Nestanak Neandertalaca

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.773

Screenshot_20240131-151059-937.png

Naučnici možda konačno imaju odgovor zbog čega su nestali neandertalci​

Poslednji neandertalci su hodali Zemljom pre 40.000 godina. Naučnici i dalje pokušavaju da otkriju ko je kriv za njihov nestanak. U neko isto vreme pojavljuje se i moderni čovek. Možda je to razlog njihovog nestanka. Ali na koji način?

U poslednjih godina se o neandertalcima jako puno saznalo zahvaljujući fosilnim ostacima i analizi drevne DNK. Dobro je poznato da su se ljudi mešali sa njima i imali zajedničke potomke, piše portal Sve o arheologiji.

Prvi otkriveni “hibrid” modernog čoveka i neandertalca otkriven je u Portugalu i poznat je ko dečak iz Lapeda.
Jedna od pretposlednjih teorija zašto su neandertalci nestali ili izumrli jeste zbog toga što su imali seksualne odnose sa modernim ljudima. Odnosno da ih je brojčano bilo manje, a da je ukrštanje sa njima dovelo do toga da oni nestanu, ali da njihova DNK danas živi u nama.

Neandertalci i moderni ljudi živeli su u isto vreme​

Neandertalci su se prvi put pojavili u Evropi pre oko 400.000 godina, a izumrli su pre oko 40.000 godina. Oni su bili prisutni i na evropskom i na azijskom kontinentu.

Prošle godine izašla je studija u kojoj su arheolozi potvrdili da su moderni ljudi stigli znatno ranije na evropski kontinent nego što se to mislilo. Barem 10.000 godina ranije. To je očigledno omogućilo modernim ljudima i neandertalcima da se sretnu više puta. Pitanje je da li i koliko je taj njihov susret bio poguban za neandertalce?
Jedna druga teorija, iako je od ranije poznata, jeste ta da su moderni ljudi masakrirali svoje evroazijske rođake. Autor rada "Born of Violence: The Neanderthal Extiction, Genocide and Colonisation", Jarin Eski stručnjak za kriminologiju, je ukazao na to da je naša “jedinstvena genocidna priroda” učinila neizbežan ishod za neandertalce.

Potreba za uništavanjem drugih vrsta​

Dr Jarin tvrdi da ono što karakteriše ljudsko biće jeste ta genocidna priroda, odnosno nasilje. I objašnjava kako “neandertalci, ne samo da su platili svojim životom zbog našeg talenta za ubistvo, već je taj talenat obojio čitavu ljudsku istoriju“.
Na koji način je naša ljudska vrsta uništila izumrle rođake, neandertalce, Eski je predložio nekoliko mogućih faktora.

Prva hipoteza jeste ta da su moderni ljudi iz Afrike stigli u Evroaziju i sa sobom doneli bolesti na koje lokalne populacije hominida nisu bile imune.
Druga hipoteza ukazuje da je naše superiornije oružje i strategije lova omogućile da zauzmemo velike površine izvora hrane. Što je dovelo do toga da “naše manje sposobni” rođaci umru od gladi. Mada ova teorija ne zvuči baš ubedljivo. Neandertalci su bili sasvim dovoljno sposobni da love velike životinje. Bili su bili dobro uhranjeni i fizički razvijeni.
Treća teorija jeste da smo ih mi istrebili, odnosno izvršili genocid nad neandertalcima. Neandertalaca je bilo, verovatno, brojčano manje.
Razlika između anatomski modernog čoveka i neandertalca
FOTO: WINTERS860 / SHUTTERSTOCK
Razlika između anatomski modernog čoveka i neandertalca
Eski predlaže da je naš napredni kognitivni kapacitet, a posebno naša sposobnost da maštovito „dehumanizujemo“ druge, ono što nas je dovelo do toga da postanemo dominantna vrsta na planeti Zemlji.

Da bismo postigli potpuno uništenje i izvršili genocid, često moramo da dehumanizujemo druga ljudska bića zamišljajući ih kao ne-ljude, odnosno ne posmatrajući ih nama sličnim.“
On je naveo primere iz Drevnog Egipta, Starog Rimskog carstva, evropske kolonizacije Azije i Amerike i konačno nacističke Nemačke. Njegov argument je da su „potpuno uništenje i eksploatacija putem genocida i kolonizacije posebno karakteristični za ljudsku vrstu“.
Autor smatra da se istrebljenje neandertalaca treba posmatrati kao genocid od strane modernih ljudi.
https://www.blic.rs/slobodno-vreme/nestanak-neandertalaca/rgwedn0
 
I ja sam.Kazu ko god ima IQ ispod 40 da je neandertalac(ne bih znao ni napisati.Prepisivao sam slovo po slovo od tebe.Trebao mi minut za rijec).
Moj IQ 37.Neko ima veci k.
Јбг имали су мозак за 20 - 30 посто већи, тако да не знам да је сапиенс био интелигентнији.

drevni anglosaksonci verovatno :p
Ја мислим да смо ми динароиди последњи преостали неандерталци и да зато хоће да заврше посао који су почели прије толико хиљада година. :mrgreen:
 
Јбг имали су мозак за 20 - 30 посто већи, тако да не знам да је сапиенс био интелигентнији.
Onda nisam taj neand.Kakvo ****.no ime.Nit ga zapamtit nit ga prepisivati minut.
Kod mene mozak ko andol.U normalnom stanju.Kod nekih mojih rodjaka iz Bosne kada natekne.Ja sam jedan od pametnijih u familiji
 
Onda nisam taj neand.Kakvo ****.no ime.Nit ga zapamtit nit ga prepisivati minut.
Kod mene mozak ko andol.U normalnom stanju.Kod nekih mojih rodjaka iz Bosne kada natekne.Ja sam jedan od pametnijih u familiji
Занимљиво, све се нешто питам да нисмо род случајно, али судећи по овом што написа, сигурно јесмо. :think:
 
Научници кажу да су неандерталци били претече комунизма по питању имовине и да су све дијелили, не можеш ти сад уводити неке новине и капитализам у племену. :ljutko:
Brate danas sam se dosta zajebavao na forumu.Valja ustati u 4h na posao.Laku noc i miran san ti zelim.
 
Ја мислим да смо ми динароиди последњи преостали неандерталци и да зато хоће да заврше посао који су почели прије толико хиљада година. :mrgreen:

+1
I2/I1 bi bilo tačnije reći samo što se kod dinarskih I2 sačuvalo najviše nepodobnih I2
a R1a su usputna šteta oni su nam se pridružili željni slobode
to su ti Etrurci, ili RASI

https://nauka.telegraf.rs/arheo-ist...enog-doba-bilo-kompleksnije-nego-sto-se-misli

PRAVI RAZLOG je daaaaaleko dublji!
i seže u koren samog nastanka čoveka
tj GENETSKE MANIPULACIJE ČOVEKOM
.....
jer NAMA SRBIMA je dodeljeno da budemo STRAŽARI!
tj da lovimo na NEPRAVDU!


Tajanstvenih 9 kultura zaleđene Evrope: Društvo ledenog doba bilo kompleksnije nego što se misli​

Andrija Ivanović
Andrija Ivanović

Arheolozi su ispitali nakit sa 112 nalazišta kulture gravetijen i to uporedili sa genetskim podacima​

https://www.facebook.com/dialog/fee...enog-doba-bilo-kompleksnije-nego-sto-se-misli

Ledeno doba

Ljudi ledenog doba... Ilustracija: Shutterstock/Esteban De Armas
Nakit je simbol identiteta otkako je praistorijski čovek počeo ga koristi – ukazuje na pripadnost grupi, verske stavove, status... Upravo zbog toga, proučavanje nakita iz kulture gravetijen, starog između 34.000 i 24.000 godina, i poređenje tih rezultata sa genetskim podacima pokazalo je da je na tlu zaleđene Evrope postojalo devet kultura ili kulturnih grupa. One su bile bile toliko međusobno drugačije da bi drevni-lovci skupljači mogli da se razlikuju međusobno samo po nakitu, pokazalo je istraživanje arheologa i antropologa sa Univerziteta u Bordou.
Za studiju objavljenu u Nature Human Behaviour oni su ispitali nakit napravljen od školjki, životinjskih i ljudskih zuba, kostiju i drugih materijala sa 112 nalazišta kulture gravetijen širom Evrope, od Pirinejskog poluostrva do Rusije.
 
Научници кажу да су неандерталци били претече комунизма по питању имовине и да су све дијелили, не можеш ти сад уводити неке новине и капитализам у племену. :ljutko:

pa da, to ti je MOBA!
svi rade zajedno svima!
očuvala se sve do 1990-ih
pa i danas ima moba po selima, manjih nego pre...

naravno da smo živeli u komunizmu kada je jedina zabava bilo žvakanje klekinja
i jebanjnje do besvesti, u predasima izmedju prežedaravanja mamutovim lojem
i trbušnom slaninom divljih veprova!
mmmmmmmmmmm!
sa sve travkama ludajkama!

https://nauka.telegraf.rs/arheo-ist...i-presli-alpe-i-ko-je-pravio-seciva-iz-ranisa

Moderni ljudi prešli su Alpe i naselili se na sever Evrope pre oko 45.000 godina. To znači da su homosapijensi naseljavali taj prostor zajedno sa neandertalcima hiljadama godina duže nego što se očekivalo, pokazale su tri naučne studije objavljene u žurnalima Nature i Nature Ecology and Evolution.

Genetska analiza fragmenata kostiju iskopanih na nalazištu Ranis u Nemačkoj, poznatom po sofisticiranim kamenim sečivima, donela je prvi jasan dokaz da su ljudi kamenog doba ovako davno naselili sever Evrope.

Materijalni dokaz da su Homo sapiens i Homo neanderthalensis živeli jedni kraj drugih u skladu je sa genetskim dokazima da su se dve vrste povremeno mešale. Takođe, to podgreva i sumnje istraživača da je invazija modernih ljudi u Evropu i Aziju pre oko 50.000 godina pomogla u tome da dođe do izumiranja neandertalaca, koji su tu živeli možda više od 500.000 godina, piše Berkeley News.
 

Back
Top