Zanimljive činjenice o ptici Detlić
Objavljeno 03 avgust 2020 | Autor Zanimljivosti dana
.
1. Kada bismo mi ljudi počeli da lupamo glavama o drveće, trpeli bismo posledice poput gadnih glavobolja, odvojenih mrežnjača ili potresa mozga. Visoka cena za šaku insekata. Ali detlići su opremljeni za taj posao, a lekari koji proučavaju povrede glave pokušavaju da dokuče kako se pri tom ne povredi. Jedno istraživanje pokazalo je da su oči detlića čvrsto pričvršćene uz pomoć kosti i okolnog tkiva, za razliku od ljudskih očiju koje imaju prostora za pomeranje unutar očne duplje. Te ptice su razvile i druge osobine.
2. Kada spomenemo ovu vrstu ptica obično ostajemo na tome da postoji jedna vrsta koja se naziva Detlić, ali ne, postoji čak 180 vrsta i podvrsta.
3. Greše oni koji misle da detlići kucaju po drveću isključivo radi potrage za hranom. Zapravo, to rade kako bi obeležili svoju teritoriju, ali i da bi našli partnera za parenje.
4. Mozak detlića ima masu od tek nekoliko grama. Ne udara o zidove lobanje onoliko koliko bi udarao ljudski mozak.
5. Ove ptice se gnezde u šupljinama mrtvog drveća ili četinara. Za to oni koriste ne samo postojeće šupljine nego prave i nove.
6. Kod nas, u našim regionima možemo videti 7 vrsta detlića.
7. Detlići se po stablima kreću od dole ka gore, pomažući se kandžama na nogama i repom. Zapravo, najvećem opterećenju je izložen rep i zato se on godišnje smanji približno za jednu desetinu njegove dužine.
8. Zoolozi su otkrili jednu zanimljivu činjenicu koja razlikuje detliće u odnosu na sve druge vrste ptica. Oni ponekad koriste prazne limenke i parčiće gvožđa kako bi se zvuk koji proizvode čuo veoma daleko ̶ na taj način, oni pozivaju druge detliće.
9. Ove ptice su jako rasprostranjene, jedino ih nema u Australiji.
10. Najvećim predstavnikom vrste smatra se američki kraljevski detlić, koji može da dostigne dužinu od 53 cm. Najmanji je patuljasti detlić, i on ne može da prestigne dužinu od 8cm.
11. Detlići žive najčešće kao samostalne jedinke, Hrane se crvima, a neke i biljkama.
12. Ponašanje detlića zanimljivo je zbog toga što u toku jeseni mogu da naprave blizu 400 otvora u stablima i da u njih postave po jedan žir.
13. Njihova najbitnija karakteristika je njihov kljun! On je njihov alat, ali pored toga imaju i jako dugačak jezik. Ako u toku leta ili proleća čujete lupkanje u drvo, znajte da je to ova mala slatka ptičica.
14. Detlići su jedinstvene ptice i one stalno osećaju glad. Uzrok tome je veliki utrošak energije zbog kojeg oni stalno imaju potrebu za hranom.
15. Tokom udaranja, detlić primenjuje toliko veliku snagu da, ako bismo čoveka udarili tom jačinom, on bi odmah zadobio ozbiljnu povredu. Pri udarcima po drvetu glava ove malene ptice oseća opterećenje do 1 kg.
16. Prilikom pronalaženja hrane koja se nalazi ispod kore drveta, detlići su u stanju da nanose udarce na stablu brzinom do 25 udaraca u sekundi ̶ stoga, za jedan dan ova ptičica je u stanju da udari po drvetu skoro million puta.
17. Kada ženka snese jaja, mužjak leži na njima! Ove price dele posao međusobno. Ženke i mužjaci se ne razlikuju puno. Sve dok mali detlići ne dođu na svet oni su zajedno, a nakon toga se razdvajaju.
18. Dok kuca, detlić ne brine da će u njegove oči da upadnu komadići drveta. Stvar je u tome što se njegovi kapci zatvaraju pre nego što se približe drvetu, što predstavlja svojevrstan odbrambeni mehanizam.
19. Ove ptice su nešto veće od vrapca, imaju oko 17 santimetara, a najveći detlić ikada viđen ima čak 53 santimetara.
20. Sve bi ovo bilo najnormalnije da neke činjenice nisu poznate! Pošto kljucanje drveta zahteva određeni napor, jak kljun, logično je da i glava detlića bude tvrda, ali nije! Detlić spada u vrstu ptica sa njamekšom lobanjom baš iz razloga da ne bi došlo do povrede tokom kljucanja. Ovo na prvi pogled deluje nelogicno, ali kada bolje razmislimo jeste realno.