Nepusacki kutak II :Ostavite pušenje sa nama!

Ja nisam pušio celih mesec dana,od 1.decembra do 31.decembra kad me je uhvatilo neko novogodišnje ludilo.Moje iskustvo tokom tih 30.dana je da sam se u početku osećao odlično,kriza me je hvatala ali vrlo malo jer sam koristio tabex,posle 2.nedelje već počinjem da padam u depresiju ne znam što i kako,osećao sam da je nikotin izašao iz tela,telo se osećalo fantastično,dok sam bio na poslu ja sam uspevao i da ne mislim na cigarete kada stignem kući umesto kafe ja skuvam čaj od valerijane i strahovi se smire nekako,noću kad se probudim meni bilo teško posegnem da zapalim al se setim da ne pušim,meditirao sam,afirmira i ostala čudesa bilo je to ok sve do momenta kada su u novogodišnjoj noći svi počeli da piju i puše i ja sam počeo da pijem a onda sam i zapalio tu cigaretu.Creva su mi se prevrnula i takoo .... nastavio sam da pušim.Ali boriću se opet da ostavim.Tabex više ne smem da koristim a pomogao mi je dosta.Sve dolazi iz glave.

Ne brini, pusices jos mesec, dva, onda ces shvatiti da ipak moras da prestanes pa ces ispocetka proceduru.
Nisi jedini kome iz prve ne polazi za rukom. ;)
 
Ja sam uporan ali ne vredi jače je.Već godinu dana pokušavam iznova i oznova,mislim da ulazim u neko stanje depresije zbog toga.Neverovatno ali istinito,telo mi je izmoreno od nikotina osećam se užasno i znam da mi štete ali ne mogu da ih ostavim,kad pušim ja sam nesrećan što pušim kad ne pušim ja sam nesrećan što ne pušim.Alena Kara znam napamet,tabex sam pijo ne znam više šta da probam i koju metodu da koristim.Baš se osećam ono fuj.Baš nemam volje za životom zapao sam negde između,ni tamo ni ovamo.Koliko puta se zamislim tako kako bi mi život bio lep da nisam pušač,šta bi sve mogao sebi da priuštim od svih tih para i dobije želju da ostavim i ostavim ali posle par sati odmah crne misli u glavi i sve mi izgleda mnogo lakše sa cigarom i onda posegnem za tom glupavom cigaretom povučem dva dima i onda sebe kinjim što pušim i da imam karaker nula i tako u krug.Baš bez veze neko stanje.
 
Ja sam uporan ali ne vredi jače je.Već godinu dana pokušavam iznova i oznova,mislim da ulazim u neko stanje depresije zbog toga.Neverovatno ali istinito,telo mi je izmoreno od nikotina osećam se užasno i znam da mi štete ali ne mogu da ih ostavim,kad pušim ja sam nesrećan što pušim kad ne pušim ja sam nesrećan što ne pušim.Alena Kara znam napamet,tabex sam pijo ne znam više šta da probam i koju metodu da koristim.Baš se osećam ono fuj.Baš nemam volje za životom zapao sam negde između,ni tamo ni ovamo.Koliko puta se zamislim tako kako bi mi život bio lep da nisam pušač,šta bi sve mogao sebi da priuštim od svih tih para i dobije želju da ostavim i ostavim ali posle par sati odmah crne misli u glavi i sve mi izgleda mnogo lakše sa cigarom i onda posegnem za tom glupavom cigaretom povučem dva dima i onda sebe kinjim što pušim i da imam karaker nula i tako u krug.Baš bez veze neko stanje.

Svi smo bre to prosli. Ja bih rekla ( mada je to uvek individualan osecaj) da je coveku potreban neki jako lep, pozitivan osecaj,
recimo zaljubljivanje, uspeh na poslu, na faksu, neka euforija koja uvek proistice iz uspeha i trenutka osecaja srece i da
bi to bio definitivni okidac, inicijalna kapisla da se stvarno i prestane s tim. Imala sam u svom okruzenju ( otac) coveka koji
je umirao od pusenja, za mene je to bio neki presudan momenat , a ti sada procitaj o cemu se radi pa ce mozda i tebi to
biti dovoljan razlog da prestanes.Meni je bilo cudno da o ovoj bolesti u Srbiji skoro da niko i ne zna, stalno se drvi o karcinomu
pluca, a ovo je glavni uzrok i posledica umiranja:
Хронична опструктивна болест плућа – ХОБП
Хронична опструктивна болест плућа (ХОБП) карактерише се ограничењем (смањењем) протока ваздуха у дисајним путевима. Ограничење протока ваздуха је прогресивно и удружено са запаљењском реакцијом плућа на штетне честице или гасове.
Реч хронична значи да се болест не повлачи, опструктивна – да је делимично блокиран проток ваздуха у дисајним путевима, реч болест – обољење, а плућа – да се дешава у плућима.
Код болесника са ХОБП мањи су отвори дисајних путева. У њих улази мање ваздуха зато што су зидови дисајних путева задебљали и отечени, дисајни путеви су стиснути под утицајем малих мишића који их окружују и у њима се ствара слуз коју болесник искашљава.
Од ХОБП најчешће оболевају пушачи или бивши пушачи, особе које живе у кућама са много гасова (сагоревање у пећима за загревање просторија) или оне које су радиле на местима где је било пуно прашине и дима. Већина болесника са ХОБП има преко 40 година, али могу оболети и млађи људи.
Особе које болују од ХОБП жале се на кашаљ и искашљавање слузавог или "прљавог" испљувка, отежано дишу, гуше се, остају без даха приликом физичког напора и потребно им је дуже време да се опораве након прехладе. Са напредовањем болести, тегобе постају све израженије. Већина пацијената касно се јавља лекару и сматра да је кашаљ нормална појава због пушења.
Када се јаве лекару који дијагностикује праву природу болести, пацијенти добијају савет о даљем лечењу:

  • престанак пушења (најважнији и најбољи начин да помогнете својим плућима);
  • избегавање места где се пуши, дима и мириса који вам сметају;
  • проветравање просторија у стану;
  • редовно узимање лекова и
  • редовне вежбе дисања.
За лечење ХОБП користе се лекови који отклањају симптоме ширењем дисајних путева, смиривањем упале и инфекције, а по потреби и други за јачање снаге срчаног мишића. За лечење ХОБП користе се дозни аеросоли, тзв. пумпице помоћу којих се лек уноси удисањем (инхалационим путем). То је најбољи, најкориснији и најмање штетан вид терапије јер лек делује директно на оболели орган, уноси се мала доза, брзо се отклањају симптоми и нема нежељених ефеката. Треба нагласити како је погрешно мишљење да су пумпице штетне јер наводно стварају навику и имају негативан ефекат.
У току епидемија грипа и респираторних инфекција болесницима се препоручује вакцинација.
У узнапредовалом стадијуму обољења, када је кисеоник у крви знатно нижи, болесницима који испуњавају услове прописује се дуготрајна оксигенотерапија у кућним условима (ДОТ). Она подразумева употребу кисеоника преко апарата који се зове концентратор кисеоника у кућним условима. Тако је пацијент на сталној оксигенотерапији (најмање 16 сати у току дана), и мање су потребе за болничким лечењем.
ХОБП је болест од које сваке године оболева све више људи и представља велики здравствени и социо-економски проблем па је превенција у смислу престанка пушења најбољи начин за смањење учесталости тог обољења.
 
Pušenje je problem cele zajednice: Svakim udahom dima cigarete, osoba provocira šlog ili infarkt!
U Srbiji se danas obeležava Nacionalni dan bez duvanskog dima. Pušenje je jedan od najvećih faktora rizika za nastanak hroničnih bolesti, a Srbi su prvi u svetu po broju popušenih cigareta. Zašto se teško odričemo tog poroka? Kako duvanski dim utiče na vitalne organe? Odgovore na ova pitanja potražili smo od dr Milijane Balević, interniste kardiologa.
https://www.prva.rs/zivot/zdravlje/...&utm_medium=box&utm_campaign=prva_b92_sidebar
 
Pa možda i nisam rešio sam sa sobob šta znam,:sad2:baš sam opterećen po tom pitanju,svakog dana se pitam šta da radim i šta se dešava sa mnom,bar da sam srećan kad pušim nego nisam,baš sam ni tamo ni ovamo.Već sam napisao da kad pušim ja sam nesrećan što pušim a kad ne pušim nesrećan sam što ne pušim ne znam kako da okarakterišem to inače nisam takav sa drugim stvarima vrlo sam odlučan po nekim pitanjima i to je to,ovo je nešto jače i od mene samog.
 
Pa možda i nisam rešio sam sa sobob šta znam,:sad2:baš sam opterećen po tom pitanju,svakog dana se pitam šta da radim i šta se dešava sa mnom,bar da sam srećan kad pušim nego nisam,baš sam ni tamo ni ovamo.Već sam napisao da kad pušim ja sam nesrećan što pušim a kad ne pušim nesrećan sam što ne pušim ne znam kako da okarakterišem to inače nisam takav sa drugim stvarima vrlo sam odlučan po nekim pitanjima i to je to,ovo je nešto jače i od mene samog.
Bas zato jaka volja samo moze da ti pomogne,da resis i ostavis duvan.Ako si po nekim pitanjima vrlo odlucan,saberi se i postavi tako i prema duvanu.Moras biti jak i boriti se prvo sam sa sobom,posle ce doci sve na svoje mesto.
 
Proslo je vise od 6 godina od kada sam ostavio pusenje,pusio sam 15 godina.Prestanak je poceo upravo na ovom forumu sa clanovima i uspeo . Pre toga sam pokusavao bar stotinu puta i nisam uspeo. Sva iskustva procitana na prethodnim stranama (tada je bilo oko 600 stotina i sve sam ih procitao, neki i vise puta) su mi bila i najveca podrska i najvecu utehu u najgorim krizama sam pronalazio bas ovde. Za protehlih 6 godina bilo je i manjih i vecih kriza, ali ni priblizno onim pocetnim u prvih mesec dva. Sada ih vise nikada nema. One su se smanjivale bukvalno godinama , bar prve tri ako ne i cetiri godine. Naravno intenzitet je bio sve zanemarljiviji i redji svakog dana, da bi jednog dana u potpunosti nestalo. Ono sto je svakoga natera da izdrzi su koliko je jak motiv i koliko je jaka podrska u momentima kada je osecaj neizdrziv. Motivi su mi se sami nametnuli, a svu potrebnu podrsku sam nalazio ovde prolazeci kroz iste muke kao i ostali clanovi i boreci se zajedno sa njima. Dodatni motiv mi je bio bas i ta sramota da posustanem pred njima :)
Svima vam zelim puno srece i snage u ostavljanju cigareta, a bivsim pusacima da ostanu istrajni i budu prava podrska svima koji su se uhvatili u kostac sa pravim neprijateljem.
 
Pre jedno 6 godina, sretnem ti ja mog hausmajstora Žiću Šrafstuka u jednom kafiću, vidim čovek ne puši, a navarivao je jednu na drugu.
Pitam ga ja kako je uspeo da baci cigare, a on kaže, u Srbiji se pojavile tablete "tabex", i uz njih je prestao da puši.
Ja ga zamolim da i meni nabavi te tablete, što on i učini.

Krenem ja sa tim tabletama, popio sam samo 21 komad i prestao da pušim. Od tada više nisam palio ni jednu cigaretu, niti sam osećao potrebu.
Medjutim, umesto pušenja ja krenem sa kockom, negde đavo mora da izbije na površinu...
Sad nisam pametan da li je bilo bolje pušiti cigare ili kockati.
Ako od nikotina ima leka od kocke nema, pa se trudim da kockam umereno, tj. samo od nekih ekstra para koje negde zaradim, a da ne diram
ušteđevinu i slično.
 

Back
Top