НАЈЗАД И ЈЕДНА ЛЕПА ВЕСТ !!!

Novac obezbeđen Za Milanski edikt 340 miliona dinara
Društvo, 16:02, 10.01.2013.
Autor: Agencija BETA





Malo se zna da je srpska država 1913, u veoma teškim uslovima, svečano obeležila 1.600 godina Edikta što je zabeleženo na dva filma

BEOGRAD - Centralna proslava obeležavanja 1.700 godina Milanskog edikta, za koju je obezbeđeno 340 miliona dinara, pruža Srbiji priliku da svetu predstavi svoje kulturno-istorijsko nasleđe, izjavio je ministar kulture Bratislav Petković.


On je na konferenciji za novinare u Beogradu istakao da je malo poznata činjenica da je srpska država 1913. godine, u veoma teškim uslovima, svečano obeležila 1.600 godina od donošenja Milanskog edikta i da je ta proslava zabeležena na dva filma koji će biti prikazani tokom predstojećih manifestacija.
Milanskim ediktom, koji je car Konstantin doneo 313. godine, proglašena je verska ravnopravnost hrišćana u Rimskom carstvu, čime je obustavljen njihov trovekovni progon.


Proslava ovog velikog hrišćanskog jubileja počeće 17. januara u Nišu, rodnom mestu cara Konstantina.

Vladika bački Irinej je naglasio da se, ne računajući Italiju, na teritoriji Srbije nalazi najviše tragova rimskog nasleđa, što je potvrda njenog evropskog identiteta.

"Iako je crkva odvojena od države i ima sopstvenu nadležnost, veoma je značajno da takav jubilej ne proslavlja svako za sebe, već da zarad opšteg dobra, sarađujemo u njegovom organizovanju", kazao je Irinej.
Vladika je dodao da operativni odbori zaduženi za obeležavanje jubileja koji postoje u okviru i crkve i države, treba da funkcionišu kao jedno telo.

Prema njegovim rečima, u okviru crkvenog dela obeležavanja 17 vekova od donošenja Milanskog edikta biće održano zasedanje Sabora Srpske pravoslavne crkve u maju 2013. godine, kao i naučni skup posvećen tom jubileju, koji će organizovati Bogoslovski fakultet.

"Druga dimenzija našeg učešća u obeležavanju jubileja prevazilazi jurisdikciju Srpske pravoslavne crkve, jer će se u nedelju, 6. oktobra, patrijarsi svih pravoslavnih crkava i visoki predstavnici Katoličke crkve i drugih hrišćanskih zajednica, okupiti na zajedničkoj liturgiji", kazao je Irinej.

On je dodao da je za crkvu veoma važno da Srbija bude mesto susreta ne samo pravoslavnih i katoličkih hrišćana već i hrišćana uopšte i predstavnika drugih religija.

Član Organizacionog odbora za obeležavanje 1700 godina Milanskog edikta Radoslav Pavlović najavio je da će proslava velikog hrišćanskog jubileja početi 17. januara u Nišu, nastupom hora Sretenskog manastira iz Moskve.

"Sve troškove učešća moskovskog hora snosi Rusija dok su i druge zemlje, poput Italije ali i nekih islamskih zemalja izrazile spremnost da u vidu poklona ili logističke podrške učestvuju u realizaciji programa manifestacije koji promovišu mir, toleranciju i slobodu kao kljucne vrednosti Milanskog edikta", rekao je Pavlović.

Okvirni budžet za organizovanje manifestacije iznosi 340 miliona dinara, ali se očekuje da će, u zavisnosti od finansijskog učešća stranih vlada, taj iznos biti verovatno manji.

Jedan deo tih sredstava biće iskorišćen za sređivanje arene u Viminacijumu, dok je dodatnih 120 miliona dinara planirano za pokrivanje rimskog nalazišta Medijana u Nišu.

http://www.kurir-info.rs/za-milanski-edikt-340-miliona-dinara-clanak-596971

***********************************************************************************************************

Браво за Министарство културе и Министра Братислава Петковића !!! :super:

Мука ми је више од лоших вести сваки дан !!!



Bravo! Shto uspeshnije da bude !! :)
 
Vladika bački Irinej je naglasio da se, ne računajući Italiju, na teritoriji Srbije nalazi najviše tragova rimskog nasleđa, što je potvrda njenog evropskog identiteta.

Његово преосвештенство је овде мало лупило.

Кораћ (једини срећан човек у Србији) весело ископава Виминацијум али за сад тамо нема много да се види. Србија нема ништа у поређењу са градовима по северној Африци и Леванту, рецимо, а чак и Хрвати имају далеко више у Пули и Сплиту.

Узгред је једнако смешно за нас као и за Хрвате и Арапе да се позивамо на Римљане као доказ неке наше културе или било чега. Ми смо варвари који су запосели њихове опустоштене земље, не њихови наследници. Због сличног начина размишљања ми смо кивни на Шиптаре који својатају српске манастире.
 
Браво за Министарство културе и Министра Братислава Петковића !!! :super:

Мука ми је више од лоших вести сваки дан !!!

Pa lepo, ali ja bih bila srecnija da ono jedno dete sto stalno prikazuju na RTS ne pesaci vise po 3 km po snegu do skole (doduse sad mu pravi "drustvo" jedno lane), vec da ima prevoz i da mu bude toplo. :)
 
Његово преосвештенство је овде мало лупило.

Кораћ (једини срећан човек у Србији) весело ископава Виминацијум али за сад тамо нема много да се види. Србија нема ништа у поређењу са градовима по северној Африци и Леванту, рецимо, а чак и Хрвати имају далеко више у Пули и Сплиту.

Узгред је једнако смешно за нас као и за Хрвате и Арапе да се позивамо на Римљане као доказ неке наше културе или било чега. Ми смо варвари који су запосели њихове опустоштене земље, не њихови наследници. Због сличног начина размишљања ми смо кивни на Шиптаре који својатају српске манастире.

Извини...... шта си то све напричао - заболе ме глава........ па нису човече Латини на овим просторима аутохтони(Виминацијум је био римски војни логор)... они су били освајачи.
http://sr.wikipedia.org/sr/Виминацијум
https://www.google.rs/search?hl=sr&...urce=og&sa=N&tab=wi&ei=n1jwUNbrHYTFswamtICgCw

.На овим просторима постоји и далеко старија Винчанска култура: http://sr.wikipedia.org/sr/Винчанска_култура
**********************************************

Римокатолици и Православци БИЛИ СУ ЈЕДНА ЦРКВА све до 1054.године - А ОНДА СМО СЕ РАЗИШЛИ И ТО ТРАЈЕ ДО ДАНАС.......- и тако би требало и да остане...
 
Она је све рекла,
моје је само да је подржим....


Матора, распала, ђавоимана комуњара - друго се од таквих и не може очекивати...

Стварно не разумем изјаве неких корисника овде - апсолутно не схватате КОЛИКО ЈЕ ЗА НАШ ОПСТАНАК ВАЖНА КУЛТУРА.......
 
Изгледа да ниси разумео о чему се пише.

Иринеј се хвали нашим римским наслеђем и каже да је то доказ да смо ми део европске културе, ја одговарам да је тог наслеђа мање него другде и да ионако није наше наслеђе.

Винчанска култура не значи ништа у дискусији и нема никакве везе са Србима. Католичанство и велика шизма такође немају везе са нашим римским наслеђем, а ни твоје виђења екуменизма.
 
Матора, распала, ђавоимана комуњара - друго се од таквих и не може очекивати...

Стварно не разумем изјаве неких корисника овде - апсолутно не схватате КОЛИКО ЈЕ ЗА НАШ ОПСТАНАК ВАЖНА КУЛТУРА.......

Следеће је да дође наци Раци и да се удружи спц са католицима. Дал ће и то да те радује?
Онда једино Русија остаје али они имају оног кгб патријарха тако да је све могуће.
 
Матора, распала, ђавоимана комуњара - друго се од таквих и не може очекивати...

Стварно не разумем изјаве неких корисника овде
- апсолутно не схватате КОЛИКО ЈЕ ЗА НАШ ОПСТАНАК ВАЖНА КУЛТУРА.......

Иди ондак код Папе,
поглавника свих кршћана, да ти појасни етикт, његов културни значај и изузетну вредност за просербиу и њене грађане.
 
Иди ондак код Папе,
поглавника свих кршћана, да ти појасни етикт, његов културни значај и изузетну вредност за просербиу и њене грађане.

Од свих демона који су нас напали у последњих 60 година још само фали да дође Сотона лично.
 
Од свих демона који су нас напали у последњих 60 година још само фали да дође Сотона лично.

Сматраћу пропалу прославу просербие која се одриче свог подријетла и поклања га терористима у руке,
ако највећи кршћанин не дође на дернек.
 
Ako ne dodje papa i sa njim stotina hiljada blesavih katolika nece se to isplatiti.

Pa pazi ti njih što su oni mudri. Kao okupiće se u Srbiji da proslavljaju nekakve jubileje kao da se u prošlosti nije ništa dešavalo ni među narodima ni među konfesijama, samo ne očekujem da će iko s jedne ili druge strane potegnuti ključno pitanje gđe nestadoše Srbi rimokatolici ?!

I čemu ja tu imam da se radujem ? Koji je interes Srba kao naroda o svemu tome ? Hoće li razmotriti neko bolno pitanje za sam narod ??
 
Матора, распала, ђавоимана комуњара - друго се од таквих и не може очекивати...

Стварно не разумем изјаве неких корисника овде - апсолутно не схватате КОЛИКО ЈЕ ЗА НАШ ОПСТАНАК ВАЖНА КУЛТУРА.......

Sto vredjas baku zlikovce?
 
Pa pazi ti njih što su oni mudri. Kao okupiće se u Srbiji da proslavljaju nekakve jubileje kao da se u prošlosti nije ništa dešavalo ni među narodima ni među konfesijama, samo ne očekujem da će iko s jedne ili druge strane potegnuti ključno pitanje gđe nestadoše Srbi rimokatolici ?!

?

Srba katolic sigurno nisu nestali zbog Vatikana.

Posto je papi svejedno koje si ti nacije, dok si katolik.
 
Његово преосвештенство је овде мало лупило.

Кораћ (једини срећан човек у Србији) весело ископава Виминацијум али за сад тамо нема много да се види. Србија нема ништа у поређењу са градовима по северној Африци и Леванту, рецимо, а чак и Хрвати имају далеко више у Пули и Сплиту.

Узгред је једнако смешно за нас као и за Хрвате и Арапе да се позивамо на Римљане као доказ неке наше културе или било чега. Ми смо варвари који су запосели њихове опустоштене земље, не њихови наследници. Због сличног начина размишљања ми смо кивни на Шиптаре који својатају српске манастире.


Жао ми је што сада не могу да пронађем тај наслов, али прошле године је у неким од наших новина стајао наслов: Српски цар Константин. Да не верујеш шта све можеш да прочиташ.
 
Изгледа да ниси разумео о чему се пише.

Иринеј се хвали нашим римским наслеђем и каже да је то доказ да смо ми део европске културе, ја одговарам да је тог наслеђа мање него другде и да ионако није наше наслеђе.

Винчанска култура не значи ништа у дискусији и нема никакве везе са Србима. Католичанство и велика шизма такође немају везе са нашим римским наслеђем, а ни твоје виђења екуменизма.

Ахам....... ништа нема везе са Србима........ Срби су по твоме варвари КОЈИ СУ ПАЛИ СА МАРСА...z:((
 
Следеће је да дође наци Раци и да се удружи спц са католицима. Дал ће и то да те радује?
Онда једино Русија остаје али они имају оног кгб патријарха тако да је све могуће.

Ходајуће зло из Ватикана НИТИ ЋЕ ДОЋИ - НИТИ ТРЕБА ДА ДОЂЕ..... што рече покојни Патријарх Српски Павла: ДОБРО НАМ НЕ ДОШАО !!!

п.с. Ако се тако нешто догоди Срби ће масовно прећи у Руску православну цркву...... ја знам многе који су веома љути на поступке наших црквених власти и већ сада одлазе једино у Руску православну цркву........
 

Back
Top