи и учитељи да објасне.
Раније нисмо знали ништа о аутизму, родитељи су такву децу крили, а и било их је врло мало.
Сада их је, нажалост, много и видљиви су.
Отуда и потреба да се, као обични људи и грађани, више упознамо са овом врстом болести.
И морам да кажем, међу том децом има скривених генијалаца, за сликање, рачунање, програмирање...треба то открити и гајити на време.

Спектар аутизма је огроман, различити симптоми, разне реакције, негде благи, негде драматични.
Ја сам свом детету још у петој години морала да објасним да се не плаши такве деце, да немају злу намеру, само су другачији.
У првом разреду је имала дечака који је био фокусиран на пертле. Уђе у фиск.салу и свима који су на клупи одвезује и завезује пертле.
Сем моје ћерке, сви су бежали од њега. Она га је пуштала да се игра колико хоће. Морају родитељи и учитељи да објасне.
Раније нисмо знали ништа о аутизму, родитељи су такву децу крили, а и било их је врло мало.
Сада их је, нажалост, много и видљиви су.
Отуда и потреба да се, као обични људи и грађани, више упознамо са овом врстом болести.
И морам да кажем, међу том децом има скривених генијалаца, за сликање, рачунање, програмирање...треба то открити и гајити на време.
Draga, manje teorije, a više prakse. Nadam se da razumeš bez uvrede.
Deca su zlatna. MI ne valjamo!

Draga, manje teorije, a više prakse. Nadam se da razumeš bez uvrede.
Deca su zlatna. Mi ne valjamo!
Ово није теорија, већ пракса.
Мислим да се ниси сретала са аутистичном децом и не знаш какве су њихове реакције.
То је један сасвим други свет, посебан.
Не може се поредити са здравом популацијом.
Неки успеју да се делом социјализују, неки остану затворени целог живота.

Ово није теорија, већ пракса.
Мислим да се ниси сретала са аутистичном децом и не знаш какве су њихове реакције.
То је један сасвим други свет, посебан.
Не може се поредити са здравом популацијом.
Неки успеју да се делом социјализују, неки остану затворени целог живота.
Ma... pazi se! Imam hiperaktivnu sestričinu. Znaš li šta je uradila sad kad smo se skoro videle?
"Idite svi! Ja ću sa mojom tetkom!"
Ma... 3 sata... a ona pita:"Gde li mi je mama?!"

istinita priča

Maja je Tanji Peternek otvoreno pričala i o borbi za Lukino bolje sutra. Zbog njega je prva stvar koju je uradila kada se preselila u selo bila ta da okači ljuljasku.

- Prepoznala sam autizam kod njega kad je imao dve godine. Prvo se krio tamo gde je mračno, uglavnom ispod stola ili ispod jorgana, a na dodir bi vrištao. Često je imao histerične napade. Zapravo, ja sam ih tako doživljavala, da bih kasnije shvatila da se u njegovoj glavi dešava nešto što bi ga nagnalo da izgleda kao da je besan. Imao bi napade do zacenjivanja, na kraju bi dete pomodrelo. Strašne su to stvari, trebalo je izboriti se sa tim - iskreno je priznala Maja Odžaklijevska.

- Pošto ćerka to više nije mogla da podnese, odlučila sam da preuzmem brigu o Luki. Činilo mi se da i dalje imam ogromnu količinu ljubavi koju mogu da dam i, eto, daću je njemu, jer mu je preko potrebna. Posle izvesnog vremena počeo je da se smiruje. Skoro pet godina sam bila sa njim. Tek sam ga prošle godine "prosledila" mami, rekavši da jednostavno više nemam fizičke snage. Na pitanje, kakva je veza između bake i unuka, Maja je odgovorila:

- Savršena. Kad mu preko vibera kažem “gde je moj princ”, on razvuče osmeh, pa se raduje. Nažalost, neverbalan je, ali toliko toga kaže sa dva osmeha i tri pogleda, da se slatko ispričamo. Osećamo se i preko muzike. Nas dvoje najviše volimo da zajedno slušamo Mocarta. To je prelepo. Imam jedan snimak koji često puštam, a na njemu se vidi kao on peva uz tu muziku. Mnogo je sladak.

Maja, "baka heroj", koja ima i dvogodišnjeg unuka Konstantnina, istakla je da joj je srce puno tuge jer ne može više da pomogne Luki.

- Ponekad poželim da imam čarobni štapić koji će mu pomoći da krene u svoj život. A onda pomislim, a šta je u suštini život, pun je negativnosti, agresije, mržnje. Možda je bolje za njega što živi u svom svetu bajki i iluzija, koju mu mi kao porodica pružamo. Zaštićen je od svega što druga deca preživljavaju, jer mi kao roditelji nismo uspeli da našoj deci obezbedimo životnu sigurnost. Možda je i bolje što je Luka negde daleko, a opet blizu onih koji ga najviše vole - poručila je Odžaklijevska.

izvor Telegraf.rs

https://www.telegraf.rs/jetset/vesti-jetset/3689639-kuca-maje-odzaklijevske

Ma... pazi se! Imam hiperaktivnu sestričinu. Znaš li šta je uradila sad kad smo se skoro videle?
"Idite svi! Ja ću sa mojom tetkom!"
Ma... 3 sata... a ona pita:"Gde li mi je mama?!"
Хиперактивност је такође болест, мислим да се данас родитељи често хватају за тај израз и не знајући то, а све у жељи да оправдају неваспитаност своје деце.
Деца су живахна, радознала, стално у покрету из тих разлога, не зато што су хиперактивна, односно болесна.

Back