Највише Срба у Немачкој и САД: Шта каже статистика колико има наших људи у дијаспори?

Laz, najvise Srba je u Rusiji. Bar u snovima dok sljakaju za mrske i bezvredne evrice i dolare.
1705246505805.png
 
Највише Срба у Немачкој и САД: Шта каже статистика колико има наших људи у дијаспори?



Претражујући по интернету готово је немогуће доћи до податка колико људи пореклом из Србије живи у иностранству и колико у којој земљи света. Прецизне податке нема ни Републички завод за статистику.

У РЗС кажу за Н1 да не располажу подацима о броју Срба у иностранству.

„Пописом становништва није могуће прикупити податке о нашим грађанима који живе у иностранству јер се попис спроводи само на територији Србије. Лица која живе у иностранству пописују се у државама у којима живе и укључују се у укупан број становника тих држава, у складу са медјународним стандардима“, истиче се у одговору РЗС за Н1.

Како би се обезбедили бар неки основни подаци за аналитичке сврхе, у РЗС наводе да су током Пописа 2022. од домаћинстава у Србији прикупљени подаци о члановима њихових домаћинства који су одсутни из Србије због рада/боравка у иностранству.

„Лица која су одсутна из Србије годину дана или дуже нису укључена у наше становништво – укупно око 300.000 лица. Подаци који су прикупљени за овај контингент лица могу се посматрати само као узорак на основу којег се могу сагледати старосна, полна, образовна итд. структура, као и најчешће дестинације наших грађана у иностранству. Већ по традицији, највише наших грађана је у Немачкој, Аустрији, Швајцарској…“, кажу у РЗС.

Колико нас је где?
Према званичним резултатима пописа у Сједињеним Америчким Државама из 2020 године, у овој земљи тренутно живи 193.844 Срба. Број Срба је за око 18.000 већи од оног са последњег пописа 2011.године. Према званичним подацима са пописа који је одржан 2010. године а чији су резултати објављени годину дана касније, у САД су се као Срби изјаснило нешто више од 176.000 грађана.

Срба има највише у три државе – у Илиноису, Пенсилванији и Охају, где број наших сународника прелази или је око цифре од 20.000.

Сматра се, ипак, да је највише људи пореклом из Србије у Немачкој. Различите су процене о броју људи српског порекла који живе у Немачкој, а крећу се између 400.000 и 800.000, наводи немачко Министарство спољних послова.

Градоначелник Беча Михаел Лудвиг рекао је недавно да око 76.000 становника Беча поседује српско држављанство, а да је још око 100.000 оних који имају порекло из Србије. Према статистичком заводу, у Аустрији живи 121.643 Срба.

Процењује се да у Шведској живи више од 30.000 Срба, а у Норвешкој око 10.000.

У Швајцарској је на крају 2016. године живело 2,1 милиона странаца. Држављани Србије по бројности су били на 7. месту иза Италијана, Немаца, Португалаца, Француза, Албанаца са Косова и Шпанаца. Према званичним подацима држављани Србије чине 3,3 посто укупног броја странаца. Међутим, бројни су држављани Србије који имају двојно држављанство, тако да би се према некој грубој процени могло рећи да у Швајцарској живи преко 150.000 држављана Србије.

Укупно 94.997 становника Аустралије у попису је навело да има српско порекло, значајно више него 2016. гоне када их је било 73.901. Српски језик код куће говори 57.297 особа, што српски чини 31. језиком по распрострањености. Највише људи који говоре српски код куће живи у сиднејском предграђу Ливерпул.

Према подацима последњег пописа спроведеног 2002. године, утврђено је да у Словенији живи скоро 40.000 Срба, који су тада чинили два одсто становништва. Према појединим проценама, у Словенији тренутно има и до 150.000 Срба и најбројнија су мањинска национална заједница у тој земљи.

Резултати Пописа 2021. показују да је у националној структури становништва Хрватске удео Хрвата 91,63, Срба 3,20 , Бошњака 0,62, Рома 0,46, Италијана 0,36 одсто и Албанаца 0,36 одсто, док је удео осталих припадника националних мањина је појединачно мање од 0,30 процената.

У Црној Гори се 44,9 одсто грађана 2011. године изјаснило као Црногорци, а 28,77 одсто је Срба. Према подацима Завода за статистику (Монстат) у Црној Гори, на априлском попису становништва српским језиком изјаснило се да говори 43,88 одсто, а црногорским 36,97 одсто грађана. У Црној Гори, према прелиминарним подацима пописа, живи 625.266 становника.

Званична статистика показује да 58,4 одсто популације Северне Македоније чине етнички Македонци, 24,3 одсто Албанци и 3,84 одсто Турци, а постоје и етничке групе као што су Срби којих према попису има 23.847 или 1.3 одсто, као и Роми те Бошњаци.

У Мађарској су процене да живи око 17.000 Срба, што је 0,3% укупног становништва Мађарске.

Према незваничним проценама, у Русији живи око 15.000 људ српског порекла, иако се, према званичном попису, наводи број од 2.500.

У Уједињеним Арапским Емиратима, где последњих година живи и ради све већи број грађана Србије процењује да је у нашој дијаспори око 10.000 људи.

Према попису из 2016. године, када је реч о становницима који у пољу за етничку припадност упишу име неке од земаља са Балканског полуострва, у Канади највише има Хрвата – 134.000. На другом месту су Срби, којих има 96.530, док треће место припада Македонији, чије порекло истиче чак 43.110 људи.

У Турској се процењује да је 40.000 Срба, а на Новом Зеланду између 5.000 и 7.000.

Према подацима најновијег доступног пописа становништва у Португалији из 2021. године, број особа које се изјашњавају као Срби у земљи износи око 3.421. Овај број представља приближно 0,03 одсто укупног становништва Португалије.

У Румунији, према последњем попису, живи око 12.000 Срба.

За остале земље не постоје јавно доступне прецизне информације и процене.

https://n1info.rs/vesti/djaspora-srbija-statistika/

Очекивано да Срба највише има у Немачкој. У укупном уделу становништва Срби чине 1%, чак и они који тврде да има мање Срба, односно да су рачунали и Роме, треба знати да у ту цифру нису додати Срби из РС, Хрватске и ЦГ.
Бечки округ Отакринг има више Срба него читава Русија и Румунија.
 
ima i suprotnih primera...posle pola veka u inostranstvu, vracaju se neki Srbi...evo bas kod mene, neki se vratili kao pokojnici, sahranjeni su na lokalnom groblju...njihovim potomcima je bilo jeftinije, da ih sahrane ovde...navodno, to su bile poslednje zelje pokojnika
тужно је све то и то много тужно.
 
Вучић је потписао три споразума са НАТОом, Србија се сада неформални члан. Прихватамо све обавезе које имају и чланице.
1140491-b0ea89cb0a67de457517e0bfb0ed69bc.jpg


I koliko sredstava izdvajamo za pomoć Ukrajini ?
 
Срба има свуда, одлазе и одлазиће. Једно време сам помислио да ће почети да се враћају и знам неке који су се вратили назад у Србију али су опет отишли. Тужно је то шта нам се дешава. Од моје групе на факултету у Србији је само нас четворо. Остали су сви отишли и колико видим немају намере да се враћају. Ја сам једини који се вртио. Контактирам са свима које сам познавао са мог факса али и са других факултета (са некима чешће са некима ређе) и има их свуда: САД, Немачка, Швајцарска, Норвешка, Холандија, Енглеска, Русија, Аустралија, Канада, Аргентина, Чиле, Шкотска, Грчка, Јужноафричка република, Танзанија, Зимбабве, Замбија, Саудијска Арабија . . . .
Čime se bavi taj dole u Tanzaniji ? :think:
 
Čime se bavi taj dole u Tanzaniji ? :think:
Ради за фирму која се бави вађењем и прерадом руда а он лично пројектује опрему и изводи радове на постројењима за прераду руда (злато, сребро, боксит, коситар, манган.....).
У Танзанији живи доста дуго, 15 година колико знам.
Знао сам једног колегу са факултета, али површно, који живи и ради у Бурми већ скоро 20 година.
 
Срба има свуда, одлазе и одлазиће. Једно време сам помислио да ће почети да се враћају и знам неке који су се вратили назад у Србију али су опет отишли.

Нема неког разлога због кога би се враћали.

Чак и да Србија неком интервенцијом небеских сила одједном буде у стању да им понуди стандард који имају тамо где су, опет је далеко лакше наставити где си створио каријеру него почињати из почетка. Србија није у стању да им понуди ништа слично, тако да.
 
Нема неког разлога због кога би се враћали.

Чак и да Србија неком интервенцијом небеских сила одједном буде у стању да им понуди стандард који имају тамо где су, опет је далеко лакше наставити где си створио каријеру него почињати из почетка. Србија није у стању да им понуди ништа слично, тако да.
У фирми у којој радим, пре 2 године вратио се један мајстор из Француске (Париза). Причали смо и рекао ми је да је тамо имао плату 2500 евра али је такође казао и да то није нека цифра тамо. Овде је добио лепу плату. Имао је свој стан тако да му је овде лепо било. Међутим, у последње 2 године, доста су порасле цене у Србији, и плате али мало мање, тако да је рекао да сада лошије живи него када је дошао и вратио се за Француску.
 
У фирми у којој радим, пре 2 године вратио се један мајстор из Француске (Париза). Причали смо и рекао ми је да је тамо имао плату 2500 евра али је такође казао и да то није нека цифра тамо. Овде је добио лепу плату. Имао је свој стан тако да му је овде лепо било. Међутим, у последње 2 године, доста су порасле цене у Србији, и плате али мало мање, тако да је рекао да сада лошије живи него када је дошао и вратио се за Француску.

За мене је каријера можда нешто друго, али ето, види се и на примеру мајстора.

У Србији није добро. То је објективно рећи. Неко ко живи бољим животом другде - а живот странца може бити фантастичан и у Танзанији и на Хаитију - нема разлога да се враћа. У земљама где је интеграција могућа, и где су им барем деца интегрисана у локалну културу, повратак је незамислив.
 
За мене је каријера можда нешто друго, али ето, види се и на примеру мајстора.

У Србији није добро. То је објективно рећи. Неко ко живи бољим животом другде - а живот странца може бити фантастичан и у Танзанији и на Хаитију - нема разлога да се враћа. У земљама где је интеграција могућа, и где су им барем деца интегрисана у локалну културу, повратак је незамислив.
Баш тако. Ситуација до пре 2-3 године у Србији је доста обећавала али је инфлација прилично "појела" плату.
Ја сам се вратио а имао сам прилично леп посао преко мада се ни овде не жалим, искрено. Овде се жалим на неке друге ствари.
Ја сам радио за Финце и Немце, пре него што сам се вратио и добио сам понуду од Финске фирме да одемо, супруга и ја у Хелсинки да живимо, Фирма је све обезбеђивала (стан, посао за супругу, обданиште за дете...) међутим, у почетку смо почели да се договарамо да одемо у Хелсинки да живимо али смо некако одустали. Добио сам понуде и из 2 фирме из Немачке, једну из Швајцарске, једну из Русије и једну из Аустралије (овде ме чак контактирали из одсека за емиграцију) али нисмо отишли. Искрено не жалим се ни овде мада овде има других ствари које ме ужасно нервирају.
 
Финска је можда мало екстремна за мој укус!

Живео сам у овом веку у Швајцарској и Британији, где сам и сад.
Ух Британија је и мени јако привлачна за живот али ми је некако Шкотска још привлачнија. Нисам био, не знам из личног искуства, али ми се чини јако лепа.
 
Финска је можда мало екстремна за мој укус!

Живео сам у овом веку у Швајцарској и Британији, где сам и сад.
Ја у Британији знам двоје а знао сам и трећег, живео је у Манчестеру, али је отишао пре 3 године.
 
Ух Британија је и мени јако привлачна за живот али ми је некако Шкотска још привлачнија. Нисам био, не знам из личног искуства, али ми се чини јако лепа.

Предавао сам годинама у Шкотској, у Единбургу. Један од најлепших градова Европе, за мене, на свој начин. Пријатан народ.

Када бих сад бирао где да идем, волео бих можда неки Сингапур, тако нешто. Нешто сасвим другачије. Али то кажем сад, не знам како би ми се свидело 35° сваког дана и сваког месеца. Мрак у Шкотској у три сата после подне је лакши за навикавање.
 
Предавао сам годинама у Шкотској, у Единбургу. Један од најлепших градова Европе, за мене, на свој начин. Пријатан народ.

Када бих сад бирао где да идем, волео бих можда неки Сингапур, тако нешто. Нешто сасвим другачије. Али то кажем сад, не знам како би ми се свидело 35° сваког дана и сваког месеца. Мрак у Шкотској у три сата после подне је лакши за навикавање.
У Аустралији дешавају се случајеви да инжењери са 15-20 година стажа напусте Аустралију и оду у Индонезију или Филипине. Јесте мања плата него у Аустралији али опет та цифра је за Индонезију огромна.
То је веома привлачан крај света али је клима мало тешка (влага огромна а још висока температура).
Мени се више свиђа рецимо Чиле, Централна Аргентина, крајњи југ Јужноафричке републике (Кејптаун). Сува клима, топло али није вруће, једино је у ЈАР-у безбедносна ситуација проблематична.
 
Баш тако. Ситуација до пре 2-3 године у Србији је доста обећавала али је инфлација прилично "појела" плату.
Ја сам се вратио а имао сам прилично леп посао преко мада се ни овде не жалим, искрено. Овде се жалим на неке друге ствари.
Ја сам радио за Финце и Немце, пре него што сам се вратио и добио сам понуду од Финске фирме да одемо, супруга и ја у Хелсинки да живимо, Фирма је све обезбеђивала (стан, посао за супругу, обданиште за дете...) међутим, у почетку смо почели да се договарамо да одемо у Хелсинки да живимо али смо некако одустали. Добио сам понуде и из 2 фирме из Немачке, једну из Швајцарске, једну из Русије и једну из Аустралије (овде ме чак контактирали из одсека за емиграцију) али нисмо отишли. Искрено не жалим се ни овде мада овде има других ствари које ме ужасно нервирају.
nigde nije idealno.. posebno danas
 
Предавао сам годинама у Шкотској, у Единбургу. Један од најлепших градова Европе, за мене, на свој начин. Пријатан народ.

Када бих сад бирао где да идем, волео бих можда неки Сингапур, тако нешто. Нешто сасвим другачије. Али то кажем сад, не знам како би ми се свидело 35° сваког дана и сваког месеца. Мрак у Шкотској у три сата после подне је лакши за навикавање.
Колико се разликују Шкотланђани од Енглеза? има ли уопште разлике у начину живота, понашања . .. ?
 
nigde nije idealno.. posebno danas
Тачно тако само што могу лакше да поднесем тежу економску ситуацију али ако је друштво у коме живим бар пристојно уређено, да влада макар минимум правде и закона и да стварно способни и најбољи (колико је то могуће) долазе на важне положаје.
 

Back
Top