nasledje-testamenti

onaona

Primećen član
Poruka
603
Ako bracni par naparavi testamente (u mladjem dobu) po kome jedno drugom sve ostavljaju, da li se takav testament moze lako oboriti od strane drugih naslednika?

Da li testament pisan rukom, ali bez overe u sudu ima vecu ili manju ili istu tezinu od testamenta koji je pisao advokat i koji je overen u sudu?
Ja sam cula da ima istu tezinu.

Molim za vase ozbiljne komentare.
 
to je slobodna volja ostavioca i ne može se oboriti lako....sve je do tančina regoolisano...svaki mogooći sloočaj...mogu se navesti ... i u testementu i raznorazni nalozi i odložni uslovi... .singoolarnni sookcesori, isporooke,mgooćnost postavljanja prethodnog vlasnika.........može da se kaže
kaže...naš unuk pera postaće naslednik koće kada završi fakooltet....ako se uslov ne u ispooni...onda po zakonu nasleđooje zakonski naslednik...testament je jači od zakona i tek ako ga nema delooje zakon......
testament pisan svojeroočno...olografski....je onaj pisan sopstvenom rookom...ne može na mašini....bitno je da boode napisan svojeroočno od početka do kraja...ne mora da ima ni datoom ni mesto... srpski državljanin koji živi u lajkovcu može da sastavi testament i na francooskom...ali da bi bio poonovažan utvrđooje se.......da nije sloočajno sačinjen u šali..itd. takav test. ne mora čak da ima ni poono ime ni prezime..... neko čak i se prihvata i opštepoznati nadimak..na primer..svi su znali čkalju....
to je najslabiji oblik zaveštanja i najčešće ga sastavljaju ljoodi u nekim graničnim životnim sitooacijama...zemljotres, otmica...ne mora čak ni da boode na papiru............uvek ima pitanje da li je to prava volja...da nije možda samo nacrt testamenta i tako...

mnogo sam se raspričao......a ne treba vam advokat za testament...nećete da ga platite da nosi testament u sood i overi kad to možete sami...takav testament se zove soodsko zaveštanje.. i najčešće se koristi...a on je model za sve drooge oblike zaveštanja...

sastavlja se u opštinskom soodu... a ako je lice bolestno i nepokretno.. postoji mogooćnost da soodija izađe na teren...kao i kad je neka zabit u pitanju..........testator diktira svoju volju soodiji.. potrebna mu je lična karta i dva svedoka identiteta.....




















...
 
.... ipak, ostaje dilema:

Jel` za obaranje mora imati neki razlog da bi se uspeo oboriti?

Ili je bolje ici na nesto sigurnije, neki ugovor o medjusobnom ne-znam-vec dal `izdrzavanju ili sl (izmedju supruznika)?

Dal` komplikovati ili ostaviti ovako kako je vec lepo i jasno sve rukom napisano?
Ako nije lako oboriti testament u kome je sve lepo objasnjeno, onda ne bi bilo pametno komplikovati necim drugim, tako mi se cini.

Moonjo, sve ovo je vezano za sopstvenu brigu o starosti tih ljudi i niko tu nije ostecen. Onome ko bi imao nekakvo pravo je dato od strane roditelja (dobio je pare za 1/2 stana u Bgd-u).
Nekada se moras stititi i od onoga koga volis, pa je coveka sramota da pita javno, vec samo ovako kada je skriven iza monitora......
 
pa ništa ...tu je onda pokon kao pravni posao za života...ili zaveštanje kojim se ostavlja tačno određena nepokretnost....onome za koga smatraš da bi mogao, nekada, da dođe u nezavidan položaj....sve dok ne kršiš nečije pravo na noožni deo.. imaš apsolutnu slobodu svoje volje...pritom treba misliti i na ušteđevinu i na štedne knjižice....ali...ne treba se time opterećivati....kad mu vreme nije....
 
Mislim da to treba uraditi kada je covek zdrav i sl., znaci nikada nije rano.
Vazan podatak si mi rekao u vezi nuznog dela.

Vec sam pre pitala za knjizice i nisam dobila eksplicitan odgovor:
-ako zena i muz imaju svoje odvojene knjizice, pa jako ostare i umre na primer zena ili muz svejedno.
Dal` tada osoba koja je ostala ziva mora da prijavi i stednju koju ima na svoje ime (ne mislim tu na stednju osobe koja je otisla vec na stednju osobe koja je ostala)?
Ako sam jasno napisala.
I vise te necu gnjaviti,
Zahvaljujem ti se, ove stvari treba znati.
pozdrav
 
celokoopna imovina zaveštaoca je predmet ostavinskog postoopka.....znači i štedne knjižice..........relani deo novca se deli na sve naslednike prvog stepena.....naslednici mogu da se dogovore drookčije....da samo jedan nasledi štednu knjižicu. (poklon, ne plaća se porez kad je u pitanju ostavinski)... ako nije drookčije određeno...odnosno...ako nema testamenta koji se odnosi na tačno to pravo..

Dal` tada osoba koja je ostala ziva mora da prijavi i stednju koju ima na svoje ime (ne mislim tu na stednju osobe koja je otisla vec na stednju osobe koja je ostala)?
naravno da ne.........pravni promet samo interesooje likvidacija račoona onog koga više nema...logično.. ali preživeli b. droog, najčešće je on u pitanju ili dete.... mora da odjavi sve štedne knjižice preminoolog.....da bi prestao priliv sredstava i skidanje sa istog na osnovu ovlašćenja ako postoji...likvidiraju se kartice ovlašćenih...... i onda nakon što se završi ostavinski zna se ko je postao novi vlasnik tih srestava.......jednostavno je...
 
Ja sam jedini naslednik iza pokojnog oca,posto su mi preminula oba roditelja,obratio sam se sudu za nasledstvo u pitanju je bio novac koji bi trebalo da postoji negde u bankama.Sud je slao dopise bankama u to vreme i sve su odgovorile negativno da ne postoji ni sef ni racun na ime prezime,i maticni broj.A jako mi je cudno to sto smo se bavili pune 24 godine unosnim privatnim poslom,jos mnogo pre nego sto su uweli fiskalne kase.On je bio jako nepoverljiv covek cak i prema porodici,interesuje me na koje nacine putem(sudski papir,ili nekog tipa zavestanja)da li je mogao to sve da odlozi na neko vreme pa tek onda putem suda da mi se neka od banaka javi.Imam jos jedno pitanje:nasao sam priznanicu na kojoj pise:gotovina u kasi,filijala Stari Grad,odsek LBT,udaren pecat,Narodna banka Jugoslavije iz 2001.godine,sta to znaci?
 

Back
Top