Naučnici po prvi put iz vazduha usisali životinjski DNK

Sensei

Master
Moderator
Poruka
67.558
Sposobnost da se nanjuši genetski materijal životinja u vazduhu je na listi želja naučnika više od decenije.

DNK prikupljen iz vode korišćen je za praćenje vodenih vrsta, uključujući lososa i ajkule.

Naučnici su znali da mogu da koriste DNK životne sredine, ili eDNK, u vazduhu za praćenje kopnenih vrsta kad bi samo da mogu da je zarobe. Sada, su istraživači upravo to uradili koristeći vakuume, dve nezavisne grupe izveštavaju 6. januara u Current Biology.


011422_JC_DNA-air_inline-1-740x450.jpg
 
Da bi testirali tehniku, oba tima su koristila zoološki vrt za svoj spisak životinja. Vazduh u divljini mogao bi da ugosti DNK sa nepredvidivih mesta, ali u zoološkim vrtovima, istraživači bi mogli da uporede uhvaćenu DNK u vazduhu sa životinjama navedenim u eksponatima. To je omogućilo naučnicima da potvrde izvor DNK i vide koliko je daleko putovao između kućišta.

Bohmann i njene kolege identifikovali su 49 različitih vrsta kičmenjaka u zoološkom vrtu u Kopenhagenu. Otkrili su životinje koje žive u uzorkovanim ograđenim prostorima, kao što su okapis (Okapia johnstoni) u štalama i Dumerilova prizemna boa (Acrantophis dumerili) u prašumskoj kući. Ali istraživači su takođe pokupili sisare i ptice iz okolnih eksponata, kao i ribe koje se koriste kao hrana. „To je bilo prilično iznenađujuće“, kaže Bohmann.
 

Back
Top