"Naš Prle"

" Џаба су биле опаске мог оца да у Београду у току рата није настрадао ниједан Немац осим неког који је погинуо у саобраћајној несрећи ! .......Сви смо као деца замишљали шта бисмо радили да смо живели током Другог светског рата. Ми који нисмо себе могли да замислимо да би из својих кућа, ако је рат, отишли у шуму где нема кревета и уме да пада киша, видели смо како можемо да дамо свој допринос у борби против фашизма, а да се не ублатњавимо и не идемо пешке преко баш сваке планине у поцепаним чизмама и вуненим чарапама.
Прле нам је био решење. Кул, градска фаца, а не седи баш скрштених руку и чека да прође рат.
"

Javlja mi se, da je ovde reč o eliti, u kojoj su glumci upečatljivo u prvim redovima, takozvanog javnog života- koja izuzetno uspešno služila je, služi i služiće, svim društveno političkih sistemima , političkim režimima i njihovim idejama i ideologijama. Za nas prolazile revolucije i kontra revolucije, a oni su uvek uz aktuelnu vlast.
Stoga, spontano nameće se pitanje, kakav je to njihov karakter sa svim svojim svojstvima, kad su svakoj vlasti dobri i na usluzi, uvek dobro plaćeni, kao uzorni i uvažavani elitni intelektualci. Ima li u njihovoj duši svetost- neke ideje, za koju bi život dali, kao što ga daju junaci koje oni glume, i polažu oltar svetosti slobode, onako kako je oni vide,i nose u sebi kao svetu ideju- makar bili negativci ili pozitivci.
A svi ti naši elitni glumci, svoju elitnu slavu sticali su glumeći pozitivce, makar i izmišljene, koje je jedan politički sistem ocenjivao kao pozitivce, a onaj kontra revolucionarni, koji neminovno sledi, kao negativce. To pitanje lojalnosti ideji, a samim tim postojanosti u časti , poštenju i čovečnosti - ono se ne postavlja u vezi naše glumačke elite; sa njim se ne preispituje njihov karakter, a samim tim ni pred svakom drugom elitom iz kulturno javnog života. Jerbo, vazda je naša elita dobra bila kako karađorđevićima, tako i nedićevcima, ljotićevcima, brozovcima, slobistima, šešeljistima, dosmanlijama, pa i stiroporsko reciklažnim šešeljistima- evropejcima. U toj njenoj korisnosti svima, nalazi se ono "Naš Prle" . Oću reći, ne preispituje se ketmanizam naše elite, pa tako nema korenitih društvenih promena; već samo spirale manipulacija koje se smenjuju, u koje kao u večne zamke, zapada stanovništvo! Te manipulacije, sa kojima zaglupljivanje stanovništva traje u neprekidnom lancu, za svoju uspešnost, mogu da zahvale eliti iz našeg javnog života !

http://www.standard.rs/kultura/34151-прле-против-мог-оца-или-како-је-драган-николић-постао-наш
 
...kao da je sin onog oficira / po službvenoj dužnosti lojalnog ozni/, bio u pravu kad reče : " za ideale ginu budale"....takav je u svim kijametima dobar samo sebi - kako se to kaže : "sav je svoj , čak je i to svojstvo isključivo u svojoj koristi"....
 
Zašto nas ove filmadžije u poslednje vreme( msm od ovih nesrećnih ratova na ovamo) predstavljaju u najgorem izdanju u filmovima punim nasilja,brutalnosti i banalnosti i tako podupiru sliku o nama u svetu kao najgorem narodu na Balkanu koju plasira zna se ko.Pitam se da li neko i plaća za to pa zato...:think:
 
Poslednja izmena:
...neznam , ali mislim da kapitalizam ne radi ništa iz ljubavi ,no samo iz korisnosti koja je visoko profitabilna , od trenutka kad se u nju , korisnost , uloži obrtni kapitala pa tamo u nedogled....pokazalo se da ulaganje u takozvane kulturne medije , gde je film zvezda vodilja , visokoprofitabilna kapitalistička industrija , ne samo dugovečna , već i daleko metno ubitačna.....mislim da je njegova moć srušila sve države koje su identifikovane kao neprijatelji kapitalizma ( film je polako , ali sigurno ruinirao , potkapao , menjao i usmeravao ljudske duše / direktno i indirektno - javno i skriveno /, sve dok nisu izveli u svojim okruženjima kontra revolucije ).....shodno rečenom , mislim da su u finasiranju takvih filmova , velikih umetničkih ostvarenja , koji o nama bolju neprijateljsku prpagandu šire , čak i od samih naših neprijatelja , upleteni raznorazni novci....nikad neću da zaboravim ona naša oduševljavanja , sa kusturlendskim umetničkim stvaranjem slike o nama , kao o kavim cigajnerima koji kradu decu , pa čak i sopstvenu prodaju za raznorazne ponižavajuće poslove po smetlištima evrope - ili pak o onoj sluđenosti , kolektivnoj , koja nas drži zarobljene u kakvom imaginarnom podzemnom svetu , kao kave zombije koje treba istrebljivati i slati u večna lovišta.....natovci nisu trebali bolju propagandu od ove , za sva razaranja koja su nam počinili...a finasiranje ovih visoko umetničkih opusa , ne samo da je bilo iz ovdašnjih državnih blagajni , već znatno više i iz zapadnih svera , čije su slobodoljubive plaćeničke armade , bile gladne naše umetničke istine....
...ako se iz ovog ugla posmatra budućnost , treba samo pratiti takozvanu disidensku kinematografiju , njenu knjževnost i akademsko intelektualnu žalopojnost , pa će se skontati gde će u bliskoj budućnost biti peglanje geografije , i anđeosko nebesko spasavanje matičnog stanovništva masovnim ubijanjem....
...sve je u službi visokoprofitabilnog biznisa , pa i podmukla kultura - koja nije ni za jotu mrdnula od kulta ubijanja !

....svi smo mi Prle !
 
123loncar;bt289795:
...neznam , ali mislim da kapitalizam ne radi ništa iz ljubavi ,no samo iz korisnosti koja je visoko profitabilna , od trenutka kad se u nju , korisnost , uloži obrtni kapitala pa tamo u nedogled....pokazalo se da ulaganje u takozvane kulturne medije , gde je film zvezda vodilja , visokoprofitabilna kapitalistička industrija , ne samo dugovečna , već i daleko metno ubitačna.....mislim da je njegova moć srušila sve države koje su identifikovane kao neprijatelji kapitalizma ( film je polako , ali sigurno ruinirao , potkapao , menjao i usmeravao ljudske duše / direktno i indirektno - javno i skriveno /, sve dok nisu izveli u svojim okruženjima kontra revolucije ).....shodno rečenom , mislim da su u finasiranju takvih filmova , velikih umetničkih ostvarenja , koji o nama bolju neprijateljsku prpagandu šire , čak i od samih naših neprijatelja , upleteni raznorazni novci....nikad neću da zaboravim ona naša oduševljavanja , sa kusturlendskim umetničkim stvaranjem slike o nama , kao o kavim cigajnerima koji kradu decu , pa čak i sopstvenu prodaju za raznorazne ponižavajuće poslove po smetlištima evrope - ili pak o onoj sluđenosti , kolektivnoj , koja nas drži zarobljene u kakvom imaginarnom podzemnom svetu , kao kave zombije koje treba istrebljivati i slati u večna lovišta.....natovci nisu trebali bolju propagandu od ove , za sva razaranja koja su nam počinili...a finasiranje ovih visoko umetničkih opusa , ne samo da je bilo iz ovdašnjih državnih blagajni , već znatno više i iz zapadnih svera , čije su slobodoljubive plaćeničke armade , bile gladne naše umetničke istine....
...ako se iz ovog ugla posmatra budućnost , treba samo pratiti takozvanu disidensku kinematografiju , njenu knjževnost i akademsko intelektualnu žalopojnost , pa će se skontati gde će u bliskoj budućnost biti peglanje geografije , i anđeosko nebesko spasavanje matičnog stanovništva masovnim ubijanjem....
...sve je u službi visokoprofitabilnog biznisa , pa i podmukla kultura - koja nije ni za jotu mrdnula od kulta ubijanja !

....svi smo mi Prle !
Film ,rock i farmerke pokazaše se jače od rakete..:roll:
 
...ja , kako da kažem , volim rok i uopšte muziku ispred i iza njega - do jedne mere , koja se graniči sa histerijom , sluđenošću ili pak sa kultom koji je razvio izvesnu kulturu življenja , koja je rušila tradicionalan prilaz organizovanja života....video sam u tom ostrvskom "Vajt" pokretu , opasnost po kulturu porodičnog života , a samim tim i opasnost po države koje su smatrale porodicu stubom svog opstanka...naročito su me plašile one mantre : umri mlad i budi lep leš / živi i pusti da žive druge kako hoće - i sve u tom stilu....s'vremenom , kad sam upoznao rudarske probleme vajtovaca i tačerizam , shvati sam da su recimo Bitlsi pre proizvod engleske vladajuće kuće , nego spontani kulturni događaj koji obeležava jednu epohu....a kad su rolingstonsi sa onom čuvenom jezičinom ispunili sluđeni svet , shvatio sam koliko je to moćno oružje....konačno , kubanci su videli tu balističku muzičku raketu-armadu ovih dana , i voleo bih da ne prođu kao sav ostali svet koji je u transz pozdravljao tu jezičinu !....no , tako je to...reganizam nas je bacio na kolena sa ovim balističkim kulturnim raketama....

.....žao mi ponekad dođe , što su te kulturne balističke rakete sa teškim bojevim kulturološki radioaktivnim bojevim glavama , koristile kao pogonsko gorivo ideju internacionalizma i njegovog kosmopolitizma......te ideje , u osnovi svjoj krasne su na filozofiji očovečenja , ali , kao takve , ruše svaki odbrambeni štit kojim se čovečnost štitila od eksplatacionog zverstva....zaista , kultura kao osvajačko oružje , manje bi bila uboita da nije internacionalizma i njegovog kosmopolitizma !

....
 
zxy;bt289796:
Film ,rock i farmerke pokazaše se jače od rakete..:roll:

.....žao mi ponekad dođe , što su te kulturne balističke rakete sa teškim bojevim kulturološki radioaktivnim bojevim glavama , koristile kao pogonsko gorivo ideju internacionalizma i njegovog kosmopolitizma......te ideje , u osnovi svjoj krasne su na filozofiji očovečenja , ali , kao takve , ruše svaki odbrambeni štit kojim se čovečnost štitila od eksplatacionog zverstva....zaista , kultura kao osvajačko oružje , manje bi bila uboita da nije internacionalizma i njegovog kosmopolitizma !

Pa bilo bi to što si napisao ok da si ono kultura stavio pod navodnice
Jer kultura je uvek predstavljala neuspeh života( prirodnog)
a ova ,kao što i sam kažeš ,imala je uspeha....još kako;):D
 
...pa možda je trebalo učiniti tako , ali stvari danas bar stoje ovako - kultura je pod strogom kontrolom vlasti...ona je programira za svoje potrebe.....poštenje , čast i ljudsko dostojanstvo beleži da čovečanstvo nije videlo , pa neće ni videti ljudski poštenu , dostojanstvenu i časnu vlast...sledstveno tome i kultura je takva...to što imamo kao realnost , to i definiše pojam , bar vezano za ovu tezu " Naš Prle"....

...hoću da kažem , da taj pojam bukvalno znači baš ono što imamo svaki dan u ovom belom svetu - i ništa više !

Voleo bih do neba , da grešim !
 
Vlast biraju ljudi...narod....što se sad svi isčuđavate kako je...zbog čega...više čitam nego što pišem na krstarici više jer mi je malo muka od svih tih kuknjava...otkuda bilo kome pravo da ruži i kleveće po vlasti...ispada da nitko za njih nije glasao..ma kako da ne...glasali ste vi i mnogi drugi..e sad ispada ne valja ovo..ne valja ono..a kad je molim vas i išta valjalo..kada..i nemojte mi sad kretati sa patetikom komunizma i ostalim stvarima...a glumci, kultura..dođe mi da se glasno smijem i to na duži period...pa zar svaka prica svojem jatu ne leti...kakva vlast takva i kultura..a Prle, pa i on je bio u službi vlasti..niti jedan film nije mogao biti snimljen bez odobrenja službene vlasti, komunističke...i danas novce dobivaju podobni..a ne sposobni...ajde ajde...otvorite oči..i pitate li sebi bliske ljude a oni dalje svoje bliske, i neka tako val pitanja krene, ispasti će da nitko nije glasao za vlastodršce...Žao mi je Lončar, ali mi prolazimo tu katarzu od kraja rata...a vi ste tek krenuli...čitam i vaše i naše vijesti...galopirajući idete prema provaliji kao zemlja, a iskreno mi smo već na pol u toj provaliji....dobro došli u svijet civilizacije koja nas sve proždire...kultura je smiješna riječ u današnje doba...totalno smiješna, kao i plakanje nad ovom sadašnjom kulturom...definitivno...jer to nije kultura...intelektualci svih ovih ex -yu republika mudro šute, uhljebili se neki....neki se kao jadni boje pustiti glas..vraga se boje.....nego su letargični, depresivni...i kuda idemo....kao što gore napisah...putujete u provaliju, slijedite nas...
 
i da...dokaz, pisani da niti jedan film u vrijeme SFRJ nije mogao biti snimljen bez odobrenja partije, imam napismeno..ostatak dokumentacije pokojnog svekra....koji je bio konzulat, profesionalni, dakle čitajte školovani diplomata, orkestriran iz KPJ...i ambasador...u ostavštini smo pronašli dosta dokumentacije...koja i nije trebala biti u njegovom posjedu...sa pečatim...datumima...potpisima..svakakvih šarenih laža onoga vremana.....
 
...demokratija u sebi ima i model takozvane izborne volje građana sa pravom glas ..... mada političari to nipodištavaju i hoće da stvar svedu na narod i stanovništvo koje glasa...zato što je građanin jedinka sa neprikosnovenim suverenitetom i integritetom , iz čeka crpi svoju volju , političku i daje poverenje svom izabraniku , koje može , poverenje , odmah po izborima da povuče i bude protivan politčkog izbora koji je napravio , a samim tim koristeći demokratska sredstva borbe poništi to poverenje i svoj politički izbor , te svoj suverenitet i integritet vrati u predizborno stanje - celovito i sveobuhvatno...za razliku od njega stanovništvo naroda kad napravi izbor jednom ne može povratiti svoj lični suverenitet i integritet sve do sledećih izbornih procesa....narod je kolektivni podanik izabranoj vlasti za izabrani vladajući period....oću reći stanovnik narodne demokratije ima svoje "ja" i njegove slobode samo u predizbornim i izbornim procesima....posle dobija ono čuveno "mi" i ima da ćuti do novog izbornog kruga....to je takozvana narodna izborna demokratija.....

...čovek treba da zna , da svaki izbor koji napravi u svom životu , može razumno i mudro da analizira , te menja na ljudski i dostojanstven način - naročito kad je reč o političkoj volji....demokratski civilizacijski procesi , osmislili su raznorazne metode za izmenu političke volje građana....stoga čovek ne mora mandatno da trpi političke štete svog lošeg političkog izbora....
...oću reći , međ građanima ne važi birao si ćuti i trpi - ili ono šta si zakuvao sad kuvaj...a to znači da građanstvo nje krivo za sve ono ušta se izmetne izbrana vlast !
 

Back
Top