Najtužniji dan za pse

Čopor lovačkih pasa?

Moram da te pitam nešto, ali se plašim da ćeš pogrešno razumeti..
Lisice se love "coporom pasa" kako je ovde navela koleginica pretezno u Engleskoj, psi jure lisicu, a lovci ih "prate" na konjima.
Postoje discipline sportskog gadanja sacmaricom skip i trap na kojima se gadaju glineni golubovi. Spanci i Englezi jos uvek gadaju zive golubove, koji se na takmicenjima pustju "bacaju uvis" umesto glinenih tvrdeci da je to jedino pravo merilo umesnosti gadanja, posto glineni golubovi poseduju svoju putanju leta na koju se uvezbani strelac takmicar navikava treningom.
Ova brutalnost je i mene iznenadila na nasim prostorima se moze sresti razlicit odnos lovca prema psu i zivotinjama, imamo i mi svoje lose primere, uglavnom je odnos prema njima ravan kucnom ljubimcu on je deo porodice.
Lovci obicno prodaju, ili poklanjaju stene pazeci kome ga daju, stene se ne daje svakome.
Isto vazi i za kolege sokolare, uglavnom su vezani za svoje ljubimce, vrse i njihou obnovu populacije u prirodi.
Uopsteno kod lovaca je vidljiva sinergija izmedu coveka i zivotinje gde pas, ili ptica nisu "sredstvo za lov" oni su verni pomagaci i pratioci. Impresivno je videti psa i lovca koji uzivaju na obostrano zadovoljstvo.
Primer razvijene lovne kulture je vidljiv vec kod nasih severnih suseda Madara, dalje Ceha, Slovaka, Austrijanaca, Nemaca.....
Lov, lovna etika, odnos prema zivotinjama i prirodi pogotovu u navedenim zemljama su posebna pozitivna prica.
Ilustracije radi treba navesti izgradene koridore kojima migrira divljac, kao sto znamo kroz Evropu prolaze auto putevi koji su radi sigurnosti ogradeni, da bi zivotinje, divljac mogle nesmetano da se krecu sazidani su "prelazi" preko njih dovoljno siroki sa zasadenim remizama da bi izgledali kao autohtoni deo predela.
 
1.2. je World Galgo Day ili Dia del Galgo, datum kojeg se bojimo svake godine
😔
. To je dan kada je kraj lovne sezone u Španjolskoj što znači da se lovci rješavaju svih galga koji im ne trebaju te ostavljaju samo muškog i žensku galgicu za rasplod.
Jer zašto bi hranili svih 15 tak galga koliko ih obično ima svaki lovac, a ne love s njima jer je kraj sezone lova?
Iako besplatno, bez ikakvih pitanja svoje galge mogu ostaviti u azilima, mnogi se još vode za horor mitovima da koliko više galgo pati tijekom smrti, toliko će biti bolja iduća lovna sezona. Zato će ih najviše završiti obješenih da tek vrhovima šapa dotiču tlo, bačenih u bunare, puštenih da lutaju cestama i skončaju od gladi ili pod kotačima automobila ili zavezanih za tračnice, sve u ime dobre lovne sezone
😔
.
Svoj život će izgubiti preko 100,000 lovačkih pasa, 70 000 će ih biti galga 30 000 ptičara, podenca, poontera...
Pitate se kako je to moguće? Nakon velike pravne bitke, prava lovačkih pasa su bila priznata da bi opet bila oduzeta i sada oni nemaju status živog bića nego privatne stvari i alata za lov.
Zato pomažemo koliko možemo i na ovaj dan se volonteri već spremaju za odlazak u azil gdje će trebati pomoć od hvatanja uplašenih galga po poljima i cestama, spašavanje ozlijeđenih i saniranje rana, a o prepunim boxevima u azilu ne trebamo ni pričati jer pucaju po šavovima i kada nije ovaj dio godine.

Tužna ljubav.

Strah...

LogIn.
 
Španjolci su izgleda "udareni" što se tiče odnosa prema životinjama. Neshvatljivo mi je kako jedan tako temperamentan i veseo narod može pokazivati toliku okrutnost prema životinjama.

Jezivo mi je to da i dan - danas, u 21. stoljeću vjeruju da pas mora skončati život u mukama da bi iduća lovna sezona bila uspješna.:eek:

Osim notorne borbe sa bikovima Španjolci imaju i morbidan običaj bacanja koze sa zvonika crkve: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Goat_throwing#p-lang

Sva sreća pa im je zahvaljućući naporima boraca za prava životinja zabranjeno bacati živu kozu, pa se sad moraju zadovoljiti plišanom.

To ni meni nije baš najjasnije... Kad ih pogledaš sve nasmejani, muzika, sve lepo, a onda, što kažeš, u 21. veku ubijaju psa da bi sezona bila uspešna?! Nisu se makli iz 10. veka po shvatanjima...

Ali mi je još fascinantnije da bilo ko mora da ulaže napore da bi neko shvatio da ne baca živo biće... Ne znam stvarno šta bih rekao na ovo.
 
To ni meni nije baš najjasnije... Kad ih pogledaš sve nasmejani, muzika, sve lepo, a onda, što kažeš, u 21. veku ubijaju psa da bi sezona bila uspešna?! Nisu se makli iz 10. veka po shvatanjima...

Ali mi je još fascinantnije da bilo ko mora da ulaže napore da bi neko shvatio da ne baca živo biće... Ne znam stvarno šta bih rekao na ovo.
Odnos prema kucnim ljubimcima koji se moze svrstati u kulturu zivljenja je los i kod nas.
Kucnog ljubimca psa kada im dosadi, ili iz nekog drugog razloga vlasnici isteruju na ulicu.
Obratite paznju na pse lutalice po njima se vidi da su bili kucni ljubimci, nisu agresivni naprotiv umiljati su, prilaze ljudima koji ih hrane posto se obicno okupljaju na mestima gde se prodaje brza hrana itd.
Ljudima ih je zao, prva pomisao koja pada na pamet normalnom coveku je kako se neko moze tako ponasati prema njima, ali i porad sazaljenja nemocni su da im pomognu ukljucujuci i organizacije koje se bave njihovim zbrinjavanjem, azili su puni, a oni se konstantno pojavljuju na ulici.
Otkriven je nacin na koji ih se gazde oslobadaju, kolima dolaze u deo grada gde se okupljaju i bukvalno ih izbacuju iz njega.
Za sada ne postoji prvenstveno volja zbog nje i nacin resavanja problema, ako izuzmemo sterilizaciju koja se jedno vreme na malom broju sprovodila nakon koje su sto je interesantno pustani natrag na ulicu sto je dovelo do delimicnog resenja problema.
Potrebno je napomenuti da postoje i agresivni psi lutalice njihovo mesto okupljanja je obicno van urbanih delova, mnogi od njih su se tu i okotili.
 
Ja se poprilično slažem sa većinom vas po pitanju lova i tretmana životinja od strane lovaca. Psi su ugroženi i po pitanju borbe sa životinjama koje love. Recimo, često kada uđu u jazavičije rupe, često ili ne izađu uopšte ili se vrate iskasapljeni.
Takođe, lov je bulazan iz razloga što, čovek uzme puščetaru ne znam kog kalibra sa optikom od 15000 evra i sa brda na brdo spuca nesumnjajuću divlju svinju koja samo gleda svoja posla. Pomalo ne zvuči baš fer, zar ne... Lov je jednostavno ne fer borba životinje i čoveka.

E sad, taj lov ima i nekih pozitivnih strana kojih je, meni kao nepoborniku lova teško da priznam. Recimo, lov je jedna od veoma, veoma retkih dobro organizovanih stvari u ovoj raspaloj državi. Gde je krivolov striktno zabranjen, pravila se poštuju a kazne su drakonske i primenjuju se.
Takođe, lov se često obavlja radi selekcije gde su meta, naprimer stari srndaći koji se odstranjuju da ne bi uginuli u prirodi gde bi trulili i eventualno proširili zarazu među životinjama.

Isto tako, ne treba zaboraviti da ljudi po selima imaju ogromnih problema sa pojedinim životinjama. U Bosni medvedi ubijaju krave, a i u Srbiji šakali, psi i vukovi ovce i koze. Lisice živinu. Srne, divlje svinje, jazavci i fazani prave velike štete usevima. Pogotovo u današnje vreme kada su sela pusta i ono malo meštana ne može da se izbori sa naraslim brojem životinja.
 
Odnos prema kucnim ljubimcima koji se moze svrstati u kulturu zivljenja je los i kod nas.
Kucnog ljubimca psa kada im dosadi, ili iz nekog drugog razloga vlasnici isteruju na ulicu.
Obratite paznju na pse lutalice po njima se vidi da su bili kucni ljubimci, nisu agresivni naprotiv umiljati su, prilaze ljudima koji ih hrane posto se obicno okupljaju na mestima gde se prodaje brza hrana itd.
Ljudima ih je zao, prva pomisao koja pada na pamet normalnom coveku je kako se neko moze tako ponasati prema njima, ali i porad sazaljenja nemocni su da im pomognu ukljucujuci i organizacije koje se bave njihovim zbrinjavanjem, azili su puni, a oni se konstantno pojavljuju na ulici.
Otkriven je nacin na koji ih se gazde oslobadaju, kolima dolaze u deo grada gde se okupljaju i bukvalno ih izbacuju iz njega.
Za sada ne postoji prvenstveno volja zbog nje i nacin resavanja problema, ako izuzmemo sterilizaciju koja se jedno vreme na malom broju sprovodila nakon koje su sto je interesantno pustani natrag na ulicu sto je dovelo do delimicnog resenja problema.
Potrebno je napomenuti da postoje i agresivni psi lutalice njihovo mesto okupljanja je obicno van urbanih delova, mnogi od njih su se tu i okotili.

Sve to mi znamo, ali i to se lako rešava, nateraš ljude da poštuju zakone i to se neće dešavati.
 
Ja se poprilično slažem sa većinom vas po pitanju lova i tretmana životinja od strane lovaca. Psi su ugroženi i po pitanju borbe sa životinjama koje love. Recimo, često kada uđu u jazavičije rupe, često ili ne izađu uopšte ili se vrate iskasapljeni.
Takođe, lov je bulazan iz razloga što, čovek uzme puščetaru ne znam kog kalibra sa optikom od 15000 evra i sa brda na brdo spuca nesumnjajuću divlju svinju koja samo gleda svoja posla. Pomalo ne zvuči baš fer, zar ne... Lov je jednostavno ne fer borba životinje i čoveka.

E sad, taj lov ima i nekih pozitivnih strana kojih je, meni kao nepoborniku lova teško da priznam. Recimo, lov je jedna od veoma, veoma retkih dobro organizovanih stvari u ovoj raspaloj državi. Gde je krivolov striktno zabranjen, pravila se poštuju a kazne su drakonske i primenjuju se.
Takođe, lov se često obavlja radi selekcije gde su meta, naprimer stari srndaći koji se odstranjuju da ne bi uginuli u prirodi gde bi trulili i eventualno proširili zarazu među životinjama.

Isto tako, ne treba zaboraviti da ljudi po selima imaju ogromnih problema sa pojedinim životinjama. U Bosni medvedi ubijaju krave, a i u Srbiji šakali, psi i vukovi ovce i koze. Lisice živinu. Srne, divlje svinje, jazavci i fazani prave velike štete usevima. Pogotovo u današnje vreme kada su sela pusta i ono malo meštana ne može da se izbori sa naraslim brojem životinja.
Postoji OGROMNA razlika izmedu lovaca i skorojevica pomodara koji dolaze u lov da bi dokazali svoj drustveni status, a u principu su ostali ono sto su bili. Ilustracije radi dolaze u skupim navodno terenskim vozilima konstruisanim za gradsku voznju, donoseci neadekvatno skupo oruzje, kruna takvog ponasanja je brisanje nosa rukavom skupog odela, posto su se oni uzdigli iznad ostalih, ostale vrednosti nisu bitne od sposobnosti preko obrazovanja cak i do na ovaj nacin ispoljavanja lova.
Konstatacija odrzavanja narusene ravnoteze u prirodi je malo kompleksnije pitanje u kojoj lovci pored struke imaju jednu od vodecih uloga.
 
Poslednja izmena:

Back
Top