Nauka i religija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nabavio sam jednu versku knjižicu i prvi naslov je: BOG JE POSTAO ČOVEK NAS RADI, i evo nekoliko prvih rečenica:
"Suština hrišćanske, pravoslavne vere je: Bog je postao čovek! Kako je to tajno i čudesno. Bog, koji je nezamisliv i neizreciv, van vremena i prostora, van svega a i svuda i u svemu, postaje jedan od nas, postaje Čovek. Zašto?"
Priznajem da se prvi put srećem sa idejom da je Bog postao čovek pa pitam vernike je li ovo neka metafora?
Normalno neću da komentarišem "nezamisliv i neizreciv, van vremena i prostora, van svega a i svuda i u svemu" jer to su, pretpostavljam, velike tajne i za najučenije vernike a kamoli za mene polupismenog nevernika:D.
 
stnco:
Nabavio sam jednu versku knjižicu i prvi naslov je: BOG JE POSTAO ČOVEK NAS RADI, i evo nekoliko prvih rečenica:
"Suština hrišćanske, pravoslavne vere je: Bog je postao čovek! Kako je to tajno i čudesno. Bog, koji je nezamisliv i neizreciv, van vremena i prostora, van svega a i svuda i u svemu, postaje jedan od nas, postaje Čovek. Zašto?"
Priznajem da se prvi put srećem sa idejom da je Bog postao čovek pa pitam vernike je li ovo neka metafora?
Нисам верник, али пошто нико не одговара, ево ја ћу ти рећи о чему се ради. Није метафора, мисли се наравно на Исуса Христа - божијег Сина, који представља божију манифестацију у људском облику зачетог од стране Светог духа, а рођеног од смртне жене са једним циљем, а то је да испуни Едемски завет и преузме грехе људске на себе и тако реши проблем смрти. Услов је покајање и вера у Христа као спаситеља.
stnco:
Normalno neću da komentarišem "nezamisliv i neizreciv, van vremena i prostora, van svega a i svuda i u svemu" jer to su, pretpostavljam, velike tajne i za najučenije vernike a kamoli za mene polupismenog nevernika:D.
То је једно теолошко питање и није лако одговорити на њега. Ево навешћу ти цитат из једног текста који се бави управо том проблематиком:
" Dva atributa božanskog bića su vrlo važna. To je transcedentnost i imanentnost. (Nemamo u našem jeziku neke termine koji bi bili potpuno paralelni ovima.) Bog deista je apsolutno transcedentan. Kad kažemo da je Bog transcedentan, to znači da je On nešto drugo nego što je ovaj naš svet. On je ontološki, po suštini svog bića transcedentan. On je nešto što je drugo nego što je ova naša realnost. On je druga realnost. On nije ova realnost koju mi doživljavamo. (Dakle, u ontološkom smislu.) Ali po svome delovanju, On je imanentan, On je prisutan u svetu, On deluje u svetu. E sada, to je teizam. Teizam veruje, dakle, da je Bog po suštini svoga bića nešto drugo. On je transcedentan samo ontološki, ali je imanentan u svetu po svome delovanju. Deizam veruje da je Bog i ontološki i po svom delovanju transcedentan. “On je stvorio ovaj svet, pustio ga da se kreće po svojim zakonitostima, i On se odvojio od ovoga sveta. Prosto nije zainteresovan šta se ovde dešava."

Више о томе можеш прочитати овде: http://www.cps.org.yu/trojstvo.zip
 
Hvala na obaveštenju ali se ne slažem baš, jer u našem jeziku ako nešto (u ovom slučaju Bog)postaje nešto drugo (u ovom slučaju Čovek) onda ono prvo "nešto" nestaje jer se pretvorilo u nešto drugo. Znači ako se Bog pretvorio u Čoveka onda On više ne postoji. No, nije to ni važno jer i nije jedina verska zavrzlama evo i ovaj tvoj citat je isto to.
 
Vidi, vidi u ovoj knjizi piše i ovo: "Svetom Pavlu Preprostom zbog prostodušnosti, Bog je darovao duhovni vid, i on je duhovni svet video kao što mi vidimo zemaljski".
I šta je to Preprosti video? Evo ovo: "Prišao je na ispovest grešnik, počeo je da kazuje svoje grehove, i iz njegovih usta su počele da izlaze zmije različitih veličina. Rešio je da kaže jedan veliki greh i počela je da iz njegovih usta izlazi velika zmija. No, zatim se čovek postideo i nije ispovedio greh do kraja, i zmija se vratila u njega". VAU!
Uh, uh, uh!
 
Astral-Blade:
Нисам верник, али пошто нико не одговара, ево ја ћу ти рећи о чему се ради. Није метафора, мисли се наравно на Исуса Христа - божијег Сина, који представља божију манифестацију у људском облику зачетог од стране Светог духа, а рођеног од смртне жене са једним циљем, а то је да испуни Едемски завет и преузме грехе људске на себе и тако реши проблем смрти. Услов је покајање и вера у Христа као спаситеља.То је једно теолошко питање и није лако одговорити на њега. Ево навешћу ти цитат из једног текста који се бави управо том проблематиком:
" Dva atributa božanskog bića su vrlo važna. To je transcedentnost i imanentnost. (Nemamo u našem jeziku neke termine koji bi bili potpuno paralelni ovima.) Bog deista je apsolutno transcedentan. Kad kažemo da je Bog transcedentan, to znači da je On nešto drugo nego što je ovaj naš svet. On je ontološki, po suštini svog bića transcedentan. On je nešto što je drugo nego što je ova naša realnost. On je druga realnost. On nije ova realnost koju mi doživljavamo. (Dakle, u ontološkom smislu.) Ali po svome delovanju, On je imanentan, On je prisutan u svetu, On deluje u svetu. E sada, to je teizam. Teizam veruje, dakle, da je Bog po suštini svoga bića nešto drugo. On je transcedentan samo ontološki, ali je imanentan u svetu po svome delovanju. Deizam veruje da je Bog i ontološki i po svom delovanju transcedentan. “On je stvorio ovaj svet, pustio ga da se kreće po svojim zakonitostima, i On se odvojio od ovoga sveta. Prosto nije zainteresovan šta se ovde dešava."

Више о томе можеш прочитати овде: http://www.cps.org.yu/trojstvo.zip
Do boldovanog sve je ok. Boldovano nije tačno. Naime, Bog se nije odvojio od sveta kojeg je stvorio. Na protiv, vrlo je zainteresovan za njega, jer svakog momenta doziva svakog čoveka, kako bi Ga (čovek) konačno postao svestan, jer je to za njegovo dobro. Upravo je zasluga hrišćanske religije što tvrdi da je Bog sada (i večno) živ i da vodi neprekidnu brigu o svakom čoveku. To je realnost (istina) za svakog iskrenog Hrišćanina i to se svakodnevnim iskustvom potvrđuje. Tragično je što ateisti misle da vernici (hrišćanski) umišljaju, uobražavaju, izmišljaju, da su zavedeni, zaglupljeni, šizofreni...
Ti nisi vernik, ali si blizu tome. Dovoljno je samo da iskreno iz duše istinski poveruješ da Bog stvarno postoji i videćeš kako će ti se Bog istog momenta odazvati. Naravno, biću razočaran ako mi ovo uzmeš kao propovedanje, jer je samo iskrena razmena mišljenja.
 
14 godina sam bio vernik kakvog ne mozete da zamislite. Za tih 14 godina Ga (Boga) nisam osetio ni jednom. Onda sam se zapitao: "Da li zaista...?" (heh, zanimljivo je da je to bilo moje detinjstvo, i da, kao unuk svestenika, nisam smeo ni da pomislim da ne verujem)
Ristob, da li postoji neki medijum kroz koji Bog komunicira sa tobom ili samo osecas? (ozbiljno pitam)
 
dollar MC:
14 godina sam bio vernik kakvog ne mozete da zamislite. Za tih 14 godina Ga (Boga) nisam osetio ni jednom. Onda sam se zapitao: "Da li zaista...?" (heh, zanimljivo je da je to bilo moje detinjstvo, i da, kao unuk svestenika, nisam smeo ni da pomislim da ne verujem)
Ristob, da li postoji neki medijum kroz koji Bog komunicira sa tobom ili samo osecas? (ozbiljno pitam)
Samo potvrđuješ da nisi bio iskreni vernik, bez obzira što tvrdiš da si bio vrhunski u tome. (Oprosti ako se nađeš uvređen, jer mi vređanje nije namera).
Svi mediji (i sve dimenzije, poznate i nepoznate) ovoga sveta su Božji. Bog komunicira svakog momenta sa svakim čovekom. Bog vidi čovekove misli. Šta više, On ih izvršava, bilo da su dobre, bilo da su loše. Čoveku je istinski data slobodna volja da bira šta će raditi i od tog izbora zavisi njegova sudbina. Ako čovek stalno bira (čini) dobro, postiže dobro u ovozemaljskom životu (večni život). Ako, pak, stalno bira (čini) zlo, postiže zlo u ovozemaljskom životu (večna smrt).
Pored komunicije sa čovekom preko mozga (misli), Bog sa njim komunicira svakim događajem, jer svaki događaj izvodi lično Bog kao realizaciju čovekovih misli.
Posmatrajte svet kroz ovu prizmu i odmah ćete shvatiti kakav je.
(Sve ovo sam već rekao na forumu Krstarice).
 
evo mogu ja da kažem?

Nisam osećala postojanje Boga kao klinka, bar ne u tolikoj meri koliko sada. Racionalisti će reći da je svaki moj doživljaj Boga bio čisto tripovanje, ali osećanje Njegovog prisustva je nešto sasvim specifično, nešto što ne bih mogla da definišem. Da, ja razgovaram sa svojim Bogom. Ponekad samo u formi monologa, ali i tad imam osećaj da me On sluša. I dalje ne umem da objasnim dovoljno, kao ni da izbegnem reč "osećam", jer mi Njegovo prisustvo najčešće otkriva upravo osećaj da je On tu.

Pošto je moj doživljaj, jasno, krajnje subjektivan, ne očekujem da bi nekome on mogao da bude kao realna 3D potvrda Njegovog postojanja. Ali meni jeste, i to mi je najvažnije.
 
Nisam bio iskreni vernik zato sto sam malo vise razmisljao o tome? Dogmatizam! Btw, subjektivni razlozi su uticali na to da osetim sumnju. Je*es vecni zivot kad najblizi ne moze da zivi sa tobom, u zivotu koji mu pripada.
I opet.. sloboda misljenja i sudbina. Znas li ti sta pricas? Shvatas li u kakvom su paradoksu te dve stvari?

guitarrr_babe, jesi cula kad kolike su moci covekovog uma? Zasto sve to vezujete za nesto nadprirodno?
Preporucujem ti Dzozefa Marfija i knjigu "Moc podsvesti". Prva stepenica ka shvatanju nekih stvari.
 
Aj procitaj jos koji put knjigu, da ne bi iznosio nebuloze ovde

"Vodic mi je objasnio da je devojka svojevremeno izgubila glas koji joj se vratio u ovom hramu. Zato upucuje svoju zahvalnost Budi koji joj je, po njenom verovanju, doneo isceljenje. Zapravo, devojka je od samog pocetka bila cvrsto uverena da ce joj Buda pomoci ukoliko dovoljno cesto obavi tacno odredjeni obred, dugo vremena posti i prinese odgovarajuce zrtve. Time je, u stvari, samo uslovljavala svoju podsvest i usmeravala njenu energiju ka izlecenju".
 
guitarrr_babe:
Da, ja razgovaram sa svojim Bogom. Ponekad samo u formi monologa, ali i tad imam osećaj da me On sluša...
Ono što ti ne vidiš, a što je vidljivo iz aviona, je da je tvoj "Bog" zamena za očinsku figuru koja ti je postala potrebna sa nestankom (ili slabljenjem značaja) realne figure.

On je uvek tu, za tebe, voli te, čuva te, sluša te, pravedan je i sve može, sve zna. To je za decu otac, a za odrasle upravo ovo što ti pričaš.

To je veoma realan osećaj postojanja "nečega" što u stvarnosti ne postoji.

Masa ljudi prođe fazu da jednog oca zamene imaginarnim, to su oni koji "otkriju" veru nakon adolescencije. Na drugu stranu, dosta ljudi veruju dok su deca (tako im je rečeno) a nakon adolescencije krenu u period preispitivanja i izgube veru u imaginarnog oca.
 
ristob:
Do boldovanog sve je ok. Boldovano nije tačno. Naime, Bog se nije odvojio od sveta kojeg je stvorio. Na protiv, vrlo je zainteresovan za njega, jer svakog momenta doziva svakog čoveka, kako bi Ga (čovek) konačno postao svestan, jer je to za njegovo dobro. Upravo je zasluga hrišćanske religije što tvrdi da je Bog sada (i večno) živ i da vodi neprekidnu brigu o svakom čoveku. To je realnost (istina) za svakog iskrenog Hrišćanina i to se svakodnevnim iskustvom potvrđuje. Tragično je što ateisti misle da vernici (hrišćanski) umišljaju, uobražavaju, izmišljaju, da su zavedeni, zaglupljeni, šizofreni...
Ti nisi vernik, ali si blizu tome. Dovoljno je samo da iskreno iz duše istinski poveruješ da Bog stvarno postoji i videćeš kako će ti se Bog istog momenta odazvati. Naravno, biću razočaran ako mi ovo uzmeš kao propovedanje, jer je samo iskrena razmena mišljenja.
Pošto si ti gore nešto boldovao ja sam onda morao da stavim pod italik i moj komentar na to je: ristob , shvati već jednom: Bog ne vodi nikakvu brigu o meni a i ona mi uopšte nije potrebna. Pa ovo je osnovni sukob između tebe i mene, ili šire, između vernika i nevernika ovde na Forumu. To što ti osećaš Boga, koji eto brine o tebi, to je tvoja lična stvar ali to nema NIKAKVE veze sa realnošću u kojoj ja živim. To je suština naše rasprave.
Možeš ti da misliš da me je danas Bog spasio jer sam 16km vozio bicikl po magistranom putu sa relativno gustim saobraćajem, ali JA sam taj koji brinem o tome, JA sam taj koji je kupio retrovizor pa čim naiđe neko veliko "čudo" a ja se sklonim, JA sam taj koji pazim JA i JA i tu nema nikakvog Boga. Kao što vidiš sve je jednostavno i bez Boga.
 
guitarrr_babe:
evo mogu ja da kažem?

Nisam osećala postojanje Boga kao klinka, bar ne u tolikoj meri koliko sada. Racionalisti će reći da je svaki moj doživljaj Boga bio čisto tripovanje, ali osećanje Njegovog prisustva je nešto sasvim specifično, nešto što ne bih mogla da definišem. Da, ja razgovaram sa svojim Bogom. Ponekad samo u formi monologa, ali i tad imam osećaj da me On sluša. I dalje ne umem da objasnim dovoljno, kao ni da izbegnem reč "osećam", jer mi Njegovo prisustvo najčešće otkriva upravo osećaj da je On tu.

Pošto je moj doživljaj, jasno, krajnje subjektivan, ne očekujem da bi nekome on mogao da bude kao realna 3D potvrda Njegovog postojanja. Ali meni jeste, i to mi je najvažnije.
Evo, to je ono što ja hoću da ukažem ristobu. Ti veruješ u Boga, važi; ti pričaš sa Njim (pazi samo da te neko ne vidi), važi; tebi je lepo uz Njega, važi, ali onog trenutka kada kažeš da Bog postoji izvan tebe, onda ne važi, jer ako tvrdiš da nešto postoji izvan tebe onda obavezno to zahteva i objektivni dokaz, da bih i ja to proverio i ja konačno shvatio da Bog postoji. I sukoba između nas ne može da bude.
 
Vidim niko ne komentariše moje citate iz verske knjige koju čitam. No, ne mogu da odolim a da neke stvari ne podelim sa mojim istomišljenicima. Kniga je: Pokajanje put spasenja . Na 71. str. počinje da nabraja grehe u vezi sa Božijim zapovestima, i evo nekoliko grehova u vezi sa prvom Božijom zapovesti: "Ne verujem u besmrtnost duše, u život večni i pravednu platu za naša zemna dela. Ne verujem u postojanje Nebeske Vojske Angela i legiona zlih duhova (đavola)" (kraj citata)
A pri dnu iste strane nabraja dalje grehove:"Vrlo često na osnovu neke vremenske nepogode prorokujem smak sveta. Bavim se raznim gatanjima, vračanjima astrologijom(boldovano zbog Astrala, moja prim.:D), "isceliteljstvom", okretanjem šolja, gledanjem u karte, gledanjem u dlan, bavim se spiritizmom, raspitivao sam se za mrtve, a sve je to od đavola (nije greh tražiti saznanje šta je sa našim mrtvima, ali ne od vračara nego od Boga" (kraj citata).
Evo Astral, treba da veruješ u "postojanje Nebeske Vojske Angela" a ne smeš u astrologiju koja je svrstana u rang gatanja, hiromantije i okultizma.
 
Što više čitam ove verske knjige sve se više pitam da li je moguće da vernici sve ovo prihvataju, i ako jeste, nije čudo što vas po nekada ismevamo. Zamislite treba da verujete u "Nebesku Vojsku Angela", a sa druge strane odbacujete neke naučne teorije i "s pravom" sumnjate u dokaze koji vam se nude. Fuj!
 
stnco:
Što više čitam ove verske knjige sve se više pitam da li je moguće da vernici sve ovo prihvataju
Pa naravno da prihvataju kad većina vernika i ne čita verske knjige. U proseku ateisti bolje poznaju Bibliju nego velika većina vernika. (Zato verovatno i jesu ateisti)
 
stnco:
Pošto si ti gore nešto boldovao ja sam onda morao da stavim pod italik i moj komentar na to je: ristob , shvati već jednom: Bog ne vodi nikakvu brigu o meni a i ona mi uopšte nije potrebna. Pa ovo je osnovni sukob između tebe i mene, ili šire, između vernika i nevernika ovde na Forumu. To što ti osećaš Boga, koji eto brine o tebi, to je tvoja lična stvar ali to nema NIKAKVE veze sa realnošću u kojoj ja živim. To je suština naše rasprave.
Možeš ti da misliš da me je danas Bog spasio jer sam 16km vozio bicikl po magistranom putu sa relativno gustim saobraćajem, ali JA sam taj koji brinem o tome, JA sam taj koji je kupio retrovizor pa čim naiđe neko veliko "čudo" a ja se sklonim, JA sam taj koji pazim JA i JA i tu nema nikakvog Boga. Kao što vidiš sve je jednostavno i bez Boga.
Kad bih odgovarao tvojim stilom onda bi to izgledalo ovako: Stnco, shvati već jednom: Bog vodi veliku brigu o svakom čoveku pa i o tebi i veoma mi je žao što ti misliš da nije tako, da ti Bog nije od koristi i da je tebi nepotreban. To što neko ne oseća, ne vidi i ne čuje Boga, to nikako nije dokaz da Bog fizički ne postoji. Čovek i treba da brine o svom životu i odgovoran je za njega, ali to ne znači da su svi konci u njegovim rukama. Može li, na pr., to što si kupio retrovozor i oprezno vozio u gustom saobraćaju da bude sugestija lično od Boga? Spor između vernika i ateista je samo zbog toga što ateisti misle da su apsolutno u pravu tj, da Bog postoji samo u glavama vernika koji ga umišljaju, a u realnom svetu On ne postoji. Vernici znaju da Bog realno postoji, što diskretno saopštavaju ateistima, kojima ne pada na pamet da priču vernika uzmu za ozbiljno i makar na trenutak se zamisle i dozvole mogućnost da bi priča vernika mogla biti istinita.
 
ristob:
To što neko ne oseća, ne vidi i ne čuje Boga, to nikako nije dokaz da Bog fizički ne postoji.
Ne radi se to o nekoj osobi. Radi se sto niko ne oseca, ne vidi i ne cuje Boga (osim u svojim mislima). Zamisli dete koje tvrdi da ima imaginarnog druga. To dete je sigurno da je taj drug tu, ali da li je zaista? Jeste, ali u mislima tog deteta. Nigde vise.

Zao mi je sto omalovazavas sebe recima: "Može li, na pr., to što si kupio retrovozor i oprezno vozio u gustom saobraćaju da bude sugestija lično od Boga?". Ti sebe, svoj razum, pamet, inteligenciju i sve ono sto posedujes, odbacujes zbog verovanja u Boga. Zasto? Zato sto u nekoj knjizi pise da On postoji.
 
ristob:
Kad bih odgovarao tvojim stilom onda bi to izgledalo ovako: Stnco, shvati već jednom: Bog vodi veliku brigu o svakom čoveku pa i o tebi i veoma mi je žao što ti misliš da nije tako, da ti Bog nije od koristi i da je tebi nepotreban. To što neko ne oseća, ne vidi i ne čuje Boga, to nikako nije dokaz da Bog fizički ne postoji. Čovek i treba da brine o svom životu i odgovoran je za njega, ali to ne znači da su svi konci u njegovim rukama. Može li, na pr., to što si kupio retrovozor i oprezno vozio u gustom saobraćaju da bude sugestija lično od Boga? Spor između vernika i ateista je samo zbog toga što ateisti misle da su apsolutno u pravu tj, da Bog postoji samo u glavama vernika koji ga umišljaju, a u realnom svetu On ne postoji. Vernici znaju da Bog realno postoji, što diskretno saopštavaju ateistima, kojima ne pada na pamet da priču vernika uzmu za ozbiljno i makar na trenutak se zamisle i dozvole mogućnost da bi priča vernika mogla biti istinita.
Ma ristob, JA sam kupio retrovizor jer sam UVIDEO da je veoma KORISTAN i tu NEMA tvog Boga. I da znaš, bio sam kupio i brzinomer, a kada mi se pokvario nisam kupio drugi jer sam uvideo da mi nije potreban. Da li je i tu Bog umešao svoj uticaj? Ajde bre!
I ristob, ako tvrdiš : "Čovek i treba da brine o svom životu i odgovoran je za njega...." šta će mi onda Bog. Koje to konce on povlači a u vezi mog života? Pa to se dešava kod tebe jer si to umislio, a mi ateisti mnogo objektivnije posmatramo okolni svet iako smo u njemu.
I vidi sada razliku između mene i tebe. Ti hoćeš da me ubediš da mojim životom rukovodi Bog, a ja tebe ne ubeđujem da tvojim životom ne rukovodi Bog, već suprotno, ja to tvrdim.
Meni Bog nije potreban a ti hoćeš da me ubedoš suprotno a ja kažem da je tabi i ostalim vernicima Bog, izgleda (ne tvrdim), veoma potreban, pošto toliko verujujete u njega.
I razmisli ko sada kome ovde drži propovedi.
Citiram po ko zna koji put doktora teologije Milina: "Razum je isuviše uska, neplodna i džombovita njiva za rligijsko seme".
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top