Nešto o kipovima i slikama

Christadelphian

Aktivan član
Poruka
1.554
Danas nije neobično da crkvene zgrade u Evropi imaju po dve, tri ili čak četiri hiljade kipova. Ljudi koji se klanjaju i obožavaju statue dobro znaju da one nisu «bog» nego da samo predstavljaju boga. Takvi hrišćani, poput pagana,koji su takodje znali da statue kojima se klanjaju nisu bog. Ali taj izgovor ne može zaobići ono što piše u Knjizi Izlaska 20:4-5: «Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji , ili u vodama pod zemljom NE KLANJAJ IM SE niti im služi. Jer Ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran...»

Izrazito jasno :»ne pravi i ne klanjaj im se»

Biblija je nalagala starim Izraelcima da ne prihvate poganske idole u istinskoj službi Jahveu: «Likove njihovih kumira spali! Ne hlepi za srebrom i zlatom što je na njima; ne uzimlji ga da ne budeš njime zaveden; jer bi to bilo gadno Jahvi Bogu tvome Ponovljeni zakon 7:25. Izraelci su dobili ovu naredbu od Boga «uništite sve njihove salivene kumire» – Knjiga Brojeva 33:52.

Pogani su slikali svoje «bogove» sa krugom (oreolom) oko glave (što predstavlja disk boga sunca). Rimska crkva nastavila je sa tom praksom.

Tokom prva četiri veka svog postojanja, hrišćanska crkva nije upotrebljavala Hristove slike. Niti jedna slika ne može niti izbliza verno preneti izgled proslavljenoga Hrista koji sada sedi Ocu s desne strane na nebu! Nisu nam potrebne, niti treba imati kipove, slike ili bilo kakvu likovnu predstavu Boga i Hrista.
Pozdrav onima koji traže istinu
 
Најблаже речено - чиста лаж. Да су иконе кориштене још у време Апостола говоре нам следеће чињенице:

1. Прве иконе насликао је Св. Лука, који је по занимању био лекар, али и сликар у слободно време.
2. Археолошка истраживања су показала да су у катакомбама, рани Хришћани сликали иконе на зидовима.
3. Пронађен је и цели храм - Дура Еуропос, у изванредном стању, на коме се виде иконе.

Уосталом, погледајте и сами...

Иконе у катакомбама:
-------------------------
http://www.arsmar.com/ce_epi.htm

Дура Еуропос:
----------------
http://www.philthompson.net/pages/icons/duraeuropos.html

Крстионица у Дура Европи (око 230г.)
-----------------------------------------
http://www.library.utoronto.ca/fine_art/fah262s/july5/02.jpg

"Домаћа црква" у Дура Европи (око 230г.), са крстионицом, црквом и недељном школом:
-----------------------------------------
http://www.library.utoronto.ca/fine_art/fah262s/july5/01.jpg

Да ли је у СЕКТИ којој припадаш дозвољено лагање ? :?
 
MaranAta:
Најблаже речено - чиста лаж. Да су иконе кориштене још у време Апостола говоре нам следеће чињенице...
To što su ikone korišćene od davnina uopšte ne znači da to nije pagansko nasleđe, potpuno ti je besmislen argument.
Christadelphian:
Jer Ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran...
I još jednom Bog ima ljudske osobine. Mnogo mi je simpatičan takav, ljubomoran. Priznaj da je ovo stvarno banalna osobina za jednog stvoritelja Univerzuma. Nekako mu ne leži. :wink:
 
Ко је икада тврдио да хришћанство да би се тако звало, мора до у најситније детаље да буде различито од паганских религија ?

Да ли у том случају Хришћани не треба да се поклањају Богу, јер су то исто радили и пагани, али мртвим тотемима ? Обичај је дакле, наслеђен од пагана, само што сада то радимо живоме Богу.

Дакле ? 8)
 
Christadelphian:
Prijatelju
ovde se ne radi o ljubomori koju mi poznajemo
vec o necem drugom...
Voleo bih da čujem. Pretpostavljam da i ostatak njegovih ljudskih osobina ima alternativno objašnjenje...

Sudije, 2:14. И разгневи се Господ на Израиља, и даде их у руке људима који их плењаху, и продаде их у руке непријатељима њиховим унаоколо, и не могаше се више држати пред непријатељима својим.

Pretpostavimo da ovaj Božanski gnev nema veze sa ljudskim i da ih je barem Gospod prodao za dobru kintu kad je do toga moralo doći... :lol:
 
MaranAta:
Ко је икада тврдио да хришћанство да би се тако звало, мора до у најситније детаље да буде различито од паганских религија ?

Да ли у том случају Хришћани не треба да се поклањају Богу, јер су то исто радили и пагани, али мртвим тотемима ? Обичај је дакле, наслеђен од пагана, само што сада то радимо живоме Богу.

Дакле ? 8)
Bog je i onda bio vrlo živ kao i danas!
Sama vera u Boga ili boga je zajednicka
po tebi to je dovoljno da budemo vernici i mi i oni
posto je to npr.zajednicka osobina.
Misliš da su pagani mislili da su kipovi bogovi
ne vrlo dobro su znali da ih samo predstavljaju
isto kao i mnogi danas .
Vrlo jasno je sta Bog trazi od nas
ne vidim tu neku dilemu
sem samo opravdanje da cinimo sto su i sami pagani cinili
 
Аха... а сад ми реци... зашто би Бог имао нешто против да Га људи славе, па макар Га представљали и у облику статуе ? Није ли поштивање Бога тиме постигнуто ?

ПС: Бог се оваплотио у људском телу, и људи су могли да га виде, додирну, причају са Њим, итд... али... па да... аријанци попут тебе нису од Божјег стада. :wink:
 
Немаш аргумената ? Наравно... Ово је типична протестантска ГЛУПОСТ коју си ти започео, и користе је само прозелити. Наравно, и ти си један од њих. 8)
 
MaranAta:
Аха... а сад ми реци... зашто би Бог имао нешто против да Га људи славе, па макар Га представљали и у облику статуе ? Није ли поштивање Бога тиме постигнуто ?
MaranAta, znaš ti i bolje od toga. Hrišćanstvo je u osnovi protiv kulta statua i totema jer na veštački način pokušava da zamaskira svoje masivno pagansko nasleđe. Znaš ono - od danas nema Boga, samo partija. Ne može to tako...

A Bogu je tako svejedno ako ga ima, da li neko drhti pred kipićima ljudskog oblika ili ne.
 
Зашто мислиш да је паганско наслеђе нешто што треба замаскирати ? Нису ли сви народи заправо са тим истим наслеђем ? Нису ли Срби све до пре цца. 1000 година били пагани ? Шта је у томе лоше ? Имамо пагана и данас - атеисти, који су и даље незнабошци, али и они могу да препознају небеског Оца и покају се, и Бог ће их примити. Да ли и они треба да се стиде свог паганског порекла - буквално до јуче ?

Мало реалности не би било згорег. :wink:
 
И сам имаш паганско наслеђе, а што је најгоре, и дан данас не верујеш у Христа Бога, па самим ти си и даље паганин. Ево ти још једног доказа за то...

Пагани Рима су прогањали ране Хришћане за "канибализам" - Св. Тајну Евхаристије. Игром случаја, и данашњи Протестанти мисле да је реч о "канибализму". УПС !!! 8)
 
MaranAta:
Зашто мислиш да је паганско наслеђе нешто што треба замаскирати?
Ne mislim ja da ga treba zamaskirati. Nisam ja rekao: od danas nema boga sunca, boga vetra, boga smrti, boga proleća, boga šume - nego samo jedan, glavni Bog, a ostali idu u Recycle Bin. Tu bezobraštinu su smislili jednobošci i tako "podvalili" mnogobošcima. A nas "neznabošce" kako nas ti nazivaš, cela ta priča veseli - samo se smeškamo sa strane. 8)
 
kipovi su 3d, a slike su 2d.

to sto ikonoborci zele izjednaciti to falsifikujuci i trgajuci iz konteksta stari zavet, a negirajuci novi, to pokazuje da su bili i ostali lazljivci, na celu sa ovim koji je obecao da se nece vracati na ovaj forum, pa slagao.
 
Hristos je rekao da ko je video Njega video je Oca.

Bog je Mojsiju rekao da ne prestupaju medje da vide Gospoda da ne bi izginuli. (2.MOJS. 19,21). U 20,21 PISE DA JE BOG BIO U MRAKU, DA MU JE MOJSIJE PRISTUPIO, A NE NAROD.

DAKLE, NAROD NIJE VIDEO BOGA, PA BI CRTAJUCI ILI PRAVECI KIPOVE, PRAVIO LAZ, LAGAO BI.

ALI KAD GOSPOD KAZE DA KO JE VIDEO NJEGA VIDEO JE OCA, ONDA TO MENJA SITUACIJU.

DALJE, SZ PROROCI I DALJE SE OKOMLJUJU NA KIPOVE - FIGURE, ALI ISAIJA NIGDE NE POMINJE SLIKE - IKONE - SLIKARIJE, JER SVIGDE JE REC O:
TESANJU, LIVENJU, ZAOKRUZIVANJU,
KRITIKUJE LIKOVE REZANE I LIKOVE LIVENE.


A TI SI KRISTADELFIJANAC MALO IZVRNUO: JER STA ZNACI TVOJE "LIKA" I "OBLICJA", AKO JE U KNJ. IZLASKA: SLIKE I REZANOG LIKA, A KAZEM, ISAIJA NIGDE NE POMINJE SLIKE!?

I TI SAD OVDE PRAVOSLAVNIMA (MARAN ATA JE POGRESIO U DELU JEDNOG POSTA PITAJUCI U CEMU JE PROBLEM) PREBACUJES KIPOVE - FIGURE, A PRAVOSLAVNI NEMAJU ISTE, NEGO R-KATOLICI!!!

3D KIP NIJE 3D SLIKA KOJA SAMO MOZE BITI PROZOR U NEBESKO, A TI UMESTO DA NAUCIS I PROVERIS SZ ZAVET O PROZORIMA, TI SI NAUMIODA NAPADAS, PA UMESTO DA NAPADNES R-KATOLIKE SRTO SE KLANJAJU KIPOVIMA BEZDUSNIM, TI NAPADAS ONE KOJI SU KAO OBLACI (ZA OBLAK VIDI TEOFANIJU - BOGOJAVLJANJE) I KAO GOLUBOVI NA SVOJIM PROZORIMA (ISAIJA 60,8).


I TEBI POSLE SVEGA SMETAJU OREOLI SVETACA? JASNO TI SI OMRZNUO NA SLAVU U KOJU SE I NEKI BUDUCI NARASTAJI IMAJU OBUCI, NA KACIGU SPASENJA 9EFESCIMA 6,17) KAKO LEPO APOSTOL PAVLE NAZVA OREOL SVETITELJA...
 

Back
Top